Şimdi Ara

Motor Yağı Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
6.388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 12 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 4
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 5
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 25 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • _KUZEY (5 mesaj) vezir (3 mesaj) rahan35 (1 mesaj) AsiOnur19 (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    1690 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    yağ değişim zamanı geldi. yağ araştırırken 3 yağ arasında kaldım. fiyatları aşağı yukarı aynı. sizce hangisini almalıyım?
    araç 99megane 1 10/40 alıyorum hep.

CASTROL MAGNATEC 10W/40 BENZİNLİ 4 LT -> 50lira

CASTROL GTX U.S.A 10 W/40 BENZİNLİ 4 LT -> 47lira

ELF SPORTİ LPG 10W/40 4 LT -> 40 lira

castrol ün bu iki serisinin arasındaki farkı göremedim. castrolün sitesinde gtx serisi 10/40 olarak yok. Elf seçeneklere koymamın sebebi de, renault servisinin hep elf kullanması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KUZEY -- 23 Haziran 2009; 10:07:22 >

|
    |

• Otomobil Uzmanı
    10710 Mesaj
    ikinci yağda anti sludge formula yazıyor. Bu konu önemlidir.Eğer diğerlerine göre daha az sludge yaratıyorsa bu yağı denemek lazım.

şimdi kelimelerle anlatmaya kalksam bu şeyi anlatmam çok güç olabilir .En güzeli hem resim hem de özet barındıran yazıyı göstermek.

http://www.schleeter.com/oil-sludge.htm
    |
    |
  • Yarbay
    2403 Mesaj
    Castrol Magnatec'in, GTX'ten daha performanslı ve yeni nesil olduğunu biliyorum. Magnatec de motor temizleyici özelliğe sahip zaten.

Benim tavsiyem tam sentetik kullanman, özellikle turbo dizel ise Mobil 1 0w-40 veya Castrol Edge 5w-40 tam sentetik yağ kullanmanı öneririm. Benzinli ise de Mobil 1 0w-30 veya Castrol 0w-30 kullanman yakıt tüketimini de azaltabilir.
    |
    |
  • Binbaşı
    1690 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    ankaradayım , kışları soğuk yazları sıcak oluyo. çok araştırdım 10/40 da karar kıldım.servise ve sanayide birkaç kişiye de sordum. şimdiye kadar kullandığımı değiştirmememi tavsiye ettiler. tam sentetik aklıma geldi ancak fiyatları çok yüksek.
    yağ için gözden çıkardığım tutara bu 3 yağı da alabiliyorum.ancak kararsız kaldım.

uzmanımızın söylediği antisludge, yani içinde çamurlaşmayı engelleyen katkı olduğununu söyleyen yağı denemek istiyorum ancak. castrol ün sitesinde bu ürünü bulamadım. belki direk ithalat ile , castrolden bağımsız tr ye getirilenlerden biridir. pek güvenemedim.

magnatec ile elf arasında kaldım. h. sonu ücretsiz yağ değiştiren marketlerden birine gidip, artık fiyatına göre seçimimi sonuçlandıracağım.

ancak tavsiyelere de açığım.

bu arada. hepsiburada sitesinde, yağ larda kampanya yapmışlar. kargo almıyorlar. ancak piyasadan 50 ye bulacağınız yağı, oradan 59a alıyorsunuz. yanında da peşin fiyatına taksit var. değerlendirmek isteyenlere duyurulur.
    |
    |

• Otomobil Uzmanı
    10710 Mesaj
    anti sludge yağ sanırım amerikadan ithal edilmiş .Burası için piyasaya sürülen bir ürün değil.küçük bir hatırlatma yapmak istedim.Bu yağ 1 gallondur yani 3,78 litredir. Ama diğer yağlar 4 litredir haberiniz olsun.
    2 lira daha ucuz olmasının sebebi budur sanıyorum.kalite ile alakalı birşey değil.

yağ hakkında detay bilgi
    http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=9014502&contentId=7017078

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 23 Haziran 2009; 14:06:15 >
    |
    |
  • Binbaşı
    1690 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    peki vezir hocam

castrolün sitesinden bu iki yağın da özelliklerini buldum. tamamen aynı.

Castrol Magnatec 10W-40 Motor Oil
    API SL/CF
    ACEA A3/B3
    VW 505 00
    MB-Approval 229.1

gastrol gtx
    ACEA A3/B3
    API SL/CF
    MB 229.1
    VW 505 00

sanırım ikisinin de etkisi aynı. fiyat farkı da sadece miktar farkından kaynaklanıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: vezir

anti sludge yağ sanırım amerikadan ithal edilmiş .Burası için piyasaya sürülen bir ürün değil.küçük bir hatırlatma yapmak istedim.Bu yağ 1 gallondur yani 3,78 litredir. Ama diğer yağlar 4 litredir haberiniz olsun.
    2 lira daha ucuz olmasının sebebi budur sanıyorum.kalite ile alakalı birşey değil.

yağ hakkında detay bilgi
    http://www.castrol.com/castrol/genericarticle.do?categoryId=9014502&contentId=7017078
    |
    |

• Otomobil Uzmanı
    10710 Mesaj
    evet yağlama özellikleri aynı ancak anti sludge için GTX de katkı var ekstradan , gerekiyor diyorsanız GTX tercih edilebilir ,
    quote:

Orjinalden alıntı: _KUZEY

peki vezir hocam

API SL/CF
    ACEA A3/B3
    VW 505 00
    MB-Approval 229.1

gastrol gtx
    ACEA A3/B3
    API SL/CF
    MB 229.1
    VW 505 00

sanırım ikisinin de etkisi aynı. fiyat farkı da sadece miktar farkından kaynaklanıyor.

quote:

yağ hakkında detay bilgi

|
    |

• Binbaşı
    1690 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    cevap için teşekkürler.

araştırırken dalmışım. bi ara başka markalarla viskozitelerini filan karşılaştırıyordum. bu kadar ayrıntıya girmek çok da gerekli değil anlaşılan. bakalım. ikisinden birini tercih edicem artık.

teşekkürler.

quote:

evet yağlama özellikleri aynı ancak anti sludge için GTX de katkı var ekstradan , gerekiyor diyorsanız GTX tercih edilebilir ,
    quote:

Orjinalden alıntı: _KUZEY

peki vezir hocam

API SL/CF
    ACEA A3/B3
    VW 505 00
    MB-Approval 229.1

gastrol gtx
    ACEA A3/B3
    API SL/CF
    MB 229.1
    VW 505 00

quote:

yağ hakkında detay bilgi

|
    |

• Er
    8 Mesaj
    tavsiyem MOBİL 10/40
    |
    |
  • Binbaşı
    1690 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Mobil Super S

10W-40
    MOBİL 1 10W-40S

ACEA :A3, B3
    API :SL,SJ,CF
    MB :229.1
    VW :505.00
    Viskozite, ASTM D 445
    cSt @ 40°C
    92
    cSt @ 100°C
    14.4
    Viskozite İndeksi, ASTM D 2270
    154
    Sülfatlanmış Kül,% Ağırlık, ASTM D 874
    0.97
    HTHS Viskozite, mPa.s @ 150°C, ASTM D4683
    3.95
    Akma Noktası, °C, ASTM D 97
    -30
    Parlama Noktası, °C, ASTM D 92
    230
    Yoğunluk @ 15°C kg/l, ASTM D 4052

Teknik açıdan diğerleri ile hemen hemen aynı. fiyatı uygun olursa tercih edilebilir. (tek görebildiğim büyük fark ;mobil1 in donma noktası -30 , castrollerin -23)

quote:

Orjinalden alıntı: AsiOnur19

tavsiyem MOBİL 10/40

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KUZEY -- 23 Haziran 2009; 22:50:24 >
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
kripto para haberleri
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,953
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.