Şimdi Ara

Mint cinnamon sonrasi oneri?(sonuc:minte geri dönüldu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Linux kullanmaya Pardusla baslayip ardindan pardusa kufredip xp ye donup sonra xp ye kufredip forumlardan onerilerle Linux Mint Cinnamon kullanmaya baslayali neredeyse 5 yil oldu.
    Mint 16 17 18 cinnamon 64 bit kullandim, biraz degisiklik ariyorum.
    Sistemim
    Anakart: Gigabayte GA-EP43C-DS3
    İşlemci: Intel Xeon x5460 3.16 GHz 12 M 1333 Mhz
    Ekran Kartı: nVidia GeForce 9800 GT
    RAM:(2*2GB) hi-level 1333mhz ddr3 sogutuculu
    SSD: 240GB SanDisk SSD

28 ocak2018---------------------------------------------------------------
    tekrar linux mint cinnamon 18.3 yükleyip tüm programları yüklemiştim ki bir problemle karşılaştım. ntfs uzantılı external hdd yi görmedi, halbuki mint 18 görmüştü,
    Antergos 18.1 liveCD indiriyorum, deneyeyim ntfs açarsa kuracağım.
    edit:
    bu sistemden ilk ve son görüntüm :(

Edit2:external hdd livecd ile acilmadi simdi yukluyorum bakalim acilacak mi:/

Edit3: AntegrOS 18.1 de hata var heralde ya da sistemimle uyumsuz anlamadim kurduktan sonra acilmadi isletim sistemi. Mint 18 kurdum yine external hdd yi acmadi windows hatasi verdi. Samsung Tv ye bagladiktan sonra acmaz oldu linux, bu yazilim isleri cok karisik :/

@KALEMLİK100 AntegrOS olmadi sebebini anlamadim oneri icin tesekkurler.

@Wolf_263 Arch icin terminal cok kullaniliyor diyorlar, ben terminal sevmiyorum, yazilim yoneticisinden indiriyorum programlari :)
    Distrowatcha baktim son 1 ayda manjaro mintten daha cok ilgi cekmis, manjaro deneyecegim gibi.

Edit4: external hdd raw olmus baska pc windows 10da fark ettim, bosuna yemisim mint cinnamon 18.3 u.
    Ayrica manjaro da antegros da arch tabanindanmis :/
    Bakalim baska oneri gelicek mi.
    Gün itibariyle ubuntu 18.04 cikmasiyla ilk planimda yer almaktadir.

3şubat2018-----------------------------------------------------------

Dün AntergOS 18.1 GNOME* kurdum;

-Uygulama marketi Mint e gore bayagi zayif hem goruntu hem icerik olarak.

-wi fi, bluetooth, cihaz şarji gibi verilerin cok goz onunde olmasiyla sanki laptop isletim sistemini masaustume kurmusum gibi bir his uyandirdi.

-Sürucu yoneticisini hala bulabilmis degilim.

Belki de yeni kullanmaya basladigim icin alisamamisimdir 5 yil Mint kullandiktan sonra bayagi bir degisik geldi.

DeepIn 15.5 kurulumunda sikinti yasadim yoksa onu kuracaktim. 15.6 cikinca bir daha kurmayi deneyebilirim :)

Edit: *GNOME masaustunu kurulumda soruyor ordan secim yapiliyor. Cinnamon, deepin, xfce vb. secimler de yapilabiliyor.
    edit2: masaüstünde özelleştirebildiğim sadece masaüstü arkaplanı var :/
    yine de paylaşayım:
    Edit3: AntergOS 18.1 acilmiyor, 4 gunde ne olduysa artik.
    DeepIn 15.5 kurulmuyor bile, su an pc acilmiyor anlayacaginiz format istiyor. Benim sistem problemli zaten de bu isletim sistemleri hic yapici davranmiyo Mint ile mutlu mesut gecen zamanlari ozledim.
    Edit4: Manjaro 17.1.4 KDE 5.11 indiriyorum, umarim deepin ve antergos gibi hayal kirikligi olmaz.

11şubat2018-------------------------------------------------------------

https://i.hizliresim.com/2JrWgN.png
    gördüğünüz gibi manjaro kde çok az ram kullanıyor ancak winff programını bir türlü kuramadığım için bu maceradan da vazgeçiyorum.
    -manjaro uygulama yoneticisinde çok az uygulama var ve uygulama yöneticisi zayıf bir arayüze sahip(mint ile kıyaslandığında).
    -terminalden kurmaya çalıştım ve bambaşka kodlar lazım oldu, zaten mintte 5-10 tane komut öğrenmiştim bunda hiçbiri işe yaramadı bu saatten sonra da öğrenmek istemedim.

DeepIn 15.5 livecd ile kurulamamasi;
    https://youtu.be/9ooIIlEuLms
    AntergOS 18.1 sisteminin 3 gun calisip 4.gun calismamasi;
    https://youtu.be/9ooIIlEuLms

başlık harici mesajlarımı birleştirdim böylece dağıtımlar hakkında bilgi edinmek isteyenler kolayca erişebilir.
    hepinize teşekkür ederim, tekrar mint18cinnamon kurup 18.3e yukseltiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jac0B0 -- 11 Şubat 2018; 20:21:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Fedora... Bence...

• 5 sene GNU/Linux kullandıysan artık Arch Linux'a geçme zamanın gelmiştir.
    www.distrowatch.com'dan diğer popüler dağıtımlara da bakabilirsin.
  • Antergos'u Cinnamon masaüstü ortamıyla kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 27 Ocak 2018; 15:24:14 >
  • Şu anda, Deepin harici tüm linux dağıtımları son derece ilkel, defalarca yazdık.
  • jac0B0 kullanıcısına yanıt
    Bir sürü dağıtım var. Ama şu bir gerçek; Linux Mint en rahat dağıtımlardan bir tanesi. Bir de şöyle bir şey var. Herkesin memnun olduğu dağıtım farklı. Ben Manjaro'dan memnun değilim mesela. Siz memnun olabilirsiniz. Antergos'dan korkmayın, onun da Linux Mint gibi paket yöneticisi var. Manjaro'nun da vardır büyük ihtimalle. İki büyük eksiği var, PPA ile ".deb" paketleri. Ama AUR bu eksiklikleri çözebilir. Direkt Debian da kurabilirsiniz ama biraz zorlanacaksınız yine.
  • O kadar da değil.... İlkel demek fazla haksız olur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Manjaro Arch Linux tabanlı. Dolaylı yoldan yine Arch'a geliyorsun.

quote:

Şu anda, Deepin harici tüm linux dağıtımları son derece ilkel, defalarca yazdık.

İlkel derken?
    Alışkanlıklarına istinaden yazdığını varsayıyorum.
    Nitekim alışık olunan kolay gelir.
  • İlkel arkadaşım, ilkel, default gelen masaüstü simgelerinden, yazı tipi fontuna, animasyonlarından, dosya yöneticisine, ayarlarına, login ekranlarına kadar hepsi 2005'ten kalma esintilerle dolu.
    Deepin aralarından biraz sıyrılıyor, o bile yeterli değil.
  • Sistemin iyi çalışması önemli değil mi? Ayrıca masaüstü simgeleri ile yazı tipleri falan sonra da değiştirilebilir şeyler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: KALEMLİK100

Sistemin iyi çalışması önemli değil mi? Ayrıca masaüstü simgeleri ile yazı tipleri falan sonra da değiştirilebilir şeyler...

Sistemin iyi çalışması yetecekse Ms-Dos'a dönelim?

2018'in dünyasında arayüz, fonksiyonelite, prodüktivite her şeydir.
  • Öyle bir şey demek istemedim. Diğer dağıtımlarla arasında fazla bir fark olduğunu düşünmüyorum sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 3 Şubat 2018; 2:3:40 >
  • Kde plasma 5 default olarak gelen gordugum en iyi masaustu ortamiydi.

Deepin 5 para etmez cok agir ve konfigure edebilecegin seyler acayip kısıtlı.

• Arch tabanlı dağıtımlarda komutlar farklıdır. Linux Mint'e komut bakımından en yakın dağıtım Ubuntu ya da Ubuntu tabanlı dağıtımlar. Debian da yakın da, "sudo" komutunu çalıştıramazsınız. Önce "su" komutunu kullanarak kök (root) yetkisini alıp ondan sonra komutu "sudo" olmadan çalıştırırsınız.
    Bu arada Arch ve Arch tabanlı dağıtımların paket desteği geniştir. AUR depoları çok iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 11 Şubat 2018; 19:46:2 >
  • Arkadaşım GNU/Linux camiasındaki adamların geneli programlama ile uğraştığı için belli dağıtımlar hariç zaten "default" dediğin masaüstü bile gelmez.
    Grafik kodlamayan adamların masaüstleri ya yoktur ya da 1990'lardan kalma olur.

Ubuntu, Linux Mint vs. gibi masaüstü ile gelen dağıtımlar ise kendi masaüstlerinden kendileri sorumludur.
    Hepsini tek şirketten çıkar gibi değerlendirme.

Çok güzel masaüstü istiyorsan:
    www.kde-look.org
    https://www.gnome-look.org/
    xfce-look.org

sitelerinden masaüstüne göre beğendiğin tema ve ikon paketlerini indirip kullanabilirsin.

Ben daha kaliteli bir şey arıyorum dersen ya Enlightenment kullanırsın veya bilgisayarına macOS kurarsın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.