Şimdi Ara

MSI GE70 Laptop - Anakart, fanı çalıştıramıyor. ACİL!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar iyi akşamlar. Yaşadığım bu problemi detaylı bir biçimde anlatmaya çalışacağım. Atladığım bir nokta olursa yorumla sorun lütfen. Çaba gösteren arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Dün akşam altına bakmak için laptopu eğik bir şekilde havaya kaldırınca fan birden kafayı yedi ve inanılmaz bir gürültü yapmaya başladı, sanki bir şeye değiyormuş gibi. Hemen kapattım ve içini açtım ki bunu sık sık yaparım. Fanı tutan vidaları ve ardından bağlantı kablosunu çıkarttıktan sonra elime aldım fanı ve dönerken fanı çevreleyen demire değdiğini fark ettim. Tornavidayla demiri biraz genişlettim ve bu sorun çözüldü.

Ardından bilgsiayarı topladım ve sesin kesildiğini gördüm. Ama kısa süre sonra fark ettim ki fan tamamen durmuştu. Bağlantısını kontrol ettim kabloyla oynadım ana ne yaparsam yapayım fanı çalıştıramadım. Kendi kendineseyirir gibi hareketler yapıyor ama bir türlü tam güç alamıyor fan.

Bir bilgisayarcıya götürdüm fana 3.3v elektrik verdi ve fan sıkıntısız çalıştı. Fanın bağlandığı soketi kontrol etti %95 burada da problem yok dedi. Daha sonra tam anlayamadığım bir "entegre"den bahsetti. Entegre sıcaklığı ölçemediği için, bildiremediği için fan devreye girmesi gerektiğini anlayamıyormuş falan. Ama bu sadece onun tahmini. Benim bilgisayarımın fanı bilgisayarlar beraber devreye girer ve bilgisayar boştayken bile rölantide çalışır normalde. En ufak bir tavsiyenize bile ihtiyacım var. Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Fanın şu anki halini göstermek adına kısa bir video çektim bunu sizinle paylaşıyorum. Kolay gelsin.

Güncelleme: takılma sıkışma ihtimalini egale etmek adına fanın kapağını açıp çalıştırmayı denedim fakat sonuç yine aynı oldu. Fan dönmeye çalıştıkça ampül yanarken çıkan sesler gibi ufak patırtılar duyuluyor ve dönmeye başlayamıyor. Ayrıca elimle veya üfleyerek çevirmeye çalıştığımda da sorunsuz bir biçimde uzun süre dönüp duruyor. Daha fazla fikir edinilmesi için ikinci bir video ekliyorum:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dersah. -- 10 Şubat 2016; 6:55:21 >

• fan bozuk kardeşim açıklamayı okudum. sen fanın kenarını esneteyim derken fanı bozmuşsun sanırım. bunu anlamak için fanı yerinden çıkartıp dikine tutarak anakarta bağla bakalım bu sefer dönecek mi ?
  • Dersah. kullanıcısına yanıt
    Fan 5v ile çalışıyor diye biliyorum. Neden 3.3 verdi ? Ve nasil çalıştı ? Çalışsa bile dengesiz çalışırdı. Bence sizin faniniz sorunlu. Yeni bir fan alın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Eklemeyi unuttuğum bir nokta şu, aynı seri numaraya sahip açılmamış bir fan buldum ve gidip onu da denedim. Sokete taktığım zaman hiç takmamışım gibi dönmedi. Dolayısıyla sıkıntının bir tek fandan kaynaklanmadığını biliyoruz. Daha elektronik, bilişsel bir problem olduğunu düşünüyorum.

• Sıcaklık sensöründe sorun varsa bunu windows üzerinde işlemci sıcaklığını gösteren yazılımlar ile gözleyebiliriniz.
    ÖRneğin aida64 yükleyin işlemci sıcaklığını gözlemleyin.Yük altında sıcak boşta iken düşük ise sensör sağlam demektir.
    Ona göre devam edelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

Sıcaklık sensöründe sorun varsa bunu windows üzerinde işlemci sıcaklığını gösteren yazılımlar ile gözleyebiliriniz.
    ÖRneğin aida64 yükleyin işlemci sıcaklığını gözlemleyin.Yük altında sıcak boşta iken düşük ise sensör sağlam demektir.
    Ona göre devam edelim.

Dostum ilgilendiğin için çok sağol. Birden fazla programla sıcaklığı anlık olarak ölçtüm. Boştayken düşük ve oyundayken vs. yüksek çıkıyor. Yani sensörlerde bir problem olmadığını söyleyebiliriz.
  • Fanın bağlandığı sokette sorun olmadigina eminmiyiz. Çıkarırken belki birşey olmuş olabilir nasıl kontrol edebilmiş arkadaş

• quote:

Orijinalden alıntı: sermer

Fanın bağlandığı sokette sorun olmadigina eminmiyiz. Çıkarırken belki birşey olmuş olabilir nasıl kontrol edebilmiş arkadaş

Dostum dişleri kontrol etti bilgisyarcı. Dişler sağlamsa %95 soket sağlamdır dedi. Emin olma durumumuz budur yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dersah.

quote:

Sıcaklık sensöründe sorun varsa bunu windows üzerinde işlemci sıcaklığını gösteren yazılımlar ile gözleyebiliriniz.
    Ona göre devam edelim.

Dostum ilgilendiğin için çok sağol. Birden fazla programla sıcaklığı anlık olarak ölçtüm. Boştayken düşük ve oyundayken vs. yüksek çıkıyor. Yani sensörlerde bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

tamam ama oyunlarda yüksek ise sıcaklığın ve bu noktada FAN devreye girmezse bilgisayar kendinisi kapatır zaten korumak için.
    Eğer kapanacak kadar ısınmıyorsa FAN da çalışıyor demektir.
    Hiç pc yükte iken fanı dinledin mi çalışıyor mu diye?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dersah.

quote:

Ona göre devam edelim.

tamam ama oyunlarda yüksek ise sıcaklığın ve bu noktada FAN devreye girmezse bilgisayar kendinisi kapatır zaten korumak için.
    Eğer kapanacak kadar ısınmıyorsa FAN da çalışıyor demektir.
    Hiç pc yükte iken fanı dinledin mi çalışıyor mu diye?

Hocam hobi olarak sıcaklığı takipe ederim ben zaten normal zamanda da. Oyunla beraber fanın turbo modunu da açarım elimle. Turbo moddayken fan yüksek ses ve devirde çalışır ve işlemci sıcaklığı 80'in üzerine çıkmaz. Ses olmadığını duydum ve sıcaklık 95 derece iken bilgisayarı kapatıp buzdolabının önüne koymak zorunda kaldım. Yani ne yazık ki fanın çalışmadığına eminiz. Zaten gönderdiğim videoda da boşta 60 derece civarında ve hala dönmüyor gördüğünüz gibi.

• şu an problem kesin şudur diyemiyorum.Enteresan bir konu
    ben olsam varsa bios güncellemesi yapar driverları günceller bir deneme yapardım.SisTEM fana çalışma emrini göndermiyor olabilir yani sorun yazılımsal da olabilir.
    Ama bios update risklidir dikkatli olun.
  • quote:

şu an problem kesin şudur diyemiyorum.Enteresan bir konu
    ben olsam varsa bios güncellemesi yapar driverları günceller bir deneme yapardım.SisTEM fana çalışma emrini göndermiyor olabilir yani sorun yazılımsal da olabilir.
    Ama bios update risklidir dikkatli olun.

Aynı sorunla karşılaşan insanların sorunlarını okurken de bu tavsiyeye denk geldim. Bios güncellemek veya resetlemek işe yarayacak diyorlar. MSI'ın kendi sitesinde bilgisayarımın modeline uygun bios sürümünü bulamadım. Sanırım artık desteklenmiyor benim bilgisayarım. Bios'un güncel sürümünü bulmanın bir yolu var mıdır acaba, nasıl aranır güncel bios?
  • laptopun altında tam modeli yazar pc nin onu söyler misin?bir de pc ilk açılırken post ekranının bir fotosunu çekip buraya eklesen?
  • quote:

laptopun altında tam modeli yazar pc nin onu söyler misin?bir de pc ilk açılırken post ekranının bir fotosunu çekip buraya eklesen?

Dostum tam model MSI GE70 0NC. Bilgisayar açılırken bir bilgi ekranı gelmiyor, yalnızca büyük beyaz harflerle MSI yazıyor. Ama anakartın markası Micro-Star International. Modeli de MS-1756. Daha detaylı bilgi lazım olursa lütfen sor hemen cevaplarım.
  • o zaman biosa girip şuanki bios versiyonunu yazar mısın?
  • quote:

o zaman biosa girip şuanki bios versiyonunu yazar mısın?

Dostum geç yanıt verdim kusura bakma, bios ile ilgili bütün bilgiler burada mevcut.
     MSI GE70 Laptop - Anakart, fanı çalıştıramıyor. ACİL!
  • işletim sistemin neydi?bitiyle birlikte yaz lütfen)
  • mesuthaksoy kullanıcısına yanıt
    Windows 10 64bit dostum.

• dostum fan kablosunda veya yuvasında kopukluk olabilir mi ?
  • Dostum, fan kablonun ucundan elektrik verilerek denendi yani kabloda ya da fanda bir sıkıntı olmadığı kesin. Yuvada bir problem olup olmadığını test etmenin bir yolu var mı bilmiyorum. Ama gözle bakıp inceleyince fiziksel olarak bir sorun olmadığını görebiliyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.