Şimdi Ara

Motosiklete Yeni Başlayanlar İçin Klavuz(2017)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
422
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlığın klavuz dediğine bakmayın. Ben kendi tecrübelerimi anlatacağım size.

Kursa kayıttan emniyetine kadar herşeyi tek tek yazacağım buraya.

Yaşım 27. Ortalama 10 senedir B sınıfı ehliyetim var.

Ankara'da kamet ediyorum. Kızılay'da Başkent Sürücü Kursu'na gittim. 10 saatlik eğitim 800 ya da 900 tam hatırlamıyorum. 12 saatlik eğitim 1000 TL. Bu taban fiyat. Çoğu yerde bu fiyatlar geçerli oluyor. Ben 12 saatlik eğitimi istedim. Ne kadar çok sürüş o kadar iyi eğitim.

Kursa gittiğimde hiç birşey bilmiyordum motosikletle ilgili. Hocam sağolsun bana yardımcı oldu. Denge problemi olup olmadığını sordu bisiklet sürüyo musun diye her yeni gelen öğrencisine soruyor. Eğer ki bisiklete binmediyseniz önce bisiklette dengeyi öğretiyor size.

İlk başlangıcım Yamaha YBR 125. Çok sevdim bu motoru ben. Önce kavrama sonra dur kalk frenleme falan filan. Düz git gel
    İkinci motor Mondial 180 ZS. Yamaha'nın az biraz güçlüsü. Bununla da dönüşler zigzag ve sekiz çizmeler.
    En son ders. Yamaha MT-07(aşık oldum kendisine. Hayallerder ama daha çok zaman var sahip olmak için)

Sekiz çizerken bayağı zorlandım 07'de. Onun çözümünü de hocaya sorarak kontra ile hallettim. Çünkü YBR ile arasındaki tur farkı çok fazla. YBR'de motoru yatırmadan dönebiliyordum ama MT'de imkansız mecbur motor yatacak.

Neyse. Sınav günü bir saat belirleniyor kurs bildiriyor genelde size. Sınav saatinden 1 saat önce falan gidin eğer çok erken değilse ki hocanız sınav öncesi biraz daha sürdürsün size. Bana öyle yapmıştı. Yarım saat erken gittim. 25 dakika boyunca genel tekrar yaptım. Sınavım içinde çok başarılı oldu bu.

Sınavda önce platformu geçiyorsunuz. Dönüşte zigzag ile dönüyorsunuz. Tekrar giderken acil fren ve acil dönüşü gerçekleştiriyorsunuz. Sonra sekiz çiziyorsunuz ve sekizden çıkıp acil kaçışa gidiyorsunuz. Ani manevra yani. En son bunlar bitince trafiğe çıkıyorsunuz hep beraber. Komisyon üyeleri ve hocanız arkada siz önde gidiyorsunuz. A sınıfı aldığım için en yüksek motor ile sınava girdim yani MT ile. YBR A1, Mondial A2 ehliyetleri için.

Trafikte ayna kontrolüne ve baş sağ sol sinyal ve trafik okumana bakıyorar. Size talimat gelmeden aracı sağlamayın. Soldan araç geldiği için sağ şerit boştu ve önümde de araçla sınava giren birisi vardı bende sağdan geçtim. Benim haberim sonradan oldu ama komisyon sağdan geçebilir demiş. Sınav bittikten sonra öğrendim ben bunu. Neyse yeterince uzadı zaten.

Sınav ve kurs işleri çoğu yerde bu şekildedir arkadaşlar.

Gelelim emniyet meselesine.

Arkadaşlar malesef şu anda Ankara'da ehliyet için randevuyu 3.5 4 ay sonrasına veriyorlar. O süre boyunca sertifika ile süremiyorsunuz malesef. Beklemek zorundasınız.

Sıra işini hallettiniz diyelim.

Ehliyet için gerekli evraklar
    Sürücü Belgesi Dosyası
    Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
    Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
    Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
    Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
    2 adet fotoğraf (5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf)
    Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Eğer daha önceden ehliyetiniz varsa ve ehliyetinizde gözlük veya gözlük lens ibaresi varsa sağlık raporunda bunu belirtin. Çünkü aldığınız raporda bu ibareler olmazsa ve ehliyetinizde de bu cihaz/protezler(cihaz veya protez olarak geçiyor)yazmazsa tekrar sağlık raporu almanız gerekiyor.

Gözlük yazıyor ama yeni ehliyete gözlük yazdırmak istemiyorsunuz.Bu seferde aldığını sağlık raporuna ek olarak göz doktorundan gözlük kullanmadığına dair birrapor almanız lazım.

Ben rapora dikkat etmemiştim. Doktorda sormamıştı bana. Bende gözlük yazmasın sürekli kullanmıyorum nasılsa diye yazdırmayım dedim ama uğraştırdı.

Nüfus cüzdanınızı veya kimlik kartınızı(geçici kimlik belgesi de olur) avukatlık belgesini veya pasaportunuzu kesinlikle yanınızda bulundurun. Benim gibi geri çevrilirsiniz. DİKKAT FOTOKOPİ İŞE YARAMIYOR!!

Vakıfbank'a 22 TL yatırıyorsunuz. Emniyetin içindeki vergi dairesine de 261 TL yatırıyorsunuz(A sınıfı içindir bu fiyatlar) Dekontların üstünde tahsil edilmiştir diye ibare kesinlikle olmalıdır sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Eğer ki tüm evraklarınız tam bir şekilde verirseniz yarım saat içinde ehliyet başvurunuz bitiyor ve geçici ehliyet veriyorlar size(norma A4 kağıt) Bu kağıt ile 15 gün sürebiliyorsunuz ve 15 gün içinde adresinize posta ile asıl ehliyetiniz geliyor.

Toplamda bana ne kadar mâl oldu ehliyet.

1000 TL kurs (12 saat eğitim)
    200 TL özel ders (çok yararını gördüm gerçekten siz almayadabilirsiniz. Ben yeterli görmedim kendimi)
    Yaklaşık 300 TL emniyet harcaması
    20 TL 8 adet biyometrik fotoğraf.

Şimdilik aklıma gelenler ve yaşadıklarım bunlar. Ehliyetimi aldım sıra motosiklet almakta.

• GÜZEL olmuş eline saglık ama

MT-07 Sıvı soğutmalı 2 silindirli 4 zamanlı dır 6 ileridir yani ne diyiyimmm makinadır hocam bastın mı tekere gelen cinslerden
  • Kursa nerde yazıldınız hocam normalden fazla geldi bana.Ben yazılırken aldığım maks. fiyat 800 liraydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: webb45

GÜZEL olmuş eline saglık ama

MT-07 Sıvı soğutmalı 2 silindirli 4 zamanlı dır 6 ileridir yani ne diyiyimmm makinadır hocam bastın mı tekere gelen cinslerden

Bugün 125 olanı alacaktım ama imkanlar el vermedi. Şahane bi makine.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DemBabus

Kursa nerde yazıldınız hocam normalden fazla geldi bana.Ben yazılırken aldığım maks. fiyat 800 liraydı.

Ankara kızılay başkent sürücü kursunda. 12 saatlik eğitim aldım ben 1000 tl'ye

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kardeş hayırlı olsunda ekipman hiç yazmamışsın . daha almadın sanırım çünkü 1500 2000 arası ekipman tutar .
    http://www.motoplus.com.tr/
    http://www.motomaxonlineshop.com/

tavsiyem kadıköy hasanpaşada mağza sayısı daha fazla od-rada deniyerek intrten fiyatlara bakarak alabilirsin .
    tekerin düz bassın
  • Bende istanbul 'da kursa yazıldım perşembe günü 1300 TL kurs ücreti ödedim. Siz yine 1000 TL iyiymiş. B ehliyetim var A alacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Skach

kardeş hayırlı olsunda ekipman hiç yazmamışsın . daha almadın sanırım çünkü 1500 2000 arası ekipman tutar .
    http://www.motoplus.com.tr/
    http://www.motomaxonlineshop.com/

tavsiyem kadıköy hasanpaşada mağza sayısı daha fazla od-rada deniyerek intrten fiyatlara bakarak alabilirsin .
    tekerin düz bassın

Şimdilik daha ekipman ve motosiklet almadım henüz ama son bir haftadır araştırıyorum. Honda ve Yamaha arasında kaldım. Kredi işlemleri nasıl olur onu araştırıyorum. Ekipmanları da krediye dahil edebilir miyim onu araştırıyorum.

Ekipmanlar ortalama 1200'e hallediyorum gibi ama henüz almadım hiç birini.

Bugün Honda Efe'ye gittim. Pazar günleri kapalıymış. Aşırı derecede saçma geldi. Moto showroom pazar kapalı mı olur yahu.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.