Şimdi Ara

Milli Muharip Uçak'ta son montaj aşamasına geçildi (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
317
Cevap
2
Favori
7.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Cevap vermeden kaç defa aldatıldık,kandırıldık onu söyle,yerli uçağımız göklerde

https://www.google.com/search?q=yerli+u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1m%C4%B1z+g%C3%B6klerde+2007&oq=yerli+u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1m%C4%B1z+g%C3%B6klerde+&aqs=chrome.2.69i57j0i512l3j0i22i30l5.6737j0j7&client=ms-android-hmd-rev2&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Uçağın son aşamaya geçilmesinde havelsan mı engeldi de, 200 civarı, nitelikli, itü, odtü, bilkent mezunu 5/15 yıl kurumda çalışmış tecrübeli çalışanların işine son verildi, kıyım yapıldı? sadece 1 ay kadar önce hemde. Türkiye yönetmeliklerle yönetilen, milletvekilliğinin tamamen saf dışı bırakıldığı (ki işe yaramıyorsa niye vatandaş niye bu vekillere maaş ödüyor emeklilikte dahil) merak sorusu olan, ucube bir şekilde, kaosa yuvarlanan kartopu misali sorunların çığ gibi büyüdüğü ortadoğu bataklık ülkeleri olma yolunda hızla ilerliyor, imalatında da kesin suri sığınmacı göçmen vs çalışıyordur.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• BekirHan kullanıcısına yanıt

@BekirHan adlı kullanıcının, yanıtlanan mesajı:

Fizibilitesi 2008 de yapılmış 2010 da ilk çalışmaları başlamış bir program KF-21 dostum. 20-25 yıl iddialı bir sallama olmuş. Ayrıca ilk uçuşun 12 yıla uzama sebebi kendi hükümetlerinin maddi gerekçelerle F35 mi alsak, yoksa bu işe devam mı etsek ikileminden kaynaklanıyor. Bilgi birikimle alakası yok yani. Kararlı olsalar çok daha kısa sürede uçar bir platform ortaya koyabilirlerdi. Sonuç olarak 1980 ler öncesi TR den çok daha kötü durumda bir ülkeden bahsediyoruz. Önemli olan kararlılık.

Kardeş Türkiye insanı bilmediği her konuda fikir sahibi , senin dünyanda kağıttan uçak yapıp uçurmak ile bir değil savaş uçağı uçurmak , kolay işler değil

Savaş uçağı uçtuğu hız çok yüksek hızlar , sadece bu uçağın uçtuğu hızdan dolayı bir sürü çözülmesi gereken gövde problemleri hesaplamaları olacak , en ufak hatada uçak havada parçalanır

bu yüksek hızlarda manevra yapacak , bu uçak manevra yaparken motorları hava alacak bazı uçaklarda hava girişleri uçağın altında bazılarında üstünde olur örneği gibi vs vs

"Yerli milli" tankımız için neden Almanya yada Kore'den motor istiyoruz sence? Dizel motor yapamıyor mu Türkiye? Ankara sanayii git yaparlar sana V8 dizel motor ama üretmek ile savaş meydanında sorunsuz çalışacak ürün üretmek bir değil , yaptık oldu ile bilim ilim olmuyor

F35 uçağı örnek , kaç tane ülke ortak oldu , Amerika gibi yüzlerce savaş uçağı tasarlamış üretmiş ülkede içinde sonuç? Hala sorunlar sorunlar neden acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Brother ToLGa B kullanıcısına yanıt

Dedi '' Togg' un fabrikası nerede diyen '' vatandaş.

• mmusty355 kullanıcısına yanıt
    Hacı adam tfx'te çalışmış mühendis. Ben Tai kötü ya da Tai'nin ürettiği şeyleri bilmiyorum demedim, buradan nasıl Tai iyi olduğu için arkadaşın Almanya'ya gidebildiğini düşünebildin o da çok enteresan, adam bireysel olarak gelmiş iyi bir mühendis, bu durum Tai'yi iyi yapmaktan daha çok onu iyi bir mühendis ve fikirlerini daha anlamlı kılar, buna odaklansana. Ayrıca Tai'nin neler ürettiğini açıp incelememe gerek yok moruk, ben Aselsan'da çalıştım, içeride neler dönüyor, neler üretiliyor biliyorum sen rahat ol. Siz sanırım zannediyorsunuz ki Tai iyi bir şirket olduğu için Almanya'dan teklif aldı, alakası bile yok, ben de Aselsan'da çalıştım ama yurtdışında çalışmamda tırnak kadar etkisi olmadı, Almanya'da geçmişindeki şirkete bakmazlar, kişiye bakarlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiç bahsedilmemiş yerli milli ayağına ama uçağı İngiliz BAE systems yapıyor. 2017'de imzalandı anlaşma. Ödemesi vs yapıldı. Multi milyarlık proje olarak geçiyor.

TR'de TAİ ile beraber yapılıyor. Motoru Amerikan. Olsun. Gurur kaynağı. Yerli motor olmasa da gurur kaynağı. Uçak motoru üreten kaç ülke var sanki? Herkes onlardan alıyor işte.

Partner bulmak, projeye başlamak bile büyük mesele. Etrafımızda bunu düşünebilen bir ülke bile yok. İlerde daha iyisi de olur, geliştirilir. Helal olsun diyor alkışlıyoruz.

Ama haberi yaparken bundan hiç bahsetmemek, %100 yerli havası vermek (klasik çakallık) Wright kardeşlerden beri 100 senedir uçak üreten ABD'nin F35'ine, F22'sine çöp muamelesi yapıp "biz daha iyisini yapıyoruz Türk mühendiz ehehe" demek artık alıştığımız işler.

Aşağıda takvimi filan var. Ne zaman test uçuşu olacak ne zaman ne yapılacak hepsi yazıyor. Programa da uygun gidiyor,  

5f452864201c4.pdf (defenceturkey.com)

Ege semalarında görmek için sabırsızlanıyorum  

• DH'nin teknolojiden anladıkları: Ayfon, İlon Mask, yerli ve milli ve yozgatlı savaş uçağı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • bi 5 seneden erken gelmez gibi geliyo bana

• Guhong01 kullanıcısına yanıt

ok hangi verilerle karsılaştırmış sorsana atsın görelim. mesela hangi uçak f 22 mi su 57 mi ? böyle konuştuğuna göre testlere girmiştir.

• Savunma sanayimiz tek başına ülkeyi kalkındıracak neredeyse...

• _turbo_ kullanıcısına yanıt

Şu saçmalıkta sakız gibi "bu başarıların siyasilerle ilgisi yoktur onların başarısı diyemeyiz" Tam aksine siyasilerin başarısıdır ,nasıl başarısızlıkları onlara yükleyebiliyorsan başarılar da onların sayesinde oluyor

En basitinden Selçuk Bayraktar 2009 da kredi alamamış ,2015 de siha atış testleri için izni o zamanın komutanlarından alamamış , siyasi irade arkasında durmasa üretebilecekmiydi üretse ne olacaktı sonu inönünün kapattığı Nuri Demirağın uçak fabrikası ve Gökokulları gibi olacaktı

Siyasi irade olmasa Togg olurmuydu yoksa sonu Devrim otomobili gibi mi olur du ?

Roketsan bu kadar gelişebilirmiydi ?

Tusaş kendi üretim programını belirleyip üretebilirmiydi ?

TEİ kendi helikopter ve uçak motorlarımızı üretebilirmiydi ?

Savunma sanayii cumhuriyet tarihimizin en güçlü dönemini yaşıyorsa bugünki siyasi diye küçümsediğin ileri görüşlü vizyon sahibi hükümet sayesinde olmuştur ,her konuda mı başarılı tabiiki değil ,başarısız olduğu konularda var ama Misak ı Milli ve İstikbal Göklerdedir konusunda en başarılısı

Tam Bağımsız Türkiye konusunda en başarılısı ,sınır ötesinde içinde en başarılısı ve en vizyoneri , pyd mi saldıracak , s400 ü kime karşı kullanacağız diyenleride görüyoruz ,yabancılara Türkiye güvenli değil turist göndermeyin diyenleri de görüyoruz

Milli savunma sanayii bugünler için hazırlanıp , arge ye bu kadar yatırım yapmasaydık bugün ukrayna gibi olurduk ,hristiyan olmadığımız için yardım eden de olmazdı..

Bugün Tayfun ortaya çıkmasa S-400 ler alınmasa ,1912 den beri giremediğin Libyada olmasak ,Somali de olmasak , L400 Uçak gemimiz ve bu gemiye göre uçak üretebilme kabiliyetimiz olmasa yunanistan , iran .. başımıza neler gelecekmiş ortada

İşte bunları görüp tedbir alan savunma sanayiine tüm desteği sağlayan siyasi irade var ve onun sayesinde bu coğrafyada bu kadar huzur içinde yaşayabiliyoruz ,bu kadar savunma sanayii ar ge sine para harcanmasına rağmen 1915 Çanakkale köprüsü ,3.Havalimanı gibi dev projelerde bitirildi Hayaldi Gerçek Oldu .. şu an yöneten Siyasiler Sayesinde ,söz konusu Vatansa gerisi teferruattır..

• uçaklar ihalar hepsı çöp. Onemlı olan f35 gibi dıkey kalkabılen yada ıranın yaptıgı gibi pick upların arkasından sapanla fırlatılabılen araclar. Su an urettıgımı hersey için pist gerekıyor pisti bombaladıgı an hiçbir işe yaramıyor hiçbiri hepsiçöp

• Brother ToLGa B kullanıcısına yanıt

Dolmuş şoförü jargonuyla cevap yazacaksan hiç yazma daha iyi Tolga.

• Zamanında birçok kişi akıncı ve tb-2ler için bunun motoru yerli değil diye karalama yapmışlardı.Sonuç ne oldu?Çok şehit verdiğimiz evlatlarımızı yitirdiğimiz bestlerderelerde,aktütünde,gabarda,beytüşşebapta bırak teröristi otlayan koyundan bile haberdar olur hale geldik.Kardeşim ne çabuk unutuyorsunuz çok uzak değil 2008 lerde Pkklı teröristler gruplar halinde rahatça geziyorlardı,katırlarda makineli tüfekler,keleşler,malzemeler taşıyorlardı.Eksiklikler ve ordudaki hainler yüzünden karakol baskınlarında bu ülke evlatları için bırak uçağı helikopteri bile zor gönderdiği zamanlar oldu.Çok mu zor aç Youtube'a aktütün 2008 diye.Askerlerimiz Kalekollar yerine zamanında kabak gibi alçak yerlere kaçakçılığı önlemek için derme çatma karakollarda vatan savunması verdi.Öleceğini bile bile savaştı.Mühimmatın sınırlı olduğunu,iletişim hatlarının bilerek kesildiğini(Fetöcüler) ne çabuk unuttu bu millet.Çok şükür geldiğimiz nokta bir mucize.Bu da isterse bu milletin neler yapabileceğini gösteriyor.Biz Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri'nin yaptığı gibi 8 yıla 80 yıllık iş sığdırmaya çalışıyoruz.Keşke bunlara 50'lerde 60'larda başlasaydık ama maalesef olmadı.Devrim arabaları herkesin malumudur.Bu ülke bir şey yapmak istese herkes bir şey dedi ama kimse çözüm sunmadı.Savaş uçağının aviyoniklerinden tutun motoruna,gövdesine,füzelerine(hava-hava,hava yer...),radar sistemlerine,görünmezliğine kadar bir ton işi var.Geçenlerde bir haber çıktı Aesa radarla alakalı.Bizim kuş beyinli medya tabiki haberini çok fazla yapmadı.Bu gibi teknolojiler gerçekten zor teknolojiler.Hintlilerin geçenlerde haber sitelerinde bir habere denk geldim.Bizim montaj hattındaki mmu ile ilgili yorumlar yapıorlardı.Onlarda durum vahim.Herkes gerekli fonun ayrılmadığından şikayetçiydi orda.Bizim en önemli artımız bir nevi kaportacılıktan gelerek bu işe başlıyoruz yani çıraklığını yaptık bu işin F-16 larla beraber.Şimdi ustalığa çıkma gayretinizdeyiz.Yav benim 97 polom var.Bir parçasına tamir için baktım.İsmi boğaz kelebeği diye.Koca 2000 tllik parçada 2 potansiyometre,1 rölanti motoru var.Almanlar böyle böyle söz sahibi oldular.Biz bazen ülke olarak bazı şeyleri gereğinden fazla büyütüyoruz.Bu uçakta kaybedecek neyimiz var ki?Öldürmeyen şey sizi güçlendirir derler.Şu uçağı yapsak tanesini 80 milyon dolarlardan satsak kötüsü mü olur?Ben size en az 6 müşteri sayarım.Ayrıca devletin her bir projesini bu devlet kamuoyuna açıklamak zorunda mı kardeşim?Geçen tayfunda gördük.Mesajı vermeseler Yunan'a nerden haberimiz olacaktı?Bizim ülkenin sorunu:''"Herkes 17 devlet kuruldu diye övünür ama niye 16'sı battı diye düşünmez."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akcam46 -- 25 Kasım 2022; 1:24:2 >

• Bir çok şeyi eleştirebiliriz ama net bir durum var ki AKP döneminde savunma sanayi epey atak yaptı.

Tabi uçağın başarıyla görevini yerine getirdiğini görmeden zevklenmek doğru olmaz.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.