Şimdi Ara

MSI K8N NEO4 PLAT. 939 SOKET BIOS AYARLARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu board sahipleri bios bilgilerini ve yaptıkları bios ayar ve deneyimleri burada paylaşırsak iyi bir başvuru kaynağı olur düşüncesindeyim.Bem yaptığım bazı ayarları burada yazacağım.Sizde aynı şekilde fikir ve önerilerinizi, sorularınızı yazarsanız sevinirim.

Bilinen ayarlardan pek bahstmeyeceğim.Daha çok overclock a yönelik ayarlar üzerinde duracağım.

İlk olarak ram ayarlarından başlıyorum:Ram ayarları ''Advanced chipset features'' başlığı altında bulunuyor.Dram configurationu enter ladığınızda bazı alt başlıklar açılıyor.Bunlar;
    1-timing mode(manuel yapıldığında yine alt başlıklar çıkıyor)
    2-user configuration(manuel yapıldığında yine alt başlıklar çıkıyor)
    3-S/W memory hole remapping
    4-H/W memory hole remapping
    5-MTRR mapping mode
    TIMING MODE: default olarak auto olan burayı manuel yaptığımızda çok önemli olan ram ayarları çıkıyor.
    -Memclock index value(mhz):Burası default olarak 200. SEçenekler 100-120-133-140-150-166-180-200. BEn burayı 200 olarak bırakdım.Sizde ramlerinize ve soğutma sisteminize göre burayı ayarlayabilirsiniz.
    -CAS# Latency(Tcl):Seçenekler Auto, 2-2.5 ve 3. En stabil konum 3. azaldıkça performans artışı sağlar. BEn burayı 2.5 yaptım.
    -Min RAS# Active time(tras):Seçenekler Auto,5T,6T,7T,8T,9T,10T,11T,12T,13T,14T,15T. ramlerinizin kalitesine göre sizin için en düşük değeri seçerseniz performans artar. Ben burayı 5T yaptım.
    -RAS# to CAS# delay(Trcd):Seçenekler Auto 2T,3T,4T,5T,6T,7T. Burdada düşük değer performans sağlar.Ben 3T yi seçtim.
    -Row Precharge Time(Trp):Seçenekler Auto 2T,3T,4T,5T,6T,7T. Ben burayı 3T ayptım. siz de en iyi konumu deneyerek seçin.
    -Row cycle time(Trc): Seçenekler Auto 7T ve 22T.Burayı tam olarak açıklayamayacağım.7T yaptığımda galinba performans artışı sağladıçAma tam olarak bilemiyorumBilen varsa açıklarsa iyi olur.Ben Autu olarak bıraktım.
    -Row refresh cyc time(Trfc):Burayı da bilen açıklasın.Seçenekler Auto,9T,10T,24T. Ben auto olarak bıraktım.
    - Row to row delay (Trrd):Seçenekler Auto,2T,3T,4T
    Ben bilmediğim için Auto olarak bıraktım.Bilen varsa açıklasın lütfen.
    -Write recovery time(Twr);Seçenekler Auto,2T ve 3T.Ben yine Auto olarak bıraktım.Bilen varsa açıklasın .
    -Write to read delay (Twtr):Seçenekler Auto,1T ve 2T. 1T yapmayı denedim sistem açılmadı.Bende Auto olarak bıraktım.
    - Read to write delay (Trwt):Seçenekler Auto,1T,2T,3T,4T,5T,6T,. Burayıda auto olarak bırakmak en iyisi gibi geldi bana.
    Refresh period (Tref):Burayı hiç ellemdem .Auto olarak bıraktı. Bilen varsa buraya yorum getirsin lütfen.

USER CONFIG MOD:Default Auto olan burayı manuel yaptığımızda karşımıza birkaç seçenek çıkıyor.
    -Bottom of32-bit[31:24] IO:Windows 64 bit ile ilgili bir seçenek.Ben olduğu gibi bıraktım.
    -1T / 2T Memory Timing:seçenekler 1T ve 2T. Burayı mutlaka 1T yapın.
    -Read Preamble value:Burayı hiç amlamadım . default olarak yani 6ns olarak bıraktım. ne işe yaradığını blen varsa açıklasın lütfen.
    -Async Latency value:Yine aynı şekilde burayıda bilmiyorum.6ns olarak bıraktım

S/W MEMEORY HOLE REMAPPİNG ve H/W MEMORY HOLE REMAPPING:Bu ayarları bilen varsa açıklasın lütfen.Ben olduğu gibi yani disable olarak bıraktım

MTRR MAPPING MODE:Seçnekler Discrete ve continuous.Ben continuous olarak bıraktım.

Evet ram ayarları yukardakiler. Çoğu seçeneğin ne olduğunu bilmiyorum.Bilenler açıklarlarsa çok yararlı olacağı kanısındayım.

Şimdi de gelelim İşlemci, ekran kartı ve voltaj ayarlarının bulunduğu CELL MENU ye.

baya bir alt seçenek var burada.

High performance mode: Manuel yapın

Aggresive timing: Disabled yapın

Dynaamic overclocking: Disabled yapın.oc a yeni başlayanlar bu seçeneği kullanabilirler.

Adjust cpu fsb frequency:400 e kadar seçenek var. yavaş yavaş arttırın

HT frequency:Ben burayı x3 yaptım. x5 de fsb 230 larda tıkandı.

HT Width:Burasını ne olduğunu ben çözemedim. çözen varmı? Ben 16-16 da bıraktım

cpu spread spectrum:Burayı disabled yapmak gerekiyor

SATA spread spectrum:Lütfen burayı biri açıklasın. Seçenekler Disabled ve down spread

PCIE spread spectrum:Burayı disabled yapmak gerekiyor.

PCIE clock.100mhz ile 145 mhz arasında seçenekler var. Ben arttırmayı denemdim . ama arttırıcam. Deneyen varsa burayı açıklasın lütfen

SSE/SSE2 Instructions:burayı olduğu gibi enabled olarak bıraktım ama ne olduğunu bilmiyorum

Cool'n'Quiet control:burayı disabled bıraktım .Ama anladığım kadarıyla rahat oc yapmak için disabled bırakmak gerekiyor.

Adjust cpu ratio:Seçenekler Startup, x4, x12. Ben startup olarak bıraktım. ne işe yaradığını bilen varmı?

Adjust cpu vıd:tam bilmiyorum

cpu voltage: işlemciye giden voltajı ayarlıyorsnuz

memory voltage: ramlere giden voltajı ayarlıyorsunuz.

NF4 voltage: Burayıda bir bilen varsa açıklarsa sevinirim.
    Bu işlemci ve ramler voltaj konusunda arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa biz de faydalanırız

Evet arkadaşlar benim yazacaklarım bu kadar. Sizlerde bilgilerinizi eklerseniz veya yanlışlarımı düzeltirseniz çok iyi bir başvuru topiği olacağı düşüncesindeyim. Saygılar

• bendede aynı anakart var

Adjust cpu ratio: bu cpu nuzun carpanı. fsb ile bu carpılır ve total mhz ortaya cıkar. startup yaparsanıza sizin cpunuzun default carpanı olan 10 kalır.

bide sunu kesfettim. normalde ht yi 3 yapmamız gerekiyor ki fsb x ht = 1000 e tamamlansın. ama Neo 4 ht3 ü kesinlikle sevmiyor. Ht 2.5 ve ht 4 le arası daha iyi.
  • ht 4 bencede iyi neo2 kullanıyorum
  • oo güzel bir yazıya benziyo,bende dün aldım akşam kurucam sistemi (ekran kartım gelince)
    yani işime yarıyacak.Saolasın
    zaten ram ayarları çok fazlaydı kafam karışır benim orda
  • Biraz farkliymis bunun bios ama genelde neo2 ile ayni mantik...

htyi 4 e alabilirsin sende aykutx...265fsbye kadar 4 olarak rahat kaldirio..sendede 3200 war 10carpanli...bence bu carpani kullan we htyi 4 e al
  • evet ram ayarları biraz karışık.Diğer boardlarda olamayan ayarlar var.Bu yüzden bilmediklerimi auto bıraktım. Neo2 kullannlarda eğer biliyorlarsa ayarları açıklasınlar.
    ht x4 konusuna geince; x3 olarak 265 fsb ye çıktım. ramler 2.5-3-3-5 idi. ve yine 265 iken ht yi x4 yaptım. sistem açıldı. fakar performans değişmedi. Mesela x3 de süper pi yi 32sn de tamamlamıştım, x4 de yine 32 snde tamamladı. Buna ne diyeceksiz?
  • ht nin performansa etkisi yok (belki %1 %2 diyolar onada inanmıyorum)
    önemli olan makinanın stabil bir sekilde acılmadı ve benchleri gecmesi.
    neo 2 ve neo 4 var ikisindede overclock yaptık - neo 2 ht 3 severken neo 4 de ht3 sorunu ar 2.5 yada 4 de daha
    stabil nedense.

bide neo 2 deki gizli menu bundada mevcut shift-f2 alt-f3 yaparsanız ekran kartı overclock ile ilgili bir menu cıkıyor.
  • bu arada ben neo 4 ile 3200 spbw islemciyi 350 x 7 actım 370 denedim acmadı belki ileride gelecek bios güncellemeleri ile 370-380 fsblerede cıkabilir bence cok güzel degerler.. (a senkron actım ramlerim yetersiz)
  • quote:

Orjinalden alıntı: sadlover

ht nin performansa etkisi yok (belki %1 %2 diyolar onada inanmıyorum)
    önemli olan makinanın stabil bir sekilde acılmadı ve benchleri gecmesi.
    neo 2 ve neo 4 var ikisindede overclock yaptık - neo 2 ht 3 severken neo 4 de ht3 sorunu ar 2.5 yada 4 de daha
    stabil nedense.

bide neo 2 deki gizli menu bundada mevcut shift-f2 alt-f3 yaparsanız ekran kartı overclock ile ilgili bir menu cıkıyor.

şu ekran kartı gizli menü konusunu biraz daha açarmısınız. hangi ekrandayken yapıcaz o kombinasyonu? ve tam olarak nasıl yapıcaz?
  • cell menude once shift ve f2 ye beraber basın sonra alt ve f3 e beraber basın
  • biraz konu dışı olacak ama bu karttaki nb fanı çok ses çıkartıyormu? bende bu nf4 çipsetli bir anakart almayı düşünüyorum. çok ses var deniyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ysroguz

biraz konu dışı olacak ama bu karttaki nb fanı çok ses çıkartıyormu? bende bu nf4 çipsetli bir anakart almayı düşünüyorum. çok ses var deniyor.
    eve ses var. fan 7600 devirde çalışıyor. ama oc aşkına katlanıyoruz işte
  • o fan cok sorun degil bence cok ufak bi fan oldugu icin zalman fanmate yada fan controller tarzı bi aletle 5000 4000 rpmlere indirilebilinir
  • yokmu bu topiğe katkıda bulunacak arkadaşlar?
  • valla bende bu kartımı yoksa SLI olan versiyonumu alsam diye ikilemdeyim.. aslında SLI istememin tek sebebi Onboard Creative ses kartı oluşu.. belkide sırf bu yüzden beklemeye ve fazla para vermeye değmez. aslında diğer yönleriyle tamamen aynı kartlar bildiğim kadarıyla.. çift vga desteği dışında önemli bir fark varmı acaba ????
  • quote:

Orjinalden alıntı: yildiz

valla bende bu kartımı yoksa SLI olan versiyonumu alsam diye ikilemdeyim.. aslında SLI istememin tek sebebi Onboard Creative ses kartı oluşu.. belkide sırf bu yüzden beklemeye ve fazla para vermeye değmez. aslında diğer yönleriyle tamamen aynı kartlar bildiğim kadarıyla.. çift vga desteği dışında önemli bir fark varmı acaba ????
    arkadaşım farklı bir konuya girmişsin ama.bildiğim kadarıyla fark yok aralarında
  • arkadaşlar yokmu bios ayarlarına katkıda bulunmak isteyen?
  • abi bende de neo2 ve neo4 oldu şimdi. milletin arayıp ta bulamadığı 2 anakart. Hangisini kullanmaya karar verirsem ona göre araştırırım
  • aykutx,
    yurtdışında bile zor bulunuyor (yani kullanan),hatta review aradığımda 1-2 site anca buluyorum, bu ayarları anca deneme yanılmayla öğrenebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Motun94 -- 18 Şubat 2005, 10:45:18 >
  • ne yurt dışında zor bulunuyor ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.