Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (597. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 595596597598599
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: metinTasci

Mobil 3000 ile senede 25-30bin km yapamacagım için mobil 1 benim için daha mantıklı.
    hocam saten bir yağ ile okadar yapmak sıkıntı olur heleki dizel araçda ford yağ degisimi 15 bn km de bir öneriyor bende genelde 10bn kmde bir yapiyorum 25-30 bnde bir yağ degişmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dark Territory

Bendede 1.4 tdci 2012 fiesta var 1000 km önce motul eco-nergy 5w30la yağı değiştirdim önceki yağ neydi bilmiyorum. Mazot ve hava ve yağ filtreside orjinali ile değişti. Ortalama yakıt tüketimi 5.9dan 5.1'e indi. Biraz daha sakin kullanırsam 4.9 garanti. Bu yağın %10a varan yakıt tasarrufu iddiası gerçek çıktı valla

Alıntıları Göster
    bir yağ okadar farkettirmez ama filtreler farkettirir yada önceki kullandıgın yağda bir sıkıntı olablir piyasada çok sahte yağ var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Razor Crest

Şimdi bu yağ benim standartlarımı karşılıyor ama marka falso yorumlarını okuyorum damıtılmış yağ diyorlar kalkıp bu kadar da ucuz yağ konulmaz standartları karşılıyor diye bir dönem tofaş kullanırken bile bu tarz yağlara asla bulaşmadım elf,po gibi uygun fiyatlı bilindik markaları kullandım.

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/sprint-10w-40-4-litre-benzinli-dizel-lpg-motor-yagi-410321393?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=307718290941&utm_term=64102349434&ga_prodid=410321393&ga_merchantid=101598202&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=EAIaIQobChMI77qXvdjZ4QIVFtKyCh2IWgPWEAkYBSABEgLYzvD_BwE&gclsrc=aw.ds
    tabiki bilinmedik markalara yönelmeyin ama sağlam olduguna kanat veriyorsanızda kullanabilirsiniz o sizin terciginize kalmiş birsey ama sunuda söyleyim o bilindik markların bile piyasada çok sahtesi var =) oyüzden sağlam güvendiginiz bir yerden almanız daha iyi olur

• Tobey T kullanıcısına yanıt
    Ok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dark Territory

Bendede 1.4 tdci 2012 fiesta var 1000 km önce motul eco-nergy 5w30la yağı değiştirdim önceki yağ neydi bilmiyorum. Mazot ve hava ve yağ filtreside orjinali ile değişti. Ortalama yakıt tüketimi 5.9dan 5.1'e indi. Biraz daha sakin kullanırsam 4.9 garanti. Bu yağın %10a varan yakıt tasarrufu iddiası gerçek çıktı valla

Alıntıları Göster
    Apı SL ve Acea A5/B5 şartlarını saglayan bir yag.Benzinli araçlar için güncel şartlar Apı Sn dizelde ise Acea c3

Aracınızın 2012 model oldugundan kitapçıgını açın bakın eger Acea C3 istiyorsa sizin övdügünüz yag bu şartları karşılamıyor.

Acea B5 istiyorsa eger uygun yag.

Aracın filtreleri yenilenmiş bir miktar yakıt düşecektir bir sonra ki yag bakımı yaklaştıgında degerlendirin tüketimi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 20 Nisan 2019; 18:16:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: alembizim

Apı SL ve Acea A5/B5 şartlarını saglayan bir yag.Benzinli araçlar için güncel şartlar Apı Sn dizelde ise Acea c3

Aracınızın 2012 model oldugundan kitapçıgını açın bakın eger Acea C3 istiyorsa sizin övdügünüz yag bu şartları karşılamıyor.

Acea B5 istiyorsa eger uygun yag.

Aracın filtreleri yenilenmiş bir miktar yakıt düşecektir bir sonra ki yag bakımı yaklaştıgında degerlendirin tüketimi.

Alıntıları Göster
    Şartları sağlayan bi yağ sıkıntı yok. yakıt tüketiminde yağın faydası olduğunu düşünüyorum. bakım yaklaştığında her aracta tüketim artar. Ayrıca bu yağın değişim aralığı 15 bin km'de bir. Bana 10.000 km de bile bu şekilde tasarruf ettirse yeterli.

• Honda rs için 0w20 tavsiye ediliyor..

Bu motora uygun hangi yağ kullanılmalı..

Mobil1 esp yeterli midir..

20 rakamı yüksek sıcaklık için az değil mi..

0w30 daha iyi olmaz mı..

• Eskiden magnetec kullanıyordum hatta forumdaki çoğu kişi gibi magnetec kullanmazsam motoru elime alacağımı düşünyürodum, sonrasında scooterimden feyz alarak ( vespa agip(eni) i öneriyor) eniye geçtim 10 bakımdır sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum. Sıkıntı yok

Eşimin aracında 0/20 po kullanıyorum onda da sıkıntı yok.
  • superegoid S kullanıcısına yanıt
    Eğer ortalama bir kullanımınız varsa (çok yüksek devirlerde kullanmıyorsanız) 0w20 yeterlidir.
    Gereksiz yere daha kalın yağ kullanmak fazladan yakıt tüketimine neden olur.
    0w20 yağlar içinde yanlış tercih yapmanız pek olası değil, çünkü 0w20 kullanan markalar belli ve tüm üreticiler 0w20 yağı bu
    araçları dikkate alarak üretiyor, o nedenle istediğiniz yağı alabilirsiniz
    sürekli yağ değiştirmek tavsiye edilmediğinden ileridede aynı marka ile devam edebilmek için bulunabilirlik sıkıntısı olmayan bir yağ seçebilirsiniz.
    Eneos veya motul düşünülebilir mesela
  • superegoid S kullanıcısına yanıt
    0w20 0w30 başka yağ öneris yokmu.? 5w20 de olabilir:)

• Merhaba
    2017 model Megane 4 1.6 manuel benzin/lpg li aracım var. Benzini shell den , gazı shell ve milangazdan alırım. Vites değişimini 3000 devirde yaparım.
    Araç şu an 19.500 km de. İlk 10.000 bakımında 10w40 castro magnatec yağ koyuldu.
    19.500 km olan aracımın yağ seviyesini kontrol ettirdiğimde 500 gr eksilme olduğu görüldü ve normal dedi usta.
    Sizce bu eksilme normal mi 9.500 km de 500 gr eksilme?
    Bir de 20.000 bakımında castrol edge 5w40 , castrol magnatec 5w40, castrol magnatec 10w40 hangisini kullanmalıyım? Hangisini tavsiye edersiniz.
    Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burberrys42 B kullanıcısına yanıt
    Bu 10w40 yağı yetkili servis mi koydu sanayideki usta mı koydu

• quote:

Orijinalden alıntı: metinTasci

Bu 10w40 yağı yetkili servis mi koydu sanayideki usta mı koydu
    Merhaba
    Aracıma 6.000 km iken lpg taktırdım brc.
    Bu nedenle yetkili servis bakıma almıyor.
    Bende bosch car servise götürdüm.
    Ustaya yetkili servis 5w40 yağ koyuyor dememe ve uyarmama rağmen, yarı sentetik 10w40 castrol magnatec yag koydu.
    Araca bu yağ koyulmadan önce çok sessizdi. Şimdi sesli çalışıyor. Ayrıca İstanbul da kışın hava 0 derecedeyken araç ilk marşta nerdeyse çalışmıcaktı.
    Castrol den bir mühendis ile görüştüm. 5w40 yağlar tam sentetik yağlardır ve yüksek ısıya daha dayanıklıdır. Lpg içinde daha doğru tercihtir dediler.
    Sizin görüşünüz nedir

10w40 olanlar yarı sentetik değil mi?
    O araca yazık değil mi?

Düzgün bi 5w40 olmalı bence

Şu ustaların 10w40 koyup motora işkence çektirmeleri çok garip, castrol gibi reklam gücünün sattırdığı yağlar yerine kalitesinin ön planda yağları kullanmanız daha iyi olur

Benim tavsiyem mobil 1 esp 5w30 veya motul eco nergy 5w30

Bu yağlarda eksiltme yaparsa mobil 1 esp formula 5w30 (flash point noktası 252c ile lider)

• quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

Honda rs için 0w20 tavsiye ediliyor..

Bu motora uygun hangi yağ kullanılmalı..

Mobil1 esp yeterli midir..

20 rakamı yüksek sıcaklık için az değil mi..

0w30 daha iyi olmaz mı..
    Ustaların ve yağ satıcılarının bir halt bildikleri yok. Kulaktan dolma bilgileri var. Zerre araştırdıkları da yok.
    Aracınızın kullanım kılavuzuna bakacaksınız ne yazıyorsa, onaylarını içeren ve hangi viskozite numarası verildi ise uygun yağ alacaksınız.
    Marka derseniz mobil1, shell, liqui moly iyi markalar. Zaten genelde yağlar sahte degilse hemen hemen hepsi iyi.
    Her hangi bir katkı vs. konmayacak ve yağ zamanında değişecek. Bu süreçte sorun yaşanmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yksln -- 21 Nisan 2019; 18:6:33 >
  • Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
    Evet. Haklısınız. Usta yok adam gibi maalesef.
    5W40 yetkili servisin koydugu yağ.
    Siz 5w30 önermişsiniz. Çok ince olmaz mı. Aracımda lpg de var. İstanbul dayım.

Bir de 9.500 km de 500 gr eksiltme normal mi. Cevap verirseniz çok sevinirim.

Arabanin kitapciginda hangi yağlarin konulmasi gerektigi yaziyor lpg diye 10w40 konulmaz araban sifir km yenisi 5w30 dahi koyabilirsn 5w40 da koyabilirsin castrol buharlaşma ve parlama noktasi 192-196 derece olmasi lazim sen motul, mobil1,shell hatta be hatta elf bile koyabilirsin gittigin ustayi hemde yaği değiştir derim:)

5w30-5w40 aralarında cok fazla viskosite farkı yok, hatta mobil 1 5w30 viskosite olarak 5w40 a yakın

Aşağıda verdiğim linkten yağı alıp kullanabilirsiniz.

https://m.n11.com/mobil-1-esp-formula-5w-30-4-lt-motor-yag-mayis-2018-P26236735
    (4 bakımdır burdan alıyorum)

Ek:eksiltme miktarına kaliteli bi yağ ile bakmak lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 21 Nisan 2019; 18:14:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SEHZADE63

Arabanin kitapciginda hangi yağlarin konulmasi gerektigi yaziyor lpg diye 10w40 konulmaz araban sifir km yenisi 5w30 dahi koyabilirsn 5w40 da koyabilirsin castrol buharlaşma ve parlama noktasi 192-196 derece olmasi lazim sen motul, mobil1,shell hatta be hatta elf bile koyabilirsin gittigin ustayi hemde yaği değiştir derim:)
    Merhaba.
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Araç kitapçığında Elf yağ kullanmalısınız diyor.
    Ancak viskozite yazmıyor. Vizkotizeyi 5w40 yetkili servisten öğrendim. RN710 Onayına sahip motor yağı kullanamamı söylediler.
    Castrol un parlama noktası 192-196 derece ise diğer markalarınki nedir. Bilginiz var mı.
    Ben büyük ihtimal castrol edge 5w40 kullanacağım. Çünkü bosch car servislerinde shell ve castrol yağ kullanılıyor sadece.

• 
Sayfa: önceki 595596597598599
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.