Şimdi Ara

Mızıka Notaları (16. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
314
Cevap
40
Favori
388.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Falkee27

quote:

Orijinalden alıntı: klaros

quote:

Orijinalden alıntı: Falkee27

Mızıka ya ye i başlayacağım kaç delikli almam gerek 10 mu 12 mi arada müslüm gürses çalmak isterim türk sanat müziği bazen hareketli bişeyler hangi modeli almam gerek.

10 delikliyle başla en rahat notalarını bulabileceğin tür çünkü Do (C) major al geç. Müslüm babanın notalarını falan bulursan burda paylaş ben de çalmak isterim:)

Sağol dostum hohner marka almak istiyorum önereceğin model varmı 100 tl yi aşmayan müslüm babanın notlarını bulursam hemen paylaşırım...mızıkada ağaç yada plastik farkı nedir kalite veya seste fark edermi.

Bana göre tamamen zevk meselesi. Ahşap olması benim hoşuma gitmiyor mesela. İnternette bütcenize göre sürüyle model var tipini beğendiğinizi alın geçin

• Falkee27 kullanıcısına yanıt
    Plastik yada ağaç farkeder. Şöyle ki bende Hohner Blues Harp var ahşap perdeli sesi gerçekten muazzam,severek calıyorum ama yeni sayılırım ister istemez tükürükler kaçıyor içine ve ileride ağaç şişme yapabilir. buda mızıkanın seslerde bozulmalara yol acıcaktır. Eğer ki 100 TL ye kadar cıkarım diyosan ben sana Hohner Pro Harp Öneririm ben kendimde zaten blues harp almasaydım pro harp alırdım. Hem çokta şekil duruyor. :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre1187

Plastik yada ağaç farkeder. Şöyle ki bende Hohner Blues Harp var ahşap perdeli sesi gerçekten muazzam,severek calıyorum ama yeni sayılırım ister istemez tükürükler kaçıyor içine ve ileride ağaç şişme yapabilir. buda mızıkanın seslerde bozulmalara yol acıcaktır. Eğer ki 100 TL ye kadar cıkarım diyosan ben sana Hohner Pro Harp Öneririm ben kendimde zaten blues harp almasaydım pro harp alırdım. Hem çokta şekil duruyor. :))

O ağaç şişme yaptığında bana haber eder misin?
  • Kısa surede bi sıkıntı olacağını sanmıyorum ama kafan rahat olması istiyorsan istediğim uflerim çok dikkat etmem diyorsan plastik onerimdir. Ahsabinda kısa surede deforme olacağını sanmıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre1187

Kısa surede bi sıkıntı olacağını sanmıyorum ama kafan rahat olması istiyorsan istediğim uflerim çok dikkat etmem diyorsan plastik onerimdir. Ahsabinda kısa surede deforme olacağını sanmıyorum.

Öneriniz için teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: klaros

quote:

Orijinalden alıntı: chopperss

Arkadaşlar yeni başlıyanlar sesleri notaları alamıyorum diyenler. Tavsiye almak istiyorsanız ve gerçekten mızıka çalmak istiyorsanız öncelikle sabırlı olmanız gerkiyor. Her deliği tektek üfleme antremanlar yapmalısınız. Sesleri aldığınızdan emin olmalısın. Diliniz yada dudaklarınız üflemene tekniğinize göre pürüzsüz notaları cıkaranadenk alıştırma yapmalısınız. 1-1 2 -2 3-3..... üfleyip verin üfleyip verin taaki mızıkayı elinize aldığınızda gelişi güzel üflediğinizde hangi deliğe üfledğinizi ve hangi notanın çıkması gerektiğini bilene kadar.( bu süreç aylar sürebilir) vucudunuz iyice adapda olsun. Vucudunuzun bir parçası gibi olsun.

Başlangız için; c major diatonik ile Oh Susanna parçasını çalmanız. Ama çalabilmeniz için melodilere kulak aşinalığı olması gerek. Bu yüzden çalmaya başlamadan önce deliklere tektek üflemeyi bilmelisiniz. Deliklere alışıp geçişleri iyi ypamalısınız. Ondan sonra çalmak istediğiniz parçayı birkaçsefer dinleyin sonra çalmaya başlayın görüceksiniz neler başarabiliyorsunuz.
    OH susanna
    Oh Susanna

4-4 5 6 6-6 6 5
    I came from Al-a-bam-a

4 -4 5 5 -4 4 -4
    with my ban-jo on my knee;

4-4 5 6 6 -6 6 5
    I'm goin' to Lou-'si-an-a

4-4 5 5 -4 -4 4
    M-y true love for to see.

4-4 5 6 6 -6 6 5 4
    I-t rained all night the day I left

-4 5 5 -4 4 -4
    The weath-er it was dry;

4 -4 5 6 6 -6 6 5 4
    Th-e sun so hot I froze to death,

-4 5 5 -4 -4 4
    Su-san-na, don't you cry.

-5 -5 -6 -6 -6 6 6 5 4 -4
    Oh, Su-san-na, oh, don't you cry for me;

4 -4 5 6 6-6 6 5
    I-ve come from Al-a-bam-a

4 -4 5 5 -4 -4 4
    with my ban-jo on my knee.

Bende söylediklerinize katılmakla birlikte 3 -3 4 -4 5 -4 4 -3 yapa yapa bir zaman sonra tek ses geldiğini duyana kadar tekrar ettim.Sonunda oldu hala mızıkayı elime aldığımda adapte olmak için yaptığım bir melodidir.
    Mızıkaya alışmak çok önemlidir. Mesela special 20 ile blues harp kullandığım için arasındaki fark hep beni pişman ettirmiştir. Keşke sadece 1 modelde yoğunlaşsaydım diye. Önerdiğiniz şarkı başlangıç için gayet hoş gözüküyor (çalmayı denediğim gibi ailem bu saatte neyapıyorsun diye kapıdan içeri girdiler). Ben daha çok Türkçe şarkılar paylaşırsak hem ortam içinde hemde bilindiği için daha rahat çalabileceğimizi düşünüyorum.

-6 6 -5 5 -4 -4 x2
    4 -4 5 -5 5
    6 -5 5 -4 4 4 x2
    4 -4 5 -5 -4

İpucu: Duman grubunun bir şarkısı devamı mızıkayı elime aldığımda yazarım

Hocam selam, mızıkanın ana konusunda da sordum ama madem sizde de benim almak istediğim model var, size de sormak istedim, hata 16:30a kadar sipariş vermek istiyorum yarın elime geçmesi için :))

Durum şöyleki, bulabildiğim tek special 20 modeli C majör olarak n11de satılmakta, fakat ben C ile C Majör arasında bir fark var mı bilemedim, aslında edindiğim bilgilere göre olmaması gerekiyor, mesela en basitinden hohnerin kendi sitesinde tek bir model C var, ama Key C olarak geçiyor yanında majör ya da minör gibi bir ifade yok, cevabınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

• Art arda gelen -4 -4 -4 -4 notaları çıkaramıyorum. Üflemede sıkıntı yok ama içime çekerken çek dur çek dur yapamıyorum. Acaba bunun bir taktiği falan var mıdır?

• UZUN İNCE BİR YOLDAYIM
    -5 6 6 -5 -4 -5 5 -4 5 4 -4 / -6 6 -6 -5 6 -5 5 -4 -5 5 -4 5 4 -4 / 7 7 7 7 7 -7 -6 7 -7 -7 -7 -6 6 -7 -6 -6 -6 6

Bir siteden buldum çalmaya çalıştım ama tam bu şarkı gibi gelmedi. İyi çalan varsa çalıp söyleyebilir mi?

• levellers carry me bu şarkının tablarını bilen yazsın lutfenn bir türlü bulamadım
  • https://www.youtube.com/watch?v=9TaBUs0Jznc

bu parçanın tab'ına denk geldiniz mi?
  • merhabalar sizden bir şey rica edebilir miyim? Milky Chance stolen dance adlı bir şarkı onun tablarını diatonic mızıkada çıkarabilir misiniz?
  • Selamlar
    Aşağıda linkini bıraktığım, Mafia Main Theme, parçasının tab'larını çıkarabilir miyiz acaba? İlk birkaç notadan sonrasında takiliyorum .

(Diatonic C 10 delikli mızıka icin)

https://www.youtube.com/watch?v=ckHnqXJ7zgc&feature=youtu.be

• Kralsın çok işime yaradı

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.