Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (755. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 753754755756757
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
  • Total hiç kullanmadım, bilmiyorum açıkçası.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tenekekutu kullanıcısına yanıt

Herkese yerli yersiz bulaşan bir kullanıcı hiç muhatap almamak en iyisi.

• Aynen hocam tartışma başka, laf atmak başka. Blokladım geçtim bende, gerek yok uğraşmaya. Şuraya emek verip birşeyler yazıyoruz faydamız dokusun diye ne yazdığımızı okumadan hooop maksat laf atayıma dönüyor iş.

Zaten son defa yazıp bitiriyorum ben de, kendisinin aracında hava filtresi doğrudur 10 bin km bile gitmiyordur, peki ,ben genel tüm araçlar için mi yazdım sadece bir arkadaştan alıntı yaptım ona mı yazdım geçmişe dönüp bir baksın. O kişiye yazıyorsam demek ki o araç için özel bir durum var onun için yazıyorum, ben ne bileyim sizin aracı? Her aracın bakım süresi, zamanı, filtre kaliteleri aynı mı? Böyle saçma birşey iddia edecek kadar kafayı yemedim daha herhalde.

@aLLyC

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 19 Ocak 2021; 15:11:18 >
    3-4 bakımda bir hava filtresi değiştirilir diyip şimdide bazı firmalara mı indirdiniz.

Gerçekten komedisiniz.

Ben size bu 3-4 bakımda değiştirilceğine emin misiniz diye soruyorum siz saçma,anlamsız mesajlar yazıyorsunuz gerçekten ilginç yahu. O zaman çıkın deyin ki bazı firmalarda böyle okuyanlarda ona göre algılasın. Ben sizin mesajı görsem 4. Bakımda hava filtresini değiştirsem o hava filtre kutusunda hava filtresi bile kalmaz bu sorumluluğu siz alıyor musunuz?

Ek: 4.2litre yağ alan araca 4litre yağ koyarsanız eksik kalır diyen birisiyle hiç muhatap olmamak lazımmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 20 Ocak 2021; 18:50:7 >
  • Sizde benimle muhatap olmayı kesin artık yeter. engelleyin geçin

Orjinal ise 4 bakımda bir hava filtresi değiştiril diyen birine de katılıyorsanız cok yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 19 Ocak 2021; 15:20:56 >
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim Peugeot tabiki kataloğu tavsiye ediyor.
  • Petrol Ofisi CX 5w30 yağ hakkında bilgi sahibi olan var mı? DPF uyumlu ve Fiat 9.55535-S1 sertifikası var. 1.6 dizel multijet/jtd için kullanılır mı? Sıkıntı yaratır mı? Yağ uzmanlarına soruyorum benim gibi teknik bilgisi olmayıp po kullanılmaz diyecekler yazmasın :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • EKE58 kullanıcısına yanıt

Yağ uzmanı değilim ancak yerli uretinlerde standartların aynı üretim toleransı çok yüksek olduğu için önermiyoruz genelde.(zaten bunu uretici dipnot yazarak feragat ediyor dokumanda)

Motul xclean efe 5w30

Shell ect c2/c3 0w30

Bu yaglarda sanıyorum Fiat onayı olmalı. Fiyatlarida uygun.

bu forumda yağ uzmanıyım diyen değil de olan var mı bilmiyorum.

bu arada Belgin PO yerli firmalar yanı sıra Mobil Shell Castrol yerli üretim yapanlar yabancı meşeili firmalar da var. Onların da fiyatı rekabetçi.

Yağ yoğunluğu ve soğuk değerleri bir kaç tık yüksek, bu nedenle viskozite indeksi düşük ekonomi konusunda fark edebilir, 229.51 onayı yok, 229.31 onayı var bu daha kısa dönem yağ demek, parlama noktası düşük, uzun süre yük altında karşılaşma ihtimali olan buharlaşma kaybı muhtemelen 229.52 olmadığı için 10%’dan fazla.

referans değerleri bunu anlatıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 24 Ocak 2021; 12:24:38 >

• Fiyatına göre kötü yağ değil ama ben 10 bin km bir PO türü petrol üreticilerinin yağlarının değiştirilmesi taraftarıyım. F/P odaklı üretildikleri için içindeki katkı maddeleri az ekleniyor haliyle. Yani kullanabilirsiniz aracınıza uygun olanını sorun yaşamazsınız. Sanayide çoğu usta fiyatının uygun olması sebebi ile PO veya yerli diyebileceğimiz diğer petrol markalarının yağlarını kullanır.

@EKE58

Uygun fiyata opet'de var dexos2 onayli muhtemelen aynı onaylar olabilir mi ?

Bu arada 2 tane ürün var tavsiye verdiğim OPET DPF 5w30

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 24 Ocak 2021; 13:18:22 >
  • Ben Opet'ten çok da dizel araçlarda memnun kalmadım açıkçası. Benzinli özellikle 2015 ve öncesi araçlarda tabi pek sorun olmuyor. Opet mi PO mu dersen ben PO derim, sonra da Petronas öneririm f/p açısında.

@aLLyC

• Ben 20 bin kilometreyi aşkın aracımda motul xclean efe kullanıyorum. Aracım şu an 139500 kmde. Hiç yağ eksiltme vs yok. Ancak son zamanlarda motor sesinden memnun değilim. Özellikle soğuk havalarda. Isındıktan sonra da ses hoşuma gitmiyor. Kulağım hassastır. Yüksek hızlardaki performansta da bir miktar düşme hissediyorum. Son aldığım yağın sahte olmasından şüpheleniyorum. Çünkü yağ bidonunun kapağı elimizde kaldı açarken. Yani kapak kökünden çıktı, böyle bir şeyin asla olmaması gerekir. Araştırdığımda bu durumun sahte yağlarda olduğunu gördüm. Aldığım satıcı daha önce de aldığım satıcı emr ticaret. Yorumları da çok olumlu. Ama dediğim gibi içime sinmedi.
    Önceki bakımdan artan yarım litre motul yağ var elimde. Bu bakımda ya 4 litre motul alıp son kez kullanacağım ya da 5 lt başka bir uyumlu yağ alıp devam edeceğim. İsteğim orijinal yağ olduğuna emin olmak. Po yağlarının bile sahtesi varmış. Nasıl bir tezgaha düştük anlamıyorum :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Herkese iyi günler. Nissan almera aracımda yağın eksildiğini farkettim. Yağ eklemesi yapacağım fakat yağ değişiminde önceki sahibi hangi yağı kullandı bilmiyorum. Yağ eksilmesi olan almeralarda 10w40 kullanılması önerilmiş. Mesela aracın içinde 5w30 varsa ben 10w40 ilave etsem problem yaratır mı?

• anatolia71 A kullanıcısına yanıt

japon araçlarda yarı sentetik 10w40 kullanmak doğru olmaz,

Kaliteli 5w30 , 0w40 veya son tercih 5w40 kullanılabilir.

fakat öncelikle eksiltmenin nedeni araştırılmalı,

soğutma sıvısı yenilenmeli,

eksiltmenin miktarı da önemli

• lordford50 kullanıcısına yanıt
    Eksiltmenin nedeni için mutlaka servise götüreceğim hocam, bulunduğum konumda nissandan anlayan bir usta olmadığı için en azından kısa vadeli bir çözüm olarak ekleme yapmayı düşündüm.
    Yağ konusunda çok bilgili değilim, forumlarda araştırdığım kadarıyla normalde almeralarda önerilen 5w30 ama 100.000i geçen ve yağ eksilten lpgli araçlarda 10w40 kullanılması gerektiği yazılmış. Bu bilgi yanlış mı o halde?

Şartları sağladığı sürece PO da kullanılabilir,

fakat bu motor için Fiat 9.55535-S3 Onaylı

Yağlar tercih edilirse daha iyi olur.

Çok ilginç ben hiç denemedim, fuchs var diye bir tık daha iyidir gibi düşündüm (tabi teslim de etkisi var) ozellikle eklediğim yağ modeli. Bir de le 5w30 var o kadar iyi değerlere sahip değil.

Hangi yağı kullandınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 24 Ocak 2021; 16:35:18 >

100 bin km bir araç için çok düşüktür.

genellikle ilk 150-200bin km içerisinde sorun yaşamayız.

Orjinal ve uygun yağ kullanıyorsak,

Motor soğutma sıvısı, antifriz işini yapabiliyorsa,

lpg ile sürekli yüksek devirlerde kullanmıyorsak,

yağ filtresi Ve contası orjinal veya orjinale yakın kaliteli ürün ise,

yağ eksiltme yaşamayız.

Yani 10w40 kullanmadın, 5w30 kullandığın için yağ eksiltiyor sözü yanlıştır.

ben 10 yaşındaki 141bin km de ki Lpg Li aracıma 0w20 Advanced yağ kullanıyorum,

Son bir yıl ve 11000 km oldu, sadece 200-300 ml kayıp yaşadım, ki bu kadar eksilme-buharlaşma çok çok normaldir.

Sizin araçta 5000 km de 500 ml felan kayıp yaşıyorsa normal olması lazım.

kayıp miktarı ve kullanılan yağ ve filtrelerin orjinalliği ve Lpg ile 4000 devir üzerinde sürekli performanslı kullanılmaması,

günlük araç kullanım stil ve süresini düşünerek en saf yağı kullanabilmek,

önemlidir.

motor yağı ile ilgili özet bilgiler;

Motorun çalışma sistemi içerisinde hareketli birtakım parçalar yer almaktadır bu sebeple sürtünme ve sonucunda aşınma gibi durumlar meydana gelmemesi için motor yağı kullanılmaktadır.

Hareketli parçaların arasında bir tabaka oluşturan yağ aynı zamanda motor içerisinde hararet oluşumunu da engellemektedir.

Motordaki hareketli parçaların tüm kılcal diplerine kadar tamamen yağlanabilmesi için en uygun ve en saf (düşük vizkoziteli) yağlar kullanırız.

tam sentetik yağların yarım sentetik veya mineral yağlara karşı bir çok üstünlükleri vardır.

Lpg'li motorda sürekli 4000 devir üzeri kullanılması önerilmez.

Yağ eksilmesini anlamak için bazı yöntemler vardır ve erkenden bu sorunu anlamak daha sonra oluşabilecek ciddi problemlerin önüne geçmenize yardımcı olmaktadır. 

Arabada yağ eksiltme sorunu egzozdan çıkan dumanın rengine bakarak kolayca anlaşılabilmektedir; çünkü egzoz dumanı renkleri farklı anlamlara gelmektedir. Egzozdan çıkan duman mavi ise aracınızın yağ yaktığını anlayabilirsiniz bununla beraber gri duman çıkması da yağ yakıldığının bir göstergesi olabilmektedir. Egzoz dumanı rengi dışında motor kapağını açtığınızda hava geliyorsa da aracın yağ yaktığını anlayabilirsiniz. Bu hava üfleme durumu araç henüz sıcakken meydana gelmektedir ve motor üflemesi diye bilinir. Bu sayede pistonlarınızın aşındığını da anlayabilirsiniz.

Motordaki hasarlar sebebiyle yağın yanmasından, uygun olmayan yağ kullanımına kadar pek çok sebepten dolayı yağ eksilmesi sorunu meydana gelebilmektedir.

Aracın yağ eksiltme nedenleri arasında pek çok sebep sayılabilmektedir.

Bu nedenlerden birisi motorunuzun uzun süreler boyunca yüksek devirlerde çalışmasıdır.

Yüksek devirlerde uzun süre çalışan motor aracınızın performansını etkileyerek yağ eksilmesine neden olabilmektedir.

Diğer bir sebep ise motor pistonlarınızın zamanla gevşemesi sebebiyle motorun olması gerekenden fazla yağ yakmasıdır. Eğer emici özelliğe sahip subaplar ve bu sistemde yer alan diğer elemanlar hasar görürse de yağ eksilmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 25 Ocak 2021; 10:44:21 >

Ekleme yapmak için aynı yağı veya aynı şartnameleri karşılayan aynı viskoziteli yağları kullanın,

max çizgisini geçmesin.

Sahte yağ ise Hiç eksiltme yapmaması anormal değil mi?

• 
Sayfa: önceki 753754755756757
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.