Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (661. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.526
Cevap
202
Favori
1.862.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 659660661662663
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: intikam91

Shell Ultra Pro AG 5w30 ve Shell Ultra ect C3 5w30 sanırım bire bir aynı yağ, sadece etiketleri farklı. Tüm specler aynı gördüğüm kadarı ile.
    Fiyatları da farklı. Pro AG biraz daha ucuz, 160-170 TL gibi, ect olanıysa 200'ün üzerinde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fluminense

Haklı olsam da bile sonuç elde edemedim malesef.10.000 bakımı için aynı servise gittiğimde yine yağ konusu açıldı fakat bu sefer araçta lpg olduğundan 0w20 de ısrarcı olmadım.5w30 dan devam ediyoruz.Fakat kullanmayı istediğim yağı yanımda getirebileceğimi söylediler. bir dahaki değişime 5w30 lique moly tec 5300 alıp gitmeyi düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    0w20 kullanamayacaksanız
    0w30 bari kullanın derim.
    1996 model 200k km Corolla da 5w30 kullanıyorken,
    2016 model 20k km Corolla da 5w30 kullanmak gerçekten çok yazık.
    Linea2 Egea bile 0w30 kullanıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

0w20 kullanamayacaksanız
    0w30 bari kullanın derim.
    1996 model 200k km Corolla da 5w30 kullanıyorken,
    2016 model 20k km Corolla da 5w30 kullanmak gerçekten çok yazık.
    Linea2 Egea bile 0w30 kullanıyor.

Alıntıları Göster
    özellikle kış mevsiminde 0 ile başlayan yağları tercih etmek lazım ama garantiden dolayı elimiz kolumuz biraz bağlı malesef. 0w30 toyota için önerilen yağlar arasında yok diye biliyorum.kitapçık ısrarla 0w20 kullanın,bulamazsanız 5w30 olur fakat sonraki ilk değişimde kesinlikle 0w20 den devam edin diyor.valvematic motora 0w20 elzem yani.ama maliyetten ötürü yetkili servisler bunu gözardı ediyor. milyon gidecek motor lpg ve yanlış yağ tercihinden ötürü 3-4 yüz binde yağ yakma-eksiltme kompresyon kaybı sorunlarıyla karşılaşıyor. Garanti olayını gözden çıkarabilirsem 0w40 tan devam edeceğim.
  • Hocam servisler inatla 5w30 kullanıyor. İşin kötüsü yağ magnatec professional.

Servise söyledim böyle deyip geçtiler. Kitapçıkta bile 0w20 yağ öneriyorlar.

Diyecek bir şey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: K.Kahriman

Hocam servisler inatla 5w30 kullanıyor. İşin kötüsü yağ magnatec professional.

Servise söyledim böyle deyip geçtiler. Kitapçıkta bile 0w20 yağ öneriyorlar.

Diyecek bir şey yok.
    Merhaba,

Bir toyota sahibinden duyduğum kadarıyla, garanti dışı araç sahiplerinin kendi yağlarını yanlarında getirmeleri halinde değişim ücreti alınmadığı veya değişimin getirilen yağ ile yapıldığı yönünde... Eğer böyle bir imkan varsa kendi yağınızı tedarik ederek gitme yoluna gidebilirsiniz. Bu durum servisler arasında da farklılık gösterebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ldemirbilek -- 11 Ocak 2020; 1:7:1 >
  • ldemirbilek L kullanıcısına yanıt
    toyota servisleri dışarıdan yağ kabul ediyor.Geneli problem çıkarmıyor.
  • İlk defa motor yağı olayı bugün dikkatimi çekti. Forumda bu konuyla ilgili epey bilgilendirici bir konunun olması da çok hoşuma gitti. Bilgili arkadaşlar cevaplayabilirse çok sevinirim. 2017 model LPG'li Honda Civic CVT aracımı 30.000 km bakımına garantisi bittiği için özel servise götürdüm. Motor yağı olarak Mobil 1 10w40 koydu. Neden 5w30 değil de onu koyduğunu sorduğumda ise usta bana aracın LPG'li bu daha uygun dedi. İnternetten baktığımda benzinli araç için karşıma CASTROL EDGE 5W-30 çıkıyor. Benim aracımda LPG'de olduğunu düşünürsek (bu arada İstanbul'da yaşıyorum) aracım için idel motor yağı hangisidir?

Başka bir usta ile konuştuğumda 0w20 kullanılmalı diyor ve yağ filtresi de önemli diye ekliyor. Yağ filtresi olarak ne almalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstfrslan -- 15 Ocak 2020; 12:4:23 >
  • mstfrslan M kullanıcısına yanıt
    Herkes kafasına göre birşeyler söylüyor, sanayide biri 10w40 koydu aracıma bu motor için daha uygun felan diye bende acemiyim ozamanlar iyi tamam dedim anlamadığım için sonra motor hırıltılı sesli çalışmaya başladı vs. derken eksantrik dişlilerini elimize aldık.Gittim orjinal kitapçığında belirtilen gm 5w30 dexos2 yağı koydum araba şimdi tıkır tıkır çalışıyor çıt sesi yok tamamen düzeldi çalışması.Bence üretici ne önerdiyse onun dışına çıkmamak lazım ölçü olarak.
    Motul 8100 Eco-Nergy 0w30.
    Mobil 1 Fuel Economy 0W-30

İlk Yağ degisiminde SAE 10w40'tan geçildiği için 1L civarinda yağ tüketimi olabilir. Yağ koyduğunuzda min ile max cizgisinin arasina gelmesine dikkat edin, Asla Max cizgisini gecmeyin. Bildiğim kadarı ile 3.7L yağ gerekli. İyi bir filtre kullanin. Yag eksilmesine karşı gozlemleyiniz.
    10w40 yeni bir araca yapılabilecek yegane kötülük olur.

Lpg için TBN değeri önemlidir DPF dizel araçlar için olan yağ tercih etmeyiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi codeThoreau -- 15 Ocak 2020; 17:20:3 >
  • Bugün kötü bir tecrübem oldu maalesef. Focus 1.6 dizel aracımın yağ filtresi lastiği sertleşmiş vs. nedenlerle yağ kaçırmış yaklaşık 1.5/2 litre(toplam 4 litre alıyor)
    Allah'tan farkettim geç olsa da..
    Şimdilik sorun yok gibi ama tabi iç durumu tam kestirmek mümkün değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: yksln

Bugün kötü bir tecrübem oldu maalesef. Focus 1.6 dizel aracımın yağ filtresi lastiği sertleşmiş vs. nedenlerle yağ kaçırmış yaklaşık 1.5/2 litre(toplam 4 litre alıyor)
    Filtre hangi marka ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yagla ilgili bunları buldum. Aracımda 1.6 HDI motor var ve 5w40 tam sentetik motul kullanıyorum.

• websosyal kullanıcısına yanıt
    Sanırım mahle idi, orada büyük hata yaptık.
    Lastiği sertleşmiş, kendim baktım.
    Bu yağ azalması sonucu yağ lambası da yanmadı.
    Neyse ki eğer başka sorun yoksa ucuz yırttık.

0w20 veya 0w30 kullanabilirsiniz.
    Orjinal yağ filtresi ve tapa contası kullanmaya çalışın

• quote:

Sanırım mahle idi, orada büyük hata yaptık.
    Lastiği sertleşmiş, kendim baktım.
    Bu yağ azalması sonucu yağ lambası da yanmadı.
    Neyse ki eğer başka sorun yoksa ucuz yırttık.
    geçmiş olsun... ucuz atlatılmış hadise...

• quote:

Orijinalden alıntı: websosyal

geçmiş olsun... ucuz atlatılmış hadise...

Alıntıları Göster
    Teşekkürler, öyle gibi inşallah diyelim. Fakat, herhangi bir zarar verip vermediğini araştıracağım.

• yksln kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun.

Sekiz yıl Fusion kullandım,
    Genelde motorcraft kullanılıyordu.

https://www.fordtoptancisi.com/Yag-Bakim-Seti-Focus-C-Max-16-Tdci-Mazot-Filtreli-2011-,PR-1905.html

• quote:

Bugün kötü bir tecrübem oldu maalesef. Focus 1.6 dizel aracımın yağ filtresi lastiği sertleşmiş vs. nedenlerle yağ kaçırmış yaklaşık 1.5/2 litre(toplam 4 litre alıyor)
    Lastik dediğiniz sızdırmazlık sağlayan conta mı? Yeni filtre ile gelen contayı usta değiştirmemiş olabilir mi, direkt eskisini kullanmış?

• quote:

Orijinalden alıntı: intikam91

Lastik dediğiniz sızdırmazlık sağlayan conta mı? Yeni filtre ile gelen contayı usta değiştirmemiş olabilir mi, direkt eskisini kullanmış?

Alıntıları Göster
    Değişti gördüm de kalitesiz büyük ihtimal sertleşmiş

• 
Sayfa: önceki 659660661662663
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.