Şimdi Ara

MITSUBISHI COLT NASIL BİR ARABA-DAIHATSU TERIOS NASIL?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
3
Favori
56.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARkadaşlar maksimum 25.000 YTL ye kadar önerebileceğiniz arabalar neler? Mitsubishi Colt mu Nissan Micra mı? Ya da yaris mi? Bir bayan için ne önerirsiniz?İlk defa araba kullanacak,acemi bir bayan..

MITSUBISHI COLT HAKKINDA BİR KAÇ BİLGİ

coltun mitsubishinin b segmentinde ürettiği ilk araç olduğunu,

coltun şanzımanlarını (amt) bmw m3 ve m5 serisinin şanzımanlarını yapan getrag ( almanya ) firmasının ürettiğini

dünyada mercedes elektronik donanımını taşıyan ve mercedes üretimi olmayan tek aracın colt olduğunu.

colt ile smart for fourun şasi,şanzıman,motor,yürür aksamının aynı olduğunu

coltun hollandada eski volvo fabrikasında üretildiğini.

coltun klimasının colt için özel olarak dizayn edildiğini ve herhangi bir klimadan yüzde on daha az yakıt tükettiğini.

coltun almanyada altın direksiyon aldığını,hollandada yılın arabası seçildiğini ( 2005 sanırsam) ve gene almanyada en iyi ölçülere sahip araba seçildiğini.

coltun 6 ileri vitesli nadir arabalardan biri olduğunu

coltun mtsubishi ve mercedes ortaklığının ilk ürünü olduğunu ( ikincisi outlander)

coltun ana gövde şasinin oluşturan demir aksamın sadece colta özel bir şekilde imal edildiğini. yeni bir demir dökme yönteminin bulunduğunu.

camların uv koruması olduğunu bu sayede hem güneşin zararlı ışınlarından korunduğumuzu hemde klimanın içeryi daha hızlı soğuttuğu için yazın daha az benzin harcanacağını.

Colt almak doğru olur mu sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guitarist -- 20 Temmuz 2006; 18:44:46 >

• öncelikle yukarıda colt hakkında verdiğin bilgileri autoclubturkey forumunda yazan kişi benim arkadaşım.

donanim haber de alıntı olarak yer almakta.i colt konusunda kendimi bir eksper olarak görüyorum artık.

yani yazıklarımı dikkate alabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 19 Temmuz 2006; 22:34:00 >
  • Bence colt alıp riske girme hem 2. eli de yok bence fiesta ya da yaristen birini tercih etmelisini
  • yazılanları açıklasam herhalde tatminkar bir bilgi olacaktır.

Colt eskiden lancerin hatcbaki olarak piyasadaydı C segmentindeydi yani. opel astra yada ford focus hb gibi.

2004 yılında daimler-chrsyler(mercedes) ve mitsubishi ortaklık kurdular. mitsubishi icad ettiği direkt enjeksiyon teknolojsi mercedesle paylaştı mercedestende aynı şekilde teknoloji transferi ile faydalandı. bu ortaklık şu an duraklamış durumda.

bu ortaklığın 3 meyvesi oldu. mercedes smart for four(coltun kardeşidir) ,mitsubishi colt ve mitsubishi outlander.

colt ile smar for foru yüzde 60 tan fazla ortak parçaya sahiptir. coltun motoruna bakarsanız sağında solunda smart yazdığını görürsünüz. motorları,şanjımanları,elektronik aksamları, egzozlası,şasisi, elektrik tesisatı tamamı ortak parçadır. yani colt alarak yarı fiyatına smart for four almış oluyorsunuz. smartta ise fiyat farkını çift renkli dış panel kaplamaları,deri döşeme , ve mercedese özgü lüks donanim seçenekleri oluşturmakta. yürüyen alt yapı olarak, motor olarak, elektronik yapı olarak, şanjıman olarak birebir aynıdır.

coltta kullnılan motor mercedes mitsubishi ortak üretimi benzinl,i motordur. dizeli ise direkt mercedes motorudur ortak üretim değildir.

şanjımanı gerek manuel gerek AMT olsun alman GETRAG firması tarafından üretilmektedir. şanjımandan anlayanlar bu markanın kalitesini iyi bilirler. ferrarinin bir çok modeli ve bmw M3 ,M5 in şanjımanları GETRAG trafından üretilmektedir.

yukarıda da açıkladığım gibi mercedes elektroniği kullnılmaktadır. araç Hollanda da eski volvo fabrikasında üretilmektedir. üretim kalitesini siz düşünün artık.

coltun klimasında özel bir sistem kullnılmıştır. ve sadece colt ve smart for foru da kullnılmaktadır herhangi bir klimaya göre yüzde 10 daha az yakıt tüketmektedir. ayrıntılı bilgi için mitsubishi technical report 2005 e bakılabilir.

colt almanyada bild dergisinden altın direksiyon ve hollandada en iyi ölçülere sahip araç seçildi. yanlış hatırlamıyorsam 2005 te.

coltun manuel şanjımanı 5 ileri vitesli AMT şanjımanı 6 ileri viteslidir. AMT şanjımannın açılım automated manuel transmissiondur. tork konvertörü yoktur. baskı balata vardır. ama debriyaj pedalını ufak bir robot yönetmektedir. 6 ileri olması sebebiyle yakıt ekonomisi sağlamaktadır.

2006 mayıs çıkışlı modellere dek UV korumalı camlar standarttı. bu camları çoğu araçta olan atermik ön camla karıştırmayın. coltta yan camlar güneş korumalıdır toplamda 8 yan camı var. 6 sında bu koruma mevcut. ön camında da mavi gölgelik bulunmakta.

şimdi gelelim colt almak doğrumuya.

problemsiz,sağlam özgün bir araç istiyorsan doğru. ama ikinci eli şu an araç yeteri kadar tanınmadığı için pek başarılı deği. ilerde düzelir umuyoruz ama bir colt sahibi ancak yeni colt la arabasını değiştirir.

bayan kullanacak demişsin. malesef kusursuz bir araç değil. opel easytronic ve ford asm şanjımanda olduğu gibi Colt AMT de yokuşlarda geri kaymaktadır. yokuşlarda el freni ile kalkış yapmak gerekmekte. ama el freni çok iyi ayarlanmış br süre sonra reflks oluyor. 95 beygir motor gücü zaten hemen kendini göstermekte yokuşlarda.

tabi alışma meselesi bir kere sürün deneyin.

biraz gürültülüdür. (her japon arabası gibi bu yanı mercedese çekmemiş) ama toplamı 500 ytl tutan işlemlerle gürültü yüzde elli azaltılabilmekte.

bir de bagajı biraz dar. ama koltukları çıkabilir/ön koltuklar gibi ileri geri kayabilir veya komple sökülebilir şekilde. yani yere ihtiyacınız olduğunda istenilen yeri ağlamak çok kolay.

ikinci el kaygın yoksa ve yolda kalmayacak bir araç istiyorsan colt biçilmiş kaftandır.

25000 e çok rahat 2005 belki 2006 model bile colt bulabilirsin. 1.3 invite AMT standart donanımından bazı ları ( 2006 mayıs öncesi)

1332 cc /95 beygir/125 nm tork/üstten çift egzantrikli motor. piyasada 1332 cc, turbo olmayan en kuvvetli motor colttadır.

22 kuruş/km şehir içi yakıt tüketimi (45 litre ile şehiriçi çok rahat 600 km yapılabiliyor 22 kuruş/km 95 oktan daha geçen hafta ölçtüm)

çelik zincir triger kayışı (değişmesi gerekmez)

6 ileri AMT şanjıman

abs
    ebd
    4 havayastığı
    elektrik destekli hidrolik direksiyon
    otomatik klima
    alaşım 15 jantlar
    radyo cd çalar+6 hoparlör
    yol bilgisayarı
    UV güneş korumalı camlar
    yatabilen/çıkabilen/kayabilen arka koltuklar
    soğutmalı torpido gözü
    hıza duyarlı silecekler
    yükseklik ayarlı sürücü koltuğu
    gecikmeli sönen iç aydınlatma
    uzaktan kumandalı merkezi klit

12 yıl paslanmazlık
    3 yıl garanti

hayırlı akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 19 Temmuz 2006; 23:20:25 >

• Peki colt mu grande punto 3 kapımı? Grande puntonun yedek parçalarının ucuz olması avantajlı olmaz mı? ufak tefek kazalar yaşayabilir kullanacak kişi.
  • tam bilmiyorum ama grande puntonun parçalrının ucuz olacağını size düşüdüren nedir?

yerli üretim bir araç değilki ucuz olsun parçası.

puntoda yüzdeyüz ithal bir araç bildiğim kadarı ile.

gerek colt gerek puntonun parçaları avrupadan euro ile gelmekte. yani çok büyük fark olacağını sanmıyorum.

tabi bilen arkadaşlar yazarlarsa aydınlanırız.

ayrıca 3 kapılı istiyorsanız aynı para ve özellikler de colt 3 kapıda mevcut. colt cz3 1.3 invite amt

resimlerine temsa.com.tr den ulaşabilirsiniz

size şu araba iyidir bu değildir diyecek kadar diğr araçlar hakkında colt kadar bilgim yok.

punto yu da fiatçı bir arkadaş anlatır nasıl olsa.

ben sadece colt hakkında bilgilendirebilirim. zira aracımı çok seviyorum.

hayırlı akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 19 Temmuz 2006; 23:58:59 >
  • Tasselhoff:Hocam verdiğiniz bilgiler çok değerli,çok sağolun.Autoclubturkeyde de bakdım yazılarınıza.

Coltun iç tıkırtıları çokmuş orda okuduğuma göre doğrumu?

Birde güvenliği iyimidir? Annem alacak,araba kullanmasını bilmiyor(ehliyeti nasıl aldı anlamadım) ona göre bişeyler düşünüyoruz. Coltu da beğenmiş ama
  • mitsubishi-mercedes ortaklığı tamamen bitmiştir.

duraklama falan yok.

colt un platform kardeşi smart for four üretimden kaldırılmıştır.

colt un yakın bir zamanda makyalanacağını da belirtelim.

punto yu da anlatmaya gerek yok.en son altın direksiyonu punto aldı.

5 yıldızlı güvenlik daha yeni bir teknoloji.esp den cam tavana kadar donanım seçenekleri

buraya gelip fiat kötü masalları da yazanlar çıkıcaktır

punto yu merak ediyorsan git bir bayiye test et her türlü incele.
  • colt kötü araba git punto al demiyorum.

sözlerim çarpıtılmadan belirtiyim.
  • walla ben olsam da punyo alırım colt yarın öbürgün ne olacağı belli değil

fiat her zman türk insanında gözde bi markadır

colt bence iyi bi swçim olmaz punto çok daha güzel
  • Mıtsubıshi iyi araçlar yapıyor bu bilinen bir gerçek.Ama malesef Türkiyede hala oturmuş bir piyasası yok...Bir arkadaşım çok beğenerek uygun bir fiyata carısma modelini almıştı.Arabanın en ufak bir parçasını bile bulmak için şehri dört dönüyordu.)Ayrıca bulunan parçaların fiyatları piyasa ortalamalarının üzerinde oluyordu.Aldığı fiyatın çok daha altında bir rakama uzun süre bekleyerek sattı.Colt'un 2006 sıfır ve piyasada satılabilen(satışa sunulan değil) ikinci el rakamlarına bakarsanız durum daha iyi anlaşılır.Bence nissanda aşağı yukarı aynı şartlara sahip...aynı fiyata ford,hyundaı veya honda cıty tarzı bir şeyler bakmak daha iyi olur.)Hem satışta çok uğraşmazsın hemde servislerde
  • YAW HİÇ MİTSUBİSHİ İLE PUNTO AYNI KATOGORİDE DEGERLERDİRİLİRMİ

PUNTO NERDE MİTSUBİSHİ NERDE

ALMAK İSTEYEN ÖNCE PUNTO SÜRSÜN .. ERTESİ GÜN GİTSİN COLT SÜRSÜN ..

FARKI ANLAYACAKTIR.
  • Colt yerine bence de Punto almak daha mantıklı veya Clio3... Coltun kardeşi satamadığından gitti.. Colt'ta görmüorm ben ortalarda pek..

Ama bana kalırsa yeni ehliyet almış bi bayan için 0 araba almak bana göre mantıksız.. Bence hidrolik direksiyonlu bi Uno alsın.. Gerçi güvenlik demişsin
  • İlk defa şöför olan birisine yabancı araba alınmasına ben karşıyım. Yani bu en azından benim giibi bütçeye sahip olanlar için boyle olması gerekir. Yedek parça fiyatlarını biliyorsunuz...alın yerli bi araba , vursun kırsın, ben öğrendim diyince alın güzel bi araba.
  • Arkadaşlar güzel diyorsunuzda bu acemelikle uno alıp bi araba çarpsa darmadağan olur sağlam bi araba olsun ki başına bişey gelmesin can mı güvenli mal mı?
  • 25 milyara colt varmı bilemiyorum ama o paraya 0km dizel nissan micra alabilirsin. liste fiyatı 28000 ytl ama 23500 e veriyorlar. bayanlara daha fazla hitap ediyor bence.
  • Bizim komşuda var içindeki plastik çok ucuz duruyor beğenmedim puntıoyla kıyaslamak hata olur.
  • colt ncap testlerinde 2 havayastıklı modeli ile 4 yıldız almıştır.

çoğu araç bu testlere 4 havayastıklı model ile girmekte. yani güvenlik açısından puntodan aşağı bir araç değil.

1.3 benzinli motoruda punto eşdeğerinden kuvvetli.

bi arkadaş punto nerde colt nerde demiş. ben herşeyi teknik olarak açıkladım . punto daha iyi demek bir şey ifade etmiyor kanımca.

yazın değerlerini

yazın motorunu şanjımanını.

benim yazdığım gibi açıklayın gitarist arkadaş ona göre kararını versin.

yoksa punto güzel hatta git clio 3 al demek bence doğru değil.

teknik verilerini yazın, yakıt tüketimini yazın,torkunu beygirini yazın şanjıman özelliklerini yazın

ama iyisiyle kötüsüyle yazın. ben coltun kötü yönlerinide söyledim geri kayıyor ve gürültülü dedim. ben colt en iyi araba her arabadan daha iyi de demedim.

burada benim arabam iyi senin araban iyi yarışması yapmıyoruz. arkadaş fikir sormuş elimizden geldiği kadar bilgilendirelim. puntonunda iyi ve kötü yönlerini kullanan bir arkadaş yazsın.

guitarist arkadaşta ona göre kendince yorumlayarak bir kanıya varsın.

desteksiz konuşmayalım.

hayırlı günler.

• quote:

Orjinalden alıntı: Guitarist

Tasselhoff:Hocam verdiğiniz bilgiler çok değerli,çok sağolun.Autoclubturkeyde de bakdım yazılarınıza.

Coltun iç tıkırtıları çokmuş orda okuduğuma göre doğrumu?

Birde güvenliği iyimidir? Annem alacak,araba kullanmasını bilmiyor(ehliyeti nasıl aldı anlamadım) ona göre bişeyler düşünüyoruz. Coltu da beğenmiş ama

colta ön amortisörlerden gelen ve fabrikaca nasıl düzeleceği bir bültenle açıklanmış bir tıkırtı sorunu mevcut. ama dediğim gibi çözümü fabrikaca açıklanmış bir sorun.

ondan ziyade her b sınıfı araçta olabilecek plastiksel sesler elbette mevcut. ses istemiyorsanız daha üst sınıf bir araç bakmalısınız.

güvenliği bir önceki mesajdada açıkladım. 2 havayastıklı modeli 4 yıldız almıştır. mantık olarak 4 havayastıklı modelinin 4.5 yada 5 yıldız alabileceğini söylemek yanlış olmaz.

ikinci elinin şu an oluşmadığını daha öncede söylemiştim. colttan bir clio veya 206 ikinci eli beklemek yanlış olur.

yedek parça olarak; mitsubishi ye temsa destek vermekte. yarini yarını ne olur diye bir kaygım hiç olmadı. olmazda.

toyota neyse mitsubishide o.

ve arabanızı kasko yapacaksınız herhalde;kasko olduğu sürece arabanın sürücü hatasından dolayı hasar görmesini kafanıza takmayın. olsa olsa far kırılması yada kapılarda ufak içe göçmeler olur. anneniz sizden bizden iyi dürer merak etmeyin. yani kasko olduğu sürece bırakın hangi arabayı kullanmak istiyorsa onu alsın. kasko öder nasıl olsa.

hayırlı günler.

• quote:

Orjinalden alıntı: Villeneuve

25 milyara colt varmı bilemiyorum ama o paraya 0km dizel nissan micra alabilirsin. liste fiyatı 28000 ytl ama 23500 e veriyorlar. bayanlara daha fazla hitap ediyor bence.

Micrayıda düşünüyoruz.

@tasshelhoff : punto daha iyi clio al demek yerine biraz açıklarsanız daha iyi olur,artılarını eksilerini kullanan arakdaşlar söylerse ona göre kararımızı verebiliriz.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.