Şimdi Ara

Mızıka ile ilgili herşey (ANA KONU) (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
408
Cevap
50
Favori
143.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • CrossHarp ın sadece do majoru var diye biliyorum.Çünkü bende alıcaktm şimdi alete alışsam aynı modelin farklı akoru yok diye almamıştım.

Hocam ben reedleri kırmadm ama resmen baya baya kazıdım :)Hatta düzelteyim diye dünde yine yaptım.Yeni mızıka mı alsam:)
    Birde bütün akorların olduğu site yok mu ya.Arkadaşım Almanyaya gidecek ve bi hohner kap gel dedim hangi akorunu alsam(türkiyede zor bulunan)??
  • quote:

Orijinalden alıntı: Drummer

Ben de yeni yeni başlıyorum, bazı şarkılardaki kolay mızıka soloları hemen hemen çalabiliyorum, dil yuvarlama ve tek ses alma konusunda sıkıntım yok ama nefes kontrolünü iyi sağlayamıyorum, yani belli bir süre sonra (mesela 10-20 saniye) nefes kalmıyor ve çalmayı kesiyorum mecburen.Burnumda et var sanırım bunun etkisi var ya da doğru şekilde kullanmıyorum nefesimi. Elimde Swan 'ın 6-7 Liralık ucuz modellerinden var, diatonik C.
    Kendimi geliştirmeyi planlıyorum, bu yaz yeni bi mızıka alıcam, bunu öylesine almıştım, düzgün bi mızıkayla başlamak istiyorum, aklımda Hohner'ın Blues Harp ve Marina Band modelleri var, kesinlikle blues'a yoğunlaşıcam, biraz da country olacak tabi. Hangi tonu ve hangi mızıkayı önerirsiniz?

nefes olayı, ben çok hızlı çalmıyorum, diyafram nefesi kullanmıyorsan kullan

bi de şöyle bi olay var, eğer blues çalıyorsan muhtemelen 2. pozisyonda çalıyorsundur, 2. pozisyonda çalarken de daha çok draw sesleri kullanırsın, nefes alırsın hep, yani nefes yetmezliği değil de fazlalığı olur, ciğerlerin ful hava olur, şöyle bi teknik duydum, hava fazla gelince burnundan hava veriyorsun, ben bunu kullan(a)mıyorum, mızıkayı ağzımdan çekip nefes verip tekrar alıyorum

@klaros

hohner'in anavatınına gidiyomuş arkadaşın şanslısın valla

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1910&gid=540

linkte gördüğün gibi bi "opsiyon" bölümü var, bi de aşağıda daha çok mızıka bulunan "Technical Description" bölümü var, ben adamlara sordum neden böyle diye, cevapları "Technical Description bölümünde üretici firmanın ürettikleri yazıyor, opsiyon bölümünde de ithalatçı firmanın getirdikleri" dediler, ki ithalatçı firma bu aralar baya tembel, yani orda opsiyon bölümünde göremediğin mızıkaları yurt içinde bulmak sanırım imkansız, kaldı ki bahsettiğim gibi piyasa şu ara berbat, her yerde armonik minör kalmış, arkadaşın sana ne getirirse getirsin burda bulunması zor bişey olucak, işine en çok ne yararsa onu al, ben bikaç post yukarı "ideal" mızıka setini yazmıştım, istersen onu tamamlamaya çalışabilrisin

@edit

bu arada Bb haricinde tonu arızalı olan mızıkaları bulmak baya zor, mesela ben bi ara bi gruba mızıka çalmak istemiştim, vokalden dolayı şarkıları Mi bemolde çalıyorlardı, yani bana La bemol (veya Re bemolde olabilir) mızıka gerekiyordu, Türkiye'de bulamadım, hatta Türkiye'yi bırak Dünyada bile gerçekten sayılı var nette araştırdığıma göre, 12 mızıkalık (meselahttp://www.harmonica.com/store/harmonica-hohner-special-20-Set-Of-12.php) setler var ama ben almak istemedim, yani La bemol mızıka baya zor bulunuyor, eğer gitarın tonunu yarım ses kalınlaştırıp çalmayı seviyorsan işine yarar, he tabi illa droplu çalacaksan gitarı Re'ye ayarlayıp Sol veya Do mızıkayla da eşlik edebilirsin, yani kafayı kurcalamaya çok gerek yok, mızıkan ne ise şarkılar ona göre transpoze edilir, gitara kelepçe takılır

NOT:Ya aslında mümkünse bi Special 20 de bize kapsa keşke arkadaşın kırık reedli mızıkalardan gına geldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavy metal boy -- 31 Mayıs 2011; 12:55:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: heavy metal boy

quote:

Ben de yeni yeni başlıyorum, bazı şarkılardaki kolay mızıka soloları hemen hemen çalabiliyorum, dil yuvarlama ve tek ses alma konusunda sıkıntım yok ama nefes kontrolünü iyi sağlayamıyorum, yani belli bir süre sonra (mesela 10-20 saniye) nefes kalmıyor ve çalmayı kesiyorum mecburen.Burnumda et var sanırım bunun etkisi var ya da doğru şekilde kullanmıyorum nefesimi. Elimde Swan 'ın 6-7 Liralık ucuz modellerinden var, diatonik C.
    Kendimi geliştirmeyi planlıyorum, bu yaz yeni bi mızıka alıcam, bunu öylesine almıştım, düzgün bi mızıkayla başlamak istiyorum, aklımda Hohner'ın Blues Harp ve Marina Band modelleri var, kesinlikle blues'a yoğunlaşıcam, biraz da country olacak tabi. Hangi tonu ve hangi mızıkayı önerirsiniz?

nefes olayı, ben çok hızlı çalmıyorum, diyafram nefesi kullanmıyorsan kullan

bi de şöyle bi olay var, eğer blues çalıyorsan muhtemelen 2. pozisyonda çalıyorsundur, 2. pozisyonda çalarken de daha çok draw sesleri kullanırsın, nefes alırsın hep, yani nefes yetmezliği değil de fazlalığı olur, ciğerlerin ful hava olur, şöyle bi teknik duydum, hava fazla gelince burnundan hava veriyorsun, ben bunu kullan(a)mıyorum, mızıkayı ağzımdan çekip nefes verip tekrar alıyorum

@klaros

hohner'in anavatınına gidiyomuş arkadaşın şanslısın valla

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1910&gid=540

linkte gördüğün gibi bi "opsiyon" bölümü var, bi de aşağıda daha çok mızıka bulunan "Technical Description" bölümü var, ben adamlara sordum neden böyle diye, cevapları "Technical Description bölümünde üretici firmanın ürettikleri yazıyor, opsiyon bölümünde de ithalatçı firmanın getirdikleri" dediler, ki ithalatçı firma bu aralar baya tembel, yani orda opsiyon bölümünde göremediğin mızıkaları yurt içinde bulmak sanırım imkansız, kaldı ki bahsettiğim gibi piyasa şu ara berbat, her yerde armonik minör kalmış, arkadaşın sana ne getirirse getirsin burda bulunması zor bişey olucak, işine en çok ne yararsa onu al, ben bikaç post yukarı "ideal" mızıka setini yazmıştım, istersen onu tamamlamaya çalışabilrisin

@edit

bu arada Bb haricinde tonu arızalı olan mızıkaları bulmak baya zor, mesela ben bi ara bi gruba mızıka çalmak istemiştim, vokalden dolayı şarkıları Mi bemolde çalıyorlardı, yani bana La bemol (veya Re bemolde olabilir) mızıka gerekiyordu, Türkiye'de bulamadım, hatta Türkiye'yi bırak Dünyada bile gerçekten sayılı var nette araştırdığıma göre, 12 mızıkalık (meselahttp://www.harmonica.com/store/harmonica-hohner-special-20-Set-Of-12.php) setler var ama ben almak istemedim, yani La bemol mızıka baya zor bulunuyor, eğer gitarın tonunu yarım ses kalınlaştırıp çalmayı seviyorsan işine yarar, he tabi illa droplu çalacaksan gitarı Re'ye ayarlayıp Sol veya Do mızıkayla da eşlik edebilirsin, yani kafayı kurcalamaya çok gerek yok, mızıkan ne ise şarkılar ona göre transpoze edilir, gitara kelepçe takılır

NOT:Ya aslında mümkünse bi Special 20 de bize kapsa keşke arkadaşın kırık reedli mızıkalardan gına geldi

Hocam çok teşekküe ederim.Elinize sağlık.Hocam bana adam gibi şu aleti iyice çalmama yarayacak şarkılar lazım.ŞArkı önerir misiniz?

• ya ben şarkı çalmayı da önermeyi de sevmiyorum, doğaçlama müzik en güzeli, kafan rahat, backing track arayabilirsin nette
  • @Heavy Metal Boy,

Bir adet pm'in var, dostum.

Dip not: Emeğine sağlık. Aylardır araştırıyorum, bu kadar Türkçe teorik bilgiye rastlamadım.
  • Bursa'da Special 20 do majör mızıka buldum. 50 TL. Almalı mı ?
  • quote:

Bursa'da Special 20 do majör mızıka buldum. 50 TL. Almalı mı ?

İlk mızıkanızsa alın.Süperdir, favorimdir.Plastik olması çok rahat ettiriyor.Sonuç olarak;İhtiyacınız varsa alın:)
  • Havaleyi yaptım, 1-2 güne gelir.
  • Pozisyonlar ve Kökler

Bir dizinin ilk basamaktaki notasına (yani ilk notasına) kök (eksen, karar ses) denir. Durma derecesi en yüksek olan basamaktır. Eseri bitirirken kullanmak isteyebilirsiniz, veya ara duraksamalarda.

Bahsedeceğim şey 10 delikli major diyatonik mızıkalar için geçerlidir.

1. Pozisyonda

Majör dizide çalarken 1,4,7 ve 10. blow sesler köktür.

2. Pozisyonda

Miksoldyien modunda çalarken 3,6 ve 9. blow ile 2. draw sesler köktür. Miksoldyien modu majör hissiyatlıdır.Ek bilgi, 1,2,3'ü aynı anda çekersen de çaldığın tonalitenin kök akorunu çalmış olursun, bitiriş için idealdir.

3. Pozisyonda

Dorian modunda çalarken 1,4 ve 8. draw sesler köktür. Dorian aslında kulağa ne majör gelir ne de minör, biraz nötür gibi gelir, ama 3. pozisyonda çalarken tonu minör olan şarkıya eşlik etmek isteyebilirsiniz.

NOT:Eğer hiç armoni bilginiz yoksa biraz edinmeniz iyi olur. Bende Nurhan Cangal'ın Armoni adlı kitabı var, kitap 2 bölümden oluşuyor, "Ön Bilgiler" ve "Klasik Armoni" olmak üzere, anca Ön Bilgileri bitirebilecek sabrı gösterebildim, devamında olay beni çok baydı, ama en azından "Diziler ve Aralıklar" ile ilgili temel bilgileri öğrenseniz mızıkada çok işinize yarar, lakin kendinizi sıkmanızı da istemem, ilgiliyseniz, içinizden geliyorsa yapın ki yapmacık değil doğal olsun yaptığınız şey, bu "Tam 5li çıkmak" veya "Filanca dizi" dediğim zaman beni daha rahat anlamanızı sağlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavy metal boy -- 11 Haziran 2011; 3:07:43 >

• Nefes Eksikliği veya Fazlalığı

Şöyle bir şey öğrendim ve kullanabiliyorum da, eğer hava çok gelirse, yani ciğerlerinde yer kalmazsa, blow nota çalarken burnundan da hava ver, birim sürede daha fazla hava ciğerlerini terk edeceği için gayet güzel bir yöntem, alıştırmayı da şöyle yapabilirsin, mızıka ağzındayken burnundan hava vermeye başla, sonra da burnu kesmeden mızıkaya üfle, mızıkadan ses gelirken aynı zamandan mızıkayı tutan parmağına da burnundan hava geliyorsa olay tamam.

Bunun tersi de mümkün tabi, nefessiz kalırsan da draw nota çalarken burnundan da nefes al, alıştırmayı yine benzer şeklide yapabilirsin.

Bu sayede mızıkayı ağzından çekmeden nefesini ayarlayabilirsin.
  • hohner big river do major diatonic mızıka aldım önce şunu bi öğreniyim sonra kromatik pompalıya geçcem elimde 1-2 rehber türünden şeyler var gerçe heavy metal boy cevaplıyor ama bi sorunuz olursa dergidekinin aynısını buraya yazabilirim
  • ne dergisi yav, nerden buldun?
  • do-re müziğin bi bayisine gittim bitane mızıka seti vardı kutu içinde.setten kastım sadece dergi ve mızıka herneyse onu aldım işte sonra diğer müzik dergilerine bakarken bitane daha mızıka dergisi gördüm almışken onuda alıyım dedim.biraz baktım setteki ing ama diğeri türkçe arkalarında cd var tracklardan 2 şer tane var biri dinleme diğeri kendin çalma şeklinde.

dergide tabların okunuşundan falan bahsediyo işte 1-2 teknik falan bisürüde parça tabı var ama fazla bakamadım
  • @-radiohead-

şarkılar, tablar hiç ilgimi çekmiyor ama teknikler konusunda yeni şeyler öğrenmek isterim, fiyat sorsam dostum?
  • quote:

@-radiohead-

şarkılar, tablar hiç ilgimi çekmiyor ama teknikler konusunda yeni şeyler öğrenmek isterim, fiyat sorsam dostum?

dergi 20 lira olması lazım hocam ama pek teknik yok gibi gözüküyor
  • nese denk gelirse incelerim biraz
    adı ne abi derginin bu arada?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heavy metal boy -- 9 Haziran 2011; 22:42:17 >
  • ya şimdi ben "Do-Re'de mızıka yok" diyordum ya, ben İstanbulda olduğum için "Tüneldeki dükkanda yok" demeye çalışıyordum yani, ancak çok güzel bir haber aldım, do-re'nin internet sitesinde çoktandır aradığım special 20 mızıkalar var, hem de 10 çeşit anahtar seçeneği var, kargo da ödemiyorsun ve dahası peşin fiyatına 7-12 taksit yapıyor, aman maşşallah, arkadaşlar hücuuuum

http://www.do-re.com.tr/urundetay.asp?id=772
  • quote:

nese denk gelirse incelerim biraz
    adı ne abi derginin bu arada?

hocam şimdi ismi ilk adım mızıka desem biraz saçma kaçardı diye resimli koydum kapak böyle...
     Mızıka ile ilgili herşey (ANA KONU)
  • böyle bir derginin Türkiye'de var olduğunu bilmek çok güzel, alırım belki

NOT:Bazı postlarımı editledim
  • Yok abi, uğraşıyorum yine olmuyor bu bend, internetten bazı dökümanları araştırdım, kasıyorum ama ı ıh, bana mısın demiyor Special 20 olsa da. Küçük ipuçlarınız var mı bend hakkında?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.