Şimdi Ara

Monitör iler baskı&telefon arasındaki renk farkı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar. Forumda yeniyim eğer konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Yaklaşık 6 aydır bir sorunum var ve hiçbir çözüm önerisi beni bu sorundan kurtarmadı.

Fotoğraf makinesi ile çektiğim fotoğrafı bilgisayara aktarıyorum göz zevkime göre düzenliyorum ardından sosyal medyada paylaşmak için telefonuma atıyor ya da baskıya götürüyorum. Sorunum tahmin ediceğiniz üzere aradaki dağlar kadar olan renk farkı. Monitörde pırıl pırıl olan modelin yüzü telefonda kapkaranlık ya da kıpkırmızı çıkabiliyor. Ne yaotıysam düzeltemedim bu sorunu. Bilgisi olan paylaşabilir mi?

Edit:
    Kamera: Canon eos 600d (18-55)
    Telefon: S5
    Monitör: Exper e1940s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atgafasi20 -- 7 Nisan 2018; 20:57:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• monitör renk kalibrasyonu konusunda araştırma yapın...
    bu işi en iyi yapan fiziksel bir araç var... O da 100 $ mıydı ne !.. Fakat, tabi cep telin renk kalibrasyonunu kim yapacak ?! Dolayısı ile o fark hep olur gibime geliyor ama yine de bende mesela öyle deli ve bariz fark olmuyor. Monitörünüzün özelliklerinde mesela IPS panelli olup olmadığı bilgisini biliyor musunuz ?

TN paneller sRGB renk uzayının %72 rengibi gösterebiliyorlar
    IPS panelli LED monitörler %97 - %99'unu gösterebilme yeteneğindedirler.

TN panelli bir monitörünüz var ise siz yani aslında renk körüsünüz gibi ona bakınca. Cep tellerde IPS panelli led ekranlar vardır.
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın Monitörü tahminen IPS panelli değil. Öyle olsa çıktı aldığı zaman en azından renkler monitörde ki gibi olmalı. IPS paneller en doğru rengi gösterme özelliğine sahiptir ve çıktı alındığı zaman da alınan çıktı renkleri o paneller de gözüktüğü kaliteye yakın olurlar.

Zaten IPS panelli ürün tercih edilmesin de en büyük etkenlerden biri bu. IPS panelli ekranların renk kalibrasyonuna genel de gereksinimi yok.

Bu arada o arkadaş bilgisayarında Nvidia ekran kartı varsa renk ayarlarına baksın bir. Belki ekranın renk ayarları olması gereken gibi değildir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.