Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (114. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.532
Cevap
202
Favori
1.864.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 112113114115116
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
    70tl ye değişti
  • hocam 1996 model rover 220 turbo kullanıyorum yağ olarakta araç turbolu ve güçlü olduğu için 0-40 kullanmayı düşünüyorum fakar castrolün sitesinden bakınca araca 5-30 mobilin sitesinden bakınca 0-40 kullanın diyo hangisini kullanmam lazım benim şimdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkan_2120
    castrolün sitesinden bakınca araca 5-30 mobilin sitesinden bakınca 0-40 kullanın diyo hangisini kullanmam lazım benim şimdi

Bu iki tavsiye çelişkili değil. Birisi SAE-40'lar arasında piyasaki en ince yağlardan, diğeri de SAE-30'lar arasında piyasaki en kalın yağlardandır. SAE viskozite sistemi (1910'larda çıkarılmış sanıyorum) kafa karıştırmaması için basite indirgenmiş bir sınıflandırmadır. Mecazi yazacak olursak Castrol 30'luk ama 38-39 numara, Mobil 40'lık ama 41-42 numara gibidir.

Sınıflandırma sistemini ve arkasındaki gerçek birimleri merak ediyorsanız "SAE J-300" standardı olarak aratabilirsiniz.

• 2006 GOLF GOAL HANGİ YAĞI TERCİH EDERSİNİZ ARKADAŞLAR
  • ARACIM 112000 DE
  • araç 200 binde benzinli 1.6 motor 10/40 aldık 10 bin kmlik

daha duşuk km giden motoru soguk tutan performans için hangi yağı onerirsiniz ?
  • bu km ler için 5w40 olabilir
    quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

araç 200 binde benzinli 1.6 motor 10/40 aldık 10 bin kmlik

• hep klasik cevap olduğunıu biliyorum ama yine 5w30 diyorum.
    quote:

Orijinalden alıntı: mehmet,caan

ARACIM 112000 DE
  • teşekkür ederim ustam
  • üstat castrol mü mobil 1 mi hangisini tercih edersiniz
  • Vezir hocam piyasa çakma sentetik yağların tam sentetik olarak satıldığını yazmışsınız. Ben aracıma en son mobil 0W-40 koydum. Elimde Opet 5W-40 var, opet'in bu yağı gerçekten tam sentetik midir? Bundan sonraki sefere elimdeli 3 lt 0-40 mobile ek olarak 2 lt 5W-40 koysam herhangi bir sorun olur mu?

Aracım 2004 model laguna 1.6. teşekkürler

Özellikleri burada var:http://www.opet.com.tr/opetoil_uploaded_files/product_file/DT/1-Oxt%20Formula%205W40.pdf
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

bu km ler için 5w40 olabilir
    quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

araç 200 binde benzinli 1.6 motor 10/40 aldık 10 bin kmlik

10w40 yağ ile degistirdikten sonra daha 500 km falan yaptık 10 bin km lik yağ koymustuk degistirip 5w40 alalımmı bu arada shellden almıştık bu sefer servisine gitmeyi dusunuyorum yada mobil alıcam 5w40
  • Sayın vezir,
    20.000km de opel astra 1.3 cdti araba için hangi yağı kullanmam gerektiğini marka dahil olmak üzere tavsiyenizi belirtebilir misiniz? Antalyada yaşıyorum , yaz sıcaklıklarını da göz önüne alarak tavsiyede bulunursanız memnun olurum.
    Saygılar.
  • mobil1
    quote:

Orijinalden alıntı: mehmet,caan

üstat castrol mü mobil 1 mi hangisini tercih edersiniz
  • prensip olarak tam sentetik olsalar da farklı viskosite dağılımına sahip yağların karıştırılması uygun değildir.yani 0w40 mobile aynı yağdan konulsa diğer yağı da bir sonraki yağ değiştirmede eksiğini satınalarak daha doğru bir kullanım yapılabilir.

çakma kelimesi tam sentetik yazısı olduğu halde içine katkılar ile vasfı yumuşatılan birçok marka yağdan bahsetitim. Kötü bir şey olmayabilir ama fiyatlarının arasında bunca fark olması da normal .dip not olarak tam sentetik yağların fiyatlarını çok yüksek bulduğumu belirteyeyim. Petrol fiyatlarının artışına bakarak yağaların da fiyatlarının artacağını tahmin etmek çok zor değil.
    quote:

Orijinalden alıntı: ___Murat___

Vezir hocam piyasa çakma sentetik yağların tam sentetik olarak satıldığını yazmışsınız. Ben aracıma en son mobil 0W-40 koydum. Elimde Opet 5W-40 var, opet'in bu yağı gerçekten tam sentetik midir? Bundan sonraki sefere elimdeli 3 lt 0-40 mobile ek olarak 2 lt 5W-40 koysam herhangi bir sorun olur mu?

Aracım 2004 model laguna 1.6. teşekkürler

Özellikleri burada var:http://www.opet.com.tr/opetoil_uploaded_files/product_file/DT/1-Oxt%20Formula%205W40.pdf

• sıcak yerlerde yaşayanlar için 40 ile biten yağları öneririm.Ama şunu da kendim bizzat deneyerek gördüm ki yeni araçlarda özellikle dizel olanlarda 30 ile biten yağların da bir eksiği bulunmuyor ve eksltmeden güzel bir yağlama performansı suınuyor.yani eğer 5w30 veya 0w30 yağları eğer bir eksiltme yapmuıyorsa aracınıza en uygun yağlardır.Performasns gösterir ve yakıtın az tüketilmesini sağlar. Özellikle araç yeni iken doğru ve performanslı yağ seçilirse motor ömrü abartılı gelebilecek ama 500000 km leri görmesi muhtemeldir.(dizel motor için)

yukarıdaki yorumumu dizelin motor sıcaklığının benzinlden az olduğu için eksiltme olasılığının az olmasını açıklamanın bir anlamı olur diye dip not olarak ifade etmek isterim
    quote:

Orijinalden alıntı: overlord

Sayın vezir,
    20.000km de opel astra 1.3 cdti araba için hangi yağı kullanmam gerektiğini marka dahil olmak üzere tavsiyenizi belirtebilir misiniz? Antalyada yaşıyorum , yaz sıcaklıklarını da göz önüne alarak tavsiyede bulunursanız memnun olurum.
    Saygılar.

• selamlar öncelikle yağ konusunda verdiğiniz bilgiler mükemmel ötesi... sayın vezir ve karbon12 harikasınız... sayenizde çok şey öğrendik...

benim sorum şu üstadlar,
    aracım 105.000km peugeot 206 1.4 hdi. arabayı 2.el 85000km de aldım bir önceki sahibi devamlı 10w-40 kullanmış markasını bilmiyorum. bende aracı alır almaz tüm bakımlarını serviste yaptırıp castrol edge 5w-40 koydurdum. o zamanlar castrolün sitesinde önerilen yağ castrol edge 5w-40 idi. görevden dolayı van şehrinde yaşıyorum ve sadece castrol edge 5w-40 kullandım ama 4 ay sonra batıya ankara-eskişehir-muğla gibi şehirlerden birine tayin olacağım. daha önce yazdığınız yazılarda yağın yakıt üzerindeki etkilerindende bahsetmişsiniz. benim aracım diğer hdi oranla 1litre daha fazla tüketim yapıyor. şimdi yağımı 1ay sonra değiştireceğim. şimdi castrolün sitesine girdiğimde önerilen yağın castrol edge turbo diesel olduğu görünüyor. daha önce sadece c.edge idi... (benim bildiğim c.edge t.d özellikle vw grubu için... ) aracımın kitapçığında ACEA B3- ve API CF/CD standartları isteniyor.. bunda 5-40, 0-40, 5-30, 10-40 hepsi sağlıyor... sizden ricam aracım için batı illerini düşünerek ve yakıt ekonomisi ile uyumlu en uygun yağ hangisidir? (aşağıda ufak bir araştıma yaptım sizce bunlardan birisi uygunmu)
    şimdiden çok teşekkürler... saygılar
    (hepsi 4litre fiyatı)

Mobil 1 0W- 40 new life =86TL
    Mobil 1 ESP 5W-30 =99TL
    Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 =83TL
    Mobil Süper 3000 5W40 =65TL

Castrol Edge 5W-40 =75TL
    Castrol Edge 0W30 =96TL
    Castrol Edge 5W40 Turbo Dizel =88TL
    Castrol Edge 5W30=83TL

Castrol Magnatec 5W40 =70TL (bu ürün yeni çıkmış ilk defa magnatec tam sentetik yağ görüyorum)

not: bugün yağların özelliklerini kendi sitelerinden tek tek inceledim...karşılaştırma yaptım sonuç.. castrol edge, Mobil Süper 3000 ile neredeyse aynı.. castrol edge kül bilgisini vermiyor... Mobil 1 0W- 40 new life ikisindende üstün... Mobil 1 ESP ise özellikle dizel partikül filtreli araçlar için yanma noktası ve donma noktası,kül oranı ile Mobil 1 0W- 40 new life den daha iyi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wings35 -- 27 Şubat 2011; 17:01:40 >

• teşekkürler Mobil Super 3000 X1 5W-40 bu yağı kullanıcam hacam
  • cevap 2 yağ gibi gözüksede aracınızın kmsi göz önüne alındığında ve önceki yağın 40 ile bittiğini düşünürsek

hem parası hem de kalitesi uygun keşke daha ucuz olsa diyoruz o kadar ama petroldeki artışa bakarak yakın zamanda yağlara zam gelmesi kaçınılmaz ,gecikmeyin
    quote:

Orijinalden alıntı: wings35

selamlar öncelikle yağ konusunda verdiğiniz bilgiler mükemmel ötesi... sayın vezir ve karbon12 harikasınız... sayenizde çok şey öğrendik...

benim sorum şu üstadlar,
    aracım 105.000km peugeot 206 1.4 hdi. arabayı 2.el 85000km de aldım bir önceki sahibi devamlı 10w-40 kullanmış markasını bilmiyorum. bende aracı alır almaz tüm bakımlarını serviste yaptırıp castrol edge 5w-40 koydurdum. o zamanlar castrolün sitesinde önerilen yağ castrol edge 5w-40 idi. görevden dolayı van şehrinde yaşıyorum ve sadece castrol edge 5w-40 kullandım ama 4 ay sonra batıya ankara-eskişehir-muğla gibi şehirlerden birine tayin olacağım. daha önce yazdığınız yazılarda yağın yakıt üzerindeki etkilerindende bahsetmişsiniz. benim aracım diğer hdi oranla 1litre daha fazla tüketim yapıyor. şimdi yağımı 1ay sonra değiştireceğim. şimdi castrolün sitesine girdiğimde önerilen yağın castrol edge turbo diesel olduğu görünüyor. daha önce sadece c.edge idi... (benim bildiğim c.edge t.d özellikle vw grubu için... ) aracımın kitapçığında ACEA B3- ve API CF/CD standartları isteniyor.. bunda 5-40, 0-40, 5-30, 10-40 hepsi sağlıyor... sizden ricam aracım için batı illerini düşünerek ve yakıt ekonomisi ile uyumlu en uygun yağ hangisidir? (aşağıda ufak bir araştıma yaptım sizce bunlardan birisi uygunmu)
    şimdiden çok teşekkürler... saygılar
    (hepsi 4litre fiyatı)

Mobil 1 ESP 5W-30 =99TL
    Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 =83TL
    Mobil Süper 3000 5W40 =65TL

Castrol Edge 5W-40 =75TL
    Castrol Edge 0W30 =96TL
    Castrol Edge 5W40 Turbo Dizel =88TL
    Castrol Edge 5W30=83TL

Castrol Magnatec 5W40 =70TL (bu ürün yeni çıkmış ilk defa magnatec tam sentetik yağ görüyorum)

not: bugün yağların özelliklerini kendi sitelerinden tek tek inceledim...karşılaştırma yaptım sonuç.. castrol edge, Mobil Süper 3000 ile neredeyse aynı.. castrol edge kül bilgisini vermiyor... Mobil 1 0W- 40 new life ikisindende üstün... Mobil 1 ESP ise özellikle dizel partikül filtreli araçlar için yanma noktası ve donma noktası,kül oranı ile Mobil 1 0W- 40 new life den daha iyi...

• quote:

Orijinalden alıntı: vezir

cevap 2 yağ gibi gözüksede aracınızın kmsi göz önüne alındığında ve önceki yağın 40 ile bittiğini düşünürsek

hem parası hem de kalitesi uygun keşke daha ucuz olsa diyoruz o kadar ama petroldeki artışa bakarak yakın zamanda yağlara zam gelmesi kaçınılmaz ,gecikmeyin

cevabınız için çok teşekkür ederim. aslında 5w-30 kullanmak istiyorum çünkü yakıt tasarrufu yaptığı söyleniyor. gerçekten tasarruf yaparmı? ve 5w-40 yerine kullanabilirmiyim? saygılar
  • 
Sayfa: önceki 112113114115116
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.