Şimdi Ara

Mİtlerde ki benzerlikler - kolektif bilinçdışı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 2
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
 • Ortalama Mesaj Aralığı 10 saat 22 dakika
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Vutneks (2 mesaj) Guest-4A681DC35 (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (2 mesaj) (1 mesaj)
 • @
3 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Rotasız seyyah isimli bi vlogger var , Youtube de çektiği bi video serisinde amazonları geziyor, Bu videolardan birinde amazonun kabilelerinden birinde yaşı 80'lerde olan bi şaman ile rehber aracılığı ile muhabbet ediyor, Şaman kukuri adında ayakları ters olan hızlıca kaybolan "yaratık" diye adlandırdığı kişilerin oğlunu kaçırdığını söylüyor, Bu hikaye size yabancı geldi mi ? bizimle alakası dahi olmayan bi kültürde insanlar aynı imgeleri görebiliyorlar. iç anadolu doğu anadolu gibi yerlerde bu hikayelerden bolca dinleyebilirsiniz.


  Garip olan nokta yaradılıştan bu zamana kadar bir biri ile alakası olmayan kültürlerin çok birbirine yakın imgeleri , sembolleri , karakterleri çizmiş olmaları.


  Jung' buna kolektifbilinçaltı hipotezi ile açıklama getirmeye calışıyor yaradılıştan bu zamana kadar ana formlar ilk formlar arketipler olarak evrimsel süreçde dna'mıza aktarılıyor, Ama bu formlar bize havadan düşmediğine göre idealar gibi Yaradılışın ilk formları olarak adlandırıyor. Bunların ise rüyalar , semboller ve psikozlar ile dışa vurduğunu söylüyor.


  1950'lerde yaptığı bi röportaj'da bi hastası jung'a gelip doktor karnımda yılan var bu beni çok rahatsız ediyor diyor ; Aynı hikaye'ye bundan 10 yıl önce yalçın çakır'ın programına çıkardıkları bi adam'da denk geldim adam midesinde yılan gezdiğini söylüyordu, Tabi adama tonla tahlil , pskiyatrik muayane yapmalarına rağmen sonuca ulaşamıyorlar sürekli , derdinide anlatamıyordu . Tabi program yalçın çakırın programı olduğu için olay örgüsünün fake olmasıda ihtimal aynı olay farklı bi ülkede daha gerçekleşiyor bi kız cocuğu karnında yılan gezdiğini hissettiği için kendini bıcaklayıp öldürüyor.


  Türkiye'de benzeri başka bi olay var Kocaeli'nin Darıca ilçesinde, psikolojik sorunları olduğu ve ilacını kullanmadığı iddia edilen Şükrü K. (22), ailesine "Karnımda yılan dolaşıyor" deyince hastaneye götürüldü. Hastanedeki kontrolün ardından ailesiyle eve gelen Şükrü K., burada eline aldığı bıçağı karnına sapladı.Genç kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.  Ana temelde bu olay örgüsü bi hint geleneğinde karında gezen sembol olarak geçiyor.


  Jung bu kalıtsal geçişlerin evrimsel biyoloji kısmını ruh'un da bu şekilde aktarımlar aldığını söyleyerek savunuyor, bunlara ise arketipler ( ilk form'lar) ismini veriyor platon'un idealarına benzer şekilde.


  Daha önce hiç bi yerden düşmemiş birisinin düşme hissiyatını bilmesi , yılan görmemiş birinin yılan fobisi olması gibi.


  Bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler ? Çadılar , ejdarhalar , İblisler , Nerden fırladıda insanların zihnine bu imgeler ile girdiler ? Çoğu mitte birbirine benzer bi çok sembölün ve imgelerin olması sizce evrimsel biyolojinin kalıtsal aktarımları sonucu oluşan birşey mi ?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vutneks -- 23 Haziran 2021; 0:52:41 >  |
  |
 • Jack London önce bu imgeleri anlatarak, sonrasında 2 milyon yıllık rüyaları anlattığı bir eseri var ''Ademden Önce''. Orada birçok şeyin cevabı var gibi. Yalnız uyarayım, akademik kaynak değil, edebi eser yani edebi çalışma ama London bunu yazarken Darwin, Mendel gibi isimlerden epey bir etkileniyor.London'ın eseri aynı zamanda ABD üniversitelerinde Antropoloji bölümlerinde 50 yıla yakın derslerde okutuluyor, sosyolojik bir inceleme olarak, evrim sosyolojisi hakkında fikir versin diye. Evrim sosyolojisi, kollektif bilinçdışı ile iç içe bir kavram. İkisi ayrı düşünülemez bile.


  Karnımızda yılanların gezdiğini düşünmemiz, yere ilk inen primatları yılanların ısırmasından dolayı, ağaçtan düşme rüyaları görmemiz, ilk insanların ve ilk hominid grupların ağaçtan düşme tehlikeleri geçirmeleri. Birisinin kaçırması, insanların ateş yakmadığı zamanlarda kılıç dişli kaplanların, leoparların, jaguarların insanları kaçırarak parçalaması.


  ''Kollektif bilinçdışı'' kavramı bütün kültürlerin ortak olması konusunda yalnız değil. Folklor ve halkbilimde de kültürlerin ortaklığı çokça tartışılan bir konu.

 • Teşekkürler hocam, Jack london'un bu kitabını hiç bilmiyordum, Bu konu üzerine düşmesi ise şaşırttı. Jung'un Dönüşüm sembolleri ve kırmızı kitabı üzerinden bu imge ve sembolleri Araştırıyordum Söylediğiniz kitabı en kısa zamanda alıp okuyacağım.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vutneks -- 23 Haziran 2021; 21:13:56 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.