Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (475. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
    Mobil 1 ve mobil süper aynı markadır ancak aynı teknik spesifikasyonları karşılamazlar, mobil 1 genelde daha yüksek spesifikasyonları karşılar.

Saygılarımla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Motor katkı maddelerinin hepsi fasa fiso zararı faydasından çok şahsen ben kesinlikle tavsiye etmem hatta şiddetle kaçmanızı öneririm. Bu soruya en güzel cevabı konu sahibinden alabilirisiniz.

• vezir kullanıcısına yanıt
    Hocam biliyorum çok soru soruyoruz ama ne yapalım bu zamanda dogru bilgi alabilecek yer bulamıyoruz.

Zaten bu konuda sizin cevapların hepsini okumayı düşünüyorum.

Yine size bi sorum olacak malumunuz kamyonlarda motor freni var ustaların dediğine göre egsoz manifoldlarini kapatıyor tabi ben reterdarı sormuyorum normal motor frenini soruyorum bu fren sistemi hakkında bilgi sahibi iseniz çalışma sistemi tam olarak nasıldır ve bu freni kullanmamızın motora egsoza vs. Bi zararı varmıdır ve bu sistemi devreye soktugumuzda ne kadar süre sonra devre dışı bırakmak gerekir. Birde bazı ustalar bu fren sisteminin yağ eksilttigini söylerken bazı ustalar eksiltmez diyor siz bu konuda ne diyorsunuz. Devre dışı bırakma konusunda da bazıları 1 2 dakika devrede kalsa bişe olmaz derken bazıları 10 saniye sonra devre dışı bırak tekrar tut diyor.

Fakat bu fren devreye girip çıkınca motorun sesi değişiyor

Şayet bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePassenger -- 18 Haziran 2017; 17:45:26 >

• Genellikle katkı tavsiye edilmiyor. Özellikle sağlıklı motorlarda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tesekkur ederim bilgiler icin

• Bahsettiğiniz konu jake brake system

Basit olarak anlatmam zor bu nedenle faydalı videolar ile konuyu anlatmak daha pekiştirici olacak

https://youtu.be/JF6ZeybmQ1U

https://youtu.be/CfDL5SNSKwM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 18 Haziran 2017; 23:47:13 >
    Vezir hocam benim de bir sorum var ;

Insignia 1.6 turbo 170Hp aracıma servisin koyduğu GM 5w30 Dexos2 yerine son bakımda Mobil 1 0w40 Dexos2 koydum, Akçay da ikamet ediyorum ve havalar yazın 40 dereceyi geçebiliyor.

Değişim sebebim; ithal GM ile P.O. / Lukoil dolumu GM arasında bazı farklar gözlemledim ve ister istemez bende güvensizlik oluşturdu.

Eşdeğer şartlar altında yerli üretim GM yağlarında kayganlık ve parmak arasındaki sümüksü kıvam net olarak daha çabuk bozuluyordu.

0w40 Mobil 1 sonrası aracın sıcak/soğuk rölanti ve üst devirdeki ürettiği ses ve titreşim azaldı, üst devirlere çıkma hızı arttı ve en net gözlenen ise sıcak havalarda performanslı kullanımda düşen fan açma oranı.

Sence değişimin uzun vadede zararı olur mu?

Araç nadiren de olsa kılın Anadolu şehirlerinde de kullanılacak bu arada.

• esmerce kullanıcısına yanıt
    Yok hayır hiçbir problem olmaz hatta yazın için daha iyi bir yağ

Eksi noktası yok gibi bir tek belki biraz yakıt tüketimi artabilir ama bunu ölçmek de çok zor olacaktır ama hissedebilir siniz .perfermaslı kullanımlarda eksiltme oranı ise diğer yağa göre daha az olacaktır .Kışın ise sıfır ile başladığı için kars soğuğunda bile problem olmaz

Ş.içinde tüketim olarak +0.2 - 0.3 litre dolaylarında bir fark var gibi gibi ama net yorumu yıllardır geçtiğim uzun yol güzergahlarında yapabilirim.

Teşekkür ederim.

Videolar ingilizce olduğundan çok bişe anladığımı söyleyemem. Tek diyebileceğim şey hayatta en pişmanlık duyduğum iş yabancı dilim olmaması.

Keşke bende ingilizce bilseydim.

• Türkçe çevirisi opsiyonu yok mu ,ona dikkat etmedim

Türkçesi çevirisi yok yada ben bulamadım hocam sizide uğraştırıyoruz ama inanın daha bugün sanayide başıma bi dünya iş geldi birinin dediği birinin dediğini tutmuyor 2 ay önce bi şaft yaptırdım halen düzen tutmadı aynı şafta bugün tekrar balans verildi ve dahası var ama ben başınızı ağrıtmayayım.

• Şaft balansı önemli konudur vuruntu nedeniyle sisteme bağlı rulmanlar hasar görür ve sürtünme artar motordan üretilen güç differansiyele giderken azalır ve yakıt tüketimi artar .aracın hoplaması zıplaması konusu ayrı mevzu

• Şaft balansı önemli konudur vuruntu nedeniyle sisteme bağlı rulmanlar hasar görür ve sürtünme artar motordan üretilen güç differansiyele giderken azalır ve yakıt tüketimi artar .aracın hoplaması zıplaması konusu ayrı mevzu

İlk video tam otomatik ideal şaft balansı

İkinci video sanayi işi elle yapılan sistem

https://youtu.be/IfJw3NqSKQY

https://youtu.be/kHirwnTTJj4

Bizimkini elle yaptılar

Bundan 2 ay önce araba gittiği yerde vın vın diye arka taraftan ses geliyordu ustalar baktı senin şaft arızalı dediler sonra verdik tamire yaptık dediler 1.600 tl de para verdik tabi ses kesilmedi aynen devam etti bugün başka bi yere gösterdim bu sefer bunlarda baktılar şafta balans ayarı lazım dediler peki hemen sökün dedim beraber gittim tornacıya makinede baktım balans var yaptık dediler verdiler bindim arabaya yine ses devam ediyor ya bu ses başka yerden yada bizim şaft yine olmadı bilemiyorum. Bugünde 150 tl para verdim bakalım nasıl olacak.

• Bu arada araba 12.180 tgl

• Saft uzun sure balansı bozuk dolaştıysa şaftın üzerindeki rulman ların gözden geçirilmesi lazım rulmanana binen dikey yükler rulmanı ve bağlantı mafsalına hasar vermiş olabilir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 20 Haziran 2017; 21:52:48 >
    Hocam 2 ay önce şaft komple değişti arızalı bi yer bırakmamışlardır diye düşünüyorum.

• Arkadaşlar opel vectra c için en uygun yağ hangisidir geçen lamba yandı opetten opetin yağını aldim 10w40 ama daha 1000 km olmadan yine yandi lamba biraz devirli kullanmis olabilirim şehir içinde kullandim sürekli 10w60lar uygun mudur bize acaba
    Araba tüplü bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIRPAN -- 22 Haziran 2017; 10:12:54 >
  • TIRPAN kullanıcısına yanıt
    Vectra C lerde yağ yakma sıkça karşılaşılıyor. Yağ değiştirmek belki bir miktar azatsa da kesin çözüm değil. 10w 60 deneyebilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 473474475476477
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.