Şimdi Ara

Motivasyon düşüklüğü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Spora gideceğimde bazen motivsyonum düşüyor, veya morelim bozuk oluyor, veya canım gitmek istemiyor.
    Bunlr hepinize olmuştur, bunun üstesinden nasıl geliyorsunuz ve kendinizi spora gitmeye ikna ediyorsunuz?

• "Bırakmak istediğinde neden başladığını düşün" diye bir söz var sıkça gördüğüm.
  • Executor06 kullanıcısına yanıt
    Bazen dış hayata morelimiz bozuluyo şuan öyle bi durumdayım mesela.
    Spora gitmeyi bırak gidip büyük boy pizzayı tek başıma gömdüm, nerden baksan 2000 kaloridir :(
    ve şuan hala spora gidesim yok :(
  • Moral.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bird_hunter kullanıcısına yanıt
    aferin, çok önemli bi yanlışı düzelttin. Söylemesen doğrusunu kim anlayacaktı ki!
  • youtube den video lar izleyerek gaza gelebilirsin.
  • Youtube'den Before After iyi bir moral.
  • üüretmen Ü kullanıcısına yanıt
    ps,koloj,ik tedav,i görüyorum.bu aralar moral sıfır.bazne kendimi zorluyorum.böyle bi derdin olmadığı halde moralin yoksa bi kaç gün ara ver.
  • O kadar degil ama bazen böyle moral bozukluğu oluyor

• Benim canım hiçbir zaman spor yapmak istemiyor, antreman önceleri de durum böyle. Ama yaklaşık 1.5 senedir haftanın 6 günü 12rep vg antremanı yapıyorum.

33 yıldır içinde olduğum bedenimde kilit bir nokta öğrendim: ısınma

10-20 dakika arası bir periyodda tabiri caizse sıkıla sıkıla (bu yüzden 30 dakikaya uzadığı oluyor) düşük şiddetli kardiyo yapıyorum. Kalp ritmini mi dersiniz, devrini mi almak dersiniz bilmiyorum ama bir ısındım mı, bütün modum değişiyor, yapışıyorum ağırlıklara, tükenene kadar. (bazen kaptırıyorum 2 saat antreman çıkardığım oluyor nefes nefese) Böyle acayip bir bünye. Daha önceleri 2-3 aylık vg denemelerim olmuştu, hepsinde ısınmadan girip, zoraki yapıp yapıp, sonu sakatlıkla biten hüsran dolu anlardı.

Sebep kardiyo sevmemem, hala da sevmiyorum ama o enerji patlaması için yapıyorum. Enerji patlaması olduktan sonra kardiyo da yapabiliyorum umrumda olmuyor.

Hatta geçen ofiste malzeme taşıdık, yine aynısı oldu, enerjimi de atamadım, akşama kadar bir aşağı bir yukarı gezdim ofiste.

Dün omuz antremanım vardı, yine deli gibi yaptım, canım kıpırdamak istemiyor, ama bir kıpırdasam yine roketliyeceğim biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murathan11 -- 8 Aralık 2014; 13:50:11 >

• murathan11 M kullanıcısına yanıt
    Ben 20dk kardio hep yapıyorum, hatta bazen 45dk kardio yapıyorum sadece sonra eve dönüyorum direk. Kardio etkisiz diyolar bazıları.
    O yüzden ağırlık yapıyorum ama mativasyon sıfır, bügün dünya kadar ağırlık kaldırdım hiç bi yerim ağrımıyo, etkisi olmuyo mu acaba diye düşünüyorum o zaman da.
    Sonra sinirlenip bi de üstüne meyveli sodayı gömdüm o kadar şeker ve karbonhidrat.

Bugün spor hocasına sordum protein tozu alayım mı diye, bence l-karnitin al dedi. İnternette l-karnitin için etkisiz diyolar ama o yüzden kararsız kaldım.
    Ne yapacağımı da bilmiyorum yaptıklarımın etkisi olur mu onu da bilmiyorum. Spor hocası bi de diyetisyenin verdiği listeyi kötüledi, daha önceden o listeyi kötületen insanlar da oldu.Bence akşamları et türü bişeyler ye dedi. Bakalım herkes farklı söylüyor.
    Ayrıca dış hayatta olan olaylar da motivasyonu aşağı çekiyor, hepsi ayrı bi sıkıntı :S

• Benim moralim bozuk olduğunda bogazimdan lokma geçmiyor. Bu aralar da moralim çok bozuk. Ne yapıcam hiç bilmiyorum. Var mi iştahı arttıracak bi önerisi olan...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Herkesin başka başka şeyler söylemesi normal, birinde işe yarayan şey birinde yaramıyor, bünyeler ve genetik yapılar çok farklı , dolayısıyla deneme yanılma yöntemiyle bulmak lazım. O seni üzmesin, bu işte birden çok doğru var.

Misal bende skull crusher dirseklerimi çok yoruyor ve sakatlığa davetiye çıkarıyor, o yüzden triceps pushdown yaparım. Başkaları yaldır yaldır yapıyor, ben dirseklerim pahasına yaparsam, günlük işlerimi aksatıyor. O yüzden yapmıyorum, bu kadar basit.

Supplement olarak multi-vitamin kullanıyorum, o da supplement firmalarından değil, bir ilaç firması olan Alman firmadan. Onun dışında her türlü supplemente acayip fiyatlar, öngörülemeyen yan etkiler, alerjik bir bünyeye sahip oluşum, pseudo etkiler, üreten firmaların milyar dolarlık endüstri olmasına rağmen umarsız tavırları, vb. birçok sebeple karşıyım.

Motivasyon konusu biraz kafada bitiyor diyebilirim. Bu spor üzerinde çok düşünülecek bir spor değil, neden değil, çok takıp stres unsuru yaratırsan, kortizon,kortizol salgılatıp katabolik sürece giriyorsun. Kas gelişimi ya duruyor ya geriliyor.

Dediğim gibi 33 yaşındayım ve çok yanlışlarım oldu, birisi de geçmişte bu işi çok ciddiye almak ve hayatımın merkezine koymaktı. Ne zaman ki merkezinden çıktı, o zaman geliştim. Ne yazık ki böyle tuhaf birşey bu. Stres yaramıyor bu spora.

Öte yandan bu söylediklerim bir disiplinsizlik ifadesi gibi algılanmasın.

Sadece sporu rutine bindirmek gerekiyor, başta bahsettiğim üstüne çok düşmek sadece beklentiyi arttırıyor. Beklenti artınca yine stres, yine hayallerin yıkılması, yine uzaklaşmalar.

Kısacası bu işi bir günlük rutin değil de , bir yük, ekstra bir efor olarak ele alırsan, bu iş senin için bir yük olur. O zaman motivasyona ihtiyacın olur. Motivasyon dediğin bir haftalık yakıt, bilemedin 2-3 ay, sonra biter, yarı yolda kalırsın.

Bunu supplement ile sağlamaya çalışmak beyhude bir çaba olur, kesene ve organlarına zarar başka birşey değil.

Bir söz var: Her gün mücadele edersen, kavga doğal, yarım bırakmak ise imkansız olur.

• murathan11 M kullanıcısına yanıt
    Hocam protein tozlarına zararsız diyorlar. Yalan mı bu yani ?
    Onu kimse bilemez, + üstünde o kadar vergi olan ve fiyatı uçmuş gitmiş bir tozdan herhangi bir beklenti akıllıca değil. 100-150gr tavuk etinin protein harici besleyiciliği ile protein tozu yarışamaz. Ha burası Amerika olsa ve protein tozu sudan ucuz olsa dersin ki, düşük bütçe ile bol protein alıyorum, o belki kabul edilebilir. Ama dediğim gibi fiyatlar çok uçuk, ayrıca süt ürünlerinden elde edilmiş bir malzeme, büyütülecek birşey değil.

Demek istediğim bu sporu uzun süredir yapan ( hatta sürdürebilen diyeyim) ve faydasını gören adamlar belli bir disipline oturtup, genelde bu işi doğal olarak yapanlar.

Yarın istediğin marka supplement gelmez, içeriği değiştirilir, yasaklanır, moralin düşer (etrafımda çok gördüm) , sporun aksar.

O yüzden sporu sürekli yapacak mantaliteyi oturt, gerisi yolu yok, mutlaka gelir.

Benimle birlikte spora başlayan tayfamdan, her ay 400-500 liralık supplement alan da oldu, roid ve gh işine başlayan da oldu. Hepsi bıraktılar. Roide bulaşan arkadaş dışında sağlık sorunu olmadı ama bir kısmı kilo aldı vs. vs.

Temiz beslen, düzenli yap, ölçü ve hacim takıntın olmasın başarı gelir, diğer türlü ya supplementlere para yatıran adam olur çıkarsın, ya da bırakıp "abi hamallık valla" diyen tayfadan olur çıkarsın.

Giydiğin her kıyafet üstüne oturunca, hatta 5 liralık penye bile güzel durunca, hemcinslerin seni gördüğünde imrenip, karşı cins gözünü dikip ayıramayınca, içinde bir ateş yanmaya başlar ki bu spor vazgeçilmezin olur.

O zamana kadar diren, ki bahsettiğim süre yaklaşık 1-1.5 sene ondan sonrası zaten çok kolay.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: üüretmen

çok zararlı aman diyim uzakdur. mazallah saçın falanda dökülür.... ya biraz araştırsan ...... valla bak. bence sen hiç başlama....
  • rendezvouss kullanıcısına yanıt
    Abicim araştırıyorum, ama bilimsel kaynaklarda hiç rastlamadım protein tozu zararlıdır gibi bi yazıya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murathan11

Onu kimse bilemez, + üstünde o kadar vergi olan ve fiyatı uçmuş gitmiş bir tozdan herhangi bir beklenti akıllıca değil. 100-150gr tavuk etinin protein harici besleyiciliği ile protein tozu yarışamaz. Ha burası Amerika olsa ve protein tozu sudan ucuz olsa dersin ki, düşük bütçe ile bol protein alıyorum, o belki kabul edilebilir. Ama dediğim gibi fiyatlar çok uçuk, ayrıca süt ürünlerinden elde edilmiş bir malzeme, büyütülecek birşey değil.

Demek istediğim bu sporu uzun süredir yapan ( hatta sürdürebilen diyeyim) ve faydasını gören adamlar belli bir disipline oturtup, genelde bu işi doğal olarak yapanlar.

Yarın istediğin marka supplement gelmez, içeriği değiştirilir, yasaklanır, moralin düşer (etrafımda çok gördüm) , sporun aksar.

O yüzden sporu sürekli yapacak mantaliteyi oturt, gerisi yolu yok, mutlaka gelir.

Benimle birlikte spora başlayan tayfamdan, her ay 400-500 liralık supplement alan da oldu, roid ve gh işine başlayan da oldu. Hepsi bıraktılar. Roide bulaşan arkadaş dışında sağlık sorunu olmadı ama bir kısmı kilo aldı vs. vs.

Temiz beslen, düzenli yap, ölçü ve hacim takıntın olmasın başarı gelir, diğer türlü ya supplementlere para yatıran adam olur çıkarsın, ya da bırakıp "abi hamallık valla" diyen tayfadan olur çıkarsın.

Giydiğin her kıyafet üstüne oturunca, hatta 5 liralık penye bile güzel durunca, hemcinslerin seni gördüğünde imrenip, karşı cins gözünü dikip ayıramayınca, içinde bir ateş yanmaya başlar ki bu spor vazgeçilmezin olur.

O zamana kadar diren, ki bahsettiğim süre yaklaşık 1-1.5 sene ondan sonrası zaten çok kolay.

Hocam aslında haklısın, peki diyet listesi nasıl hazırlanır ki?
    Ben kendim beceremiyorum, hem de umarım maliyetli olmaz benim için öğrenciyim.

• Olur arada sırada robot değiliz sonuçta.
    Spor salonuna girdiğin vakit antrenmana odaklanmak Kafayı dağıtmamak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: rendezvouss

quote:

Orijinalden alıntı: üüretmen

çok zararlı aman diyim uzakdur. mazallah saçın falanda dökülür.... ya biraz araştırsan ...... valla bak. bence sen hiç başlama....

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.