Şimdi Ara

Moğolistan'ın teknolojik gücü?? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
2.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 3 ay
 • Cevaplayan Üyeler 38
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 6 gün 14 saat 2 dakika
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • taııbuv (14 mesaj) Nat Alianovna (5 mesaj) ThePiraeusHunter (4 mesaj) Guest-94E0EF87A (4 mesaj) krstarica (3 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (50 mesaj) Mobil (14 mesaj) (2 mesaj) (3 mesaj)
 • @
2 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • taııbuv kullanıcısına yanıt

  medeniyet ev bina yapmak anıt dikmek çeşme yapmak değildir.

  göçebe topluma neden bina dikmeden sen barbarsın diye cıkarım yapılamaz.


  göçebe toplumlarında medeniyeti vardır, afrikalı kabilerinde..  her toplum kendi yaşayış tarzına göre bir şeyler üretir.

  türkler, moğollar gibi göçebe toplumlar hiç birşey üretmemiş o yüzden mi çin gibi bir medeniyet ile büyük ticaret bağları vardı ? mesela demircilik ve benzeri zanaatlarda en usta olanlar göçebe toplumlardır. bu teknoloji değil de ne ? illa bina mi dikmek gerekiyor teknoloji için ya da medeni sayılmak için


  türkler islamdan önce barbar ve medeniyetsiz çünkü tek yaptıkları savaşmak ama araplar islam ile tüm kıtayı fethedip her yeri yakıp yıkınca medeni mi oluyor ?

  göçebelik, yerleşik hayata göre geri kalmış bir yaşam tarzı değildir.

  bugün bile digital nomad diye bir terim var. biraz gereksiz örnek ama olsun, mantık aynı

 • krstarica kullanıcısına yanıt

  Bu bahsettiğin şey aynı zamanda tarihin ilk biyolojik savaşıdır ve evet bunu ilk cengiz khan yapmıştır.

 • taııbuv kullanıcısına yanıt

  Osmanlı dönemindeki büyük depremlerin sebebini, Meleklerin altına bakıyorsunuz allah size o yüzden bela veriyor diye fetva veren şeyhulislam da müslüman değil miydi ? Ben mi yanlış biliyorum  

 • krstarica kullanıcısına yanıt

  Evet Ukrayna kuşatmasında kullanmıştır.

 • şakkadanak ortaya 500 bin beygir çıkartabilirler.

 • Şuan gerçekten teknolojiden uzak geri kalmış bir ülke. Sanıyorum ki nüfusun yüzde 80'i tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordur. Cengizhan'dan sonra nasıl bu hale geldiler ders alınmalı. Ayrıca 5 milyon nüfuslu bir ülke. Yani Cengizhan'ın soydaşlarının diğer komşu ülkelere dağılıp asimile oldukları düşünülüyor.

 • GZTyoutube
  Bir zamanlar, dünyanın dörtte birine yayılmış olan Moğollar, bitişik sınırlara sahip en büyük kara imparatorluğuydu. 13. yüzyılda Cengiz Han ve haleflerinin fetihleri sonucunda ortaya çıkan ve Doğu Avrupa'dan Japonya Denizi'ne ve Batı Rusya’dan Güneydoğu Asya'ya kadar dünya tarihinin en büyük fethedilen topraklarını kapsayan bir devletti. İmparatorluğun bu denli geniş olması Batı ile Doğu'yu birleştirmiş, bu sayede İpek ve Baharat Yolları'nda ticaret yapmak güvenli olmuş. Moğollar dünyanın kontrolünü ellerinde tutmuşlardı… Başa çıkamayacak kadar büyük olan imparatorluğun çok sayıda küçük birime dönüşmesiyle şöhret sonsuza kadar sürmedi Günümüzdeyse tüm bu imparatorluğun varisi olan Moğollar, Rusya ve Çin’in bir biriyle savaşmaması için oluşturulan tampon bölge görevini üstleniyor. 35 milyon kilometre kareye sığamayan bir imparatorluktan, iki güç arasındaki tampon ülke konumuna nasıl geldi? GZT Avrasya Editörü Nazgul Kenzhetay, 10/On'un yeni bölümünde Moğolistan hakkında her şeyi anlattı Videoyu beğenin! Yeni videolar için abone olun: https://bit.ly/3oO5zRn Haberlerin anlık bildirim ile cebinize gelmesi için 'GZT' isimli mobil uygulamamızı indirin; BiP'te 'GZT', Telegram'da 'GZTCOM' yazarak kanallarımızı takip edin. GZT Röportaj: https://bit.ly/3u9SmWW Doğu Türkistan: https://bit.ly/3rjlJnK Hayati İnanç GZT'de: https://bit.ly/3jbv3Ht Sorunsal - GZT Psikoloji: https://bit.ly/39J4Rkr 🔎 BİZE ULAŞIN: GZT Uygulama Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pirimedya.gzt&hl=tr&gl=US GZT Uygulama İOS: https://apps.apple.com/tr/app/gzt/id1156493430 GZT Uygulama Huawei: https://appgallery.huawei.com/app/C10 Instagram: https://www.instagram.com/gzt/ Facebook: http://facebook.com/gzt Twitter: https://twitter.com/gztcom Web sitemiz: https://www.gzt.com/ BiP: https://discover.bip.ai/subscribe?oaid=19525 Telegram: https://t.me/gztcom Merhaba, 'Haberin Sosyal Medyası' GZT'ye hoş geldin! Türkiye'de dijital haberciliğin benzersiz örneği olan GZT'nin Youtube kanalındasın. Bu kanalda gündem ile ilgili özel içerikler ve röportajlar bulabilirsin. Tarihten siyasete, bilimden sanata her alanda içerik bulabileceğiniz kanalımıza abone olmayı ve bizi diğer sosyal mecralarda takip etmeyi unutma! Her gün 1 yeni video 🙌 İzlediğin için teşekkürler!
  https://www.youtube.com/watch?v=_4LL4PZg8IM
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.