Şimdi Ara

MPV sınıfı Aile araçları deneyimlerim verso zafira scenic 207 outdoor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
3.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    uzun süredir yazmayı düşünüyorudm nihayet başlayabiliyorum önce alıp kullandığım araçlar model yılı ve kullanım süresi olarak belriteyim yazdıklarıma daha iyi mana katar sanırım

2006 Toyota corolla verso Comfort 1 yıl
    2002 Opel Zafira Elegance 1 yıl
    2008 peugeot 207 outdoor 7 ay
    2007 Reanult scenic 1.5 dci expection 6 ay (halen kullanıyıyorum)

Araçları yazdığım sıraya göre kullandım.. (bilmem önemli belirteyim yinede)

VERSO

2. Sıfır arabamdı Yaristen bu arac geçince epey bir şok olmuştum bu arabayı nasıl park edeceğimden sıkışık trafikte bir yere sürteceğimden çok korkyuordum neyse 2 haftda arabay alıştım öncelikle şunu belirteyim bir önceki arabadan başka arabay geçişte insanı epey farklı etkilyor.
    Versoya ilk bindiğim de cipe bindiğimi düşünüyordum Yaristen sonra psikolojik etkisi olabilir bür süre kullanınca tüm arabaların böyle olduğu zannına kapılıyorsunuz taki bir arkadaşınızın sedan arabasına binince tabuta girmiş hissedebiliyorsunuz lafı fazla uzatmıyım versodan sonra birdaha sedan araç almayı düşünmedim.

ben fazla torktan teknikten anlamam size sadece sürüş izlenimlerini ifade edecem vewrso 1.6 motor 110 bg bir araçtı dur kalklarda 1400 kiloluk arcınızın hantallaığını hissediyorsunuz ama hızlnadıktan sonra kesinlikle çok harika bir kullanımı olan bir araç yolu fazla hisstmiyorsunuz 7 kişilik koltuk yerleşimi bagajda çok iyi kamufle edilmiş aynız zamanda çok pratil. Zafirada 7 kişilikti ama 2002 modelllerinde koltuk kamuflesi çok kötü ve hiç pratik değildi neyseki bunu zafirada 2004 modellerde düzeltmişler.

versonun yakıtı sınıfınıa göre normal ama sedan ve hb araçlarla kıyaslandığında epey fark var tabi benzinli olmasıda ayır bir deezaavantaj. 9,5 lite ş.iiçi 6,5 ş.dışı 8. ort tüketim vardı

Zafira
    Zafira ya geçişim ev için sattığım versodan sonra 3. arabam zafiranın full modeli idi ama 2002 model oluşu nedeni ile birtakım modernie sorunu oldu ama versodan kalır yanı yoktu hatta ilk defa sunrooflu bir aracım olmuşt zafirayı o yüzden sevdim onun 7 koltuğu verso ile kıyaslamnamıyacak kadar kötü bir tasarım olduğu için hiç kullnamadım Verso ile kıyaslarsam bana versodan daha hantal geldi 105 bg olmasımı yoksa ople motordanmı kaynaklanıyordu bilmyorum versodanda çok yakıyordu. daha sonra bu araca lpg taktırdım lpgli kullanım epey rahatlattı cebimi ama araca yetişkin 5 kişi otursun araç resmen asfalta yapışıyor yerinden kalkması zorlanıyordu sırf o yüzden sattım anlayacağınız LPG takılıyor ama araç çok çaptan düşüyor ayrıca ilk lpgli arac denyimimdi LPG işide bana sakat geldi sevemdim lpg ile hiç randıman alamdığım gibi yakıt sarfiyatında da bir standart tuturamadım. donanım olarak çok fazla gerek yok onları internetten kıryaslarsınız
    versomu zafiramı derseniz ben verso derim ama bu kıyaslama sağlıklı olmayabilir 2006 model bir zafirayı kıyslamak daha doğru olur

2007 outdoor
    outdoor sürüşü keyifli bir araç çok canlı sanırım zafiradan sonra uçağa binmiş gibi oldum ilk hızlanmada koltuğa doğru geriye atması epey zevkli araç sollamak için fırsat kollarsınız :)) ani hızlanması çok güzel yol tutuşuda iyi pek savurma yaptığına şahit olmadım bu ataklığa rağmen yakıt sarfiyatıçok düşük ş.dışı 4 lt ş.içi 5-5,5 civarı resmen kokluyor mazotu. yani açıkçası ben 1,6 hdi 90 bg motoru sevdim.
    gelelim gıcık olduğum yanlarına ışıkta beklerken kırımızyı görmek için öne yatıp direksiyonla aşk yaşamanız lazım ben deli ediyordum tavan basık ön kaput uzun on göğüste baya mesafeli ama ön camdan yukarı bakacaksnaız vay halinize araç tip olarak cip gibi dursada o görüntüyü içi kısımdda hissedemiyorsunuz çok basık geliyor ben daralmıştım. iç dizayn bir felaket koltuklar çok basit döşemeler çok basit yeni iken bile 1 yıl sonra dağılacakmış hissi veriyor koltuk döşemedine elinizle biraz basıtırınca içerdeki yaylar görünüyor. ön konsol çok dandik doğru düzgün bir göz yok daha doğrusu göz yok torpidoya bile kitapçığını zor koyuyordum. uzun yoldasınız camınız kapalı eliniz hafif cam kenarına koymak istiyorsunuz mümkün değil koyamazsınız kolunuz düşer kol koyacak yer yok mecbur diresiyona sarılırsınız. yolcular i,çinde aynı şey sözkonusu
    kaportaya gelince kapıyı ben ilk açtığımda sökecem sandım o kadar hafif ki benim 4 yaşındak çocukalr bile çarpıyor yada açarken fırlıyor. sanırınım bunda opelin sağlam ve ağır kapılarının etkisi vardı ama kapını kapanma sesi bile basitliğ veriyor zafira da kapanma sesi örneğin trok diyorsa bunda çaaat diye ses geliyor umarım ifade edebilmişimdir. arka camlar bile manuel 2008 model bir araçta az parada değil
    sonuç olarak 207 outdoor alalcaklara tavisyem sıfırına 40000 tl bayılmasınlar o parayı eden bir araba değil ha iknci el 25-26-27000 tl ye alsınlar derim ama sofırınan ben para vermem.

scenic

şuan bindiğim araç 1.5 dci 100 bg lik bu araca keşke daha önce binseymişim ben çok beğendim bunda tabi aracın en üst versiyonu expectionn özel seri olmaıının etkis var. ikizleirm olduğu için arka tarafı cam ve kapılarını önden kontrol edbilmem çok önemli bu araba hepsini karşılıyor zafira ve versodada vardı tek tuşla camları ve kapıları kitleyeiblmek güzel. bu araçta nalatacak o kadar çok özellik varki hepsi harika Cam tavan süper bir ferahlık hız kontorlu uzun yolun vazgeçilmezi, arabada o kadar çok göz varki her temizlik yeni bir göz keşfediyorum ve hepside çok fonksiyonel uydurma değil her koltuğun altında çekmece var ayak basma yerlerinin altında var
    benim en sevdiğimde ön taraftaki ön kol dayamnın altındaki göz göz demek ayıp olur depo resmen ne isitoyrsanıa atın içine 1.5 ltirelik su şişesi boydan kaybolur içinde
    birde en sevdiğim özellki tüm koltukların bağımsız olurşu bu özellik verodada vardı ayrı ayrı kaydırlabilyor ve kapanabiliyor 2002 zafirada yoktu 2004 ten sonrasında var sanırım birde scenicte gayet geniş bir bagaj var outdoorun bagajı çok büyük değil hb bir araçtan biraz büyük sadece
    neyse donanıma fazla dalmıyım fşiyatına göre herşey değişir tabii

kullandığım araç 100 bg araç alırken bunun 80 bglik olanlarıda denemişitim baya bir hantaldı ama 100 bg gayet iyi yakıt gAYET başarılı ş.içi 6-6,5 litre ş.dışı 5,-5,5 litre
    207 kadar atak değil ama zafiradan çokçok iyi bir performans var.

SONUÇ.
    bir aile arabası alacaksanız az yaksın performansı iyi oldun bagajı geniş ıolsun ferah olsun diyorsanız Scenic alın ama 80 bg lik değil 100 bglik alın
    c-max hiç binmedim kısmet olmadı onada iyi diyorlar hatta scenicten fazla tutuluyormuş başkasının yalancısıyım ama sanırım scenicle yakındır c-max nedne kısmet olmadı tabiiki parası, aynı kalitede bir aracsa c-maxe nedne fazla para verelim ?? :)) valla ben param yetmiyor diye alamadım :))

sıralama yapacak olursam sıralam ölçütüm konfor ve yakıt marka takınıtım yok (desemde inanmayın toyotayı seviyorum opelle aramız soğuk renoyu secenic yüzünden sevmeye başladım)

1.Scenic (az yakıyor rahtlık çok süper)
    2.Verso (az hantal çok yakıyor)
    3.zafira (çok hantal ve çok yakıyor)
    4,207 outdoor (bunların arasına pek yakışmıyor sınıfları tam tutumuyor ama sonuçta deneyimlerimi yazıyorum) 207 sadece donanımdan kaybetti yakıtta 1 numara

bilmem anlatabildimmi

• Güzel paylaşım olmuş. Bir c-max kullanıcısı olarak teşekkür ederim.

Ben de artık MPV dışında bir araç düşünmüyorum. Fransız MPV'ler güzel alternatifler. Fakat özellikle yolcuyu da sürüşe dahil eden gösterge konumlandırmasına alışamadım bir türlü. Bu yüzden yeni c-max'ı bekleyeceğiz...
  • oturup üşenmeden yazmışsınız paylaşım çok güzel teşekkürler mpv lerle hiçbir ilgim ve alakam olmamasına rağmen bana tüm yazıyı okuttunuz tebrik ederim
  • Çok güzel yazmışsınız.
    Verso için ben de bir yorum yapayım. Benimle ynı yerde çalışan bir hemşerimde var. Bayiye Corolla dizel almaya gidiyorlar ve eşi Verso'yu görünce karar değişiyor.
    Geçenlerde memlekete izine gittiler 1 haftalığına... Tam 1000 liralık benzin yakmış. (Tokat-Balıkesir). Sanırım ben aynı durumda yarısını yakardım. İkimiz de benzer şekilde yüklü araç , tam gaz gidiyoruz...
  • Bence bu sınıftaki araçlarda mutlaka otomatik vites seçeneği olması gerekir. Bu nedenle C4 Picasso, Touran ve 5008 arasından tercih yapardım ben olsam.
  • Evet bahsettiğn arçlarda değerlendirilebilir ben bunlardan sadece picasso ya bindim ama kullanmadım çok çok konforlu ve ferah bir araç çok geniş bir görüş açısı var ama dediğim gibi diğer araçları kullanmadığım için yazıda bahsetmedim ben sadce kendi deneyimlerimi anlatmak istedim
    son olarak şunuda ekliyim 207 outdoor alacaklara tavsiyem 26-27000 buna vereceklerine scenic yada c-max tercih etsinler aynı paraya daha iyi bir arabanız olur pişman olamzsınız
  • verso

• Abi, çıkartmadım ama sen böyle mpv tavsiyesi istemiştin, bende espace falan vermiştim ucuz fiyatlı. O sen misin?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.