Şimdi Ara

Mosfet testi en kolay nasıl yapılır bilen varmı acaba ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    anakartların üzerinde bulunan alttaki resimde görünen mosfetleri en kolay ve basit nasıl test edip
    sağlam veya bozuk olduğunu anlayabilirim ? çok araştırdım youtube veya forum sitelerinde baktım adam akıllı anlatabilen yok.yabancılar
    uzun uzadıya anlatıyorlar ama lisan olmayınca bişey anlayamıyoruz.bizimkilerde alt tarafı mosfet testini yazacaklar roman yazıyorlar sanki :) hiçbişey anlamıyorum. şöyle kondastatör gibi hemen testini yapabileceğim bir yol bilen varsa buraya yazarsa memnun olurum.

dijital multimetrem budur.

• DMM ile ölçmek zordur ,fakat mümkündür bununla ilgili pek çok makale var .

size en kolay ölçüm tekniği olarak Aliexpressde Ebay da satılan LCR metre almanızı tavsiye ederim . Mofset ,jfet ,transistör ,diot direnç ,diyak ,triyak , kondansatör hatta esr değeri kaçak akım değeri hepsini sunar .
  • en kısa yol orta bacakla sağ bacak arası bir konumda direnç gösterir diğer konumlarda yok mostefin içinde diyot yoksa..
  • biraz karışık olacak ama herkez bilmez ölçü aleti ile en kolay nasıl ölçersin anlatayım.
    not: bu işlem ölçü aletlerinin diyot kademesinde verdiği votaja göre değişmektedir

n kanallı bir mosfeti ele alalım bacakları 1-GATE 2 DRAIN 3 SOURCE OLSUN
    eğer mosfetin içten diyotlu ise 3. ayağa artı 2 ci bacağa eksi probu değdirince diyot değeri görürsün.
    benim kullandığım pratik test ise

2 ci ayağa eksi probu sabit tutarak üçüncü ayağa artı probu dokundurarak iç diyot değerini görüp eksi probu bırakmadan artı probu alıp mosfetin gate ine değdirip tekrar 3 cü ayağa dokundurarak değeri gözlemlemek mosfete bağlı olarak kısa devre konumuna kadar düşebilir eğer değeri düştü ise bu kezde eksi probu yerinden kaldırıp gate ucuna değdirmek hem ardından 2 ci ayağa tekrar geri almak. bu şekildede ilk gördüğünüz değere geri dönecektir.
    p kanal mosfetler için ise probların yerini değiştirmeniz yeterli.

bu işlem her digital multi metre ile yapılamıyor malesef ölçü aletinin diyot kademesinde verdiği voltajın önemi var burada.

eğer yapamaz iseniz küçük bir video çekerim

• son olarak devre üzerinde bu yöntem işe yaramayabilir. parçayo sökerek ölçmek gerekli.
  • verdiğiniz bilgiler için tşk ederim arkadaşlar.
  • Sezer'in söylediği esasında parazit kondansatörleriyle ilgili. Gate/source (+/-) kondansatörünü pozitif şarj edersin. (basitçe DMM'nin direnç kademesiyle yapabilirsin) Sonra drain-source direncinin sıfıra doğru düştüğünü gözlemlersin. Elinle dokunup deşarj edersin ve direncin sonsuza doğru yükseldiğini görürsün. Bu şekilde basit bir ön test yapmış olursun. Bunları gövde diyodunu hesaba katmadan gerilim yönlerini doğru tayin edeceğini varsayarak söyledim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.