Şimdi Ara

MSI B450M PRO anakarta power tuşu kablosunu takamadım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bir upgrade işine bulaştım. 3 gündür uğraşıyorum. İşlemci, psu, fan derken bir baktım anakartım max 4 GB ram destekliyormuş meğer. Anakartı da değiştirince, tekrar işlemciyi değiştirdim. Her şeyi monte ettim. Kasam 2011 model lenovo A70 thinkcentre. Herşey uydu ama o power düğmesinden gelen kablo( 11 pinli) yeni anakartta hiç bir yere uymuyor. Yeni kartın power/led/reset soketi 9 pin. Ne yapmam lazım. Kasayı değiştirip 250 TL daha bayılmak istemiyorum. Bu kablo yada power tuşu değişir mi yada bir aparat varmıdır 11 pini 9 pine dönüştüren. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yeşil anakart eski kartın soketi . Kahverengi ise b450m

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bir diğer konu ise şu; Bu kasayı power soketinin ilgili + ve - tuşlarını bir tornavida ile birbirine temas ettirip açtım. Bari power kablosu sorununu çözene kadar kurulum yapıp zaman kazanayım dedim. Ancak hiç bir görüntü gelmedi. Ethernet ışığıda yanmadı. Ama kasa çalışıyor. Sebebi nedir acaba. Bios güncellemesi mi lazım? Nasıl yapılır? Ethernet çıkışı, hdmi çıkışı çalışmadığına göre anakart açılışta bunları tanımıyor. Yani bios yüklenmiyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baturalpalp -- 17 Mart 2019; 14:54:50 >
  • Kabloları takip et. Hangi renk nereye gidiyor yaz buraya. Ona göre çözelim

Edit: birde muhtemelen front panel diye gosterdigin yer serial port konnektörü datasheet'e göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saasc -- 17 Mart 2019; 1:6:15 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maviyle işaretlediğim yer front panel kablolarının olacağı yer
    Aşağıdaki fotoda front panel kablolarının yerleri verilmiş

• Cevap için teşekkürler. Evet haklısın, fotoğrafta yanlış yeri işaretlemişim. Ama tornavidayı temas ettirip pc yi açtığım konnektör senin bana işaretleyip gösterdiğin yer. :) Fotoda hata yapmışım. Kabloları bi kontrol edeyim bakayım hangi renk nereye komut ediyor. Buraya yazarım. Peki doğru uçları bulduktan sonra anakarttaki şekile uyacak şekilde nasıl düzenleyeceğim? Uçları sokette çekip çıkarıp yerini değiştirebiliyormuyuz ki?

• baturalpalp B kullanıcısına yanıt
    Gereksiz uc boşta duracak şekilde takacaksın yada aşağıdaki fotodaki kablolardan alacaksın

• Uçları buldum.

• saasc S kullanıcısına yanıt
    İlgine teşekkür ederim. Dediğin gibi kabloları anakartaki yerlerine göre sıraladım. Sorun çözüldü. Kasa çalışıyor Diğer problemim yani monitöre görüntü gelmemesi sorunun ise çözemedim. Anakart, işlemci ve rami aldığım yere götürdüm. Akşama haber verecekler. Çözümü buraya yazarım. Arkadaşlara yardımcı olsun diye. Büyük ihtimal anakart ryzen 3 2200G işlemcimi göremedi. Yada birinden biri arızalı ürün.

• baturalpalp B kullanıcısına yanıt
    O konuda bilgim yoktu zaten

• saasc S kullanıcısına yanıt
    Onu anladım

• Aynı problemle karşılaşanlar için yazıyorum. Anakart değişiminden sonra işlemci fanı çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyorsa ve hdd bi yerden sonra işlem yapmadan sabit çalışıyorsa bios güncellemeniz gerekiyor. Ama nasıl? Daha eski bir işlemci tedarik edip bunu takıyorsunuz ve monitör açılıyor. Bios güncelliyorsunuz ve yeni işlemciyi takıyorsunuz. Benim anakartım msi b450m pro idi ve maalesef tak çalıştır olmadı. Bir çok kart takıp hemen kullanılabiliyor. Gigabyte alsam dahamı iyiyidi bilmiyorum. Mağazada yoktu bende aynı kartın msi olanını aldım. Oda uğraştırdı biraz 🤔. Üstelik 45 TL daha pahalıydı. Neyse, çözümü servis halletti. Ücretsiz olarak. Benim denediklerim ise, rami söküp taktım. İşlemci pinlerinin ve fanının iyi oturup oturmadığını kontrol ettim. Zaten işlemci ve fan montajında problem olsaydı kasa hemen kapanırdı. Bende ise sürekli çalışıyordu. Bios pilini söküp taktım. Hiç biri işe yaramadı. Demek ki bu durumda eski bir işlemciyle bios güncelleme yapmak gerekiyormuş. Sevgiyle kalın. 😊

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.