Şimdi Ara

Modchip Üretimi ve Satışı Legal Bulundu !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir oyuncunun oyunun keyfine sonuna kadar varması için gerekli olan modchip'lerin üretimi ve satışı legal bulundu.

Bir oyuncunun oyun konsolunu satın aldıktan sonra en büyük problemi oyun satın almadır. Özellikle ülkemiz sözkonusu olduğunda satılan legal oyun kopyalarının ateş pahası olduğu gerçeği göz önünde bulundurulursa, kopya oyunların, yani korsanın, neden bu kadar ilgi gördüğü apaçık ortaya çıkıyor.

Legal olmayan yollarla kopyalanmış oyunlar ise fabrikadan çıktığı şekilde duran oyun konsollarında bulunan "telif koruyucu" sistemler yüzünden çalıştırılamıyor.

Ancak "modchip" denilen bir kısım üçüncü parti donanımların oyun konsollarına takılması suretiyle bu küçük "engel" kırılabilmekte ve korsan oyun kullanıcı sahip olduğu oyun konsolunda dilediği oyunun korsanını oynayabiliyor.

Bu durumdan rahatsız olan oyun konsolu firmaların bu tür çiplerin satışını engellemek için verdiği mücadeleye İngiliz hükümetinden önemli bir darbe geldi.

İngiliz hükümetinin binlerce Modchip üretip satan Neil Higgs aleyhine açılan davada Higgs lehine verdiği karar, modchip üreticilerini sevindirecek gibi görünüyor.

Modchiplerin üretiminin ve satışının korsan oyun üretimi ya da dağıtımı ile alakası olmadığını, satılan ürünlerin kullanım amaçlarının tamamen kullanıcıyla ilgili olduğunu belirten İngiliz yargıçlar, bu tür donanımların üretimi ve satışının tamamen yasal olduğunu savunuyor.

Modchip üretimi ve satışı sürecinde herhangi bir telif hakkının çalınmadığını belirten yargıçlar, oyun üreticilerinin modchip üreticileri ile değil, internet ile ilgilenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kaynak:http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/TEKNOLOJI/haber_detay.asp?PID=16&haberID=470651

• ps3 kırılacakmı yoksa off yaa :( orjinal oyun keyfi de bırakmayacaklar insanda
  • Mod Chip garantinin bitmesi demektir. İstediği kadar yasal olsun. Oyun üretici firmalar, konsol üreticileri de destek vermeyeceklerdir. Böyle diyorum ama Sony firmasının kopya oyuna göz yumacağına dair bir yerden söylenti duymuştum. Kaynağı bulduğum zaman eklerim.
  • ya kız gibi makina bu makina çip mip takılmaz ya yazık olur ama oyunlarda 100 ytl den aşağıya değil bir bakımada iyi olur bütun oyunların zevkini alırız ya ps3 alalı 5 ay oldu hala pes2008 oynuyorum :(
  • quote:

Orjinalden alıntı: ReaLKraL

ps3 kırılacakmı yoksa off yaa :( orjinal oyun keyfi de bırakmayacaklar insanda

Sen git al orijinal engel olanmı var, orijinal satanları dürbünlü tüfekle tek tek vurucaz dememişlerki... mod chip legal denmiş.

Yürüyedur İngiltere :)

Çıktığı gün taktırırım chipi hiç kaçmaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haydoot -- 17 Haziran 2008; 11:07:50 >
  • Niyeki bırakmassa bırakmasın, sen orjinal oynayacaksan oyna, sen oynuyosun diye herkes oynamak zorunda değil ki? insan sevdiği oyunu orjinal olarak alır online olarak da faydalanır nimetlerinden, isteyende korsan olarak oynar bazı oyunlar vardır ki örneğin Dark Sector felan gibi, oyun bomba gözüküyo ama tırt çıkıyo örneğin GRID insanlar verdiği paraya yanıyor, bu sefer yazık yani isteyen orjinal oynar, isteyen korsan, bu insanları belli bi yöne zorunlu tercihe zorlamaktır, bence yanlış herkes istediği oyunu oynayabilmeli,

Aslında oyun firmalarının bu konunu önüne geçebilmek için çok güzel bi çözüm önerim var, Firma neticede oyunu yapmış elinde hazır extra bi masraf yok. Hem Full paketini yapsın online felan herşey dahil hemde ucuzonline felan kısıtlı ama ucuz versiyonlarını yapsınlar isteyen ucuz single modelini isteyen, Full pakedini alsın yine kazanan firmalar olsun kimsede gidip sağda solda uğraşmasın bu kadar basit, kullanılan medya tabiiki full paketdeki gibi kaliteli olmayacak bu kadar basit yani.

quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: Jago

Niyeki bırakmassa bırakmasın, sen orjinal oynayacaksan oyna, sen oynuyosun diye herkes oynamak zorunda değil ki? insan sevdiği oyunu orjinal olarak alır online olarak da faydalanır nimetlerinden, isteyende korsan olarak oynar bazı oyunlar vardır ki örneğin Dark Sector felan gibi, oyun bomba gözüküyo ama tırt çıkıyo örneğin GRID insanlar verdiği paraya yanıyor, bu sefer yazık yani isteyen orjinal oynar, isteyen korsan, bu insanları belli bi yöne zorunlu tercihe zorlamaktır, bence yanlış herkes istediği oyunu oynayabilmeli,

Aslında oyun firmalarının bu konunu önüne geçebilmek için çok güzel bi çözüm önerim var, Firma neticede oyunu yapmış elinde hazır extra bi masraf yok. Hem Full paketini yapsın online felan herşey dahil hemde ucuzonline felan kısıtlı ama ucuz versiyonlarını yapsınlar isteyen ucuz single modelini isteyen, Full pakedini alsın yine kazanan firmalar olsun kimsede gidip sağda solda uğraşmasın bu kadar basit, kullanılan medya tabiiki full paketdeki gibi kaliteli olmayacak bu kadar basit yani.

quote:

ben tırsarım taktırmam chip mhip ama millet taktırıp oyunlara 10ytl öderken ben 100-170 ödicem gıcık olucam...offf yaaa

ben sana tercüme edeyim onu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haydoot -- 17 Haziran 2008; 11:13:48 >

• Bir oyuncunun oyunun keyfine sonuna kadar varması için modchip'e neden gereksinimi var ben onu anlamadım. Bence tam tersi. Bir oyuna 100 küsür lira verdiğiniz zaman keyif alırsınız. Paranız boşa gitmesin diye santim santim dolaşır, oynarsınız, hemen bırakmazsınız. 5 lira verdiğinizde ise, kaplaması kötü diye camdan atabilirsiniz
  • Peki iyi diye alırsa 150 ytl (ÖRN: GRİD Dark Sector, gibi) verip tırt çıkarsa , camdan oyun yerine kendinimi atsın
  • Yahu oynayan oynasın orijinal kime ne engelleyen yok bişey yok para adamın parası benden çıkmıyoki... ama abuk postlarda atmayalım orijinal oyun zevkimizde kalmayacak ne demek ki ? mahalle baskısımı var oyun sektöründe ? zorla korsan filanmı oynatıyolar ? anlamadım.

PS3 almışım 4 tane orijinal oyun var 1 seneyi geçmiş konsolu alalı... yarın bigün piyasa iyice hızlanıcak neredeyse hergün oyun çıkıcak.

Parayı verirsin daha zevki olur aynı fikirdeyim mesela benim gibi FPS oynamamış adam COD4 hastası olur çünkü para verdin OK de, 5 tane süper oyun var... ilk çıktığı gün almak istiyosun 600-1000 YTL vericeksin.

Yapmayın gözünüzü sevim... bu ülkede asgari ücret 400YTL... konuştuğumuz paraları 2 üni mezunu adama bile vermiyolar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haydoot -- 17 Haziran 2008; 11:33:05 >
  • quote:

Niyeki bırakmassa bırakmasın, sen orjinal oynayacaksan oyna, sen oynuyosun diye herkes oynamak zorunda değil ki? insan sevdiği oyunu orjinal olarak alır online olarak da faydalanır nimetlerinden, isteyende korsan olarak oynar bazı oyunlar vardır ki örneğin Dark Sector felan gibi, oyun bomba gözüküyo ama tırt çıkıyo örneğin GRID insanlar verdiği paraya yanıyor, bu sefer yazık yani isteyen orjinal oynar, isteyen korsan, bu insanları belli bi yöne zorunlu tercihe zorlamaktır, bence yanlış herkes istediği oyunu oynayabilmeli,

quote:

evet çok güzel bir çözüm yolu.alan da memnun olur satan da. oyunu alan kişi online oynamak istemiyorsa ona neden para versin extradan.çıkarsın single versiyonunu 20ytl bak herkes alır. dark sektor gibi darkness gibi oyunları sadece bitirmelik alırız unreal tournament cod4 gibi oyunları da multi için alırız .

tamam diyelim ki modchip çıktı. oyunlar tek tek düştü nete.
    1)sony bluray writer 1370ytl
    2)en ucuz bluray medyası 25ytl

10 tane oyun yazdırdık 250ytl ye malolcak

hadi onu da geçtim maliyetini internette bu oyunları çoğu yerde riplicekler herkesin indirebilmesi için bunu türkiye şartları için söylemiyorum internetin uçtuğu yabancı ülkelerin sitelerinde dahi büyük boyutlu oyunları ripliyorlar .mesela mgs4 ü riplicekler 10gb a getircekler boyutunu bazı yerlerde müzikleri kesmişler aravideolar bazıları yok böyle zevkli olur mu sizce?

3)online işlemini unutacaksınız online diye birşey yok artık modchip olayından sonra. sony hem modchip kullan hem de online sofrasından ye iç dicek mi sizce?

• quote:

Orjinalden alıntı: :::LOSTPLANET:::

quote:

quote:

evet çok güzel bir çözüm yolu.alan da memnun olur satan da. oyunu alan kişi online oynamak istemiyorsa ona neden para versin extradan.çıkarsın single versiyonunu 20ytl bak herkes alır. dark sektor gibi darkness gibi oyunları sadece bitirmelik alırız unreal tournament cod4 gibi oyunları da multi için alırız .

tamam diyelim ki modchip çıktı. oyunlar tek tek düştü nete.
    1)sony bluray writer 1370ytl
    2)en ucuz bluray medyası 25ytl

10 tane oyun yazdırdık 250ytl ye malolcak

hadi onu da geçtim maliyetini internette bu oyunları çoğu yerde riplicekler herkesin indirebilmesi için bunu türkiye şartları için söylemiyorum internetin uçtuğu yabancı ülkelerin sitelerinde dahi büyük boyutlu oyunları ripliyorlar .mesela mgs4 ü riplicekler 10gb a getircekler boyutunu bazı yerlerde müzikleri kesmişler aravideolar bazıları yok böyle zevkli olur mu sizce?

3)online işlemini unutacaksınız online diye birşey yok artık modchip olayından sonra. sony hem modchip kullan hem de online sofrasından ye iç dicek mi sizce?

İyide korsan oyun satan yüzlerce yer var. O tip yerler zaten bizim yerimize bluray writer ı alırlar oyunları indirip tamamiyle hazır satarlar sürümden kazanmak içinde 45-50 ytl ye satarlar.Zamanla oda ucuzlar. İşin gücüm yok bluray writer mı alcam.Bak bilgsayar için dvd oyunlar ilk çıktığında korsanı 10-15 ytl idi şimdi 4-5 ytl.

• yeter artik kirsinlar su cihazi , gec bile kalindi.
  • 45-50 ytl bir korsan oyuna verilir mi? şahsen o parayı vercek olsam gider orjinal dvd film alırım daha iyi arşivimi genişletirim.
  • iso loader çıktı falan diyorlardı genemi yalan oldu bu cihaz kırılmaz aga atın camdan dışarı mgs4 oynadıktan sonra dabi
    adam ilk çıktıgı gün içine sinmiş demekki best buy önünde balyozu kodumu yarım metre havaya kaldırmıştı blue ray driveri
    smash my ps3 you rock my man
  • zaten ps3 ün çiple kırılacağına inanmıyorum. dark-alex gibi birinin çıkıp sistemi kırması daha olası. modchip'in yasaklanmaması da ilginç olmuş. çünkü başka bir amaçla kullanılmıyorsa yasaklanmasi gerekirdi.
  • Tak abi 100 milyona sen çipi sonra bozulsun güzelim makina ben oynarım orjinal oyunumu ...

100-120 milyon verdiğin bi oyunla 40-50 ( boş bluray o kadar ) milyon verdiğin bi oyundan aynı zevki almak mümkün değil..pc için kendimden biliyorum..
  • quote:

Peki iyi diye alırsa 150 ytl (ÖRN: GRİD Dark Sector, gibi) verip tırt çıkarsa , camdan oyun yerine kendinimi atsın

Oyun demolarını boşuna yayınlamıyorlar ama
  • Aynı aynı merak etme sen PEs orjinal var online az takılmadık, aynı oyunun kopyası var, ne farkı var hiç sadece online oyun yok başka bi cacık yok, sen takıl orjinal ha ben orjinale karşı değilim bende illaki orjinal alıcağım oyunlar olucaktır orası ayrı, ama yetmiyo be gülüm yetmiyo paramız. yukarda da dediğim gibi bizim gibi oyunculara da firmalar OEM oyun satsınlar, bizde gidip korsanla felan uğraşmayalım alalım yine firmanın kasasına girsin,

Modchip firmaları ile oturup konsol üreticileri anlaşacaklar kısıtlı kullanıcılar için özel oyunlar ve cihazlar yapıcaklar, herşey resmi olacak Full isteyen Full, Single isteyen Single takılacak herşey yasal herkes emeğinin hakkını alacak illegal yollar kimse bulaşmayacak çok yanlış bi düşüncemi?

• blu-rayde ucuzlar ps3 de kırılır kimse merak etmesin tabii ki en bomba oyun mgs yeni çıkmış bugun yarın kırılmaz ama kırıldığı zaman online servisten mahrum kalmak da var.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.