Şimdi Ara

MSI RX3870X2 ekran kartı için uygun fiyata hangi anakart

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arakdaşlar elidme sınırlı bir para var. ağırlıklı olarak ekran kartına yatırım yapmayı düşünüyorum.
    sadece kasa toplayacam

2 gb kingston 800mhz ram
    amd athlon 5200 işlemci
    msı 3870x2 ekran kartı
    750 watt olympus power supply
    düşünüyorum

ana kart konusunda fazla bilgi sahibi değilim, uygun ama en uygun fiyata toplamak istediğim sisteme göre ankart önerilerinizi bekliyorum.

Mesela şu iki anakrtan birni alsam buyuk sıkıntı yaşarmıyım.
    1) ASUS M2A-VM 690G,

2) MSI K9N NEO-F V3, NForce 550, DDR2, PCIExp, Socket 940 AM2

şimdiden önerileriniz için teşşekur ediyorum.

• MSI - K9A2-CF AMD 790X alabilirsin fiyatıda 150 YTL bu arada o işlemci ekran kartının önünü kesebilir işlemciyi x2 5000 Black Edition alıp mümkün olduğunca overclock edebilirsin. Yada anakart ve işlemciyi intel tabanlı kurup overclockla performans arttırabilirsin.
  • önerilerin için teşşekur ediyorum elimde 1.500 ytl var. mikatarı biraz daha artırmak istiyorum ama malum ekstara para yok.

Şöyle bir değişiklik yapsam

işlemciyi athlon x2 5600 2.8 ghz 'e cıkartsam
    anakartıda
    MSI K9A2 PLATINUM, AMD 790FX, DDR2, 4X PCIExp, Socket 940 AM2
    alsam nasıl olur. Anakart çok artırıyor. 70 dolardan 160 dolara çıkartım, para yok ama :)

birde fanı silverstone strider 750watt 'a ceksem nasıl olur yani son haliyle

amd athlon x2 5600 2.8 ghz
    msı rx3870x2 1gb
    sliverstone strider 750 watt ps
    2 gb kingston 800mhz ddr2 ram
    MSI K9A2 PLATINUM, AMD 790FX, DDR2, 4X PCIExp, Socket 940 AM2

bu sistem iyi mi arkdaşlar ona göre sipariş verecem

cevaplarınız için şimdiden teşşekur ediyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tepeb

MSI - K9A2-CF AMD 790X alabilirsin fiyatıda 150 YTL bu arada o işlemci ekran kartının önünü kesebilir işlemciyi x2 5000 Black Edition alıp mümkün olduğunca overclock edebilirsin. Yada anakart ve işlemciyi intel tabanlı kurup overclockla performans arttırabilirsin.

yok o kadar onunu kesmez... tabi kismi bir performans farki var ama o kadar buyuk degil... islemci gayet iyi.. 5200 veya yeni cikan 5400'u tercih edebilir ... bu arada yeni cikan 5400+ 65watt..Brisbane...

Hypertransport kurtariyor o islemciyi.. ve zaten tek ekran karti alacak... bunun icin 770 chipsetine veya 780 chipsetine sahip olan anakartlardan

MSI K9A2 Neo-F olani tercih etmeli(bence)

790chipset kadar pahali degil...
    690G chipseti kadar ucuz degil.. ve olasi butun AMD islemcileri destekliyor..

MSI anakartta MSI ekran karti kullanacagi icin sorun da yasamayacak ve anakartin sitesi Kingston ramleri oneriyor..
    Sadece 600wattlik bir adet "tagan" guc kaynagi her turlu sorunu cozecektir... Tercihen "Easycon" serisi tercih edilip kablo karmasasindan kurtulunabilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 2 Mayıs 2008; 11:25:16 >

• 780G chipsetli anakartlar bayagı iyi phenomlarada uygun.. hem 100$ civarı alınabiliyor..
  • @Towarscke
    öneriler için çok sağol.

işlemciyi x2 5600 yapıyorum.

ankart için ise alacağım sitede bahsettiğin model yok onun yerine

MSI K9A2-CF, AMD 790X, DDR2, 2X PCIExp, Socket 940 AM2
    olsa nasıl olur.

en son haliyle

AMD Athlon X2 5600+ AM2 2.8GHz, 2048K, AM2 BOX İşlemci ----129 $
    MSI K9A2 PLATINUM, AMD 790FX, DDR2, 4X PCIExp, Socket 940 AM2 ----99$
    KINGSTON 2 GB (2 x 1GB) DDR2 800 Mhz RAM ----53 $
    MSI RX3870X2-T2D1G-OC, 1024 MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X10.1, DDR3, 2x256 bit, 850/1800 ----425 $
    FSP EPSILON 700W 80+24 12CM Fanlı PSU ----129 $

bu sistem diğer teferruatlarla berbaer 1.500ytl civarında oluyor.
    vereyim mi siparişi?
    bir anormallik varsa yardımcı olursan sevirim.

• ben işlemciden biraz korkuyorum ama inş. darboğaz yapmaz...

• quote:

Orjinalden alıntı: erberkylmz03

ben işlemciden biraz korkuyorum ama inş. darboğaz yapmaz...

şimdi iyice tırstım, ekran kartını düşürüp 8800gts' gibi birşey alıp, işlemciye mi kasayım ne yapayım ben? off valla......

• quote:

Orjinalden alıntı: kheops

@Towarscke
    öneriler için çok sağol.

işlemciyi x2 5600 yapıyorum.

ankart için ise alacağım sitede bahsettiğin model yok onun yerine

MSI K9A2-CF, AMD 790X, DDR2, 2X PCIExp, Socket 940 AM2
    olsa nasıl olur.

en son haliyle

AMD Athlon X2 5600+ AM2 2.8GHz, 2048K, AM2 BOX İşlemci ----129 $
    MSI K9A2 PLATINUM, AMD 790FX, DDR2, 4X PCIExp, Socket 940 AM2 ----99$
    KINGSTON 2 GB (2 x 1GB) DDR2 800 Mhz RAM ----53 $
    MSI RX3870X2-T2D1G-OC, 1024 MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X10.1, DDR3, 2x256 bit, 850/1800 ----425 $
    FSP EPSILON 700W 80+24 12CM Fanlı PSU ----129 $

bu sistem diğer teferruatlarla berbaer 1.500ytl civarında oluyor.
    vereyim mi siparişi?
    bir anormallik varsa yardımcı olursan sevirim.

Guc kaynagin icin verdigin ornekte FSP secmissin... guzel... AMD onayli..
    5600+ istersen alabilirsin.. bir arkadasim 5000+ Black edition kullaniyor, yaninda da 2 adet 3870 ekran karti kullaniyor, gayet mutlu...

ben mevcutta evde 3850 ekran karti kullaniyorum... 5000+ normal islemci ve eski ATI 580X Sapphire marka anakartla kullaniyorum..
    Bir adet de Phenom kullaniyoruz... MSI 790Fx anakartla 9500 islemci var.. burda isyerimizde agir hesaplamalara yoruyoruz.. Workstation gibi... ve daha sonra Phenom FX icin adim atacaz...

sistemin guzel bir sistem olacak... tercihen OC ozelligi olmayan ekran karti secebilirsin.. bu tamamen sana kalmis... cunku ilerde ikinci bir 3870 ve 3870X2 ekran karti aldiginda Crossfire ozelligi sebebiyle sorun yasaman olasi... senkronizasyon problemi cikartabilir.. bu sebeple aynisini alman gerekebilir.. OC versiyonlar cabuk tukendigi icin piyasada bulmakta zorlanabilirsin...

eger bir sorun veya bir dilegin olursa, PM atabilirsin elimden geldigince yardimci olurum...

Saygilar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 2 Mayıs 2008; 12:11:18 >

• yeni b3revizyon phenomları düşün bence o işlemci ekran kartını darboğaz yapar kesinlikle ne kadar o.c ypaarsan yap..
  • quote:

yeni b3revizyon phenomları düşün bence o işlemci ekran kartını darboğaz yapar kesinlikle ne kadar o.c ypaarsan yap..

ben 5000+ normal islemci ile 2 adet 3870x2 ekran kartini crossfire yapan gordum... haberin olsun..
  • arkadaşlar çok sağolun valla stresten parmaklarımı yedim.
    o zaman
    fenom 9500 yeterli olacakmıdır.
    ona göre son söyleyeceklerinizi bekliyorum.
    saygılar.

fiyat 110 ylt kadar daha artıyor ama ne yapayım valla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kheops -- 2 Mayıs 2008; 12:14:36 >
  • 5000+ ile cf yaparsın ama oyunlarda flan ii performans alamassın forumda görmüştüm arkadaş 5000x2 ile cf yapıodu 3dmark06 skoru galiba 12veya 13k idi ama aynı ekran kartı ve ii bi işlemci ile yapılan 3dmark06 bakın 17-18k buluo onun için diyorum bence b3 revizyon phenom 9750 alabilirsin..((eğer bütcen varsa..))
    ama bekleyemiycem diorsan amd4000X2 al o.cla 3.0ghz yap biraz idare et sonra phenom 9750 al...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Berk__ -- 2 Mayıs 2008; 12:23:44 >
  • quote:

5000+ ile cf yaparsın ama oyunlarda flan ii performans alamassın forumda görmüştüm arkadaş 5000x2 ile cf yapıodu 3dmark06 skoru galiba 12veya 13k idi ama aynı ekran kartı ve ii bi işlemci ile yapılan 3dmark06 bakın 17-18k buluo onun için diyorum bence b3 revizyon phenom 9750 alabilirsin..((eğer bütcen varsa..))
    ama bekleyemiycem diorsan amd4000X2 al o.cla 3.0ghz yap biraz idare et sonra phenom 9750 al...

3dmark06 skoruna bakmiyorum... bakmayacamda...o testlerin bir cogu Intel icin.. kullanim icin mevcut sectigimiz sistem 5600+ ile beraber devam eder.. guzel de olur hatta mutluluk verici olacaktir.. son kullanicinin hissiyati onemlidir.. Benchmark'in ne kadar iyi oıldugu degil... sonuna kadar overclocklanmis bir sistemle en guzel benchmark sonucunu alabilirsin.. ama oyunun kendisi ve kullainim musteriyi memnun etmesi cok farkli bisey... HI-end yapabiliyor olsak yapardik ama butce belli.. olanin en iyisi olsun... zamanla upgrade edilebilir... hatta garanti suresinde eger bir birikim soz konusu olursa islemci ikince elde daha iyi satilacaktir... uzerine para eklenip gayet guzel bir islemci ve ram alinabilir.. Bence arkadas overclock bile yapmasin... ben de 5000+ var, carpani 13.. carpani 12'ye dusurunce, ramlerden aldigim performans daha fazla oluyor (carpanin cift sayi olmasindan) ve daha rahat Crysis ve COD4 oynuyorum...

arkadisin islemcisi 14 carpanli, cift sayi oldugu icin zaten kusursuz bir ram basarimi var... 4000+ carpani 11 olan bir islemci yanilmiyorsam.. yada 10,5... ben niye 14 carpan gibi bir sans varken 10 carpaninda bir islemci aldirayim...

5600+ 2mb onbellek gibi bir ozellikte oldugundan zaten alacagi performans da az da olsa bir yukseklik mevcut... hele 4000+'a gore gayet iyi... ekran kartlarinin basarimina gelince; o hipertransport'un isi zaten... bu islemci quad crossfire destegi mevcut olan bir islemci degil ama mevcut 3870X2 ekran kartlari cok az yukleniyor.. bunu son kullanici bile cok az anlar... daha ilerde Phenom yaparsa verecegi destek zaten yeterince artacaktir...

• sizin işlemci anakart kavganıza hiç girmeden bi psu önerim ben
    kdv dahil 100 lira
    LC6550 Super Silent 550W V2.0 (12CM)
  • quote:

Orjinalden alıntı: beyto66

sizin işlemci anakart kavganıza hiç girmeden bi psu önerim ben
    kdv dahil 100 lira
    LC6550 Super Silent 550W V2.0 (12CM)

o zaman senle de PSU kavgasi da yapayim ben daha once bir LC aldim ve icini actim... yeni PSU'larinin bile icinde eski nesil kondansatorler var... Benim Tagan elektrik kesildikten 2 saniye sonra kapatiyor bilgisayari(ne kadar guvenilir oldugunu sen dusun)550wattlik PSU'dan peak'de 635watt aliyorum.....

arkadasimizin sectigi FPS Epsilon marka PSU ise AMD tarafindan onayli oldugundan uygun goruyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 2 Mayıs 2008; 13:57:54 >

• @kheops

Toplamak istediğin sistemden yola çıkarak sistemi oyunlar için kullanacağını varsayıyorum. Aşağıda yaptığım bütün yorumlar sistemi oyun için topladığını varsayarak yapıyorum.

Özellikle oyun oynuyorsan işlemci hızın önemlidir. İşlemci hem ekran kartı ile ilgili bazı işlemleri yaparken bir yandanda oyunun diğer birçok yönüyle uğraşmaktadır. Oyunun diğer yönleri işlemciyi meşgul ederken, ekran kartı işlemciden beklediği işlem gücünü zamanında alamadığı için fps açısından performans kaybı yaşanır.

Uzun senelerdir oyun oynayan birisi olarak oyunun atmosferini en çok bozan şeyin yüksek kaliteli görüntü varken orta kaliteli görüntüler almak değilde oyunu en heyecanlı yerlerinde fps düşmesi yaşamak, kalabalık bir ortamda patlama efektleri ile düşük kare görüntülerde can çekişmek olmuştur benim için. Bu problemi maleysef 3870X2 CF yapsan bile yaşarsın. Bunun sebebi işlemcidir ve ne yazıkki ne intel nede amd günümüzde bu problemi çözebilecek işlemci üretmemektedir.

Bende şu andaki sistemimde 3870 X2 kullanıyorum. Core 2 Duo E6750 bir işlemci takılı makinama. İşlemcim default hızdayken oynarsam Crysiste 1920x1200 çözünürlükte çok yoğun sahnelerde ( ki crysiste oyunun %50'si piknik havasında %50'si çanakkale geçilmez şeklinde geçiyor ) 15 FPS civarına kadar düşüş yaşıyordum, fakat işlemciyi 3.6 GHZ sınırına çektiğinde bu alt sınır 23 FPS'ye kadar yükseldi, burdan sonra işlemciyi ne kadar yükseltsemde fark etmedi.. Yani benim sistemimde işlemci darboğaz oluşturuyor ve işlemciyi 2.66 GHZ'den 3.6 GHZ'ye yükseltikten sonra artık ekran kartı darboğaz oluşturuyor.

Yani alacağım sistemi neye göre alacağım ve o sistemi nasıl konfigure edeceğin çok önemli. Aynı oyunu oynayan kişiler arasında bile farklı ihtiyaçlara farklı konfigurasyonlar hizmet eder.

Eğerki sen görüntüye çok önem veriyorsan, yer yer fps düşüşleri senin için atmosferi bozmuyorsa, zevkini kacırmıyorsa, AA-AF açacağım cam gibi görüntüm olsun diyorsan ve 22" üstü bir ekranın yoksa işlemcini 5000-5200 alıp ekran kartınıda 3870X2 alıp mutlu mesut yaşayabilirsin..

Ama eğer 22" üstü bir LCD veya CRT ekranın varsa veya oyunlarım kaymak gibi olsun, akıcılıktan asla ödün vermeyeyim diyorsan maleysef burada en iyi ekran kartı ve işlemciyi alsanda ekstra bir müdahalede bulunmadan bu akıcılığı elde edemiyorsun.

Performans serisi ekran kartları ile SLI veya Crossfire yapan arkadaşlar işlemcilerine yüklenmiyorlarsa o SLI ve CF "AA - AF" açmak dışında pek bir işe yaramayacaktır. Oyunlarda sabit duruken yada doğa gezisi yaparkenki FPS değil aksiyon anındaki FPS önemlidir birçok oyuncu için..

Not: Hemen bazı arkadaşlar "insan gözü şu kadar fps üstünü anlayamaz" demesinler, oyun oynayan bilir, konu sizin gözünüz değildir, konu klavyeden ve mousedan gelen girdilerde FPS orantısında oyuna dahil edilir, multiplayer oynuyorsanız karşı tarafla sizin aranızdaki bağlantıdan alınan bilgiler FPS ile oyuna dahil edilir, FPS'niz yüksekse saniyede oyun daha fazla AI işlemi yapar, daha fazla animasyonu o saniyeye dahil eder vs.. vs.. Ha birde el göz koordinasyonu oturmuş arkadaşlar bilirler ( özellikle counterstrike oyuncuları ), her oyunda böyle bir fps bariyeri vardır, deneyimli kullanıcıyı rahatsız eder ( counterda bu benim için 60 FPS ) .. Bunun sebebide el-göz koordinasyonu sonucu elinizle girdiğiniz komutların ekrana ne kadar hızlı yansıdığıdır. Beyniniz daha siz görmeden girdiğiniz hareketin yapıldığını düşünür fakat gözleriniz o anda bunu doğrulayacak bilgiyi göndermezse eliniz ile gözünür arasında gecikme yaşanmış olur buda sizi rahatsız eder.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.