Şimdi Ara

Motor kaputu keçesi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
7.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Alalı yaklaşık 4000 km olan Corolla 1.6 benzinli advance aracın gerek alırken gerek de aldıktan sonra kaputunu acmadigimizi farkettim . Ha güzel bir şey çok şükür açmak zorunda da kalmayalim da aklima geldi bazı modellerde keçe oluyor malum. Bizim arabada yokmuş advance olmasına rağmen. 3500 4000devirden sonra motor sesi geliyor malum. Alsak ses veya başka bir konuda faydası olur mu? Ya da herhangi bir zararı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ses olarak bir farkı olacağını düşünmüyorum.Keçe yukarıda olacağı için kabine gelen sesi Kesmez. Allah korusun bir yangın anında görevini yaparsa bence parasını sonuna kadar hakeder.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ses olarak fark oluyor,nasil olmayabilir ya. Kaputla motor arasina konulan madde ses dalgalarini sonumluyor. Gerekli tabiki.

• sese faydası olur da benzinli araçlarda ısı dağılımını engellemesi yüzünden tercih edilmiyor diyorlar.
  • Ses yalıtımını etkiliyor bir nebze de olsa. Ayrıca bazı markalar bir nevu Yangın söndürücü olarak kullanıyor keçeyi. Bir de temiz tutuyor motoru.

• Keçe öyle motor sesini falan azaltmıyor. Tek artısı motorun sıcaklığını kaputa yansıtmıyor. Kaput her daim soğuk oluyor. Motor sesini azaltıyor diyen anlamıyordur. Motorun sesi kaputun dışından araba içine girmez . Arabanın zaten motor ile ön göğüs izolasyonu arasında bir durumdur.
  • kaput keçesi motor ısısını kaputa çok veren motorlarda aşırı ısıdan boya özelliğini kaybediyormuş. kaputun boyasını korumak için takıyorlar.
  • Boyayı koruduğu falan doğru değildir. Araçlarda oem boya mevcut. Bu boya 140-160 derece sıcaklıklarda kürleşmektedir.
    Sese az faydası olur, hissetmezsiniz bile belki.

Maliyeti düşürmek için koymuyorlar, dizellerde falan standart oluyor genelde.
    Bir zararı yok bence boşuna masraf yapmayın.
  • Her kafadan farklı ses :)

• Sesi etkiler. Akustik odalara bakarsanız, duvarın bazı bölümlerini gerekli ölçümler yaparak ses emici süngerler ile kaplarlar. Kaputun altındaki ses emici keçe, motorun sesinin bir kısmını üzerinde sönümleyip daha tok bir ses çıkmasını sağlar. Tabii yokluğu ile varlığı ne kadar fark eder o araçtan araca değişir.
  • Aracı alırken bir insan nasıl açmaz bakmaz kaputa toyotacı tayfa hep böyle sanırım

Hayırlı olsun. Yoksa yoktur almaya kalksanız da o faydayı sağlamaz,muadil ürün

• Kaput keçesinin en önemli özelliği ses yalıtımıdır, dizellerin çoğunda bulunur.

• Madem her kafadan farklı bir ses çıkıyor o zaman şöyle soralım;

Kabine gelen motor sesini azaltmak için neler yapılabilir?

• Benim aracın bir üst donaniminda var, benim aracta yok. Arac da fazlasıyla gürültülü (Aveo 1.3d lt). Ben de bir ara düşünmüştüm yaptırmayı. Ancak emin olamadım faydası olup olmayacağı konusunda. Cevaplarin da her biri ayrı telden çalıyor.

• Bu keçenin devamı olarak kabinin motora bakan tarafında aynı keçeden oluyor. Eğer o da varsa bence yalıtıma faydası olur.
  • Arka tekerlerde davlumbaz varmı birde ona bakın bazı corollalarda yoktu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaput izalötörü'nün faydası var mı yok mu tam bir netlik kazanmamış anlaşılan.

Peki zararı olabilir mi?

• bluerdem kullanıcısına yanıt

Aracın ön göğüs kısmı sökülür, bir kat titreşim azaltıcı, bir kat ses emici malzeme iyi işçilikle döşenir ve göğüs yerine takılır.

*Maliyeti seçtiğiniz malzemenin kalitesine ve işçiliğin yapıldığı yere göre değişir.

• Lego95 kullanıcısına yanıt
    Ses demek titreşim demek, kaputa gelen titreşim tüm araca yayılır

Videoda 3-4 desibel fark ettiği görülüyor, 3 desibel ses şiddetinin 2 katına çıkması anlamına gelir ki uzun yolda bu ciddi konfor sağlar

https://www.youtube.com/watch?v=cq4ojCvejq4&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeybek1982 -- 19 Mart 2023; 22:6:34 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ritter_Ali kullanıcısına yanıt

Hocam 6 sene önceki mesajı yanıtlamışsın da ben acaba o zaman hangi aracı kullanıyordum onu bile unuttum 😂😂 yine de bilgilendirme için çok teşekkürler 🙏🏼

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.