Şimdi Ara

Milli savaş jeti için dev ortak: Rolls-Royce fabrika kurmak istiyor (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
178
Cevap
0
Favori
4.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Bide bununla üzerimizden uçup bomba yağdırsınlar bunuda görelim merak ettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim için bu uçağın %100 yerli olması gereksiz bir israr, kabloları çin’den, lastikleri kore’den, pilot koltuğu fransa’dan olsada fark etmez. önemli olan aviyonikler-motor-yazılım’a (hardware/software) sahip olmak.
  • brk_99 B kullanıcısına yanıt
    Stealth özelliği olmayacaksa o projeyi at çöpe gitsin zaten. F16 kullanmaya devam et daha iyi.

• Bu kafaya bayılıyorum: Jetin en tepe noktasına küçük yabancı firmaya ait sticker olacaksa bu jet milli olmaz. Tamam %99,9999 milli olur ama %100 milli olmaz. Sonuçta tam milli değil.

Başkalarının ürettiği motoru, kanadı, bombayı şuyu buyu alıp ülkende bunları bir uçakta birleştirip yine parçalarını topladığın ülkelere satmaktır milli olmak.

Ülkemizdeki muhalefet mantığına göre üretim yapmamalıyız. Zira üretimde kullanacağımız sözlerde bile yabancı kelime kullansak o üretilen şeyin milli olmadığına inanılıyor. Dünyanın hiçbir yerine hiçbir şekilde saf milli teknolojik araçlar yoktur iddiasındayım. Her şey milli olsa boyası milli olmaz.

Bizde şöyle bir sıkıntı da var: Diyelim ki zerresini bile dışardan almadığımız %100 saf yerli uçak yapsak "ama bilmem hangi şehrin neyi kullanılmış, şu şehir, şu şirket dururken" diye bu sefer içerden ayrım yaparız.

Bu kafayla gidersek en iyisi milli üretmeyelim. Gidelim İsrail'in kapısına yalvaralım da bize bir İHA'sını fazla görsün.

• yine çok bilmişler saçmalayıp durmuş. bu zamandan sonra onlarca yıllık birikimle geliştirilmiş motorlar yerine sıfırdan motor üretilmesi gerektiğini savunanlar çıkmış. yerli uçakta esas olan yazılımın, genel olarak komponentlerinin yerli olması. bugün f16'lar, yarın f35'lerimizde yazılım yerli olmadığından istediğimiz silahı entegre edemeyeceğiz ve kritik bir zamanda kontrolü kahbetme ihtimalimiz de olabilir. yerli uçağın motoru vs yabancı olmuş ilk başlarda bir önemi yok. marka yerli olacak, üretip satma hakkı bizde olacak. dahası rolls royce fabrikasını TR'ye kuracak ve bizim uçağa ait motorun üretme hakları bizde olacak. istediğimiz zaman üretebileceğiz.
    Bu %100 yerli kafasının bizim çok bilmişlerden başka dünyada eşi benzeri yok. bunlara kalsa savunma sanayiinin bugünkü eriştiği düzeyin daha en başlarındaydık. tekerleği yeniden bulmadan başlarlar.

• bizim yerlicilere kalsa iphone abd malı değil, apple dünyanın en çok kazanan teknoloji firmalarından biri ama yerli değil, o zaman at çöpe gitsin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: furkangunes04

Bu kafaya bayılıyorum: Jetin en tepe noktasına küçük yabancı firmaya ait sticker olacaksa bu jet milli olmaz. Tamam %99,9999 milli olur ama %100 milli olmaz. Sonuçta tam milli değil.

Başkalarının ürettiği motoru, kanadı, bombayı şuyu buyu alıp ülkende bunları bir uçakta birleştirip yine parçalarını topladığın ülkelere satmaktır milli olmak.

Ülkemizdeki muhalefet mantığına göre üretim yapmamalıyız. Zira üretimde kullanacağımız sözlerde bile yabancı kelime kullansak o üretilen şeyin milli olmadığına inanılıyor. Dünyanın hiçbir yerine hiçbir şekilde saf milli teknolojik araçlar yoktur iddiasındayım. Her şey milli olsa boyası milli olmaz.

Bizde şöyle bir sıkıntı da var: Diyelim ki zerresini bile dışardan almadığımız %100 saf yerli uçak yapsak "ama bilmem hangi şehrin neyi kullanılmış, şu şehir, şu şirket dururken" diye bu sefer içerden ayrım yaparız.

Bu kafayla gidersek en iyisi milli üretmeyelim. Gidelim İsrail'in kapısına yalvaralım da bize bir İHA'sını fazla görsün.
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lotusx -- 1 Haziran 2021; 13:35:3 >

• İngiliz adını duyunca tüylerim diken diken oldu.Daha dün AB,ye attıkları kazığı düşündüm.Dünya tarihinin en dalerevacı ulusu.En üçkağıtcı ulusu.Böyle bir ülkeylen hiç bir ortaklık yapılmaz.Kuyu kazıcı bir ülke bunlar.Adam kurucusu olduğu birliği yarı yolda bıraktı.Böyle bir ülkeye güvenilirmi.Vakit varken vazgeçilsin.Dünyada jet motoru yapan birtek bunlarmı kaldıda bunlar düşünüldü.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

İngiliz adını duyunca tüylerim diken diken oldu.Daha dün AB,ye attıkları kazığı düşündüm.Adam kurucusu olduğu birliği yarı yolda bıraktı.

AB’ye kazık atmadılar, adamlar zaten hiçbir zaman AB’ye fazla bağlı değillerdi:
    -Schengen üyesi değil,
    -euro üyesi değil.
    -ingilizler AB’nin kurucu üyesi de değiller.
  • travers kullanıcısına yanıt
    quote:

Orijinalden alıntı: travers

quote:

Orijinalden alıntı: bkn131

Milli savaş jetine dev ortak olursa, o jet milli olmaz artık. :D

Amerikan'dan satın almayalım, İngilizler hem bize ürettirsinler, hem parasını alsınlar, hem de kontrolü onlarda olsun. :D :D Çok milliyiz.

Siz yapın tamamen yerlisini biz de alkışlayalım. Ya da nasıl yapılacağını mevcut şartlara göre anlatın elinizi öpelim.

"Siz" derken demek istediğinizi tam olarak anlayamadım. Bir grubu temsil ettiğimi düşünüyorsanız, kendi adıma konuşuyorum; bireysel olarak jet yapacak, yaptıracak maddi kaynaklarım yok. Başka bir milletten olduğumu düşünüyorsanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım; vatandaşlarımızın vergileri pek tabii ülkemiz jet üretebilir. Mevcut şartlarla nasıl yapılabileceğini, kendi bilgim çerçevesinde anlatabilirim fakat ben bu işin uzmanı değilim; doğru olmaz. Son olarak hatırlatmak isterim ki ülkemiz mevcut şartlarının binde birine sahip değil iken dünyada ilk uçak üretimini gerçekleştiren ülkeler arasında idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkn131 -- 13 Ekim 2016; 20:36:54 >

• Kasatka kullanıcısına yanıt
    quote:

Orijinalden alıntı: Kasatka

quote:

Amerikan'dan satın almayalım, İngilizler hem bize ürettirsinler, hem parasını alsınlar, hem de kontrolü onlarda olsun. :D :D Çok milliyiz.

Her dediğin doğru da bir seyi kacirmisin usta.
    Oda bizim bu arada edineceğimiz bilgi birikimi.
    Sen simdi gidip kendin hic bir bilgi birikimin olmadan berber bile acamayacagina gore once bi berberin yaninda ise başlaman lazim.

Amacımız bilgi birikimi kazanmak ise bunu ülkemizin savunması için çok önemli bir konu üzerinden yapmayalım. Ticari uçak üretimi yapalım ve bir sürü yabancı ortağımız olsun. Vergilerimiz ile kurulsun bir şirket, bu şekilde yapalım. Bence aklı başında olan bütün vatandaşlarımız destekler bunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkn131 -- 13 Ekim 2016; 20:40:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nobidik

quote:

Ee şimdi koskoca amerika F22 raptor'ı Lockheed Martin'e yaptırarak kontrolü bir şirkete mi verdi. Çünkü ben Lockheed Martin'i özel bir şirket olarak biliyorum

Bahsettiğiniz konu hakkında bilgim yok. Fakat benim tartıştığım bu değil. Onların nasıl yaptığı değil burada önemli olan, bizim nasıl yapmamız gerektiği. Askeri bir projede ortağımızın olması, yarın istedikleri takdirde kullanabilecekleri kozu kendi elimizle vermek demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkn131 -- 13 Ekim 2016; 21:09:10 >

• -yerli savaş uçağımızın ortaği belli oldu, ingiliz şirketi BAE ana yüklenici, (design ve test)
    -motorlar ingiliz RR.
    -adamlar (bae) işin başında bazı kritik teknolojileri paylaşmayız dediler.
    -saab’a verilen danışmanlık paraları tamamen çöpe gitti.
    -işin özeti: ingilizler bize paramızla uçak yapıp verecekler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluflame -- 19 Ekim 2016; 16:41:14 >
  • Kesinlikle karsi oldugum eylemdir. Affedersiniz ama döt korkusundan, rusya ve cine yaklasmamamiz icin bu bir yerlerimizi yalamalar.

Kendimiz beceremiyorsak rusya, iran ve cinden destek almaliyiz ama genede bunlara elimizi vermemeliyiz. 52'de verdik sonumuz bu iste.

• istemezük... selüloza gerek yok ,yeterki ağaçlar kesilmesin..gotümüzü gerekirse yaprakla silerükçüler doluşmuş buraya yine

• RTE'de Donanim Haberi takip ediyormuş zaten.

İsteseler ne olur istemeseler ne!

• iyi gibi duruyor fakat birde şöyle düşünün

olasılıklar;

1-ingilterenin paraya ihtiyacı var ,cidden peri masalımsı düşünüyorlar ar-ge birikimlerini bize verecekler, yardım edecekler cici cici olacak her şey.

2-ingilterenin paraya ihtiyacı var,savaş uçagını birlikte üretecegiz kısmen ar-ge verecekler ama onlara bagımlıda olacagız,onlarsız üretemeyecegiz uçagı.

krtikik parçaları onlar yapacak onlardan almamız zorunlu olacak pahalıya satacaklar belki paraya sıkıştıklarında uçagı düşürecekler yazılımı
    gizleyecekler vs

3-yapacağız diyerek bizi sömürecekler yıllarca belkide bu projeden vazgeçsek idik üretimi sanayiyi geliştirmek için harcıyacağımız paraları buraya dökeceğiz sonucunda aynı önceki yüzyılda olan sovyet abd uzay yarışı gibi neticelenecek.

bence bahsettigim 2 ve 3 karışımı bir şey çıkacak karşımıza.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geranimo486 -- 2 Mart 2017; 18:7:59 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.