Şimdi Ara

msı gf 65 i7 9750h undervolt (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam bu GE ve GS serilerinde menteşe ve menteşeye bağlı ekran sorunları yaşayanlar var ama GF serisinde gerek yerli gerekse de yabancı forumlarda böyle bir görsele denk gelmedim.

Tam almaya karar verdim bu sefer de bu durum biraz çelişkide bıraktı beni.

Sizin bu konuda bir bilginiz, araştırmanız var mıydı?

Bir de galiba 8gb ram daha eklenince ekran kartı daha bir rahatlar gibi
  • biqoo B kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz serilerde menteşe problemini bende duymuştum, GF serisinde çözmüşler sanırım bu durumu. Cihazı açarken ekranın tam ortasından tutup açıldığı sürece bir problem olacağını zannetmiyorum.

8gb ram eklenirse 5-10 fps civarı artış olacaktır. Ben şimdilik gerek duymadım, ancak ileride bir tarihte 16gb`a arttırmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulcrum299 -- 16 Haziran 2020; 17:10:28 >
  • Fulcrum299 F kullanıcısına yanıt
    Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim hocam :)
    Rica ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    lenovo y520 modelı hosuma gıdıyor
  • piome P kullanıcısına yanıt
    Hocam bu arada biraz zamansız olacak ama . Ekran kartı Max-Q değil. Normal RTX 2060, araştıran arkadaşlar yanlış bilgi almasın.

• ek proğramla uğraşmak istemeyen turbo boost kapatın, işlemci bazlı oyunlarda biraz fps düşüşü olsada cihaz çok serinliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetalWave -- 19 Mayıs 2021; 15:19:26 >

Hocam uzun vadede undervolt deneyiminiz nasil? Bir sikinti cikartti mi?

Daha yeni gl65 aldim, 95+ cpu ile oyun oynayunca ister istemez undervolt yapmak zorunda kaldim.

Ileride sikinti cikartir mi? Ne gibi problemlerle karsilastiniz? 6 ayda performans kaybi yasadiniz mi?

• felucar F kullanıcısına yanıt

Yaklaşık 6 aydır undervoltlu şekilde kullanıyorum, hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım şuan. Isı değerleri gerçekten çok iyi.

söyle söyleyeyim, bende undervolt yapmadan önce sizin gibi cpu 95-97 derece arasında gidiyordu tam yükte. Undervolt sonrası 73-75 derece arasında dolaşıyor. En fazla 76 derece gördüm. Böylece fan gürültüsü de azaldı, fanlar daha düşük rpm de dönüyoru, gerçekten ses farkedilir derecede azaldı.

cooler boost açık şekilde ise cpu 65-67 derece civarına iniyor tam yükte. Gpu ise 75-74 derece civarında çalışıyor. Fps düşüşü veya performans kaybı gibi şeyler hiç yaşamadım.

Hocam bende undervolt'u yaptım. Dediğiniz rakamlarla aynı olmakla birlikte çok güzel performansta :D

Ben -0.110mw yapıp 3.6 ghz'e sabitlemek zorunda kaldım. diğer türlü 4.2 ghz (stok 6 çekirdek hızı) yaptığımda yine 90 derecelere ulaşıyor.

Başka verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

• felucar F kullanıcısına yanıt

bende aynen hızı 3.6 ghz de sabitledim. Zaten oyun dışında yorucu bir iş yapmıyorum, o yüzden daha yüksek frekansa gerek duymadım. Bence başka birşey yapmanıza gerek yok. Ben sadece laptopun altına en sağına ve en soluna hava girişlerini kapatmayacak şekilde kitap koydum daha rahat hava akışı için. 1-2 derece fark ediyor böylede.

Hocam dikkat et. Bende altına demir kapak koyup yükseltiyordum; 2-3 derece farkediyor ama aşırı tozlandırıyor

• Merhaba, gf65 kullanıyorum. İ5 10300h 1660TI olan modeli. 10. nesil işlemcilere undervolt olmuyor. Advanced bios kısmında programsız undervolt yapılıyor. Offseti -90 mV girdiğimde problem yok fakat 100 yaparsam bazen oyunlarda donma oluyor ve kitleniyor.... İkinci sorum intel xtu kilidi biosda açılıyor fakat xtu da yaptığım ayarları kayıt etmeme ve reset atmama rağmen cpuid hwmonitor programında voltaj değişikliği gözükmüyor.

• fibonaccii kullanıcısına yanıt

bios da overclocking feature "enable" yap, bios da xtu ile ilgili bi sey yapmana gerek yok, yalniz 10.nesil islemciler stok plundervolt korumali geliyor, 9.nesil kadar iyi bir performans alamayabilirsin undervolt ile. Bir de bios dan undervolt yapma, tehlikeli, ya xtu ya da throttlestop kullan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armegon33 -- 3 Ocak 2021; 2:49:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: armegon33

bios da overclocking feature "enable" yap, bios da xtu ile ilgili bi sey yapmana gerek yok, yalniz 10.nesil islemciler stok plundervolt korumali geliyor, 9.nesil kadar iyi bir performans alamayabilirsin undervolt ile. Bir de bios dan undervolt yapma, tehlikeli, ya xtu ya da throttlestop kullan...

Dostum, overclocking feature ve XTU kısmını enable ettikten sonra f10 ile save reset yapıyorum. Xtu programına -125mvolt giriyorum fakat uygulamıyor. Nereyi eksik yaptım yani bilemedim.

• msı gf 65 i7 9750h undervolt
    msı gf 65 i7 9750h undervolt

Overclocking feature "enable" yaptım. Xtu programında -100mvolt girdim ama Cpuid programında girdiğim volt değerlerinin değişmediğini görüyorum. Bu yüzden biosda manuel giriyorum. Yardım ederseniz çok memnun kalırım

xtu yu bios dan disable yap, xtu programini tamamen kaldir, sonra sadece throttlestop ile dene muhtemelen olacaktir, illa xtu kullancam diyorsan, eski versiyon xtu yukle, versiyon 6.5.x versiyonlarini dene, versiyon 7.x ler calismayabiliyor, ve bios da xtu "disable" olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armegon33 -- 4 Ocak 2021; 21:21:29 >
  • Hocam, xtu 6.5.1.360 versiyon kullandım. Biostan xtu enable ediyorum. Programı açıyorum, değerleri giriyorum. Güya herşey tamam. Ama realitede yok. Sonra sildim xtuyu. Biosa girdim. Cpu voltaj offset kısmına sırayla -110 -100 -90 mili voltlar girdim. -110 da windows açılırken kitlendi. -100 de aşırı yoğun uygulamalarda ve (aida64) testlerde kitlendi. -90 da hiç sorun (30 dakikalık aida64 testi dahil) yaşamadım..... Normal aida64 sadece cpu testinde 95 derecelere çıkan işlemci, bios ile girdiğim -90 mili volt ile 80 derece gördü. Ama xtu ile yapmak istiyorum tabiki sizin de önerdiğiniz gibi.

Hocam xtu yu biosdan disable et, sadece windows programini eski versiyon olani kullan veya throttlestop...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armegon33 -- 5 Ocak 2021; 16:27:42 >
  • Tamam dostum. Takıldığım yer olursa, danışmak için tekrar buraya yazarım.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.