Şimdi Ara

Mimarlık öğrencisi için makine önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Mimarlık öğrencisiyim ve 5000 tl bütçem var , daha çok dış fotoğraf çekimlerinde kullanacağım bir makine arıyorum. Aklımda d7200 18-140 vardı ama işin ehli olanların da önerilerine açığım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Daha çok geniş açıya ihtiyacın olacaktır diye düşünüyorum. 10-20mm, 11-24mm vs.. gibi. 18mm maalesef yetersiz kalıyor. Dar alanlarda geriye gidemezsen çekmek istediğin yapıyı bir bütün olarak çekemeyebilirsin.
  • Spinata S kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam tesekkür ederim. Peki makine seçiminde bir öneriniz var mı?

• Bence şimdlik paranızı harcamayın ikinci el kit lensli Sony A6000 gibi bir makine alın. Muhtemelen her işinizi görür. Görmezse de yetmeyen şeyleri elde etmek için bilinçli bir şekilde nokta atışı oşarak lens veya yeni gövde alırsınız.

İlla bütçenizn tamamını harcayacaksanız da A7 gibi full frame makina tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 17 Eylül 2017; 21:38:38 >
  • Sigma 8-16 + Dinamik aralıgı iyi olan bir apsc.
  • bence mimarlık öğrencisi için en iyi makine 360 derece fotoğraflar çekebilendir.
    yani 360 aksiyon kameraları var onlardan alıp 360 derece fotoğraf çekmek mimarlık öğrencisi için daha uygun olur.
    örneğin böyle bi fotoğraf bir mimar için daha çok işe yarar çünkü çevreyi de görebiliyor

https://www.google.com.tr/maps/@41.0032736,39.6959237,3a,75y,151.81h,100.88t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipOypcdlGauZrcfEiNRyNNX9AUOnqT_SWhR7K-79!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOypcdlGauZrcfEiNRyNNX9AUOnqT_SWhR7K-79%3Dw203-h100-k-no-pi0-ya5.139855-ro-0-fo100!7i8704!8i4352

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

bence mimarlık öğrencisi için en iyi makine 360 derece fotoğraflar çekebilendir.
    yani 360 aksiyon kameraları var onlardan alıp 360 derece fotoğraf çekmek mimarlık öğrencisi için daha uygun olur.
    örneğin böyle bi fotoğraf bir mimar için daha çok işe yarar çünkü çevreyi de görebiliyor

https://www.google.com.tr/maps/@41.0032736,39.6959237,3a,75y,151.81h,100.88t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipOypcdlGauZrcfEiNRyNNX9AUOnqT_SWhR7K-79!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOypcdlGauZrcfEiNRyNNX9AUOnqT_SWhR7K-79%3Dw203-h100-k-no-pi0-ya5.139855-ro-0-fo100!7i8704!8i4352

Mimarlık okudum ama hiç 360 derece fotoğraf ihtiyacım olmadı . İçerde de dışarda da mutlak geniş açı ihtiyacı var bir yapıyı fotoğraflarken . Ancak bu , net , dinamik aralığı iyi , keskin lens ve makine ile yapılmalı . Aksiyon kamerası 360 derece çekse de kalite olarak tatmin edici olmayacağını düşünüyorum .

Benim de önerim A6000 gibi iyi bir aynasız cihazla giriş yapmak . Buna karşın geniş açılı lens ihtiyacını dikkate alarak d5500 gibi dinamik aralığı iyi bir aps-c gövde ve tokina 11-16 gibi 2. eli 1000 liraya bulunabilen iyi bir geniş açı daha da mantıklı görünüyor .

• quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

quote:

bence mimarlık öğrencisi için en iyi makine 360 derece fotoğraflar çekebilendir.

Mimarlık okudum ama hiç 360 derece fotoğraf ihtiyacım olmadı . İçerde de dışarda da mutlak geniş açı ihtiyacı var bir yapıyı fotoğraflarken . Ancak bu , net , dinamik aralığı iyi , keskin lens ve makine ile yapılmalı . Aksiyon kamerası 360 derece çekse de kalite olarak tatmin edici olmayacağını düşünüyorum .

Benim de önerim A6000 gibi iyi bir aynasız cihazla giriş yapmak . Buna karşın geniş açılı lens ihtiyacını dikkate alarak d5500 gibi dinamik aralığı iyi bir aps-c gövde ve tokina 11-16 gibi 2. eli 1000 liraya bulunabilen iyi bir geniş açı daha da mantıklı görünüyor .

sizin mimari fotoğraf çekmekteki amacınız ne? önce onu bir izah edin? sizin amacınız mimari örneklrini yapım tekniğini fotoğraflara bakıp anlamanız için fotoğraf çekmiyor musunuz. fotoğraf keskin olsa ne olur olmasa ne olur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

quote:

sizin mimari fotoğraf çekmekteki amacınız ne? önce onu bir izah edin? sizin amacınız mimari örneklrini yapım tekniğini fotoğraflara bakıp anlamanız için fotoğraf çekmiyor musunuz. fotoğraf keskin olsa ne olur olmasa ne olur.

Yeri geliyor bir taşın nasıl işlendiğini , nasıl pahlandığını fotoğraflıyorsunuz . Yeri geliyor 500 metre uzaktan bir cepheyi 250-300 mm gibi çekip üzerinden röleve çizimleri yapıyorsunuz . Yeri geliyor yüksek bir noktadan bir sokak görünümü elde ediyorsunuz . Kusura bakmayın ama bu arkadaş hobiden ziyade bu tarz teknik konularda kullanacak alacağı makineyi . Ders içeriklerini vb. şeyleri bilmeden yorum yapmamak lazım

• Keskinlik önemli hatta ayrıntı da önemli tahminimce. Zaten önemli olmasa 5000 bütçe ayırdım demez, telefonla çeker.

Düşünün bir binanın fotoğrafını çektiniz, bina depremde yıkıldı. Siz o fotoğrafa bakıp binayı tekrar yapacaksınız. Her bakış açınızda ancak 2mplik ekran görüntüsü alabileceğiniz 3d fotoğraf mı istersiniz
    yoksa çok büyük boyutlarda baskı alabileceğiniz 24 mp keskin net fotoğraf mı?

Hatta bütçe fazla olsa fullframe, bütçe sınırsız olsa orta format Fujifilm GFX 50S filan önerilmeli bence.

3D çok güzel birşey tabii ama ekstra olarak kullanılabilecek birşey bu iş için bence. 5000lik bütçeye bir normal makina + bir 360 çeken kamera da sığdırılabilir belki.

Ama öncelikle en az 16mp olup, mp sinin hakkını veren keskinlikte ana bir makinası olması daha mantıklı görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 23 Eylül 2017; 10:21:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: multimatom

Keskinlik önemli hatta ayrıntı da önemli tahminimce. Zaten önemli olmasa 5000 bütçe ayırdım demez, telefonla çeker.

Düşünün bir binanın fotoğrafını çektiniz, bina depremde yıkıldı. Siz o fotoğrafa bakıp binayı tekrar yapacaksınız. Her bakış açınızda ancak 2mplik ekran görüntüsü alabileceğiniz 3d fotoğraf mı istersiniz
    yoksa çok büyük boyutlarda baskı alabileceğiniz 24 mp keskin net fotoğraf mı?

Hatta bütçe fazla olsa fullframe, bütçe sınırsız olsa orta format Fujifilm GFX 50S filan önerilmeli bence.

3D çok güzel birşey tabii ama ekstra olarak kullanılabilecek birşey bu iş için bence. 5000lik bütçeye bir normal makina + bir 360 çeken kamera da sığdırılabilir belki.

Ama öncelikle en az 16mp olup, mp sinin hakkını veren keskinlikte ana bir makinası olması daha mantıklı görünüyor.

Kesinlikle öyle , özellikle restorasyon projesi yaparken çekilen fotoğrafı autocad üzerinden çizip oluşturuyorsunuz silüet ve cepheleri . Net olmayan yerleri çizmek hiç hoş olmuyor . Bana göre 5000 lira temiz bir 2. el full frame gövde ve 24-105 gibi bir lense yetecek para . Sıfır olacaksa mecbur crop geliyor o paralara artık .

• quote:

Orijinalden alıntı: Syntas

Anladım hocam tesekkür ederim. Peki makine seçiminde bir öneriniz var mı?

Gövde olarak Sony rakipsizdir. Kimse haybeye laga luga yapmasın. Gerek Sensör cipi (zaten kendi üretimi, diğer firmalar sony makinelerdekini kullanamıyor, bir eski model sensörü kullanıyor)

Lens olarak da Sel serisi hem ucuz hemde kalite olarak görece daha iyi. Maalesef Sony beni gibi sal lens kullanan kullanıcılarını fena heba etti. Hem pahalı hemde kalite olarak yenilerden bariz daha geride.

Neyse A6000 çok güzel bir seçim. Fiyat olarak da muadillerine göre çok çok iyi. Sony gövdelerin böyle bir mükemmelliği var. Hem fiyat olarak çok iyi hemde piyasadaki en iyi gövdeler.

Bakma sen eski kafalara. Onlar elindeki lenslerin uyumsuzluğu yüzünden Sony tercih etmiyorlar. Yoksa en iyi gövdeler Sony'nin. Kendi ufak çıkarları için Sony gövdeden uzak dururlar. Haksız da sayılmaz. Yeni bir gövde demek maalesef yeni lens takımları demek. kimse bu kadar külfete girmek istemez.

Lens konusunda ucuza kaçma. Sonuçta sen iş için kullanacaksın. Bir senede amorti eder merak etme ;)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.