Şimdi Ara

Monster abra a5v512 DÜŞÜK FPS ve ısınma sorunu(ÇÖZÜLDÜ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar müşteri hizmetlerine bunu yazdım. Çözüm önerisi sizdende bekliyorum. Büyük uğraşlar vermeye hazırım. Çözülmezse satıcam. hiç bulaşılmasın diye de burda mesajım bulunsun. Malzemeleri teker teker alıp çözmeye çalışacağım.

Mesajım:

Kolay gelsin öncelikle abra a5 v5. 2.1. Notebookum 3. Yaşına girecek yani garantisi yok. Aldığımdan beri ısı sorunlarıyla karşı karşıyayım.

Fakat bilgisayarla işim fazla olduğundan dolayı servise garanti bitmesine yakın 1 defa gönderebildim. Orada ise temizlendiği ve bakır boruların değiştiği yazıyordu.
    Daha üzerinden 5 ay geçti ve ben yeni oyun oynamaya başladım.

Cpu sıcaklığı (boşta57) 103 derecelere gpu ise 89 dereceelere çıkıp donmalar yapıyor(oyun pubg en düşük ayarlar 1366x700lü çözünürlükte bazen 25 fpslerde bazen 50 fpslerde çalışıyor bu dediğim olay ani düşüşler değil oyunu bi açıyorum 25te bi açıyorum 50lerde ani düşüşler her donmada gerçekleşiyor zaten). oyunu açtığımda 95 derecenin altına hiç düşmüyor diğer oyunlarda da geçerli.(msıafterburnerla ölçüldü. ) 1 soğutucu ekstradan 1 de pervane var önünde.

Hal böyle olunca temizlik yaptım termal macun falan hepsini yeniledim kapattım. Sonuçlar yine aynı. Sıcaklıklar uçuyor.

Güç ayarlarından cpuyu %80e sınırlandırdım yine aynı.

Neler yapabilirim sıkıldım artık oyun bilgisayarı alıp oynayamayan bir benim. Lenovo 940m le adam 25 fpsde (razıyım) oynuyor ben donmadan oynayamıyorum nasıl bir oyun bilgisayarı da 3 senedir söylediği şeylerin hiç birini veremiyor. Evet canavar ısı canavarı başka hiç bir halta yaramaz mı?
    Nasıl bir yol izlemeliyim.

Aynı modellerin bazılarında alt kapağındaki ızgaraların tamamı açık benimkinin ise yarısı açık o ızgaraları açık olanların fiyatı ne kadar?

Düzenleme:
    Izgaraları bende açtım maket bıçağıyla.
    Voltaj düşüren program denendi. Olmadı
    Custom bios denenmedi

ÇÖZÜM:

Kafasına göre fps veren bilgisayarım keyfi nasıl isterse öyle davranıyordu. Uzunca bir süre bekleyip sorunu kısmen çözmüş bulunmaktayım. Tamamen rastlantı sonucu çözdüm.

Çözüm ise oyuna giriş yapıyorum, fps düşükse bilgisayarın kapağını kapatıp uykuya alıyorum. 2 saniye sonra tekrar açıyorum. Fps normale dönüyor.

Tabii ki kış günlerindeyiz aşırı ısınma yok. Yazın ne olur bilemiyorum.

Bence sebep oyunu açarken ani sıcaklık yükselmesinden dolayı işlemcinin çalışma kapasitesini düşürmesi. Bilgisayarı oyunu açtıktan sonra biraz soğutup uykuya alıp tekrar açarsanız yaz aylarında da yüksek performans alabilirsiniz. (Benim fikrim bu yönde yanlış yönlendirmek istemem)

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_038 -- 7 Mayıs 2020; 3:54:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Turbo fana rağmen mi ? Voltaj düşürün. Bir de ızgaralar delinebilirse delin

• Bir de bios sürümü var tabi... Ve alt kapaktan 1 tane daha alabilirseniz ,eski kapaktaki ince izgaraları tamamen kare veya dikdörtgen olarak kesin , sonra da araştırın sogutucunuzu kendiniz yapın baslığı ile ve altına da yerleştirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expressimo -- 10 Mayıs 2018; 16:53:30 >
  • expressimo kullanıcısına yanıt
    evet turbo fan+laptop soğutucu

çok teşekkürler voltaj düşürmeyi deneyeceğim yükteyken 1,115 V ta çalışıyor. 1 volta çekmeyi düşünüyorum. olmazsa ızgara delme işlemini monster yetkili servisin cevabından sonra yapacağım. yaptıktan sonra yine yazarım.

bios güncel eğer kastettiğiniz buysa:

BIOS Özellikleri
    Sağlayıcı American Megatrends Inc.
    Sürüm 5.011
    Yayım Tarihi 10/15/2015
    Boyut 8 MB
    Sistem BIOS Sürümü 5.11
    Açılış Sürücüleri Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM
    Yetenekler Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS
    Desteklenen Standardlar DMI, ACPI, UEFI
    Genişleme Yeteneği PCI, USB
    Sanal Makine Hayır

BIOS Üreticisi
    Firma Adı American Megatrends Inc.
    Ürün Bilgisihttp://www.ami.com/amibios
    BIOS Yükseltmelerihttp://www.aida64.com/bios-updates

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_038 -- 10 Mayıs 2018; 18:32:4 >

• mehmet_038 M kullanıcısına yanıt
    Custom bios ta bir seçenek

• Yapılan işlemler sonucu 1 kaç derecelik düşme var ama yine aynı yazılımsal olabilir mi acaba?

CPU Türü QuadCore Intel Core i7-5700HQ, 2700 MHz (27 x 100)

İşlemler şunlar:

1) işlemci hızı güç tasarrufundan %80e çekildi.
    2) işlemci fanlarının alt kısmı maket bıçağıyla açıldı. (resimleri attım)
    3) 2 soğutucu denendi. 1 de vakumlu soğutucu denendi.
    4) riva turner ile fps 32 ye sınırlandırıldı.

oyunda ayrıca w tuşuna basmasam bile 3-5 sn takılı kalıyor gibi devam ediyor.

custom bios olayını çözemedim araştırdım ama. şurdan bak dediğiniz bi yer var mı acaba?
    Monster abra a5v512 DÜŞÜK FPS ve ısınma sorunu(ÇÖZÜLDÜ)Monster abra a5v512 DÜŞÜK FPS ve ısınma sorunu(ÇÖZÜLDÜ)Monster abra a5v512 DÜŞÜK FPS ve ısınma sorunu(ÇÖZÜLDÜ)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_038 -- 15 Mayıs 2018; 1:41:7 >

• Monster yetkili servisten hala cevap gelmedi. Fazla yüklendik sanırım.

termal macun değişikliği yaptım.
    COOLER MASTER MASTERGEL PRO TERMAL MACUN aldım 55 liraya. bundan sonra sıcaklık artmıyor 25 fps civarında 65 derecede sabit oynuyorum oyunu. Fakat görüldüğü gibi 25 fps ile bekleneni alamıyorum.

Arada kendiliğinden yükseliyordu o günü bekliyorum. Yine bilgilendirme yapacağım.

Saygılar.
  • Kafasına göre fps veren bilgisayarım keyfi nasıl isterse öyle davranıyordu. Uzunca bir süre bekleyip sorunu kısmen çözmüş bulunmaktayım. Tamamen rastlantı sonucu çözdüm.

Çözüm ise oyuna giriş yapıyorum, fps düşükse bilgisayarın kapağını kapatıp uykuya alıyorum. 2 saniye sonra tekrar açıyorum. Fps normale dönüyor.

Tabii ki kış günlerindeyiz aşırı ısınma yok. Bilgisayarı oyunu açtıktan sonra biraz soğutup uykuya alıp tekrar açarsanız yaz aylarında da yüksek performans alabilirsiniz.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_038 -- 7 Mayıs 2020; 3:52:19 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.