Şimdi Ara

Mobil Hatlarda 1 GB 1000 MB mı Yoksa 1024 MB mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
4.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdi öncelikli olarak 1 GB = 1024 MB a eşittir doğru mu ?

Diyelim ki Türk Telekom'dan 20 GB kotalı bir paket aldığımda bana 20.000 MB mı verecek yoksa 20.480 MB mı verecek (20 x 1024)

Bilgisi olan veya test yapan birisi cevap verebilir mi ?

• Evet doğru hesap çıkmakta, orada 20000 Mb diye yazması da önemli değil sistemde 20480 Mb diye gözükür.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1024 ve katları şeklinde.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğru hesaplamışsın, aynen dediği 20.480 mb verecekler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tunahan_tusem T kullanıcısına yanıt
    Peki test ettiniz mi tahmini olarak mı söylüyorsunuz, çünkü test etmedim ama sanki 1 GB ı 1024 MB yerine 1000 MB olarak veriyorlar gibi geliyor bana
  • Vodafone 1024 veriyor

• Sistemsel olarak bunu ayarlayamazlar test etmeye gerek yok bu böyledir.

He şu da var firmanın sadece size garezi varsa belki 1024 yerine size 1000 Mb verirler.

Müşteri hizmetlerine yada bayiye sorun en iyisi pek inanacağa benzemiyorsun oradakiler de vay be derler artık.

• 1024 MB.
  • Turkcell de 1024 mb ve katları.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • man utd kullanıcısına yanıt
    Türk Telekom mobil kullanıyorum 20 GB paket aldım paketim 20.000 Mb'dan başladı demekki 1024 değil 1000 veriyorlar. Peki bu saçmalık değil mi ? 20.480 yerine 20.000 vermek bence hırsızlıktır ?
  • 24 mb fazla vermiş. Aman onuda alsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • şu linkte açıklamışlar

https://www.reddit.com/r/explainlikeimfive/comments/22hw0x/eli5_does_1_gb_1024mb_or_1000mb/?ampcf=1

Not true. 1GB is always 1000MB because Giga- is the SI prefix for 1000,000,000. If you want to deal in 1024s you need to move to kibibytes, Mebibytes & Gibibytes

• rexpos R kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler sonuç olarak 1000 MB verdiklerini öğrendik
  • 20 GB olan tarifemde bana gelen mesaj, Değerli müşterimiz 20480 MB internetli data hatrınıza yüklenmiştir. Vs.

• Türk Telekom mu kullanıyorsun ?
  • Evet sayın hocam Turktelekom kullanıyorum, modem arayüzünden ekran resmi alıp mesajı sildim sonra yanlışlıkla fotoğrafı da sildim. İnşallah paket yenilendiğinde mesaj yenilenirse buraya yüklerim. özetle durum şöyle 1 gb lik paket 2 lik sisteme göre ise 1024 mb olarak hesaplanır.

Edit:

Şu anda standart 1 Gigabayt (GB) = 1000 Megabayt (MB). Ama her zaman böyle değildi.

Uzun süre boyunca 1 Kilobayt = 1024 bayt, 1 Megabayt = 1024 kilobayt, 1 Gigabyte = 1024 megabayt vb. Bunun nedeni, ikisinin güçleriyle çalışırken ikili matematik yapmanın daha kolay olmasıdır.

Bununla birlikte, "kilo" öneki 1024 değil 1000 anlamına gelir ve aynı mantık "mega", "giga" vb. İçin de geçerlidir. Bazı insanlar 1000 kilo bayt olarak 1 Kilobayt kullandılar. Her şey çok kafa karıştırıcı oldu.

Bunu çözmek için Uluslararası Elektroteknik Komisyonu 1998 yılında 1 Kibibyte (KiB) = 1024 bayt, 1 Mebibyte (MiB) = 1024 KiB, 1 Gibibyte = 1024 MiB isimlendirmesini önerdi.

Bu nedenle, bugün tüm ana standartlar 1 Kibibyte (KiB) = 1024 bayt ve 1 Kilobayt (KB) = 1000 bayt olduğunu düşünüyor. Depolama üreticilerinin şu anda kullandıkları şey budur.

Alıntıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zn_volkan -- 11 Ocak 2019; 10:7:20 >

• Evet sayın hocam Turktelekom kullanıyorum, modem arayüzünden ekran resmi alıp mesajı sildim sonra yanlışlıkla fotoğrafı da sildim. İnşallah paket yenilendiğinde mesaj yenilenirse buraya yüklerim. özetle durum şöyle 1 gb lik paket 2 lik sisteme göre ise 1024 mb olarak hesaplanır.

Edit:

Şu anda standart 1 Gigabayt (GB) = 1000 Megabayt (MB). Ama her zaman böyle değildi.

Uzun süre boyunca 1 Kilobayt = 1024 bayt, 1 Megabayt = 1024 kilobayt, 1 Gigabyte = 1024 megabayt vb. Bunun nedeni, ikisinin güçleriyle çalışırken ikili matematik yapmanın daha kolay olmasıdır.

Bununla birlikte, "kilo" öneki 1024 değil 1000 anlamına gelir ve aynı mantık "mega", "giga" vb. İçin de geçerlidir. Bazı insanlar 1000 kilo bayt olarak 1 Kilobayt kullandılar. Her şey çok kafa karıştırıcı oldu.

Bunu çözmek için Uluslararası Elektroteknik Komisyonu 1998 yılında 1 Kibibyte (KiB) = 1024 bayt, 1 Mebibyte (MiB) = 1024 KiB, 1 Gibibyte = 1024 MiB isimlendirmesini önerdi.

Bu nedenle, bugün tüm ana standartlar 1 Kibibyte (KiB) = 1024 bayt ve 1 Kilobayt (KB) = 1000 bayt olduğunu düşünüyor. Depolama üreticilerinin şu anda kullandıkları şey budur.

Alıntıdır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.