DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
Moldova da Yaşam
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
86
Cevap
18
Favori
34.948
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2130 Mesaj
      18 Ekim 2010 18:59:55 Konu Sahibi
      bilmiyorum daha öne bu tür bi konu açıldı mı ama gitmeyi planlara (özellikle eğitim için) bu tür bi konunun belki bi yararı dokunur belki..

yaklaşık 2 haftadır moldova dayım ve genel anlamda bu ülke hakkında baya şey öğrendim.. birincisi türkiye ye göre en az 20 yıl daha geride gibi duruyor kiralık evler ve okul yurtlarının büyük bir bölümüharabe gibi ve ciddi bir düzen istiyor tabi bunun yanında çok muhteşem kızları ve enteresan bir aile yapısı var

burada bir yere gitmek istediğinizde metro gibi yer altından ulaşım sağlayan araçlar yok ve şehir içinde ulaşım otobüs, minibüs ve taksi ile yapılıyor.. ulaşım çok ucuz yani bi yere giderken minibüse 3 lei (moldovanın para birimi ve 7 lei 1 lira gibi bi şey) veriyorsunuz.. bunun yanında her türlü alkollü içecek ve sigara çeşitleri de acayip ucuz (marlboro 1 buçuk lira) bunun dışındaki ürünlerde fiyatlar hemen hemen türkiye ile aynı.. bir tek elektronik biraz daha pahalı türkiye den..

gece hayatına gelince burada bir sürü disko var ve genellikle buradaki genç kesim cuma ve cumartesi günlerini diskolarda geçiriyorlar kızların hemen hemen hepsi katalogdan fıramış mankenler gibi etraftalar buraya geldiğinizde sorun olacak tek şey dil olacaktır muhtemelen zira ingilizce bilenlerin sayısı yok denecek kadar az.. ülkenin dili romence ama herkes ülkedeki ikinci bir dil olan rusça yı da biliyor (hatta rusça yı daha iyi konuşuyolar..)

okul yaşamı ise fena değil.. yurtdışından gelen öğrencilerin büyük bir kısmı arap hatta türklerden bile daha fazlalar.. yurtların hepsi kız erkek karışık tek sorun odaların çok kirli (neredeyse hiç temizlenmemiş) ve eski olması.. her katta bir ortak tuvalet var.. ayrıca yurdun tek bir banyosu var (bütün herkes bornozlarla duş sırası bekliyor) banyoya bir kaç kişi birden girebildiği için arada kızlarla erkeklerin aynı anda duş alması gibi durumlar da olabiliyor (geçen hafta yine aynı olay arkadaşın başına gelmişti banyoyu kilitlemeyi unuttunca bi kız sanki kimse yokmuş gibi rahatça soyunup duş almış) odalar ve yurt baya serbest mesela odalarda sigara içme ve alkol yasağı yok.. hatta odaya nargile kuran araplar bile var yurt karışık olduğu için dışarıdan bi kız arkadaşını odana getirdiğinde de kimse sana karışmıyor

bunların dışında hastane olsun emniyet olsun her yerde rüşvet geçiyor.. yani bir polis ile başınız derde girdiğinde ya da hastanede bir işinizi daha hızlı yaptırmak istediğinizde rüşvet vermeniz gerekiyor..

şu an yanımda herhangi bir fotoğraf makinası olmadığı için ss ekleyemiyorum ama ileriki bir zamanda ss de eklerim..

2016 konuya ekleme (yillar sonra )

evet arkadaslar uzun sure sonra ilk defa yaziyorum bu konuya. resim ekleyecegimi falan soylemisim fakat cok yogun bir surec icerisinde oldugum icin konuyla ilgilenmeyi gectim foruma bile dogru durust giris yapamadim. kaldigim uzun sure sonucunda (yaklasik 6 yil) moldovadaki degisiklikleri takip edebildim. gitmek ve orada okumak isteyen arkadaslar icin tek tavsiyem GITMEYIN kizlar icin gidecekseniz rusyaya gidin. universite icin gidecekseniz asya ulkelerine (kirgizistan, kazakistan, ozbekistan vb.) gidin. eglence icin gidecekseniz avrupayi gezin. son yillarda her seye zam geldi. kizlar su an turk kizlarinin buyuk bir bolumunune dedigimiz gibi kezbanlasti... para moldovadakilerin tanrilari oldu. adam karisini kizini bile satar o derece serefsiz insanlar bir cogu. gezilecek bir yer yok diskolar var sadece. eglence hayati var ama eskisi gibi degil su an cok pahali. yani belki turkiyeden ucuzdur ama eskiye gore fiyatlar neredeyse uc katina cikti. 2010 yilinda sahne onunde 400 lei olan masa 900 - 1200 lei arasi oldu. 50 lei olan pizza 90 - 100 lei oldu. bunun gibi bir cok sey var. okul fiyatlari 2400 euro dan 4800 euro ya kadar cikti. ulkede romence mi konusuluyor rusca mi konusuluyor belli degil. ama eger her isimi ingilizceyle hallederim derseniz kesinlikle yanilirsiniz moldova da ingilizce bilen neredeyse yok. hatta universitede ingilizce bolumunde okudugum yillarda derse giren hocalarin bir iki tanesi disinda hepsinin ingilizceleri berbatti. sirf bu nedenle romence dilinde egitime gectim. ev sahiplerinin cogu sadece rusca biliyor. insanlarin bi kesimi sadece rusca bilmese bile romence konusmaya calissan bile rusca konusmaya devam ediyor. bir kismi da moldovan milliyetciligi yapip agzindan yanlislikla rusca bir kelime ciksa burasi moldova moldovca (romence nin aynisi sadece sivesi degisik) konus diyorlar. dolayisiyla benim gibi uzun sure kalirsaniz ve tek basina her seyin ustesinden kendi cabanizla gelmeye calisirsaniz bir sure sonra bir bakmissiniz hem romence hem rusca biliyorsunuz. moldova benim icin bir hayat okulu oldu diyebilirim (sanki mapusa girdik anasini satayim) cok zor gunlerim de oldu cok iyi gunlerimde. moldovan milletinde ne kultur ne de aile hayati var. kizlari son derece guvenilmez ve berbat durumda. bir sure sonra ne kadar guzel olursa olsun karakterini asagi yukari tahmin ettiginizden dolayi size cekici gelmemeye basliyor. babasi yan komsuya gittiginde sizi arayip gece karanliginda eve alabilecek kadar azmis durumda olanlari var (nereden biliyorum acaba) ama bir bakmissiniz ertesi gun baska birinin kolunda (ya da koynunda). bunlarin disinda turklerden kesinlikle uzak durun. cok fazla turk var ama iyi diyebileceginiz kisiler bir elin parmagini gecmez. daha dogrusu moldovanlar disinda kalan butun milletlerden uzak durun. yiyebileceginiz en buyuk kaziklari yine kendi insaninizdan yersiniz. her gun birbirine kazik atan turklerin yeni bir hikayesine sahit oluyorduk. yani kisacasi eglence icin bile moldova gideceginiz en son ulke olsun. ya da yaninizda orayi bilen biri olmadan gitmeyin. sizi soyup sogana cevirirler. bu tur kisilere de cogu kez sahit oldum. su an kirgizistanda egitim hayatima kaldigim yerden devam ediyorum. buradakiler en azindan daha hosgorulu ve daha geleneksel insanlar. egitim ya da gezi icin ucuz bir ulke arayan olursa asya ulkelerini tavsiye ederim. ya da moldova disinda romanya, ukrayna gibi yerleri de dusunebilirsiniz.

ikinci ekleme (gece hayati, taksi ve ev konusunda yardimi dokunabilecek tuyolar )
      moldovada gece hayatinin guzelliginden bahseden arkadaslar ya hic avrupaya rusyaya ya da diger sovyet ulkelerine gitmemis ya da sadece turkiyeye en yakin vizesiz ucuz ve kizlari basit olan ulkelerden biri moldova oldugu icin gece hayatindan ve diskolarin lukslugunden bahsediyor... birincisi luks diskolara piyano bar, famous vb. gidip masa tutup sabaha kadar icebilecek adam zaten avrupada diskoya gitmis kadar para doker. ben 8 ay kadar las vegas da kaldim ordaki diskolarin da coguna giris ucretsiz ve ickiler ucuzdu yani moldovada o luks diskolara harcayacagin paranin yarisina masa tutmadan da olsa 10 kat daha fazla eglenebiliyorsun... kizlar guzel ama sen sadece yuruyen banknotsun... masa tutayim ickileri yigayim kizlar gelsin... onun yerine bi rus kizina git hic ugrasmadan en azindan vaktini oldurmezsin o ruhsuz ortamlarda... ruhsuz diyorum cunku genelinin ortami birbirine dik dik bakan yabancilar (genelde turkler ve araplar) ve ucuz kizlardan ibaret... ayrica taksilerin lisansli lisanssiz olmasinin onemi yok yani eger dil bilmiyorsaniz ya da ulkeyi tanimiyorsaniz... lisansli lisanssiz hepsi sizi oper... zaten dili ve ulkeyi bilen adamlar genelde taksiyi arar ayni mesafeye 60 - 70 lei verecegine maksimum 40 lei odeyip gider... biletini alip elinde pasaportla hicbisey bilmeden gidilebilecek bir ulke degil oyle her kose basinda gunluk kiralik ev bulamazsiniz bulsaniz da bi ariza cikarirlar... bunun icin makler.md ya da 999.md gibi siteler var eger ruscaniz ya da romenceniz varsa buradan kiralayacak gunluk ya da aylik bir ev bulabilirsiniz bunun disinda yine diliniz varsa taksi icin 14222 14999 14448 gibi numaralari arayip bulundugunuz adresi ve gideceginiz adresi soylerseniz neredeyse yari yariya daha az odersiniz... gezilip gorulecek de cok bir yer yok hatta bence hicbir yer yok yani kultur gezisi kivaminda bir sey varsa aklinizda harcadiginiz paraya degecek hicbir sey bulamazsiniz...

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

Açılın ben doktorum!
    • Yüzbaşı
      498 Mesaj
      18 Ekim 2010 19:21:36
      Bol bol ss bekleriz ....
      Takipcisiyiz

|
      |

• Yarbay
      2748 Mesaj
      18 Ekim 2010 19:59:47
      ailecek severek izliyoruz

dipnot:ssleri unutma ateş ederim

|
      |

• Yarbay
      3004 Mesaj
      18 Ekim 2010 20:03:56
      quote:

Orijinalden alıntı: -TRioN-

Bol bol ss bekleriz ....
      Takipcisiyiz

|
      |

• Yüzbaşı
      430 Mesaj
      18 Ekim 2010 20:05:14
      Güzel bir konu, biraz daha anlat. Merak ettiğim bir konu var, sen mutlaka biliyorsundur. Bu Transnitria olayı ve Rusya' ya bağlanma iddiaları doğrumu? Birde Gagavuz Türkleri hakkında bildiklerini anlatırsan sevinirim.

|
      |

• Yarbay
      2738 Mesaj
      18 Ekim 2010 20:08:10
      moldovalı bır arkadasım vardı.anlattıgına gore rezalet bır yermıs. dedıgın gıbı hersey rusvetle ıslıo. baskent dısında arac kullanmak ıcın ehlyete gerek yokmus. gıyım mallarının cogu turkıyeden gelıomus ayrıca gıda falan

|
      |

• Yarbay
      3385 Mesaj
      18 Ekim 2010 20:16:29
      tv ve nette duyduklarımız doğruysa yaşam olarak pekte iyi degilmiş

|
      |

• Binbaşı
      1294 Mesaj
      25 Aralık 2013 11:16:56

Nasıl gidiyor, mezun oldun mu ?

|
      |
      Fashionality kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1294 Mesaj
      25 Aralık 2013 11:38:30

Evet hocam son durumlar nedir ülke gelişti mi :)

|
      |
      Fashionality kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Process Management Systems www.anameric.net / British Columbia - CANADA
    • Yüzbaşı
      366 Mesaj
      25 Aralık 2013 11:49:26
      moldovada 10 gün tatil yapsak ne kadara patlar.
      bilen varsa bi hortlatsın beni

Adolf Hitler
      [ 1889 - 194∞ ]
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      25 Aralık 2013 11:54:39
      quote:

Orijinalden alıntı: HitlerinKardeşi

600 lirayı geçmez

• Yüzbaşı
      366 Mesaj
      25 Aralık 2013 11:56:15
      quote:

Orijinalden alıntı: TikDiyenTüleyman

Alıntıları Göster

600 lirayı geçmez

ben 1000 lira ile gitmek istiyorum 10 gün tatil yapacağım 10 ay sonra ama arkadaşın yanına gitcem
      rusçada var
      bi sorun olurmu ?

Adolf Hitler
      [ 1889 - 194∞ ]
    • Yüzbaşı
      257 Mesaj
      25 Aralık 2013 11:57:28
      Hocam kızları harbi güzel mi ben isvece gittim hayatımda bu kadar güzel kızları bi arada görmedim şimdi lise son sınıfım bizim okuldaki ve cevremdeki kızları onlarla karşılaştırmaya utanıyorum

|
      |

Bu Dünyanın Hesabı Ahirete Kalmaz!
      25 Aralık 2013 12:02:21
      quote:

Alıntıları Göster

ben 1000 lira ile gitmek istiyorum 10 gün tatil yapacağım 10 ay sonra ama arkadaşın yanına gitcem
      rusçada var
      bi sorun olurmu ?

Rusça biliyorsan + barınma sorunun olmayacaksa kafan rahat olur.
      Harca harca bitmez

En son moldovalı bi kızla yaparsın

• Yüzbaşı
      366 Mesaj
      25 Aralık 2013 12:04:39
      quote:

Orijinalden alıntı: TikDiyenTüleyman

Alıntıları Göster

Rusça biliyorsan + barınma sorunun olmayacaksa kafan rahat olur.
      Harca harca bitmez

En son moldovalı bi kızla yaparsın

zaten onun yanına gitcem
      kaç yıllık arkadaşım bi görem istiyom

Adolf Hitler
      [ 1889 - 194∞ ]
      25 Aralık 2013 12:10:29
      quote:

Alıntıları Göster

zaten onun yanına gitcem
      kaç yıllık arkadaşım bi görem istiyom

Arkadaş kız mı

O zaman

Parçala onu

|
      |

• Yarbay
      2130 Mesaj
      25 Aralık 2013 23:16:39 Konu Sahibi
      quote:

Geceligi 15 euro olan oteller var yani kalma masrafin 150 euro gibi bi sey olur bu evlerde kalirsan ama hoteller biraz daha pahali olur...

turist vizesi (1 aylik) 90 euro

ucak bileti internet uzerinden alirsan cok ucuza geliyor (100 euro tek gidis yani gidis donus o da 200 euro)

yani kafadan 390 euro o sekilde gider

ayrica gece discoya falan cikarsan ve discoda masa tutarsan gecelik masraf (icecekler icinde min masa fiyati 50 euro + taksi masraflari 10 euro civari) 60 euro olur ama tabi masayi tek basina tutarsan bu tip bir fiyat gelir eger arkadaslarla birlikte masayi tutarsan bu para bolunecektir ya da masaya bi jack daniels actirdin diyelim masa fiyati 100 euro ya kadar cikar yani bu ne kadar ictigine ya da masanin buyuklugune ve sahneye ne kadar yakin olduguna gore degisir

bu arada daha mezun olmadim zira genel tip bolumu turkiyedeki gibi 6 yil ama ulke her yil biraz daha gelisiyor

mesela okul yurtlarinin neredeyse tamami yenilendi ve sifir gibi oldu tertemiz ve rahat.

okulun her tarafi yenilendi ve cok modern bir yapiya donustu.

egitim rahat.

kizlari anlatmama bile gerek yok

internet ucuz ve hizli.

mesela su an evde 100 mbit internet bagli ve aylik odedigim fatura 10 euro gibi bisey

Açılın ben doktorum!
    • Yüzbaşı
      366 Mesaj
      27 Aralık 2013 14:19:50
      quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

Alıntıları Göster

Geceligi 15 euro olan oteller var yani kalma masrafin 150 euro gibi bi sey olur bu evlerde kalirsan ama hoteller biraz daha pahali olur...

turist vizesi (1 aylik) 90 euro

ucak bileti internet uzerinden alirsan cok ucuza geliyor (100 euro tek gidis yani gidis donus o da 200 euro)

yani kafadan 390 euro o sekilde gider

ayrica gece discoya falan cikarsan ve discoda masa tutarsan gecelik masraf (icecekler icinde min masa fiyati 50 euro + taksi masraflari 10 euro civari) 60 euro olur ama tabi masayi tek basina tutarsan bu tip bir fiyat gelir eger arkadaslarla birlikte masayi tutarsan bu para bolunecektir ya da masaya bi jack daniels actirdin diyelim masa fiyati 100 euro ya kadar cikar yani bu ne kadar ictigine ya da masanin buyuklugune ve sahneye ne kadar yakin olduguna gore degisir

bu arada daha mezun olmadim zira genel tip bolumu turkiyedeki gibi 6 yil ama ulke her yil biraz daha gelisiyor

mesela okul yurtlarinin neredeyse tamami yenilendi ve sifir gibi oldu tertemiz ve rahat.

okulun her tarafi yenilendi ve cok modern bir yapiya donustu.

egitim rahat.

kizlari anlatmama bile gerek yok

internet ucuz ve hizli.

mesela su an evde 100 mbit internet bagli ve aylik odedigim fatura 10 euro gibi bisey

herşey euro hesabı ile mi oluyor
      euro pahalı dolar hesabı olmuyormu

Adolf Hitler
      [ 1889 - 194∞ ]
    • Yarbay
      6385 Mesaj
      27 Aralık 2013 15:02:39
      adam ss demiş s bile koymamış 3 yıl olmuş , gece alemine sağlam aktı sanırım - muhtemel bir altın vuruş söz konusu olabilir

|
      |

Olacak İş Değil
    • Yarbay
      2461 Mesaj
      27 Aralık 2013 15:05:56

|
      |

Bu hesap iki kişiliktir.
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.