Şimdi Ara

MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
12.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar aracımın tüm bakımlarını 30000km de yaptırdım şu an 39000km oldu, aracım 2005 seat ibiza 1.4, seat'ın kendi sitesine baktığımda ve servisini aradığımda yağ değişiminin 45000 km de yapılacağı bilgisini edindim.

yağ değişimi için 10000km benzinli araçlar için standartmı yoksa üreticinin 15000km bilgisi doğrultusunda mı yağ değişimi yapayım. kafam karıştı...

• yağı ya 1 senede ya da 15.000 de değiştirmek gerekiyor 1 seneyi geçtiyse değiştirin yağın yapısı bozuluyor ben senede 7-8 bin km yapıyorum 15.000 lik yağ ile yinede değiştiriyorum.
  • Bazı araçlarda 10bin km de değişirken bazılarında 15bin km de değişiyor.Sizin aracınızda değişim 15bin km/1yıl olarak belirtilmiş.Hangisi daha önce gelirse o zaman değiştirin yağınızı.

Bu arada bazı spor araçlarda 5bin km de değişim yapılabiliyor.
  • Servis 15 bin veya 1 yıl olarak diyor ama sürekli sirkülasyon olduğundan dolayı zamanla eskiyor genelde 10 binde değiştiriyoruz biz
  • Motor ne kadar devirli çalışıyorsa yağı da o kadar erken değiştirilmelidir. Racing motosikletler yaklaşık 15-16 bin devir çevirdiklerinden 3000km'de bir yağları değişir. Yine yüksek devir çeviren spor araçlarda da 7-8 binde bir değiştirilir diye tahmin ediyorum. Ben TDI motorlu aracımda 10bin km'de bir tam sentetik yağ değişimi yaparım. Gerek motor ömrü, gerekse yakıt tüketimi için çok önemlidir yağ. Zaten vaktinde yağ değiştiren aracın motor sesi bile kendini belli eder, saat gibi çalışır.

Aracınız 1.4 atmosferik benzinli ise 15binde bir yarı sentetik yağ değişimi işinizi görecektir, ama imkan varsa bunu 10 bin aralığına bile çekebilirsiniz.
  • kullandığınız yağa göre yağ değişim aralığı gerekir, siz 30000 bakımını serviste yaptırdıysanız 45000 de sonraki bakımı yaptırırsınız çünkü aracınıza ona göre yağ koymuşlardır, yani tam sentetik yağlardan, mobil1 0-40 castrol edge 0-30 gibi tam senteteik yağlar 20000 km de bir değişebiliyor, ancak bu yağların 4 litersi 100 TL nin üstünde yarı sentetik yada normal yağlar ise 50000-10000 km de bir değiştirilse iyi olur
  • ben her 10bin km.de 1 değiştiririm. servis ne derse desin.bence km. dolmasınıda beklemeyin senede 1 defa değiştirin faydasını göreceksiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.