Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (833. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.526
Cevap
202
Favori
1.863.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 831832833834835
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
    Hocam 2015 toyota corolla 1.6 benzinli araç için
    Motul 8100 eco nergy
    Shell helix ultra 5w-30 PRO AG(Su an aracimda bu var) düşünüyorum. Uzun sure 0w20 kullanılmadığı için tercih etmicem. Daha once motul 8100 eco nergy kullandim motor daha sesli çalışmıştı ve yağ erken kararmışti. Bu nedenle biraz cekincem var. Sizin dusunceniz nedir? Motul 8100 eco nergy eski teknoloji kalitesiz midir? api sl olmasindan dolayi kafama takıldı. Motul yağ seçici 5w30 olarak bu yağı öneriyor. Shell de 3. Seçenek olarak 5w30 pro ag önermişti.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt
    Araç 307 2006 hdi ilk iki sene servis gittim bakımları düzenli 10.40 varilden çekip yağı kullanımı yaptığını gördüm garanti süresi bitince kendim orijinal malzemeleri tedarik edip bakımları yaptırıyorum 10.000km olmadan bir dahaki bakıma 5.40 döneceğim teşekkür.

• karaca38 kullanıcısına yanıt
    Evet tam o senelerde ford 10w30 kullanıyordu sonra 5w30a geçiş yapıldı. Bence 5w30 deneyin.(shell tavsiye ederim).

Tam sentetik ile 15bin km/ 1 sene bakım aralıgına cıkartabilirsiniz hemde.

Bu arada sizin şansınız çok soguk biyerde yaşamıyor oluşunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 14 Ocak 2022; 23:51:56 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

o kadar km den sonra 5w30 a donmek cok dogru degil.

• runo40 R kullanıcısına yanıt

Aynı motor ile son 100 bin km de 7-8 bakımda; üreticinin de aracın içinde gönderdiği 0w-20 Mobil1 advanced kullandım, çok memnun kaldım.

japon araçlar sıfır numara yağı sever,

0w20 kullanamıyorsanız bile 0w-30 kullanmanızı tavsiye ederim.

ha ticari maksatla yoğun kullanılan bir araç ise o zaman 5w-30 değerlendirilebilir.

Hususi araç ise Sıfır numara yağlardan imtina etmeyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • karaca38 kullanıcısına yanıt

Evet bir arkadaşım da mecburen garanti kapsamında ilk yıllarda serviste varilden 10w40 kullanıldığını görünce hemen servisten çıkar çıkmaz 5w30 ile özel de değiştirmişti.

Bu araç için 5w30 ve 5w40 idealdir.

• Arkadaşlar,
    2010 Albea için ELF motor yaglarina geçmek istiyorum fakat bir türlü teknik bilgi bulamadım.
    öncelikle elf full sentetik bir yağ mı yoksa yarı sentetik bir yağ mı onu bile bulamadım.
    yardımcı olur musunuz ?

edit:
    elf motor yağları serisi içerisinde aracımı destekleyen yağ aşağıdaki
    ELF EVOLUTION 900 SXR 5W40 FIAT 9.55535-M2

şimdi bunun tds bulmasında

bu yağlar hakkında güzel bilgiler var.
    https://rallystore.ru/tr/total-elf-evolyushn-900-nf-5w40-otzyvy-avtomasla-i-vse-chto-nuzhno.html

tds

şuan hths değerini ariyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi express -- 15 Ocak 2022; 23:0:25 >

Sizin aracınızda 0w20 tavsiyesi göremedim. Motul ya da Shell’de bir yağ erken kararıyor ise motorda bir evvel yağ kullanımı çok uzun süre kaynaklanmıştır, kararmanın nedeni yağ içindeki deterjanın kurum gibi kalıntıları hapsetmesinden kaynaklanır.

yağ filtresi de motorun sesli çalışmasına etken olabilir ya da LPG ya da kalitesiz benzin su yoğusması fazla ise olabilir, tabi sahte yağ olma ihtimalı de var. Motul sitesi ya da yağçarşısı isimli satıcıdan alabilirsiniz dilediğiniz yağı.

• NextMove kullanıcısına yanıt
    Hocam benim corolla kitapçığı sizdeki eski sanırım.
     ...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...  ...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...
    Onerilen bu şekilde
    En düşük sl kullanin diyor
    Toyota orjinal motor yağı da sl a5b5 seklinde
    Benim merak ettiğim bu iki yağ ozelinde motul eco nergy ya da shell helix ultra 5w-30 PRO AG hangisi tercih edilmeli. Motul sl sinifi shell sn sinifi ayrica shell c3 diyor. Hangisi doğru tercih olur. Eski yağın motul eco-nergy rengi şu sekilde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi runo40 -- 16 Ocak 2022; 1:14:36 >

• yağ markası ya da viskozite değiştirirken arada engine flush yapılması tavsiye ediliyor, bu konudaki fikirleriniz nelerdir ?

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...liqui moly türkiye
    LIQUI MOLY 0W30 Motor Yağı Special Tec Volvo 5 Litre (2853)
    https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-0w30-motor-yagi-special-tec-v-5-litre-2853

• Tyler Durden kullanıcısına yanıt

engine flush ın kabaca mantığı bu şekildedir, istiyorsanız yaptırabilirsiniz ama asırlık yağ firması olan motulun ürününü öneririm şahsen ben..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 16 Ocak 2022; 17:26:43 >

Bahsedilen aracın motor numarası ile daha doğru motor kodunu öğrenebilirsiniz.

motor yağı rengi ile birşey söylemek mümkün değildir, kullanılmış motor yağı analizinde içinde alüminyum vs metal parçalara bakılır, çok pahalı yağlar kullanmak liqui Molly vs mümkün elbet ancak doğru nitelikte yağ kullanmak yeterlidir.

acea c3 midSAPS yani Orta Kurumlu yağ dizel araçlar için olsa da günümüzü katı emisyon standartlar ile 3 yollu katalitik konvertör araçlarda da araç üreticisi onayı ile benzinlilerde de kullanılabilir.

orijinal motor yağı a5 b5 ise TBN 8 üzeri olması gerektiğini ifade eder. Bu önemli ayrıntı motor yağı ömrü ile doğrudan alakalıdır,

bazı c3 yağlar tbn:8 üzeri değeri sağlayabilir ancak 7-8 aracıdır çoğu , bunun bir yöntemi de ACEA c3 kullanıp motor yağı değişim aralığını bir miktar öne çekmektir. Emsal Standart Aralık 15.000km yerine 12.000Km gibi farkla servise gidilirse c3 kullanılabilir.

bu nedenle Amerika standartlı SL Veya SN değildir kısıtlarınız, Amerikan standartları gevşektir ve çoğu zaman Avrupa motor egzoz regülasyonlarına uymaz, Avrupa için ACEA göze alınmalıdır.

motor kodunuza bakın, benim evvel paylaştığım dökümanda uyuyorsa 5w30 a5/b5 kullanın ve orijinal kalitede filtre kullanın, eğer 0w20 uyumlu motor kodu varsa 0w20 ve ACEA:SM/SL  API: GF-4  uygun motor yağı kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 17 Ocak 2022; 10:40:44 >

shell ect 5w30 kullanın.

Misal, liqui moly 5w30 spec f dpf uyumlu. Yağ kutusu arkasında da uyumlu olduğu yazıyor.

913 d onaylı yağlar uyumlu zaten.

Ford dpf ine güveniyor. klavuzda da kullanılabilirliğini belirtmiş.

Ect veya esp kullanırsınız o ayrı mesele. Tabiki daha iyi olabilir.

Bendede 2012 1.4 euro 5 fiesta var. 60 bin kmdir motul econergy 5w30 kullaniyorum cok memnunum.

• Lubex nasil

• Araba seven adam kullanıcısına yanıt
    Castrol kalitesinde

• Arkadaşlar merhaba aracım Fiat Bravo 2008 model 1.6 multijet. 131500km’de. Kendi kitapçığında Fiat 9.55535-N2 spesifikasyonlarını karşılayan 5W40 yağlar öneriliyor. Fakat Fiatın internet sitesindeki Bravo kılavuzunda Fiat 9.55535-S1 5W30 olarak değiştirilmiş yağ önerisi. 500 km önce shell istasyonundaki usta Shell Helix Ultra 5w30 ile değiştirdi yağı. Acea a3/b4 ü karşılıyor ama fiatın spes.unu karşılamıyor. Önceden spes.lara uygun bir liqui moly kullanıyordum ama fiyatı acayip artmış. Kafama takıldı bu yağ ile devam etmek bir sorun yaratır mı? Liqui molyden memnundum, tekrar alabilirim. Görüşlerinizi merak ediyorum.

• Paul Klee kullanıcısına yanıt
    Bir sikinti olmaz hocam, onemli olan yagin ‘kendi’ kalitesi… Spesifikasyonlar isten cok anlamayan kisiye tamam bu uygundur demek icin… Acea cok daha genel bir kalite standardi, fiatin veya baska markanin kendi isimlendirmesi ise isin cukka kismi… Yag markalarinda birebir benzer kalitede 2 yagin biri genel spesifikasyonlu acea standartli digeri marka standartli 2 yagin arasinda olsa olsa cogunlukla karbon salinimi farki vb. ufak ama motora etkisi olmayan farklar oluyor…

Mesela vw standartli yeni nesil 0w20 yaglarda o standardin sadece yagin icine katilan bir boya oldugu (uv isin altinda yag sizintilarini gorebilmek icin bir boya) soyleniyor.. Aslinda kaliteli 2 yag arasinda marka standardı olan ile olmayan arasindaki fiyat farki o markaya odenen lisansa gidiyor da diyebiliriz… Marka urettigi aracta su kadar karbon salinimi su kadar yakit tuketimi yapiyor diyor ve onu tutturan belki de motorda daha fazla surtunme yaratan motor yagina lisans verebiliyor… Piotr oil test verilerini incelerseniz hangi yaglarin daha dusuk surtunme sagladigina sasirabilirsiniz…

Bence kullanici olarak en buyuk oncelikleriniz 1. Motora uygun viskozitede olmasi, 2. Yagin markasi ve serisinin iyi olmasi olsun (tabi ki orjinal yag oldugu, yetkili bayiden alindigi hep varsayilarak, yag sahte olunca zaten yazan viskozite bile yalan oluyor, 0w20 alsan bile 10w40 cikma ihtimali var. O yuzden yetkili satis noktasindan almak en once dikkat edilecek nokta aslinda)… Bu noktadan sonra fiyat farkina gore karar verme ortaya cikabilir… Fiyat farki azsa marka spesifikasyonlu urun zaten alinabilir…

• 
Sayfa: önceki 831832833834835
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.