Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (144. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 142143144145146
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş

Geçen hafta 2006 model Audi A3 Sportback 1.6 8V Tiptronic satın aldım. Araç 44000 km'de ve 45000 km bakımı yapılmamış. Bu hafta içi bakıma sokmak istiyorum ancak motor yağı konusunda tereddüte düştüm. Aracın kullanıcı kitabı olmadığı için kaç numara yağ kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Mobil ve Castrol'ün sitelerinden motor numarasına (BSE) göre baktığımda, Castrol EDGE 5W-30 ya da Mobil 1 ESP Formula 5W-30 önerileri ile karşılaştım. Bu iki yağın fiyatları 80-90TL civarında ve şaşırdığım tarafı Castrol'ün de Mobil'in de 50-60TL olan 5W-30 endeksli yağları da olduğu halde, her iki site de ucuz olanları önermedi. Bu konunun önceki sayfalarında bir arkadaş, bu aracın kitapçığında VW 502 onayı gereksiniminden bahsetmiş. Castrol Edge'in 5W-30'u VW 504 ve 507 onaylarını karşılarken, 5W-40'ı VW 502 onayını sağlıyor. Bu durumda sitedeli "yağ seçici program" yanlış seçim mi yaptı? Mobil ESP'nin ise 5W-40'ı zaten yok ve "yağ seçicinin" önerdiği Mobil1 ESP 5W-30 ise VW 502 onayını sağlıyor.

Bir arkadaşın önerdiği bir Volkswagen ustasını arayıp sorduğumda ise "Abi biz bu motora yıllardır 10W-40 koyuyoruz." dedi. Doğuş Oto'ya sorduğumda "Castrol 5W-30 tam sentetik yağ koyuyoruz." cevabını aldım. Başka bir VW özel servisini aradığımda ise "Castrol Magnatec 5W-30 da olur, isterseniz 30TL fark alarak Edge 5W-30 da koyabiliriz, ancak kesinlikle 5W-30 ya da hadi bilemedin 5W-40 olacak, 10W-40 kesinlikle olmaz." cevabını aldım. Araca daha önce hangi yağın koyulduğunu bilmiyorum. Bu durumda;
    a) İlk çalışmada (özellikle kışın) rahat etme adına 5W ile başlayan ve yazın sıcağında fazla eksiltme yapmaması içinse 40'la biten ve tam sentetik olan Edge 5W-40 mı alayım?
    b) Yetkili ve özel servisin söylediği gibi 5W-30 mu alayım? Eğer 5W-30 alırsam, aslında özel olarak Ford motorları için üretilmiş Magnatec 5W-30 A1 almam mı daha doğru olur, yoksa ingilizce websitesinde özellikle VW ve Audi motorları için geliştirildiği belirtilen Edge 5W-30 almam mı? (ama Edge 5W-30'da kafama takılan nokta ise, bu üründe VW 502 onayı yerine VW 504 onayı bulunması)

Bir de son soru: Magnatec ile Edge serisini kıyaslarsak, Edge tam sentetik olması itibariyle daha çok mu eksiltme yapar? 15.000km'den daha önce mi değişim yapmam gerekir? Bu arada, Magnatec serisini yarı sentetik olarak biliyorum, doğru mudur?

Okuyup fikir verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Teşekkürler.

edit: soru ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taksoyy -- 11 Temmuz 2011; 17:59:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: taksoyy

Merhaba,

Geçen hafta 2006 model Audi A3 Sportback 1.6 8V Tiptronic satın aldım. Araç 44000 km'de ve 45000 km bakımı yapılmamış. Bu hafta içi bakıma sokmak istiyorum ancak motor yağı konusunda tereddüte düştüm. Aracın kullanıcı kitabı olmadığı için kaç numara yağ kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Mobil ve Castrol'ün sitelerinden motor numarasına (BSE) göre baktığımda, Castrol EDGE 5W-30 ya da Mobil 1 ESP Formula 5W-30 önerileri ile karşılaştım. Bu iki yağın fiyatları 80-90TL civarında ve şaşırdığım tarafı Castrol'ün de Mobil'in de 50-60TL olan 5W-30 endeksli yağları da olduğu halde, her iki site de ucuz olanları önermedi. Bu konunun önceki sayfalarında bir arkadaş, bu aracın kitapçığında VW 502 onayı gereksiniminden bahsetmiş. Castrol Edge'in 5W-30'u VW 504 ve 507 onaylarını karşılarken, 5W-40'ı VW 502 onayını sağlıyor. Bu durumda sitedeli "yağ seçici program" yanlış seçim mi yaptı? Mobil ESP'nin ise 5W-40'ı zaten yok ve "yağ seçicinin" önerdiği Mobil1 ESP 5W-30 ise VW 502 onayını sağlıyor.

Bir arkadaşın önerdiği bir Volkswagen ustasını arayıp sorduğumda ise "Abi biz bu motora yıllardır 10W-40 koyuyoruz." dedi. Doğuş Oto'ya sorduğumda "Castrol 5W-30 tam sentetik yağ koyuyoruz." cevabını aldım. Başka bir VW özel servisini aradığımda ise "Castrol Magnatec 5W-30 da olur, isterseniz 30TL fark alarak Edge 5W-30 da koyabiliriz, ancak kesinlikle 5W-30 ya da hadi bilemedin 5W-40 olacak, 10W-40 kesinlikle olmaz." cevabını aldım. Araca daha önce hangi yağın koyulduğunu bilmiyorum. Bu durumda;
    a) İlk çalışmada (özellikle kışın) rahat etme adına 5W ile başlayan ve yazın sıcağında fazla eksiltme yapmaması içinse 40'la biten ve tam sentetik olan Edge 5W-40 mı alayım?
    b) Yetkili ve özel servisin söylediği gibi 5W-30 mu alayım? Eğer 5W-30 alırsam, aslında özel olarak Ford motorları için üretilmiş Magnatec 5W-30 A1 almam mı daha doğru olur, yoksa ingilizce websitesinde özellikle VW ve Audi motorları için geliştirildiği belirtilen Edge 5W-30 almam mı? (ama Edge 5W-30'da kafama takılan nokta ise, bu üründe VW 502 onayı yerine VW 504 onayı bulunması)

Bir de son soru: Magnatec ile Edge serisini kıyaslarsak, Edge tam sentetik olması itibariyle daha çok mu eksiltme yapar? 15.000km'den daha önce mi değişim yapmam gerekir? Bu arada, Magnatec serisini yarı sentetik olarak biliyorum, doğru mudur?

Okuyup fikir verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Teşekkürler.

edit: soru ekleme

http://www.oilspecifications.org/volkswagen.php sitesinde VW referans numaralarının alt detayları bulunmakta

öncelikle ilk yapılması gereken araç katalogunu mutlaka bulmak .Bu konuda internetten sörf yapılarak kataloglara ulaşılabilmektedir. Zaman harcamak lazım.

ikincisi eeğr eksiltmiyorsa 5w30 tavsiyemi sürdürüyorum. edge serisi magnetek serisinin üstünde bir sınıftır 10w40 zaten konumuz dışı .

504.00 spesifikasyonunda söyle yazıyor

VW 504.00 The VW 504 00 specification supercedes the VW 503 00 and VW 503.01 specifications. VW 504 00 oils are suitable for engines meeting the demands of Euro IV emissions standards
    yani özetle 504.00 standartı 503,00 ve 503,01 standartlarının yerine geçmiş ve euro4 emisyon standartlarına uygun bir yağ .Bu durumda aracın hangi emisyon standardına göre üretilmiş olduğu sorusu önem kazanmaktadır

• quote:

Orijinalden alıntı: Gilth

honda civic 1.6 2008 model aracımı izmirde kullanıyorum. 10w-40 yarı sentetik yağ kullanıytordum.30 bin bakımında 5w-40 castrol edge koydursam daha iyi olur mu?

tabiiki evet , neden 10w40 konulmuş asıl onu araştırın yeni nesil araç ama yağ eski sistem ve sıfır araç , ilginç senaryolar
  • quote:

Orijinalden alıntı: lacinalper

merhaba, 2006 model fiat 1.3 multijet aracımda 5w-40 selenia yag bulunmaktadır. bu yag yerine asagida yer alan turk malı gebze uretimi "sea horse" markalı yagı kullanmam durumunda bir sıkıntı yasar mıyım sizce? teknik ozelliklerini ineceledigimde fiyatına gore de cok iyi bir urun olarak gorunuyor aslında ama yorum webde. fiat standartlarini sagladigini gorunce de emin oldum gibi kullanmak icin. hepsiburadadan alıp bir yerde doldurtacagım veya kendim filtre degistirerek yagı yenileyecegim.bu konunun bir yerinde,standartları ve ozellikleri uygun olduktan sonra en ucuzu kullanmanız hem daha karlı hem de işinize yaracagı icin daha mantıklıdır seklinde bir uzmanın acıklamasını okumustum 2 yıl evvel. o sureden beri takip edemiyorum acıkcası bu konuyu, o donemde bircok faydalı bilgi edinip daha fazla arastırmaya ihtiyacım kalmadıgı icin.sentetik yazıyor olması tam sentetik oldugu anlamına gelir?

http://www.hepsiburada.com/Liste/seahorse-motor-yagi-5w40-4-litre-85c072/ProductDetails.aspx?productId=otm85c072&categoryId=26005#Gorseller

http://www.seahorse.com.tr/urundetay.php?CAT=10001&SUBCAT=10002&UID=10032

bu su an aracımdaki selenia 5w-40 ın teknik ozellikleri:

bu da seahorse 5w 40 ın ozellikleri

benim bu sorumu da cevaplayabilir misiniz lutfen: 5w-40 selenia yerine turk malı gebze uretimi "sea horse" markalı yagı kullanmam durumunda bir sıkıntı yasar mıyım sizce?
    sentetik yazıyor olması tam sentetik oldugu anlamına gelir?

• quote:

Orijinalden alıntı: vezir

http://www.oilspecifications.org/volkswagen.php sitesinde VW referans numaralarının alt detayları bulunmakta

öncelikle ilk yapılması gereken araç katalogunu mutlaka bulmak .Bu konuda internetten sörf yapılarak kataloglara ulaşılabilmektedir. Zaman harcamak lazım.

ikincisi eeğr eksiltmiyorsa 5w30 tavsiyemi sürdürüyorum. edge serisi magnetek serisinin üstünde bir sınıftır 10w40 zaten konumuz dışı .

504.00 spesifikasyonunda söyle yazıyor

VW 504.00 The VW 504 00 specification supercedes the VW 503 00 and VW 503.01 specifications. VW 504 00 oils are suitable for engines meeting the demands of Euro IV emissions standards
    yani özetle 504.00 standartı 503,00 ve 503,01 standartlarının yerine geçmiş ve euro4 emisyon standartlarına uygun bir yağ .Bu durumda aracın hangi emisyon standardına göre üretilmiş olduğu sorusu önem kazanmaktadır

Merhaba,
    Verdiğiniz linkten VW onay numaralarının detaylarını okuduğumda, 504.00 onayının 502.00 onayına göre çok daha zorlu testler ile alındığını anladım. Ayrıca, biraz daha araştırdığımda Edge 5W30'un özellikle VW ile birlikte geliştirildiğini ve eski VW motorları da düşünülerek tasarlandığını okudum. Bknz:http://www.opieoils.co.uk/p-713-castrol-edge-5w-30-fully-synthetic-engine-oil.aspx

Linkte yazanlar: About Castrol EDGE 5W-30 fully synthetic engine oil Castrol Edge 5w-30 is an advanced, fully synthetic engine oil. Castrol have developed EDGE 5W-30 in co-operation with the VW Group but Edge 5w-30 meets a wide range of manufacturer specs including the latest Mercedes and BMW longlife oil specs. Castrol Edge 5w-30 sets new standards in the industry in regards to cleanliness of the engine, thereby reducing harmful emissions and subsequent damage to the environment. The technology in this oil also reduces long term blocking thereby prolonging the life of diesel particulate filter. Castrol EDGE 5W-30 is equally suitable for petrol and diesel vehicles where performance specifications VW504 00 and VW507 00 are demanded. Plus Castrol has managed to meet the requirements of most previous VW oil specifications making it suitable for new and older engines.

Kesin kararımı verdim, Edge 5W30 koyduracağım. Zaten Doğuş Oto'daki servis görevlisi de "Castrol'ün tam sentetik 5W30 yağını koyuyoruz." demişti ki bu da Edge 5W30 oluyor zaten. Bu hafta içi bakımı muhtemelen yaptıracağım. İnşallah unutmazsam, 1-2 ay sonra buraya yağ eksiltme hakkında bilgi yazarım (1-2 aydan önce yağ eksiltip eksiltmediği hakkında fikir edinmek mümkün olmaz çünkü).

Son olarak: Sayın Vezir, yardımınız için teşekkür ederim.

• merhaba,

1) benim 2000 model golf marka 80000 km'de LPG'li aracım var. yağ değişim zamanı geldi ve gecen yıl yarı sentetik castrol 10-40'dan 5-40 castrol edge'ye geciş yapmıştım. artılarını gordum. şimdi ise 5-30 edge yada mobil 1 yada önereceğiniz diğer bir marka yağ koymak istiyorum sizce hangı yağ en uygun olur? km'den de anlaşılacağı gibi çok fazla km yapmıyorum sadece şehir içinde ve yılda 1 kez şehir dışı oda olursa 1000 km onun dışında hep şehir içi.

2) birde şunu sormak istiyorum.aracı sıfır almıştık ve daha önceki sayfalara bakarken şanzıman yağını okudum ve dikkatimi çekti.sanırsam benim aracımın hiç şanzıman yağı değişmedi!!! şansıman yağı için farklı değerler ve markalar arası farklılıklar varmı?hangi şanzıman yağını kullanmalıyım?

3)son sorum benım arabamın lastık degerler 32-33. ekonomik suruş için degerleri uygunmu değilse uygun olan degerler nedır?
  • quote:

quote:

merhaba, 2006 model fiat 1.3 multijet aracımda 5w-40 selenia yag bulunmaktadır. bu yag yerine asagida yer alan turk malı gebze uretimi "sea horse" markalı yagı kullanmam durumunda bir sıkıntı yasar mıyım sizce? teknik ozelliklerini ineceledigimde fiyatına gore de cok iyi bir urun olarak gorunuyor aslında ama yorum webde. fiat standartlarini sagladigini gorunce de emin oldum gibi kullanmak icin. hepsiburadadan alıp bir yerde doldurtacagım veya kendim filtre degistirerek yagı yenileyecegim.bu konunun bir yerinde,standartları ve ozellikleri uygun olduktan sonra en ucuzu kullanmanız hem daha karlı hem de işinize yaracagı icin daha mantıklıdır seklinde bir uzmanın acıklamasını okumustum 2 yıl evvel. o sureden beri takip edemiyorum acıkcası bu konuyu, o donemde bircok faydalı bilgi edinip daha fazla arastırmaya ihtiyacım kalmadıgı icin.sentetik yazıyor olması tam sentetik oldugu anlamına gelir?

http://www.hepsiburada.com/Liste/seahorse-motor-yagi-5w40-4-litre-85c072/ProductDetails.aspx?productId=otm85c072&categoryId=26005#Gorseller

http://www.seahorse.com.tr/urundetay.php?CAT=10001&SUBCAT=10002&UID=10032

bu su an aracımdaki selenia 5w-40 ın teknik ozellikleri:

bu da seahorse 5w 40 ın ozellikleri

benim bu sorumu da cevaplayabilir misiniz lutfen: 5w-40 selenia yerine turk malı gebze uretimi "sea horse" markalı yagı kullanmam durumunda bir sıkıntı yasar mıyım sizce?
    sentetik yazıyor olması tam sentetik oldugu anlamına gelir?

sentetik yazması tam sentetik olduğunu göstermez , bu konuda daha önbce birçok kez yazı yazmıştım . Ürün hakkında bilgim olmadığı için olumlu veya olumsuz görüş bildiremeyeeğim ama türkler her şeyin en kral fake işlemini yapabileceğini de akıllarda tutmak lazım. Firma güveni uzun sürede sağlanabilen ve korunması en zor olan şeylerden birisidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: onzy

merhaba,

1) benim 2000 model golf marka 80000 km'de LPG'li aracım var. yağ değişim zamanı geldi ve gecen yıl yarı sentetik castrol 10-40'dan 5-40 castrol edge'ye geciş yapmıştım. artılarını gordum. şimdi ise 5-30 edge yada mobil 1 yada önereceğiniz diğer bir marka yağ koymak istiyorum sizce hangı yağ en uygun olur? km'den de anlaşılacağı gibi çok fazla km yapmıyorum sadece şehir içinde ve yılda 1 kez şehir dışı oda olursa 1000 km onun dışında hep şehir içi.

2) birde şunu sormak istiyorum.aracı sıfır almıştık ve daha önceki sayfalara bakarken şanzıman yağını okudum ve dikkatimi çekti.sanırsam benim aracımın hiç şanzıman yağı değişmedi!!! şansıman yağı için farklı değerler ve markalar arası farklılıklar varmı?hangi şanzıman yağını kullanmalıyım?

3)son sorum benım arabamın lastık degerler 32-33. ekonomik suruş için degerleri uygunmu değilse uygun olan degerler nedır?

sayın onzy,

1)LPG li araçlar için 5w40 iyi bir seçimdir ama eksiltmiyorsa edge 5w30 yağı da uygun olur ama bir kıyas olarak eksilme miktarını göz önüne alınız

2) evet şanzıman yağlarının da değişmesi gerekir bu konuda araç kitapçığında sene ile ilgili uyarı ıolabilir bunu göz önüne alınız km olarak da kontrol edilmesi gereken değer yine araç klavuzunda yazmaktadır. Her yağın vasıflarının sıfırı ile kullnılmışı arasında illaki bir far bulunmaktadır

3) lastik konusu için bu başlık sanırım uygun bir yer değil ama kendim her zaman fabrika değerlerini baz alıyorum . yazın birkaç psi daha düşük alıyorum sıcaktan ve srürünmeden dolayı fark oluşmasın diye

• Sayın vezir değerli bilgilerinize tekrar ihtiyaç duyuyorum sorum motor soğukken gelen nifter sesi ayağınızı gazdan çekince tırrr diye bi ses ısınınca geçiyo ustaya sordum elentraların huyu bu özellikle dohc motorların zaten sorun ciddi olsa sıcakkende aynı ses gelir cevabını aldım biliyosunuzki 5w-40 yağdan memnunum fakat 10w-40 dan sonra bu yağa geçince 40 derecede viskozitesi 102 den 85 düştü ilk aldığımda da ses vardı ama bu kadar değildi birde hyundai kataloglarında 5w-40 below 20 c' diye yazıyo tavsiyeleriniz nelerdir 10w -40 geri dönüş mü yapalım yada iilaki senntetik olsun 5w-50 yağa mı geçelim araç 70000 km lpg li değerli yorumlarınızı bekliyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayram Volkan

Sayın vezir değerli bilgilerinize tekrar ihtiyaç duyuyorum sorum motor soğukken gelen nifter sesi ayağınızı gazdan çekince tırrr diye bi ses ısınınca geçiyo ustaya sordum elentraların huyu bu özellikle dohc motorların zaten sorun ciddi olsa sıcakkende aynı ses gelir cevabını aldım biliyosunuzki 5w-40 yağdan memnunum fakat 10w-40 dan sonra bu yağa geçince 40 derecede viskozitesi 102 den 85 düştü ilk aldığımda da ses vardı ama bu kadar değildi birde hyundai kataloglarında 5w-40 below 20 c' diye yazıyo tavsiyeleriniz nelerdir 10w -40 geri dönüş mü yapalım yada iilaki senntetik olsun 5w-50 yağa mı geçelim araç 70000 km lpg li değerli yorumlarınızı bekliyorum..

5 w40 aracınız için ideal bir yağ ama araç soğukken se yapıyor diyorsanız 10w40 viskositesi soğukken daha çok ses çıkarması lazım. Yani teorik olarak ilk hane numarası artınca sesin azalması gerekir artması değil. Herneyse eeğer 10w40 yağ da problemleriniz çözülüyor diyorsanız o da olur çünkü LPG değişimi yapılmış. Kışın ısınma süresini eklerseniz bir şikayetiniz kalmayabilir.

• Sayın vezir teknik kitapcıklar bir sürü paradoxla dolu bulunduğum bölgedeki hyundai servisi 5w-40 yağ kullanıyo katologda 5w-40 below 20 derece yani bu derecenin altında kullanın diyo halbuki bu yağ antalya sıcağıyla bile başedebilen bi aralık birçok katogda bunu görüyorum bu konudaki yorumunuz ne olur ?
  • Sayın Vezir

Daha öncede değerli düşüncelerinizi almıştım; bu mihvalde 68000km elf 10-40 yağdan 5-40 geçiş olmuştu; şimdi 78000 km 1.2 yıldoldu ve bu 5-40 numara yağa devam etmeyi düşünüyorum ancak marka değiştiriyorum hem üzerinde tam sentetik yazması ve inanmazsınız bayağı bir fiyat avantajıda var gerekçesi ile (ayrıca mobil sitesinde renault un bu yağı onayladığı görülüyor RN700 710) mobil super 3000x1 5w-40 4lt bidon aldım, aracım 4.9 lt yağ aldığı için ve genelde satıcılar 1lt lik bidonları raflarında tutmadığı içinde 1 lt sini internetten sipariş verdim. 1. sorum bu aldığım 4lt bidonun üretim tarihi 16.10.09 gelecek olanın 10.05.11 (raf ömrü için aradığım mobil yetkilisi 2009 sonu üretimli ürün için bir sorun olmayacağını söyledi) bu konuda ki görüşleriniz nedir? 2. sorum ise; yine aynı yetkili bana aracımın bilgilerini sorduktan sonra gayet samimi bir şekilde mobil1 0-40 tavsiye etmesi olmuştur.

Forumda daha önce yazılanlar ışığında aynı anda marka ve numara değiştirmektense adım adım gitmenin daha doğru olduğu yani önce marka sonra numara şeklinde; bende öyle yapmayı düşünüyorum ancak bu 0-40 yağ geçişte geç kalırmıyım çünkü bir sonraki yağ değişiminde araç 90000km yaklaşıyor olacaktır.

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sert19 -- 13 Temmuz 2011; 17:48:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayram Volkan

Sayın vezir teknik kitapcıklar bir sürü paradoxla dolu bulunduğum bölgedeki hyundai servisi 5w-40 yağ kullanıyo katologda 5w-40 below 20 derece yani bu derecenin altında kullanın diyo halbuki bu yağ antalya sıcağıyla bile başedebilen bi aralık birçok katogda bunu görüyorum bu konudaki yorumunuz ne olur ?

sayın bayram,

5w40 tanımında bahsettiğiniz sıcaklık başlangıcı olarak alınan değeridir. Yani Bu yağ bu verdiğiniz scıaklığa kadar bir problem çıkarmadan kullnılabilir anlamına gelir. Ama bu sıcaklık üstünde kullacılacak ise bir problem olmaz ta ki üst sınıra kadar. üst sınırı yağın kaynama noktasıdır. Ama viskosite için ikinci hane 40 olarak verilmiş ise yağ ısındıktan sontra da belirli bir direnç göstemektedir. Çift viskositenin artı yanı budur . sadece eksi değil artı sıcaklıklarda da belirli bir yağ viskositesi sağlar ,

socnuç antalya sıcağında mücadale eden değer 40 numaradır , 5 w değildir.

eğer eksiltme olursa yapılacak olan ikinci hane değerini yükseltmektedir ki 40 dana sonra 50 gelmektedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sert19

Sayın Vezir

Daha öncede değerli düşüncelerinizi almıştım; bu mihvalde 68000km elf 10-40 yağdan 5-40 geçiş olmuştu; şimdi 78000 km 1.2 yıldoldu ve bu 5-40 numara yağa devam etmeyi düşünüyorum ancak marka değiştiriyorum hem üzerinde tam sentetik yazması ve inanmazsınız bayağı bir fiyat avantajıda var gerekçesi ile (ayrıca mobil sitesinde renault un bu yağı onayladığı görülüyor RN700 710) mobil super 3000x1 5w-40 4lt bidon aldım, aracım 4.9 lt yağ aldığı için ve genelde satıcılar 1lt lik bidonları raflarında tutmadığı içinde 1 lt sini internetten sipariş verdim. 1. sorum bu aldığım 4lt bidonun üretim tarihi 16.10.09 gelecek olanın 10.05.11 (raf ömrü için aradığım mobil yetkilisi 2009 sonu üretimli ürün için bir sorun olmayacağını söyledi) bu konuda ki görüşleriniz nedir? 2. sorum ise; yine aynı yetkili bana aracımın bilgilerini sorduktan sonra gayet samimi bir şekilde mobil1 0-40 tavsiye etmesi olmuştur.

Forumda daha önce yazılanlar ışığında aynı anda marka ve numara değiştirmektense adım adım gitmenin daha doğru olduğu yani önce marka sonra numara şeklinde; bende öyle yapmayı düşünüyorum ancak bu 0-40 yağ geçişte geç kalırmıyım çünkü bir sonraki yağ değişiminde araç 90000km yaklaşıyor olacaktır.

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

ilk sorunuzun yanıtı yağın raf ömrü min 3 yıldır tam sentetikler 5 yıldır bu nedenle problem olmaz

evet 0w40 sanırım tam sentetik bir yağ bu nedenle tam koruma sağlayacaktır , adım adım gitmek bize hangi adımın doğru olduğu konusunda fikir verir. FArzedelimki 0w40 eksiltiyor aradaki adımı atlayacağımız için eksiltme yaparsa zaten geriye dönüş sağlanacak olduğu için iki iki gitmek yerine birer birer gitmek fikir verme açısından doğru bir işlem olur yoksa araç için doğru olan değil.

• İçimize yine su serptiniz sayın vezir saygılar
  • Anladığımı doğru ise; direk 0-40 kullanmak daha mantıklı eksiltme yapsada geriye dönüş olacak ve kısa yoldan yine aynı kapıya çıkacağız .Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sert19 -- 13 Temmuz 2011; 19:15:39 >
  • quote:

aracınız LPG liolduğu için güvenli bantta kalmak daha uygun olacaktır .İzmirin de sıcağını düşünerek 5w40 size uyacak yağdır . CAstrol için edge serisi,

Mobil 1 için daha önce çok yazdık ama özetle 5w40 size en iyi uyan aralık olacağını zannediorum. Evet 0w40 yağı bir gömlek üstün oalbilir ama size tam uyup uymayağı konusu denemeden bilinecek birşey değildir.LPG li araçlarda bu denemeye gerek yok 5w yeterli bir alt sınır olacaktır .Ama araç sıfır fabrikasyon LPG li olsa idi 0w40 kullanın derdim , aklınızda şüphe kalmaması için siz sormadan söyleyeyim

Hocam ben de bugun mobil 1 tam sentetik 5-30 alacaktım 80 tl ye buldum
    Aynen ben de izmirdeyim acaba 5-30 mobil mi yoksa 0-40 mı izmire gider bir de 0-40 yoksa 5-30 alma zorunda kalacam bir şey olur mu .Tam sentetik oldugundan pek farketmez diye düşünüyorum ama

• quote:

quote:

merhaba,

sayın onzy,

1)LPG li araçlar için 5w40 iyi bir seçimdir ama eksiltmiyorsa edge 5w30 yağı da uygun olur ama bir kıyas olarak eksilme miktarını göz önüne alınız

2) evet şanzıman yağlarının da değişmesi gerekir bu konuda araç kitapçığında sene ile ilgili uyarı ıolabilir bunu göz önüne alınız km olarak da kontrol edilmesi gereken değer yine araç klavuzunda yazmaktadır. Her yağın vasıflarının sıfırı ile kullnılmışı arasında illaki bir far bulunmaktadır

3) lastik konusu için bu başlık sanırım uygun bir yer değil ama kendim her zaman fabrika değerlerini baz alıyorum . yazın birkaç psi daha düşük alıyorum sıcaktan ve srürünmeden dolayı fark oluşmasın diye

sayın vezir cevabınız için teşekkur ederim.size bir iki sorum daha olacak. bugun arabamın yağ kontrolunu yaptım şuan 5w-40 edge vardı ve 1 yıl geçmesıne ragmen hiç yağ eksiltmediği gibi yağın rengide hala sarımsı yani siyahlaşmamış bu sizce iyi bişeymi yoksa kötümü gerçekten çok merak ediyorum?

bugun ayrıca mobil'in internet sitesinde yağları inceledim ve mobilin iki yağ modeli aracıma uygun sanırım! sonuç olarak aşağıdaki 3 yağdan birisini tercih etmek istiyorum.
    1.si mobil 1 0w-40 new life
    2.si mobil 1 5w-30 ESP
    3.sü sizin önerdiğiniz benimde düşündüğüm edge 5w-30

sayın vezir sizden ricam şu yukarıdaki iki mobil yağı arasındaki fark nedir? ve bu 3 yağdan en uygun olanı aracım için hangisidir?

• quote:

sayın vezir cevabınız için teşekkur ederim.size bir iki sorum daha olacak. bugun arabamın yağ kontrolunu yaptım şuan 5w-40 edge vardı ve 1 yıl geçmesıne ragmen hiç yağ eksiltmediği gibi yağın rengide hala sarımsı yani siyahlaşmamış bu sizce iyi bişeymi yoksa kötümü gerçekten çok merak ediyorum?

bugun ayrıca mobil'in internet sitesinde yağları inceledim ve mobilin iki yağ modeli aracıma uygun sanırım! sonuç olarak aşağıdaki 3 yağdan birisini tercih etmek istiyorum.
    1.si mobil 1 0w-40 new life
    2.si mobil 1 5w-30 ESP
    3.sü sizin önerdiğiniz benimde düşündüğüm edge 5w-30

sayın vezir sizden ricam şu yukarıdaki iki mobil yağı arasındaki fark nedir? ve bu 3 yağdan en uygun olanı aracım için hangisidir?

yağın renginin siyahlaşması yağın içindeki tenmizlik maddesinin görevini iyi yaptığını gösterir.

mobil 1 seris 5w30 esp , Dizel partikül filtreli araçalr için piyasaya sürülmüş bir yağdır Eğer aracınızda DPF yok ise ektra para vermenizi gerektirecek bir şey olduğunu sanmıyorum

http://www.mobil1.com.tr/cms/Mobil-1-ESP-Formula-5W-30.aspx

• quote:

Orijinalden alıntı: PIERzig

quote:

aracınız LPG liolduğu için güvenli bantta kalmak daha uygun olacaktır .İzmirin de sıcağını düşünerek 5w40 size uyacak yağdır . CAstrol için edge serisi,

Mobil 1 için daha önce çok yazdık ama özetle 5w40 size en iyi uyan aralık olacağını zannediorum. Evet 0w40 yağı bir gömlek üstün oalbilir ama size tam uyup uymayağı konusu denemeden bilinecek birşey değildir.LPG li araçlarda bu denemeye gerek yok 5w yeterli bir alt sınır olacaktır .Ama araç sıfır fabrikasyon LPG li olsa idi 0w40 kullanın derdim , aklınızda şüphe kalmaması için siz sormadan söyleyeyim

Hocam ben de bugun mobil 1 tam sentetik 5-30 alacaktım 80 tl ye buldum
    Aynen ben de izmirdeyim acaba 5-30 mobil mi yoksa 0-40 mı izmire gider bir de 0-40 yoksa 5-30 alma zorunda kalacam bir şey olur mu .Tam sentetik oldugundan pek farketmez diye düşünüyorum ama

aracınız yağ eksiltmiyorsa 5w30 ama aşırı sıcak var araç orta yaş diyorsanz 0w40 , kışın da ektra yakıt ekonomisi sağlarsınız.Ama sadece castrol ve mobil dışında shell helix ultra 5w40 yağı var o da diğer yağlarla birebir kapışır fiyatlarını araştırmak lazım. Shell serisinde ultra helix tam senteitiktir 5w40 diğerlerinde sentetik ifadesi vardır ayrıntılara dikkat ediniz. Kutuların yazılarını iyi okumak lazım.

http://www.shell.com.tr/home/content/tur/products_services/on_the_road/oils_lubricants/shell_helix/product_range_new/helix_ultra/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 15 Temmuz 2011; 16:10:59 >

• 
Sayfa: önceki 142143144145146
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.