Şimdi Ara

Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
229
Cevap
2
Favori
12.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu başlıkta yeni kartım olan gtx 680 lightning'in incelemesini, hava soğutma altında overclock potansiyelini ve günümüzün en popüler 15 oyunundaki performansını içeren oldukça detaylı testini yapacağım. Sadece review amacı taşıyan bu başlığı kirletecek ve konuyu saptıracak mesajlardan sakınırsanız çok sevinirim, teşekkürler.

Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

: Sistem Bileşenleri :

Anakart: Asus Maximus IV Extreme (B3 rev.) P67
    Cpu: Intel Core i7-2700K 4.80GHz
    Cpu Cooler: Corsair Hydro Serisi H100
    Memory: G.Skill RipjawsZ DDR3-1866Mhz CL9 16GB (4x4GB)
    Hdd: Western Digital Caviar Black 1TB 64MB 7200rpm SATA 6.0Gb/s
    Ssd: Crucial M4 Series 256GB
    Ekran Kartı: Msi Gtx 680 Lightning
    Kasa: Corsair Obsidian 800D-USB 3.0 Full Tower
    Kasa fanı: XIGMATEK XLF-F1253 120mm 1500rpm, 61cfm, 20db Beyaz Ledli Turuncu
    Kasa fanı: XIGMATEK XLF-F1453 140mm 1000rpm, 63.5cfm, 16db Beyaz Ledli Turuncu
    Cpu Fanı: Push-Pull (x2+x2) Cougar CF-V12HP Vortex Hydro-Dynamic-Bearing 120mm 1500rpm, 119.8cmh, 17,9db
    Psu: Corsair 1200AX Professional Series AX 1200W 80+ Gold

: Test Sonuçları :

Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

Stock 1110 Mhz (Gpu Boost 1202 Mhz) | Overclock (1357 - 1372 Mhz)

: 3DMark11 Extreme Preset :

Stock  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi Overclock  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

: 3DMark11 Performance Preset :

Stock  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi Overclock  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

: Unigine Heaven 3.0 :

: Oyun Testleri :

: Diablo III :

Stock | High Pre-Set | Maximum Sıcaklık : 58

Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

Overclock | High Pre-Set | Maximum Sıcaklık : 62

Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi  Msi Gtx 680 Lightning Kullanıcı İncelemesi

: Guild Wars 2 :

Stock | Best Appearance Pre-Set | Maximum Sıcaklık : 56

Overclock| Best Appearance Pre-Set | Maximum Sıcaklık : 62

: Batman Arkham Asylum :

Stock | Benchmark | Maximum Sıcaklık : 51

Overclock| Benchmark | Maximum Sıcaklık : 58

: Batman: Arkham City :

Stock | Benchmark | Maximum Sıcaklık : 54

Overclock| Benchmark | Maximum Sıcaklık : 59

: Assassin's Creed Revelations :

Stock | High Pre-set | Maximum Sıcaklık : 59

Overclock| High Pre-set| Maximum Sıcaklık : 64

: Battlefield 3:

Stock | Ultra Pre-set | Maximum Sıcaklık : 53

Overclock| Ultra Pre-set| Maximum Sıcaklık : 59

: Dirt 3 :

Stock & Overclock | Ultra Pre-set | Stock Maximum Sıcaklık : 58 | Overclock Maximum Sıcaklık : 63

: The Elder Scrolls V: Skyrim :

Stock | High Pre-set | Maximum Sıcaklık : 53

Overclock| High Pre-set| Maximum Sıcaklık : 58

: Deus Ex: Human Revolution :

Stock | High Pre-set | Maximum Sıcaklık : 60

Overclock| High Pre-set| Maximum Sıcaklık : 67

: Metro 2033 :

Stock | High Pre-set | Maximum Sıcaklık : 51

Overclock| High Pre-set| Maximum Sıcaklık : 56

: Witcher 2 :

Stock | Ultra Pre-set | Maximum Sıcaklık : 58

Overclock| Ultra Pre-set| Maximum Sıcaklık : 62

: World of Warcraft: Mists of Pandaria :

Stock | Ultra Pre-set & Shadows On | Maximum Sıcaklık : 56

Overclock| Ultra Pre-set & Shadows On | Maximum Sıcaklık : 62

: Dragon Age 2 :

Stock | Very High Pre-set | Maximum Sıcaklık : 53

Overclock| Very High Pre-set| Maximum Sıcaklık : 59

: Crysis 2 :

Stock | High Pre-set | Maximum Sıcaklık : 59

Overclock| High Pre-set| Maximum Sıcaklık : 63

: Oyun Listesi :

Dragon Age 2, Assassin's Creed: Revelations, Battlefield 3, Diablo III, Guild Wars 2, World of Warcraft, Batman Arkham Asylum, Batman: Arkham City, Witcher 2, Skyrim, Crysis 2, Metro 2033, Aliens vs. Predator, Lost Planet 2, Dirt 3

............... Testler eklenmeye devam edecek ...............

: Yorumlar :

7970 Lightning de kullanmış biri olarak iki kartı kıyasladığım zaman gerçekten Msi'ın çok başarılı bir iş çıkardığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kart çok daha serin ve çok daha sessiz bir şekilde çalışıyor.

Msi, Nvidia'dan gelen direktifler üzerine ilk 5000 kartın üretiminin ardından bios üzerinde zorunlu bir güncellemeye gitmek zorunda bırakılmış. Bu düzenleme gereği kartın oc potansiyeli daha yüksek olsa da kartın en önemli iki özelliği olan power limit ve voltaj limiti bu bios ile aşağı çekilmiş. Kart ilk seri üretimdeki kartların biosu ile flashlandığında tekrar yüksek oc potansiyelini kazanıyor.

Kart oc potansiyeli limitlenmişken bile 1372 Mhz gibi güzel bir değer elde etti. Yeni bios ile beraber kartın bu potansiyelini ve sıcaklıkların oldukça düşük değerlerde seyretmesini göz önünde bulundurarak, 1400 Mhz üzerine hava soğutma ile çıkmanın zor olmayacağı kanısındayım.

İçerik test sonuçları geldikçe değişmeye devam edecek, okuduğunuz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nessarien -- 20 Eylül 2012; 9:44:55 >

• hemen yerimiz alalım
  • Kartı bu değerleri kısıtlamayla görüyorsa eski bios ile 1500'ü görür o zaman. O bios'u kullanan biri bulunur veya paylaşan birileri mutlaka vardır internette.
    Acaba aynı bios diğer kartlar için uygun olur mu bunu da merak ediyorum.

Bench. değerleri iyi, GPU-Z görüntüsü de görsek fena olmazdı. Test sonucunda max. ısı değerleriyle ilgili bir kaç rakam belirtirseniz yine karşılaştırma açısından iyi olur.

Elinize sağlık. Sisteminiz de kartınız da çok güzel. Bu gpu reaktör'ün ve Asus'un rog işaretinin görünümleri, ışıkları çok iyi ya. Bunlardan almak lazım. İyi bir hava katmış kasaya
  • @Nessarien
    incelemeler için tşk.ederim dostum oyun testlerini de bekliyorum. bu hali ile çıktığı hız hiç fena sayılmaz.
    Bios olayını güncellemeyi düşünüyormusun bilmiyorum ama gerek yok gibi duruyor.
    Fan hızı ve Sıcaklık değerlerinden de bahsedersen memnun olurum.
    ilk aldığım MSI 670 PE modelinin sıcaklık sorunu kartın iadesine sebep oldu da.. yenisi kısmetse yarın elimde olacak.
    onun neler yapacağını merak ediyorum..
  • Benim icin incelemenin bu kadari yeterli. İnceleme icin tesekkurler. Oyunlarda ne yapacagi belli oldugu icin oc performansini merak ediyordum bu halde bu sekilde ise bios flash yaparsan cok daha iyi sonuclar alabilirsin.

Benim sisteme deli oldum baska sistemde 4050 puan alan kart benim sistemde 3995 de kaliyor su tek gpu 4000 barajini asamadim bir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • incelemeler için tşk. bendekide ayni kart( Gpu Boost 1229 Mhz) btf 3 oynarken sizinkidemi ayni cikiyor
  • @ highwoltage

Unutmuşum isteğin üzerine gpu-z ekledim lakin muhtemelen nvidia baskısıyla gelen yeni biosun uyumsuzluğundan olsa gerek son gpuz sürümünü kullanmama rağmen epey sapıtmış bir şekilde sonuç veriyor.

@kadir

henüz denemedim bf3 oynamayı ama bakınca tekrar yanıtlayacağım sorunu lakin default haliyle boost clock diğer oyunlarda 1202/1214 arasında oluyor. Bir de BF3 ile denemek gerek.

@Poyri

Rica ederim. Zorla biraz daha olmadı vereyim sana 5 puan lafı olmaz

@dJ_bLoW

Hayırlısı olsun şimdiden umarım bu yeni kartında sorun yaşamazsın. Ben de katılıyorum limitlenmiş hali bile gayet iyi. Uygun biosu bulunca (2 arkadaşım var yurt dışından onlardan alacağım muhtemelen) yapmayı düşünüyorum nihayetinde o hızlarda 7/24 kullanmayacak olsam da kartın potansiyelini görmek açısından önem arz ediyor.
  • Benim sistemde bir sey var daha cozemedim gpu puani yuksek fizik yuksek combain dusuk cikiyor genelde.

Bu arada keske eski sogutucuyu kullansalar yada 580 lightning xtreme de kullanilani kullansalar daha guzel olurmus

• Bios olayı riskli aman hocam bir sorun çıkar falan Intel HD3000'e kalırsın
    Şaka bir yana kart bu haliyle bile muhteşem
  • hayırlı olsun böylece 2. gördüğüm lightinin incelemesinden sonra asus dcu 2 top edition bu karttan hala %2 gibi ufak bir farkla önde
  • değerler çok iyi nvidia klubde ana sayfaya ekliyelim incelemeyi
  • kart cıdden yakıyor ve al benı der gıbı bakıyor.

ekran kartları ıcın bıos atmada nerdeyse hıc tehlıke yok..sorun cıksa bıle baska ekran kartı uzerınden yenıden bıos atılabılır..en tehlıkelı bıos atma anakartlar ıcındır..dual bıos yoksa gıdıs o gıdıs.
  • Heavende, 670 ile arasında %2 fark var, oyun testleride gelsin genel olarak değerlendiririz yine.

Bu arada guru3d deki lightning incelemesine baktıysan adamlar bios switch ile 1.4v vermişler karta ancak 1400Mhz e ukaşabilmişler ve bu hızda bile tam olarak stabil değilmiş.Onların kartıda sizdeki gibi 1200 boost ile geliyor.Demek istediğim voltajla bile stabil olarak 1400 ü çok rahat geçeceğini pek düşünmeyin.

Herşey voltaj değil bunu kullandığım 570 soc dan biliyorum kart 985 e kadar 1,15v ile full stabil çalışırken bunun 5-10 üstünde 1,2v(mümkün olan max) dahi verseniz stabil kalmıyordu, demek oluyorki bu kartın hava soğutmayla gideri bu kadar, benzer durum bu kartlardada var, belli bir noktadan sonra voltajda fayda etmiyor ln2 gerekli oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B.M.W -- 8 Eylül 2012; 9:00:03 >
  • Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş ve olacağa benziyor. Kart süper görünüyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri!!!

Benim sistemde bir sey var daha cozemedim gpu puani yuksek fizik yuksek combain dusuk cikiyor genelde.

Bu arada keske eski sogutucuyu kullansalar yada 580 lightning xtreme de kullanilani kullansalar daha guzel olurmus

Poyri sende hangi anakart var ? Maximus varsa biosa gir orada bench için bir ayar göreceksin onu aktif et başka hiç birşeyi değiştirmeden save alıp bir de öyle denesene.

580 Lightning Extreme'i İngiltere'deyken alıyordum sonra nasılsa lightningler türkiyeye geliyor birkaç haftaya gelir diye kutusunu yerine bırakıp gereksiz yere bir sürü crucial m4 ssd almıştım. Haliyle ithalatçı firmalar getirmeyince çok üzülmüştüm almadığıma hep içimde kalmıştır o Zira hatırlarsan kartın oc potansiyeli extreme serisiyle %20 oranında artırmıştı. Bakalım 680 için de benzeri bir şey yapacak mı msi..

quote:

Orijinalden alıntı: PlayerX

Bios olayı riskli aman hocam bir sorun çıkar falan Intel HD3000'e kalırsın
    Şaka bir yana kart bu haliyle bile muhteşem

Genelde bu hep böyle bilir lakin dual bios olduğu için risk oranı yok gibi bir şeydir. İşlerin kötüye gitmesi yanlış bir bios atılmadığı sürece yaşanmaz, teşekkürler.

quote:

Orijinalden alıntı: cenkyyy

hayırlı olsun böylece 2. gördüğüm lightinin incelemesinden sonra asus dcu 2 top edition bu karttan hala %2 gibi ufak bir farkla önde

Teşekkürler kardeşim. Kartın gideri var hala bakalım genel testler bitsin bios olayından sonra durum ne olacak. Zira ilk 5000 lightningi alanların overclock potansiyeline bakıyorum 1.3v ile 1420/1460 görmüş millet. Senin kart ne kadar voltaj çekiyordu 1.4 ile hatırlıyor musun cenk ?

quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

değerler çok iyi nvidia klubde ana sayfaya ekliyelim incelemeyi

Eyvallah neo reisim, teşekkür ettim

quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W
    Bu arada guru3d deki lightning incelemesine baktıysan adamlar bios switch ile 1.4v vermişler karta ancak 1400Mhz e ukaşabilmişler ve bu hızda bile tam olarak stabil değilmiş.Onların kartıda sizdeki gibi 1200 boost ile geliyor.Demek istediğim voltajla bile stabil olarak 1400 ü çok rahat geçeceğini pek düşünmeyin.

İlla ki bunun garantisi olmaz zaten bizimkisi varsayım zira her gpu her cpu farklı bir karakteristik taşır, voltaja ve belli frekans değerlerine farklı şekilde tepki gösterir o yüzden bu durum çok normal. Lakin genel olarak lightninglerin oc potansiyeline ve voltaja tepksine baktığımızda az çok bir genel gözlem yapabiliyoruz. Bunun sonucunda ilk 5000 kart ile gelen biosun yardımıyla 1.3v-1.325v aralığında 1400-1450 değerleri yakalanmış ufak tefek istisnalar hariç bu değerler sıklıkla görülüyor. Guru3d dışındaki incelemelerde de benzeri durum söz konusu zaten ne hikmetse guru3d bu aralar inanılmaz takoz kartlara denk geliyor. 7970 lightning incelemelerinde onlara düşen kartı hatırlıyorum mesela o çok kötü ötesi bir karttı 1.325 aralığında diğer sitelerin değerleri aşağıdaki gibi olmuş.

Hardwarecnucks
    @ 1.325V Maximum Boost Clock Observed: 1450MHz

Benchmarkreviews
    @1.325V 1392Mhz

Hardocp
    @1.325V 1392Mhz

quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş ve olacağa benziyor. Kart süper görünüyor

Eyvallah Yukarıya yapılacaklar listesini ekledim zaten gaming adına ufak ufak başlayıp 1-2 güne tamamlarım diye düşünüyorum.
  • O bahsettiğiniz siteler stabilize testi olarak ne kullanmışlar bilginiz varmı, mesela en az 3 loop luk bir heven ile sadece 3dmark11 yapmak arasında ciddi frekans farkı olabiliyor.
  • Guzel inceleme olmus bir de 1450 mhz seviyesine gelebilirseniz harika olur , tabi gerek var mi orasi tartisilir

• dostum hayırlı olsun, kart ve kasa on numara, Allah nazardan saklasın default 3600 de çok iyi değer. bir de inspector olayı varmış, gpu'nun testler sırasında max boost hızında kalmasını sağlıyormuş, onu da yapabilirsen kartın gerçekten neler yapabildiği daha iyi anlaşılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

dostum hayırlı olsun, kart ve kasa on numara, Allah nazardan saklasın default 3600 de çok iyi değer. bir de inspector olayı varmış, gpu'nun testler sırasında max boost hızında kalmasını sağlıyormuş, onu da yapabilirsen kartın gerçekten neler yapabildiği daha iyi anlaşılır.

Nasıl oluyor o olay anlatırmısın hemen deneyeyim.CP deki "prefer max performance" seçeneği gibi birşey mi acaba?
  • çok çok güzel inceleme içinde tşk..güle güle kullan...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.