Şimdi Ara

Milli muharip uçağın birebir modeli ilk defa Paris Air Show'da sergileniyor (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
281
Cevap
0
Favori
11.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam tfx projesi şu aşamada tek türkiye ortağı olduğunu düşünürsek milli demenin neyinde sakınca görüyorsunuz. Başka katılımcı olursa adı değişir. Tfx projesi, a olur, b olur. Milli denildiğinde %100 yerli içeriğini mi taşıyor. Siyasilerin bunca zaman neden destek vermediğini sorusunu bana değil oy verenlere sorun, gözü kapalı oy atanlar cevaplasın. Siz sürekli farklı sorular sorarak iddaa çürütme yolundasınızda bu şekilde sonuca varılmaz. Benim demek istediğim uçak yapılır yapılamaz mı sorunun cevabı idi. Ambargo konusunda birşey yazdığımı hatırlamıyorum. Ambargo konursa proje bitmez.
    Tfx ile ilgili bilgiyi temel kotil daha önce açılladı varsa vaktiniz izleyin.
    https://youtu.be/0OF7Qlx48CA

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: lord87

ülkede ne kadar boş insanlar var, bilgi yok beyin yok ama fikir çok.
    Fuarda sadece uçağın tasarımı sergileniyor, bunu bile eleştiriyorlar, ulan siz yaptınız da biz mi kullanmadık, görende daha önce binlerce uçak ürettiler sanacak.
    sizin zihniyetinizdekiler olan üretim tesislerini kapattı, şimdi mühendisler uğraşıyor uçak üretmek için onuda eleştiriyorsunuz, mantığa bak yaa.
    helal olsun.

+1
  • Xdian X kullanıcısına yanıt
    Bende size yapılır mı yapılmaz mı konusunda soruyorum.

Yazılımı bize ait mi? İstediğimiz bombayı takip Kendi kıta sahamız içinde istediğimiz yeri vuracak miyiz? Uçağı kaldırırken birilerine Haber verme zorunluluğu var mı bana bunları yazin lütfen.

Ben parçasına bakmıyorum ben uçağın bütünü bize mi ait.onu.merak ediyorum.

Atak helikopterini neden satamiyoruz?

Motorunda İngiliz firma Amerikan firma var. Peki bu savaş uçağında da Bir ülke kalkıp benim iznim olmadan vuramazsin derse bunun bize ne faydası oluyor?

Yerlilik olayı parçasını ülkede üretmek değildir. Parçasını yabancıdan al ama kullanım hakkı tamamen senin olsun.
    Şimdi Apple cihazların parçaları çin den geliyor çin kalkıp benim ürettiğim parçalar bunlar kullanma diyebilir mi? Asla diyemez çünkü dizaynı Amerikan patentli.

Peki Bizim Kendi patentimiz olan parçalar ağırlıkta mi bu uçakta? Eğer öyle ise ister Çin'de yaptırılsin ister Hindistan da bize karışmayacaklar ise süper proje.
    Ama ilerde çin ile kapistik parça tedarik kesildi Kendi ülkemizde devamını yapabilir miyiz onun çalışması yapıldı mı önemli olan bu.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    içi boş dediğin 2 ton ağırlığında maket ve yapan almanyadaki tusaşın firması bizimkilerin maketi yine iyi birde Almanya,Fransa ve İspanya ortak yapacakları uçağın maketine bir bak http://www.milliyet.com.tr/100-milyar-euroluk-tarihi-anlasma-ekonomi-galeri-2890794/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nerdeburda -- 18 Haziran 2019; 0:7:14 >
  • straptezlo S kullanıcısına yanıt
    gururlanabilirsin almanyadaki yapan firma türk firmasıhttps://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1267169-tai-gmbh-grunewald-stade-gmbhyi-satin-aldi
  • Milli muharip ucagi duyuruldu

Muhalefet: secim yatirimi

Milli muharip ucagi icin 3D gorseller yayinlandi

Muhalefet: %100 yerli degil

Milli muharip ucagi icin tarih verildi

Muhalefet: imamoglu gelecek dertler bitecek

Milli muharip ucaginin birebir modeli sergilendi

Muhalefet: f22’den kobyalamislar

Milli muharip ucaginin prototipi tamamlandi

Muhalafet: gene secim yatirimi

Milli muharip ucaginin test ucuslari tamamlandi

Muhalafet: yoldan baska ne yabtilar

Milli muharip ucaginin uretimine gecildi

Muhalefet: soganin kilosu kaca

Milli muharip ucaklari goklerde

Muhalefet: demir aglarla orduk ana yurdu en bastan

Milli muharip ucagi teror yuvalarini bombaladi

Muhalefet: bizim orada ne isimiz vardi ki

..

..

..

..

..

• quote:

Orijinalden alıntı: edirneli86

Bende size yapılır mı yapılmaz mı konusunda soruyorum.

Yazılımı bize ait mi? İstediğimiz bombayı takip Kendi kıta sahamız içinde istediğimiz yeri vuracak miyiz? Uçağı kaldırırken birilerine Haber verme zorunluluğu var mı bana bunları yazin lütfen.

Ben parçasına bakmıyorum ben uçağın bütünü bize mi ait.onu.merak ediyorum.

Atak helikopterini neden satamiyoruz?

Motorunda İngiliz firma Amerikan firma var. Peki bu savaş uçağında da Bir ülke kalkıp benim iznim olmadan vuramazsin derse bunun bize ne faydası oluyor?

Yerlilik olayı parçasını ülkede üretmek değildir. Parçasını yabancıdan al ama kullanım hakkı tamamen senin olsun.
    Şimdi Apple cihazların parçaları çin den geliyor çin kalkıp benim ürettiğim parçalar bunlar kullanma diyebilir mi? Asla diyemez çünkü dizaynı Amerikan patentli.

Peki Bizim Kendi patentimiz olan parçalar ağırlıkta mi bu uçakta? Eğer öyle ise ister Çin'de yaptırılsin ister Hindistan da bize karışmayacaklar ise süper proje.
    Ama ilerde çin ile kapistik parça tedarik kesildi Kendi ülkemizde devamını yapabilir miyiz onun çalışması yapıldı mı önemli olan bu.
    Siz ne istiyorsunuz çok merak ettim ? Yerli demeyelim ne diyelim istersiniz?

Atak helikopterinin de ilk görselleri ortaya çıktığında “bu uçak yerli değil, parçaları bir araya getirip montaj yaparak insanları kandırıyorsunuz” gibi saçma ve yersiz tartışmalara girildi. Bugün atak helikopterinin motorunu dahi kendimiz yapacak seviyeye geldik. Keza aynı şeyler altay için geçerli.

Atak ve altay ın ilk yapıldığı dönemlerde yapılan “ bu x yerli değildir, montajdan ibaret” vs. gibi tartışmalar ne kadar yersizse, bugün bu yaptığın tartışma da malesef o kadar yersiz. Verdiğin mücadelenin türk milleti adına en ufak katkısı yok.

Ayrıca Atak helikopterleri kalkış yapacağı esnada kimseye hesap verdiğini sanmıyorum. Ek olarak satamıyo da değiliz gayet satıyoruz, bkz. Pakistan. Yine bildiğim kadarıyla atak helikopterinin yazılımı da bize ait.

Bunun bir süreç olduğunu idrak edebilmek lazm.

• Çok merak ediyorum rusyadaki bazı insanlarda şöyle diyormudur... ya ne tankı-uçağı topu alman topu parçalar çinden geliyor ne rusu biz daha domat biber buğday yetiştiremiyoruz diyen varmıdır acaba

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Closer kullanıcısına yanıt
    Motorunu dahi mi?

Atak helikopterini italyanlardan aldık bize lisans verdiler parçalarını söküp takabiliyoruz ve satış iznimiz de var ARM firması gibi o da mimari tasarlar üretir satış ve lisanslama hakkını satar samsung buna exynos der apple a11 huaweii krin vs vs hepsi de bu telefonları başkalarına yani bize satabilir. O da aynı mantık adamlar bize lisans ve teknoloji hakkını verdi sıfırdan mühendislerimiz bir araya gelip bu helikopteri yaratmadı yani. Altayın şuanda motoru dahi yok kalibrasyon problemleri de var şuanda yakından takip ediyorum.

Atak helikopterinin yazılımı tamamen bize ait değil şöyle düşün proje ödevin için otomasyon programı yapman gerekiyor bu programı yazılım bilen bir arkadaşına yaptırıyorsun sonra programı bi de sen açıp bir kaç yerini editliyorsun.

Aslına bakarsan ayrışmaya gerek yok siz de biz de ülkemiz adına bir şeyler olsun gururlanalım istiyoruz ama bazılarımız göz boyama olmadan istiyor bazılarımız olsun göz boyansın sonuçta maket de olsa bu bir şeydir diyor.

• ben halep'te 70 arşın atlıyorum

Bu kıvamda bir iddia, düşün ki microchip üretemiyorsun işlemci üretemiyorsun hiç ciddi bir uçak üretmemişsin, yerli olarak ürettiğin en komplike şeyler beyaz eşya, otomobilleri bile bin bir lisansla üretiyorsun ve birgün öyle eğitim uçağı ya da keşif uçağı da değil direkt avcı uçağı üretiyorsun.

Yav he he.

Montajı üretim sananlar için geliyor "ben de evden hiç çıkmadan amerikadaki en hızlı bilgisayarlara denk bilgisayar yaptım geçen sene." aslolan patenttir, (iktidarın mantığını bildiğim için açıklama gerekiyor ; içeriği olan, zırvalık olmayan talep gören) patenttir. Patentlerin yarısı bizimse ve muadillerine denkse (ki eminim değil) bu nispeten yerli sayılabilir yine de tümden yerli değildir. Durum ne peki şu anda benim pc topladığım gibi toplama bir alet üstelik muadillerine denk te değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunirgerep -- 18 Haziran 2019; 1:20:28 >

• Dilerim ki bit gün gerçek olur. Ama pek umudum yok açıkcası. Hale bak. Maket.

• DH den kaynaklanmıyor. Bir kaç yazı editörü var, sürekli böyleler. Eleştirene milli değil diyen bir kaç kendini bilmeze sesleniyorum. Bu memleket sırf sizin değil, insanlar bir iyilik görür, bir gelişme görür, alkışlar, bir eksik görür eleştirir. 10 Seneyi aşkın süredir bu ülkede İktidar kaynaklı o kadar çok milli değerimiz propaganda malzemesi yapıldı ki, artık insanlar şüphe etmeye başladı. Son 5 yıldır her sene daha kötü, her sene daha vahim hale geldik. Her sene 1 seçim yapıldı, her sene yalan vaatler ile milletin gazı alındı.
    Tabi ki bazı insanlar tepki gösterecekler. Tepki göstermesi, Türkiye bunlara sahip olamasın zihniyeti değildir.
    Eleştiri velinimettir, önce bunu anlayın. Bütün başarılı ürünlerin arkasında iyi seviyede testler, feedback'ler ve QA çalışmaları olur.

Gerekirse 15-10-5 sene öncesinden çok değil birer adet örnek veririm, ne denli vaatler olduğu, şimdi esamesinin okunmadığı görülür. Öyle klavye başında ülke kurtarılmaz. Böyle kurtlar vadisi edaları ile bir neslin kafası zaten eridi gitti, aynı tatavayı burada boşa sürdürmeyin.
    Ne kadar teknoloji de söz sahibi olursak o kadar milli gücümüz olur. İnş başarılı olurlar. İsterlerse alt parçalarını özgün olarak üretebilsinler, %100 olup olmaması dert değil. Bu çağ da mesele her şeyi %100 üretmek değil, gerçekten teknolojik olarak öne çıkaran parçaları, işlemciyi, yazılımı, yüksek performanslı mekanik aksamı tasarlayıp üretmek. Şayet biri çıkıp hepsini %100 üreteceğiz diye baştan diyorsa, balık baştan kokacak demektir. Bir daha da böyle uzun yazmayacağım. Hadi eyvallah!

• Bunu yazın yazmasına da, seçim öncesi yazınca ve hep seçim önceleri eskiden verilen müjdelere bakınca komik oluyor. Seçim zamanı olmasa ne iyi derdim, ama böyle bir zamanda hadi git...

• Eryıl34 kullanıcısına yanıt
    tank motoru üretmek öyle basit bir olay değildir, hele hele yıl 2019 olduktan sonra son teknoloji bir motor üretmek hiç basit birşey değildir.

kendi motorumuzun argesi tasarımı vs bitene kadar şimdilik olanla idare etmemiz gerekiyor. bugün motoru dışarıdan alırsın, yarın kendin üretip kendi ürettiğin motorla kullanırsın.

millet abd, rusya gibi ülkelerle kıyaslıyor, o adamlar tankları 1. dünya savaşından beri kullanıyorlar, rusların 2. dünya savaşında ürettikleri tankları sayı değilde tonajla ölçtüğüne dair yazılar vardı internette.

sonuç itibariyle biryerlerden başlamak lazım, yoksa aynı kıbrıs harekatında bize araçların, ekipmanların verilmemesi gibi olası bir savaş durumunda dımdızlak bırakılırız.

• Kim bu memleket için bir adım atıyor, bir tuğla koyuyorsa Allah ondan razı olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bunu uçaktan çok macundan yapılmış kanatlı bir cihaza benzeten tek ben miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: edirneli86

Yaşasın Arabistan mi demeliydik yada yasa Suriye mi?

Alıntıları Göster
    Seni bilmem de, ben YAŞASIN TÜRKİYE diyorum muhtar.
  • Bu projenin sonu diğerleri gibi olacak. 2021'de bu projeyi iptal edilip 2023'te seçim için hayali uzay projesi başlar.

alıntı

Seçim öncesi duyurulmuştu

TRJET isimli proje, 7 Haziran seçim kampanyasına rastlayan 27 Mayıs 2015’te dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından büyük heyecanla açıklanmıştı.

---------------
    Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Cebeci, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM) ve merkezi ABD’de bulunan Sierra Nevada Corporation (SNC) iş birliği ile hayata geçirilmesi planlanan 'yerli uçak' projesi TRJET projesinin rafa kalktığını yazdı.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/06/03/yerli-ucak-fabrikasinin-nereye-kurulacagi-aciklandi?
    https://www.cnnturk.com/ekonomi/turkiye/yerli-yolcu-ucagi-projesi-rafa-kalkti?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3qzotix -- 18 Haziran 2019; 8:1:10 >

• Allah uçmayıda nasip eder inşallah tasarımına hayran oldum çok güzel maşallah :) En kısa sürede Türk Hava Kuvvetlerimizin filosunda görmek dileğiyle

• mock-up yapmakla gerçeğini yapmak arasında milyar kere fark var.
    abd bile F35'i 20 yıldır yapmaya çalışıyor, hala hatalar çıkıyor, orasını burasını değiştiriyorlar.

ayrıca mock-up'ı bile bir alman şirketine yaptırdık, biz yapmadık !!!
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.