Şimdi Ara

'Milyonlarca Galaksi içerebilen bir simülasyon olamaz.'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Özellikle similasyon argünmanı karşıtlarının son zamanlarda söylediği bir söz. "Milyonlarca Galaksi içerebilen bir simülasyon olamaz."

  Peki gerçekten de öyle mi ?

  Işık hızının %99'u kadar hızlı gidebilen sonsuz yakıt'a sahip bir aracımız. Sınırsız Yiyecek ve su kaynağımız bile olsa. İnsan ömrü nedeniyle Bu galaksilerin çok az bir kısmına gidebiliriz. Bu durumda bu simülasyonun Milyonlarca Galaksi içermesi gerekmiyecektir. Sadece varmış gibi göstermeniz yeterli olacaktır.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > • Bana göre kainatta ışığa bağlı görüntü oluşturan bi nevi ayna veya prizma tarzı bi camsı yapı var. Prizmanın boyutlarına göre boyut farkları oluşuyor. Işığın rengi tayfı ve gösterdiği kadarına göre kainat kurgusu değişiyor.  Bu kaynağın bulunması halinde bu kaynağa ışık veren şey zaman ve mekan konusunda bize bilgi verecektir. Bu şey bize kısıtlı bilgi verip diğer boyuta göre bizi simule ediyor.  Kızıl ötesi mor ötesi alfa gama vs. Işınlar bizim aslında kor sağır olduğumuzu söyleyip insanın gorulen azasının aslında simulasyon olduğunu anlatıyor.  Harp esnasında zifirde kor olan tank personeli, denizin altında sağır olan denizaltı adamları inşa simule eden gece goruş ve sonarla bunu ispatlar.  Isı yayan nesne veya sonara çarpan şekil insan diye tanımlanır hale geliyor.  Balıkçının sonarda gorduğu balık mı? Hayır ancak sonara göre atılan ağdan çıkan şey balık oluyor.  Simule edilmek bence ışığın yorumu ile alakalı ve değişken bi gerçektir.  Hakkaten de 500 yıl öncesine ışığı giden bi askeri birlik alt edilemez bi insanın aslında insan olmadığı gerçeğini simule eder.  Teçhizatı ile ayrıksı olan artık teçhizatsız halini simulasyona çevirir.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Neden olamasın ki? Simülasyon dediğiniz zaman zaten sonsuz ihtimalden bahsediyorsunuz.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

  Neden olamasın ki? Simülasyon dediğiniz zaman zaten sonsuz ihtimalden bahsediyorsunuz.

  Olabilir, zira galaksileri çıkarttığımızda bile oldukça detaylı bir similasyon var elimizde . Yine de gereksiz yere milyonlarca galaksiyi simüle etmeye gerek yoktur. Bir tür görünmez duvar koymak daha mantıklı.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Survival -- 4 Ekim 2017; 1:25:29 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Survival


  quote:

  Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

  Neden olamasın ki? Simülasyon dediğiniz zaman zaten sonsuz ihtimalden bahsediyorsunuz.

  Olabilir, zira galaksileri çıkarttığımızda bile oldukça detaylı bir similasyon var elimizde . Yine de gereksiz yere milyonlarca galaksiyi simüle etmeye gerek yoktur. Bir tür görünmez duvar koymak daha mantıklı.

  Kime göre, neye göre diye sormak lazım. Simülasyon dediğiniz şey tamamen kendi kendine işleyen bir sistem olabilir. Birilerinin bir şeyleri belirlemesine lüzum yoktur. Bütün olarak rastgelelik üzerinden yürüme ihtimali vardır. Bu şartlar altında neden belirli sınırlar olsun ki?
 • Sanki bigbang den önce galaksiler vardı.  Gerekli fizik kuralları bilgisayara girilir ve evren oluşturulur. Teker teker parça koymaya gerek yoktur. Bizde homo sapiensken simulasyona gireriz ve homo sapiens sapiens oluruz.  Ayrıca bilgisayarlar o kadar gelişecek ki düşünceler oluşturbilecek ve istediğimiz her şeyi yapabilecek hâle gelecek.  Yani çok yüce diye bakmaya gerek yok evrene.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Ya başka gezegenlerde de başka yaratıklar yaşıyor ve bize ulaşamıyorlarsa?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

  Neden olamasın ki? Simülasyon dediğiniz zaman zaten sonsuz ihtimalden bahsediyorsunuz.

  Ben bu soruyu redditte Michio Kaku'ya sormuştum. Simülasyon teorisini mantıklı bulmadığını söylemişti. Sonra da şöyle bir şey söyledi:

  Kasırga bilimcileri kasırgayı simüle etmeye çalışırlar ama başarısız olurlar, kasırgayı düzgün simüle etmeleri için kasırga içindeki her atomun yerini bilmeleri gerekir. Bu yüzden kasırgayı simüle edebilecek tek bilgisayar kasırganın kendisidir diye espri yaparlar.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Praetorian123 -- 5 Ekim 2017; 19:25:33 >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: HADO77

  Bana göre kainatta ışığa bağlı görüntü oluşturan bi nevi ayna veya prizma tarzı bi camsı yapı var. Prizmanın boyutlarına göre boyut farkları oluşuyor. Işığın rengi tayfı ve gösterdiği kadarına göre kainat kurgusu değişiyor.  Bu kaynağın bulunması halinde bu kaynağa ışık veren şey zaman ve mekan konusunda bize bilgi verecektir. Bu şey bize kısıtlı bilgi verip diğer boyuta göre bizi simule ediyor.  Kızıl ötesi mor ötesi alfa gama vs. Işınlar bizim aslında kor sağır olduğumuzu söyleyip insanın gorulen azasının aslında simulasyon olduğunu anlatıyor.  Harp esnasında zifirde kor olan tank personeli, denizin altında sağır olan denizaltı adamları inşa simule eden gece goruş ve sonarla bunu ispatlar.  Isı yayan nesne veya sonara çarpan şekil insan diye tanımlanır hale geliyor.  Balıkçının sonarda gorduğu balık mı? Hayır ancak sonara göre atılan ağdan çıkan şey balık oluyor.  Simule edilmek bence ışığın yorumu ile alakalı ve değişken bi gerçektir.  Hakkaten de 500 yıl öncesine ışığı giden bi askeri birlik alt edilemez bi insanın aslında insan olmadığı gerçeğini simule eder.  Teçhizatı ile ayrıksı olan artık teçhizatsız halini simulasyona çevirir.

  Merhaba HADO77,

  bu cevabımsı denemem senin için.  Her yorumsu yazın çok öğretici.

  Senin eğitimsi hayatını merak ediyorum doğrusu.

  Bir insan bu kadar mı evladımsı olabilir, gerçekten şaşıyorum.  Senin din yazmak isterken her seferinde diyn yazmanı ise anlayamadım, çünkü farklı düşüncemsi fikirlerin var.  Bir de bu kadar karmaşıkımsı yazmaya çalışman beni üzüyor.  Ayrıca yarın ki milli maçımsı müsabakada, milliimsi oyunculara başarılar dilerim.

  Inşallah dünya kupamsı organizasyona katılabiliriz.Tabii bunun için hepimiz kenetlenimsi durmamiz gerekiyor.  Esenlikimsi kalmaya çalışın.  (Artık klavyemsi çevre birimim isyanımsı sesler çıkarıyor.

  Hoşçakal alın forumsu arkadaşlar...imdaaaat bana bir şeylerimsi oluyooooooorrrrrrr aarrrrrrgggghhhssss, plüf!#@$*)

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • fortuna1998 F kullanıcısına yanıt
  Otomatik portakalı seyrettikten sonra hiç bi şey eskisi gibi olamadı mallessef.  Seyretmeyin seyrettirmeyin

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • HADO77 kullanıcısına yanıt
  kitabi daha fena. bir acidan cok iyi, bir acidan cok fena.

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • Simule evren modeli Big Bang olayına kadar gidiyor ..  İçinde bulunduğumuz 3d+1d (uzay+zaman) evrenin aslında başlangıçta meydana gelen 2d düz bir evrenin yansıması olmasına dayanıyor ..  Southampton Universitesi'ndeki Matematik Bilimleri Profesoru Kosta Skenderis aynen şunu söyler ;  "Üç boyutlu bir görüntünün iki boyutlu bir yüzeye kodlandığını düşünün: Örneğin bir kredi kartında kullanılan sıradan hologramları... Ancak, bu ölçekte tüm evrenin kodlandığını hayal edin."  11 boyutlu M-Teorisi ile çakışan bir teori fakat ..  İlerleyen araştırmalar neler gösterecek görücez .. Zırva diyemem şimdilik ..

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.