Şimdi Ara

muhasebeci arkadaşlar bakabilir mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 ortağımla beraber klinik açacagım, iş akdi yapılıyormuş galiba ?
    iş akdi yapınca minimum ne kadar sigorta bedeli öderiz her birimiz için?
    sorumlu ben olacagım,
    yada başka türlü bir seçenek var mı toplamda en az sigorta bedeli ödeyebileceğimiz bir seçenek kendim ve çalışanım için?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• up

• Hocam klinik açtığınızda otomatik olarak vergi mükellefi oluyorsunuz, bağkurlu olup 4b'li olmaktan başka seçeneğiniz de yok. Eğer geçmiş döneme ait prim borcunuz yoksa ( ki yeni açacağinizdan bahsediyorsunuz, dolayısıyla yok sayıyorum ) 5 puanlık indirim ile ödeyeceğiniz en düşük bağkur primi 868 liradır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mr. solucan kullanıcısına yanıt
    teşekkürler hocam
    ortağımla iş akdi yaptıgımda ortağım için normal çalışan sigorta priminimi ödeyeceğim ? yoksa iş akdi yaptıgımız için farklı birşey söz konusu mu?

• Eğer kağıt üzerinde de ortaksaniz, o da sizin gibi 4b'li olacak. Yok ortakliğınız resmiyette degilse, çalışan olarak gosterecekseniz en düşük prim ödeyeceğiniz yol, ülkemiz işverenlerinin %105'inin yaptığı gibi asgari ücretli gostermenizdir diye biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr. solucan -- 15 Şubat 2020; 4:23:1 >
    Tesekkürler hocam, sunuda sorayım, evet resmi olarak ortak görünecek, bu durumda sadece benim 4b li oluyor oluyor olmam yani kendi prmimi ödüyor olusum ortagım için yetiyor mu yoksa birde onun 4b si mi ödenecek

• Vatikanli Mumin kullanıcısına yanıt
    Kendi primini de ödemesi lazım. Mantığı su, prim ödemeniz, devletin size sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmeniz, emekli olabilmeniz gibi sosyal haklar taniyabilmesini sağlıyor.

Dediğiniz gibi olsa tek prim ödemesiyle devletin ikinize de bu hakları sağlamasi gerekirdi ama şu fahiş primlere rağmen kuş kadar emekli aylığı veren, adam akıllı bir sağlık hizmeti sunamayan haşmetli Devletimiz, tek prim ödemesiyle iki kişiye hiç bakamaz, finanse edemez ve Sosyal Guvenlik Kurumu batardı

Yani kısacası başta da yazdığım gibi ayrı ayrı prim ödemeniz gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr. solucan -- 16 Şubat 2020; 2:48:43 >
    Cevaplarınız için çok teşekkürler hocam

• Vatikanli Mumin kullanıcısına yanıt
    Ne demek, rica ederim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.