Şimdi Ara

$ milyar dolarlık bir program algoritması yazdınız, peki bunu nasıl lisanslarsınız !?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
2.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • $ milyar dolarlık bir program algoritması yazdınız, peki bunu nasıl lisanslarsınız !?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DH Anonim -- 16 Ocak 2020; 12:34:11 >

• Akademik paper olarak yayınlamak iyi olur bence, bilişim dünyasında bir algoritmamız olur, belki ismimiz binlerce yıl yaşar. Floyd's algorithm, Kadane algorithm, sonra sieve of Eratostenes gibi

Aklıma milyon dolarlık Kaggle yarışmaları geldi. Bunların amacı genelde, insanların yeni algoritmalar, yeni modeller bulması için teşvik sağlamak. Senin sorduğun soruyu google'da aradım, quara'da aynı soruyu birileri sormuş: How do you price licensing of an algorithm?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tora-san -- 8 Ocak 2020; 15:24:30 >

• Algoritma ile bir ürün geliştirirsen değeri olur.
  • Cesitli kurum ve kuruluslar araciligi ile fikir ve sanat eserleri kanunu kapsaminda yerel olarak lisanslama yapabilirsiniz. Ayrica uluslararasi lisanslama yapabileceginiz cesitli kuruluslar da bulunmakta.

Ben sahsi isletmemi ve adini belirli bir kuruma, yazmakta oldugum oyunun haklarini baska bir kuruma lisanslattim.

Fakat bu lisanslamanin icerigi, boyutu ne olursa olsun sizin olusturdugunu icerige yuzde yuz koruma saglamaz. Bu islere kafaniz cok takiliyorsa ama yeterince savasacak maddi gucunuz yoksa bence direk acik lisanslama yapip , konu uzerinde gelistirmelerde liderlik yapacak konumda ilerleyin.

Zaten size akademik cevrelerden direk maddi destek saglanacaktir. Ozel sirketler de kendi is birimlerinin performansini artirmak adina sizi sistem muhendisi olarak bunyelerine katmak veya ortaklasa calismak isterler diye dusunuyorum.

Cunku nasil desem gunumuzde siz her lisansi alsaniz dahi o algoritmayi calan Rus veya Cin li sirket olsa dahi bunu ispat etmeniz, yargiya tasimaniz icin ciddi anlamda ekonomik destege ihtiyaciniz olacaktir. Algoritmayi lisanslarken tum icerigini kaydettirmek zorundasiniz nitekim.

• quote:

Orijinalden alıntı: bersgurs

Algoritma ile bir ürün geliştirirsen değeri olur.
    Ben buna katiliyorum cunku o zaman algoritmayi degil urunu lisanslarsiniz ve algoritmayi sirket bunyesinde Intellectual Property olarak gizli tutarsiniz. Mesela TurkRar gibi TurkZip gibi bir urun olursa o zaman o sekilde ilerleyebilir arkadas.
  • Öncelikle test programını yazardım.

Anladı o :)
  • SEO19;
    Daha kaynak kodlardan bahsediyorsun ya! Sen önce kankalarına () söyle adam gibi kapalı kaynak ufak bir .exe göstersinler yeter. Bırak kaynak kodunu falan kimseye lazım değil! Yeter ki sahtekarlık yapılmasın!

Yanlış adreste yanlış kişilere çattınız. Ha bir de cümlelere artık büyük harflerle başlamayı öğrenebilirsen daha iyi olur. Bu şekilde işin olmayan ciddiyeti de kalmıyor!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stack -- 9 Ocak 2020; 13:40:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stack

SEO19;
    Daha kaynak kodlardan bahsediyorsun ya! Sen önce kankalarına () söyle adam gibi kapalı kaynak ufak bir .exe göstersinler yeter. Bırak kaynak kodunu falan kimseye lazım değil! Yeter ki sahtekarlık yapılmasın!

Yanlış adreste yanlış kişilere çattınız. Ha bir de cümlelere artık büyük harflerle başlamayı öğrenebilirsen daha iyi olur. Bu şekilde işin olmayan ciddiyeti de kalmıyor!
    Milyar dolarlık algoritma yazdıysa exesinden de çıkartırız onu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • EmuDev E kullanıcısına yanıt
    Milyar Dolarlık yazılım var. MS Windows, MS Office, Adobe Photoshop...
    Bunlardan açığa çıkanı gördüm mü tosunum? Ben görmedim. Senin bahsettiğin anca "Merhaba Dünya!" yazan exe ler.
    Ha bir de fazla film falan izleme! Neticede ciddi yazılımlar senin anladığın tarzda ara kod üretmezler...

Çıkar çıkaracaksan hazırları var işte. Yok kesmiyorsa bir tarafın, atlama sağa sola işine bak
  • quote:

Neticede ciddi yazılımlar senin anladığın tarzda ara kod üretmezler...

Birşey biliyormuş gibi davranıp bi cacık bilmeyenler de çok komik oluyor.
  • EmuDev E kullanıcısına yanıt
    Bu ve benzeri konulardaki yazdıklarımın 1/40 ını anlayabilseydin burada komik durumlara düşmezdin tosunum. Sanırım Java veya C# gibi dillerle yazılan şeylerle uğraşıyorsun...

Sana ispatlaman ve boş konuşmaman için yol gösteriyorum. Örnek olarak şu aşağıdakini çöz, kaynak kodunu göster bakalım. Ben de çok merak ediyorum kodlarını. Hepi topu 15 kb lik çok değerli bir exe. Sana inanıyor ve ciddiye alıyoruz, çözersin bekliyoruz hadi canım...

http://imagecompression.info/gralic/qic1d.zip
  • Yanlış adamla uğraşıyorsun koç. Nerede kaynak kod çıkarılır demişim göster bakalım. İster java ister c# ister native kod olsun derlenmiş binary dosyadan algoritma anlaşılabilir. Adamdan "milyar dolarlık" algoritma yerine exesini istiyorsun, sanki o şekilde algoritma gizlenmiş olacak.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfi84 -- 5 Şubat 2021; 19:55:21 >
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    Doğrudur
    İlave olarak algoritma patentleri ABD dışında uluslararası geçerlilikte Japonya'da da verilmekte.
  • Stack S kullanıcısına yanıt
    x

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mghfreud -- 16 Haziran 2020; 0:7:35 >
  • mghfreud M kullanıcısına yanıt
    Geçiniz efendim bunları. Kimsenin bir nane çıkardığı veya çıkaracağı falan yok. Böyle bir şeyin örneği de yok zaten. Öyle olsa neler olurdu neler... Lütfen biraz ciddi olup işinize bakınız.

EmuDev: Şikayet edildin. Seviyeni de tahmin ettiğim üzere çok açık belli ettin. Ya düzgün teknik cevap ver ya da defol! Haline hem gülüyor hem de acıyoruz topluca
  • Hahaha, cok ezik adamlar var su forumda : ) Zevkle okuyorum soyle konulari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 10 Ocak 2020; 14:7:10 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.