Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (518. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 516517518519520
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
    Hocam yaris 1.0 65hp 4 silindir motor için motul 8100 x-clean fe 5w30 yağ tercih ettim. Seçimim doğrumudur acaba. Servis manuelinde 5-30 yazmışlar ancak başka birşey göremedim yağ ile ilgili. Birde motorum kücük oldugu için dur kalk trafikte felan cabuk ısınıyor. Ona göre bir tavsiye verebilir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben amerikan tarzı ve japon araçlarda 20 ve 30 numara için amerika ve japonya standardı ILSAC-GF5 onaylı yağlardan tercih ederdim.
  • Bir çok yağın kendi sitesinde araç modelinizi yazarsanız uygun standartı destekleyen ürünü kendi gösteriyor, geri kalan km nize uygun vizkozite de olan ürüne servis kitapçığından bakmak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • modifix06 kullanıcısına yanıt
    Elbette Üreticinin yazdığina dayanarak aliniyor olsa da sanirim motorunuz 1KR-FE motoru 998cc benzinli Atmosferik, kullanıcı klavuzunda sadece sanirim 5w30 yaziyor.

İnternette kullanılan alternatifler 0/5w20 - 0/5w30 - 0/5w40

Bu durumda ulkemizde 5w30 degerinde fullSAPS yag bulunmasi oldukca zor. Seçtiğiniz yag ülkemizde muhtemelen alabileceginiz en yuksek TBN 7.8 ile fullSAPS'a en yakin yag . Yine de 15.000 de bir olan servis araligini 10-12.000 gibi değişmek mumkunse sizin ici daha iyi olacaktir.

Bazi ureticiler 5w30 FullSAPS sunmadigi icin 0w40 ya da 5w40 da öneriyor ancak ben yakıt ekonomisi icin ureticinin de destegine guvenerek xcleanFE 5w30 kullanmanizda sakinca gormem. Sadece 15.000 km servis araligini 10ile12bin km arasina almanizi tavsiye edebilirim.

Ancak yukarida yazdiklarim ekonomi amaçlı bir tavsiyedir, eger motor 200.000km civarinda ise veya uzun yol veya performans kullanimlari yapiliyorsa 0w40new life ya da 5w40 Xcess 8100 gibi yağları bir sonraki degisimde koymanizi tavsiye ederim. Internette siz de 1krFe motorunu kullanan 107 aygo c1 1litre Atmosferik motorlara da bakabilirsiniz

MOTUL teknik veriler
    https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/79741/8100_X-clean_FE_5W-30_%28GB%29.pdf?1516982586
    Viscosity grade SAE J 300 5W-30
    Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.853
    Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 72.9 mm²/s
    Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 12.1 mm²/s
    Viscosity HTHS at 150°C (302°F) ASTM D4741 3.5 mPa.s
    Viscosity index ASTM D2270 163
    Pour point ASTM D97 -33°C / -27°F
    Flash point ASTM D92 226°C / 439°F
    Sulfated ash ASTM D874 0.77% weight
    TBN ASTM D2896 7.1 mg KOH/g

Toyota Yağlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 21 Mayıs 2018; 22:34:56 >

• 2015 Honda Civic LPG'li aracıma aldığımdan beri Eneos 0w20 yağ koydurdum serviste. Şimdi 70bin bakıma gireceğim ancak 5w30 ya da 0w30 düşünüyordum yine Eneos'un. Motul 5w30 8100 xclean de önerildi ancak bana uygun gibi gelmedi benim araç için. Bu bağlamda bir kaç bin kilometre esneklik sağlayabilen eneos 0w20'den daha iyi bir yağ var mı benim araç için ? 0w30 Eneos alacaktım size sormasam mesela ya da 5w30 olarak :https://www.hepsiburada.com/eneos-premium-hyper-multi-5w-30-4-lt-motor-yagi-p-HBV000003138H?magaza=yagburada&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=CjwKCAjw_47YBRBxEiwAYuKdw2puTFETZ34aufIGUj4uX4McsaDjZey9nbP7sUa6zRE2aTLYCnLqtBoCP-gQAvD_BwE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 22 Mayıs 2018; 22:59:21 >

• HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Xclean neden uygun gelmedi?

• NextMove kullanıcısına yanıt
    Gözüme uygun gelmemesi ilk etapta dizel dpf ile uyumlu vs. yazıları oldu. Bu onu tabi dizellere uygun bir yağmış gibi algılamama sebep oldu.
    lpg li araca 0w20 kullanarak biraz risk almışsınız.
    5w30 daha isabetli olur ama eneos düşünüyorsanız premium hyper multi değil premium hyper tercih edin, daha iyi motor koruması sağlayacaktır.
    https://www.hepsiburada.com/eneos-premium-hyper-5w-30-4-lt-motor-yagi-p-HBV000003138B
  • ooppss kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam epeydir görmüyordum sizi selam
    Evet benzinde bir nebze neyse de lpg olarak haklısınız ben de tamamen önerilene göre gittim. Motor garanti altında ve servis de onu önerdiği için bu yolu izledim. Değişme sebebim de tabi ki kilometrenin artık ilerlemiş olması ve 0w20'nin yazın ince geleceği düşüncesiydi.
    Öneri için teşekkürler, marka takıntım yok daha iyi olması isteğim var sadece. Motul 8100 X-Clean Fe 5W30 5 Litre veya bu olabilir. Hangisi iyi derseniz, hangisi önerilirse... Benim yağ konusunda pek bir bilgim yok.
    Merhaba hocam, selamlar :)
    Ben de 2007 civic kullanıcısıyım biraz araştırmışlığım var.
    Honda çok yağ seçen bir araç değil
    Servis kitapçıkta da yazan 0w20 kullanıyor,yakıt ekonomisi ve çevrecilik gibi nedenlerle.
    Ama kitapçık benzinli araç için hazırlanmış ve AB standartları için.
    işin içine lpg, TR şartları ve biraz da zorlu kullanım girerse işin boyutu değişiyor.
    Eneos honda marka yağların üreticisi olduğu söylendiği için ve japon olduğu için Japon oto kullanıcıları için epey tercih ediliyor ama sorduğunuz motul da
    oldukça iyi bir yağ hangisini seçseniz pişman olmazsınız
    Dünya piyasasında önerilebilecek daha iyi yağlar var tabiki(mesajınızda da belirttiğiniz gibi dpf uyumundan filan bahsedilmeyen fullsaps yağlar) ama Türkiyede 5w30 konusunda biraz çeşit kıtlığı var.
    o nedenle fantastik ürünler aramaktansa bulunabilirliği de hesaba katın, yıllık bakımı çileye dönüştürmeyin,
    En iyi yağ bir açıdan vaktinde değiştirilen yağdır, o nedenle motul seçerseniz ulaşabileceğiniz daha fazla seçenek olacağını düşünüyorum
    Motul 8100 X-Clean Fe 5W30 güzel seçim bence.

Hocam cok teşekkürler gerçekten aydınlatıcı bilgileriniz için, benim motorum 2005 e kadar olan serideki 1.0 vvti idi ama olsun onun içinde aynı şeyler geçerlidir diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştıgınız için

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    OooPS O kullanıcısına yanıt
    Yukaridaki yoruma katiliyorum. Ama Fe Değil EFE için. Her ne kadar ikisi cok yakin olsa da EFE de bir tik daha iyi koruma saglaniyor.

0w20 kullanan biri zaten simdiye kadar yeterince risk almış durumda. Tabi siz Civic Eco versiyonunu kullandiysaniz, ve civic eco icin 0w20 oneriliyorsa bu risk tartışılır.

Ancak 5w30 XCleanEFe kullanmaniz midSAPS 7.8mg/KOH TBN degerine sahiptir. Bu nedenle bunu size onerebilirim.

Bunun dışında 5w30 FullSAPS olarak Shell n11.com'dan SHELL HELİX ULTRA I 5W30 4 L ya da ayni satici da 4+1 Litre olarak sadece bu yağ bulunuyor.

https://urun.n11.com/motor-yagi/shell-helix-ultra-i-5w30-4-litre-P139452328

Ben sahsen eco versiyonu degilse mumkunse 5w40 xcess kullanirdim madem ki esneklik istiyorsunuz atmosferik LPG'li aracta. Omur boyu gidebilecek bir yağ. Biraz yakıt tuketimi 1.5lt/100km gibi artacaktir ama motorunuzu korur diye düşünüyorum.bunun disinda Motul Xclean EFE veya FE de secilebilir. Daha ekonomik bir secim olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NextMove -- 23 Mayıs 2018; 1:16:31 >

• modifix06 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Kolay gelsin

• @ooppss teşekkürler hocam öneriler için.

@NextMove sağ olun hocam efe olanı alırım, araç eco aynen. Servisin istediği ve önerdiği bir yağ eneos 0w20, 10w40 için 150bin sonrası daha uygun görünüyor benim kafama göre şimdilik motul efe 5w30 ile gideyim bi bu kadar daha.

Teşekkürler tekrardan.

Rica ederim hocam kazasız sürüşler
    Rica ederim, yalniz bilgi icin söylüyorum 10w40 değil ankara gibi iklimlerde 0w40 (kış) ya da 5w40 oneririm(yaz).

Yakit tuketiminiz nasildi 0w20 lpg de?

• İstanbul'da ikamet ediyorum, yakıt tüketimi genelde 9-9.5lt/100km(gösterge 7,6- 8,2) şehir içi, şehir dışı genelde başka araç kullanıyorum ancak boş trafikte geceleri 88km/s hızı geçmemek kaydıyla yakıt ortalaması 6-6.5lt lara kadar düşüyor göstergede . Hava durumu, yol tipi ve Lastikler de etki ettiği için yeni yağ ile fark yarattı demek biraz zor olacak bence çünkü öndeki 4 mevsim cc+ lastikleri de yaza çevireceğim, bakalım. Teşekkürler tekrardan. @NextMove

@ooppss çok teşekkürler hocam size de...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 23 Mayıs 2018; 10:35:21 >
    Bilgiler icin tesekkur ederim. Muhtemelen 9lt civarinda bir tuketiminiz olur(ayni kalir.)

Şu donemde fabrikasyon LPG nimet. Yakit fiyatlari bu aeviyede giderse herhalde cng lpg fabrikaayonlari kisa donemde görmek mümkün.

Şu an zaten benzinle kullananlara Allah sabır versin, lpg uyumu iyiyse hiç düşünmeden yaptırmaları laızm bu dönüşümü. Psikolojik olarak çok rahatlarlar. Kar eder ya da etmezler bilemem ama o psikolojik rahatlama herşeye değer.

• quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

Şu an zaten benzinle kullananlara Allah sabır versin, lpg uyumu iyiyse hiç düşünmeden yaptırmaları laızm bu dönüşümü. Psikolojik olarak çok rahatlarlar. Kar eder ya da etmezler bilemem ama o psikolojik rahatlama herşeye değer.
    Hocam ben de bir ekleme yapayım, kafanızdan 10 40 yağı atın artık, 10 40 yağlar yarı sentetik yağdır, aracınız iyice eksiltinceye kadar 05 30, daha sonra 05 40 a düşersiniz, 10 40 yağ koymak yeni teknoloji bir araca yapabileceğiniz en büyük kötülüktür.
  • 
Sayfa: önceki 516517518519520
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.