Şimdi Ara

Monitör Tavsiyesinde SIFIR Hataya Ulaşmak 2020

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
855
Cevap
107
Favori
29.596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 16 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 177
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 136
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 52 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 101
  • Favoriye Eklediklerim 107
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Mete Can Karahasan (235 mesaj) bjkyener (136 mesaj) arda505 (68 mesaj) lSunTzu (15 mesaj) aresmar (14 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (425 mesaj) Mobil (125 mesaj) Mini (243 mesaj) Uygulama (62 mesaj)
  • @
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Monitör >> Monitör Tavsiyesinde SIFIR Hataya Ulaşmak 2020
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    22 Mesaj

Monitor 4k. 5K görüntüyü ekrana göndermeniz ppi değerini fiziksel olarak değiştiremez. anca görüntü 4k içinde küçülmüş olur. monitorde vesa bağlantısı yok ama 22x22 lik bir aluminyum plakadan vesa adaptor yaptım ve monitor kolu ile gayet iyi hareket ediyor. zaten monitor hafif. çerçeve deki incelik sayesinde gereksiz yer kaplamıyor.

|
    |

Orijinalden alıntı: Rick Sanchez

multiplayer oyunlar için 24 mü 27 inç mi almak lazım bir de nesine bakılır hiç bilmiyorum tavsiye alabilir miyim ?

Amaç oyun ise 24 en ideal boyut bence daha iyi tepki vermek için.

|
    |

4K monitör almak gibi niyetim var ama panel konusunda kararsızım, Ips fotoğraf düzenlemek için iyi gibi ama bir çok yorumda karşıdan bakınca detay kaybı var deniyor bu durumun açıklaması nedir? Diğer yandan ise renk iletimi konusunda sanırım en doğru çıkışı veren panel'de bu siz ne önerirsiniz, Oyun ikinci planda daha çok fotoğraf düzenleme, film dizi amaçlı kullanım olacak.

Şu şekilde iki seçenek buldum mesela biri ipsi panel diğeri va panel;

https://www.webdenal.com/benq-el2870u-28-1ms-4k-uhd-hdr-freesync-monitor_974698.html

https://www.webdenal.com/philips-288e2a-00-mon-led-28-3840x2160-4ms-4k-60hz-hdmi_1023023.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Glorfindel1907 -- 17 Ekim 2020; 17:10:47 >

• Yarbay
    16193 Mesaj

IPS'de sıvı kristal açısının 1°'den düşük olması gerekir. Aksi takdirde ışık sızması olur. Buna standart rubbing tekniği ile ulaşılamaz, ekranın fotolitografik uv sertleştirmeden geçmiş polimer kaplamaya ihtiyacı olur. Diğer türlü fırça yardımıyla polimer hazırlanabilirdi.
    IPS en iyi ekran değil, bir tek görüntü ile çıktı alarak uğraşanlara çıkacak renk tonunu en doğru yansıtıyor. Çıkacak dediğim de 100cd/m² aydınlatmadaki standart kağıdın yansıtıcılık özelliklerine uyarlı şekilde. Rengin SDR tonunu doğru verebilmesi, iyi bir HDR monitörü yapmaz. Chroması doğru olup luması yanlış olabilir.
    İlk verdiğin monitör örneği bu. VA değil, hiçbir şekilde.
    https://www.rtings.com/monitor/reviews/benq/el2870u

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 17 Ekim 2020; 18:12:54 >
    |
    |
    Glorfindel1907 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    5266 Mesaj

monitor söyleyin kafayı yemek üzereyim

|
    |
    Ryzen 1600AF 4.2 / Gigabyte B450 Gaming X ATX / Crucial Cl14 /14/18/14 3466 2x8 / RX5700 Gaming X / Samsung Evo 860 500GB / Dark Guardian Kasa / Sharkoon 650w80Plus / AOC 24G2U / K55 Corsair Klavye / Logitech G402 Hyperion fury / Arctic Freezer 33 Esports Edition
  • Yarbay
    4821 Mesaj

Değerli arkadaşlar; 27" boyut, 2K çözünürlük, 144 hz tazeleme hızında VA panelli curved olmayan bir monitör önerebilir misiniz?
    Hdr olursa iyi olur.

PS4 Pro ve Film izleme amaçlı kullanılacak.

Curved olmayan diyince mantıklı olmuyor. İkisi beraber gitmek için varlar. 27 değil, ama 32" VG32VQ önerebilirim. 32" modeli MVA, 27'si SPVA, ikisinin açıları bir değil. 27'nin kontrastı, 32'nin netliği daha iyi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Büyük İskender kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

VA olunca curved mü oluyor Hocam anlamadım. Bilmiyorum o yüzden sordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Mete Can Karahasan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

İkisinin görüş açısına göre oturup izleyebileceğiniz mesafesi değişiklik gösteriyor. IPS'nin 45° görüş açısı var. En-boy oranı eşit. 27" 60cm bir ekran aldığın takdirde 30 santimetreden bile iki kenara gördüğün renkler aynı oluyor. VA'da böyle değil.
    VA'da 10° veya 20° olan iki çeşit var, biri SPVA, diğeriyse MVA. Ekranın toplam kavisi ne kadar ise - rakam vereyim, 1000R, 1500R, 1800R monitörlerin her iki kenar açısı 17.1°, 11.5°, 9.5° - sen, bunlar sayesinde 10°'lik bir SPVA kullandığında(10° biraz abartı, 10°-15° arasında gidip geliyorlar) 10°+17° kazanmış oluyorsun. 27, hadi diyelim 30° olsun. Ekranın merkezinde otururken monitörün enine eşit boy mesafesinde renkleri doğru görebilmiş oluyorsun. Yoksa açıyı düşürmen gerekiyor uzaklaşarak.
    Kısaca, SPVA ekranlara 1000R ise 58cm, 1500R ise 83cm, 1800R ise 170cm'den satürasyon kayıpsız bakabiliyorsun.
    Açı arttıkça yakın görüş kolaylaşıyor, uzak görüş alanın kısalıyor. Yakın görüşte 1000R'nin 27" boyutu sana %3 katarken, 49" 32:9 boyutu ise %13 görüş alanı kazandırınca 55" boyutunda bir görüş alanı kaplıyor. Oturarak izleyeceksen 1800R bir MVA ekran daha iyi, bilgisayar başında ise 1000R SPVA.

|
    |
    Büyük İskender kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    16193 Mesaj
    VA'da IPS'deki gibi izleyiciye geri planda görüş açısı kazandırabilmek için, düz olmasının yararı olabilir ama yakın planda izlemek için açılara gerek var. 58cm'den bakarken 1000R ekrana, normalde her iki kenara da 10° açınız mevcut. Bu size 10°'nin üzerinde olsa, %3'ten fazla(rtings sitesi nasıl ölçüyor anlamadım gerçi, ips için chroma-luma saptırma seviyelerini %20-25 tutmuşlar, VA satürasyonu içinse %3) değişiklik görünür olur. Kısaca, düz bir ekran olsa 27.1° olacak kenar açıları, ekranın -17.1° kavisi gereği 10° oluyor. Eğer tam sıfır olsun isterseniz, monitörün 1000R(100cm) mesafesinde bulunmanız lazım. Aradaki fark %42, oysa 1800R bir ekranda yakınlaştırma özelliği sadece %6.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 18 Ekim 2020; 0:8:18 >
    |
    |
  • Onbaşı
    25 Mesaj

Arkadaşlar 1440p 144hz monitörüm var, rtx 3080 aldım geçen. 4k 120hz üstü monitörlere baktım ve hepsi uçuk fiyat gibi geldi. Sizce AAA tarzı oyunlar için 4k 60hz monitör alsam mı? 60hz rahatsız eder mi bu tarz oyunlarda? Csgo lol gibi refleks gerektiren oyunları 2kda oynarım diye düşünüyorum.

4K niye alıyorsun? 1 lod kazandırıyor 2K'nın üzerine. 2x ogssaa+2x(4x) msaa+2af-1lod açmakla aynı şey.
    Ray tracing gibi ölçeklenmiyor. Ray tracingde piksel sayısı aynı örneklem sayısı farklı. 500 ışık 500x ogssaa, 500x af gibi çalışıyor. 2K, 4K yapmakla sadece piksel çıktısına yükleniyorsun. Git dsr %200 +4xmsaa yap. Daha bile üste çıkarsın, 5K olur görüntün.

|
    |
    Matt Heafy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ellerinize sağlık hocam. Mükemmel bir emek vermişsiniz.

|
    |

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

4K niye alıyorsun? 1 lod kazandırıyor 2K'nın üzerine. 2x ogssaa+2x(4x) msaa+2af-1lod açmakla aynı şey.
    Ray tracing gibi ölçeklenmiyor. Ray tracingde piksel sayısı aynı örneklem sayısı farklı. 500 ışık 500x ogssaa, 500x af gibi çalışıyor. 2K, 4K yapmakla sadece piksel çıktısına yükleniyorsun. Git dsr %200 +4xmsaa yap. Daha bile üste çıkarsın, 5K olur görüntün.

Valla hiçbir şey anlamadım ama araştırayım bir dediklerini. Teşekkürler.
    Edit: dediğin şekilde 2k'dan 4k üstü görüntü elde ediliyorsa insanlar niye 4k satın alıyor anlamadım bir de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Matt Heafy -- 18 Ekim 2020; 3:13:17 >

2K + %200dsr +4x msaa uyguladığında görüntü keskinleşmiyor. Voodoo niye battı... süperörneklemi keşfettiler, millet gitti msaa'yı seçti diye.

|
    |

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

2K + %200dsr +4x msaa uyguladığında görüntü keskinleşmiyor. Voodoo niye battı... süperörneklemi keşfettiler, millet gitti msaa'yı seçti diye.

Keskinleşmiyor derken tam anlamadım, 4k piksele ulaşıyor ama o kadar kaliteli olmuyor mu yani? Avele anlatır gibi anlatabilirsen çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Matt Heafy -- 18 Ekim 2020; 5:17:45 >

Görüntünün çözünürlük bileşeni dörderli kümeler halinde çözülüyor. Bunlara af hesaplanıyor - aynı noktadan - sonra af sonuçlarına aa hesaplanıyor. Önce çizim, sonra kaplama, en sonunda da ekrandaki piksel alanı hesaplanmış oldu böylece. Sorun şu ki, ilk piksel yerinin piksel alanı ile karenin 4 köşesindeki piksel alanı, o alanlara düşen kaplamalar aynı değil. Yani, ekranda 4 piksel olmuş oldu ama msaa bileşeni 1 değil, -4x msaa. Bunun ne gibi etkisi var, sanki keskinlik filtresi uygulamışsın gibi parazitli görünüyor. Hızlı hareket ettiği için bu pikseller canlı oluyor, ssaa gibi low pass bir filtrenin tablo gibi görüntüsünün aksine az pikselle çok göz dolduruyor.

|
    |

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    4821 Mesaj

Şimdi anladım ne demek İstediğinizi. O zaman Curved olmasın dersek 27" ekran boyutu ile VA panalde olmuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Önerin ne olur yani hocam bunlarmı yoksa benzer fiyatta(3000TL üst sınır) başka bir üründe olabilirmi, Kavisli ekranlar seçenek olabilirmi bu ihtiyaçlar için acaba, Birde siyah renk olayı var sanırım Va panel en iyi siyah renk gösteren panel oled'den sonra renk üretimi konusunda'da baya iyi aslında   

|
    |
Radyo Dinle
kripto para haberleri
SEO
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,969
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.