Şimdi Ara

MİMARLIK MI İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ Mİ_??_

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
3
Favori
98.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar konuyla ilgili yorumu olanlar fikir verebilirler mi ?

mimarlık-inşaat mühendisliğinin farkları nelerdir artıları eksileri nelerdir_?_

maaşları nasıldır vb...._??_

• Mimarlık ta çok para var diyorlar Ama İnşaat İşi de iyi be abii
  • Arkadaşlar üniversite derslerinde zorlukları nelerdir_??_

konu hakkında bilgili olanlar paylaşabilirler
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FletneR_ -- 20 Mart 2014; 14:47:15 >
  • ikiside olur farketmez.
    ıkısındende tanıdıklar var 5 yıl ıssız kalınca sagda solda tezgahtar oldular
  • quote:

"Mimarlık mı inşaat mühendisliği mi" diye sorma ihtiyacı hisseden herkese istinasız inşaat mühendisliği demişimdir bugüne kadar.

Mimarlık gerçekten istemiyorsanız, o mu bu mu diyorsanız, çekilecek nane değildir.

Mimarlık bir hedef değildir; hedef Mimari'dir.

Aşk gibi.. Aşık mı olsam yoksa sadece sevsem mi diye soru olur mu? Mimarlık bence böyle birşey işte..
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fîrzen -- 2 Temmuz 2013; 0:27:17 >
  • mimarla inşaat mühendisi arasında üst ast olayı yoktur ikisinin de yetkileri kanunlarla belirlenmiştir.
    mimar statik projeye imza atamaz inşaat mühendisi ise mimari projeye.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MERTTT

ikiside olur farketmez.
    ıkısındende tanıdıklar var 5 yıl ıssız kalınca sagda solda tezgahtar oldular

ee yılda 5000 tane inşaat mühendi,si mezun olup en parlak döneminde talep 4400 lerde kalırsa olacağı tabiki o ne olcaktı başka bakalım millet krizdeyken görcez bide inşaatcıları öle her yere ev dikmeye benzemez kriz bakalım kaçı batacak kaç tane daha işsizlik ordusuna katılacak
  • İnşaatçının yanında mimarın sözü geçmez diye biliyorum sonuçta teknik mi sanat mı ?
  • maaşı için meslek seçilmemeli
  • Kardeşim 9 Eylül Mimarlık mezunu, isteyerek ve severek bu bölümü seçti, baya zordu okul yılları, proje çizimlerinde bende yardım ediyordum ona, şimdi İstanbul da Uluslararası bir firmada proje sorumlusu olarak çalışıyor, İnşaat Mühendisliği ile ortak gördükleri dersler vardı ancak mimarlık daha çok kişinin yaratıcılığına dayanıyor, yani Mimar kişi yaratıcı olmalı, klişelere saplanıp kalmamalı, ben kendisinede mimarlık mı, inşaat mühendisliğimi diye sorduğumda kızardı, çünkü mimarlıkta kendinden birşeyler vermen gerekiyor, inşaat mühendisliğinde ise fizik, matematik kuralları neyi gerektiriyorsa o, bu şekilde, yani kendime güveniyorum, gerekirse haftalarca düşünüp projeler çıkarırım daha sonrada bunları günlerce sabahlara kadar çizip kağıda aktarabilirim diyorsan mimarlık derim, bu arada emeğinin karşılığını tam olmasada tatmin edecek miktarda alıyorsun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: aBaBaDaN

Ben inşaat okuyorum.Mimarlıkla çok farklı olmaz herhalde program.Yani olurda öyle büyük farkılıklar olmaz.Bence inşaat oku mimarlık üzerine doktora yap

Ben mimarlık okuyorum. Program çok farklıdır. İnşaat mühendisleri tasarım dersi almaz ama biz statik dersi falan aldık. İnşaat okuyup üstüne mimarlıktan yüksek lisans ya da doktora büyük ihtimal yapılmaz ama bizim mimar olup inşaat mühendisliğinden yüksek lisans ve doktora yapmış hocalarımız var.

Bir de, yapı mimarın denetimindedir. Telif hakları yasasına göre, o bina onun eseri olarak geçer. Her türlü karar en son mimarın önüne gelir.

• Benim daha çok var gerçi ama bende aylardır bu ikisi arasında düşünüp duruyorum çocuklu hayalimdi otomobil tasarımcısı olmak yeteneğiminde olduğuna inanıyorum çizim konusunda, yaratıcılık konusunda ama bu alanda iş fırsatları çok sınırlı bende inşaat mühendistliği ile mimarlı arasında kaldım. Mimarılı düşünme sebebim hem ÖSS'de daha düşük puan ile daha iyi yerler kazanabieceğimi düşünmem, zevkli bir iş olduğunu düşünmem ve üniversitedeki derslerin daha kolay olduğunu düşünmemdi sizce bunlar doğrumu? Mimarlık daha zevkli ve kolaymı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: aBaBaDaN

Ben inşaat okuyorum.Mimarlıkla çok farklı olmaz herhalde program.Yani olurda öyle büyük farkılıklar olmaz.Bence inşaat oku mimarlık üzerine doktora yap

güzel düşünmüşsünüz teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: ottocu

maaşı için meslek seçilmemeli

bence göz önünde bulundurulmalıdır
  • yorumlara göre Mimarlık daha önde gözüküyor ve daha mantıklı geliyor

?
  • Bizim Bilader mimarlık okuyor eskşlehirde baya zor dersleri ama bitirince deyecek sanırım.
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FletneR_ -- 20 Mart 2014; 14:47:47 >
  • İnşaat mühendisliği çok daha geniş iş alanına sahiptir. Mimarlık inşaat mühendisinin üstünde diye birşey yok. Mimar yaptığı bina projesini inşaat mühendisinin yaptığı statik ve dinamik hesaplarına göre değiştirmek zorundadır. Artı inşaat mühendisliği mimarlık gibi bina işine sıkışıp kalmamıştır. Kanal, tünel, köprü, baraj, yol, elektrik santralleri, çelik yapılar, altyapı hizmetleri, sulama-kurutma.....uzar gider inşaat mühendisliğinin iş kolları. Sadece bina işi sanmayın inşaat mühendisliğini.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.