Şimdi Ara

Milli muharip uçağın birebir modeli ilk defa Paris Air Show'da sergileniyor (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
281
Cevap
0
Favori
11.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: edirneli86

Hmm yerli ve millî proje de gurur kaynağımız maketi Almanya da yaptırıp Fransa'ya ucuz taşımacılık ile nakletmek.

Gerçekten mükemmel bir gurur. Ama bunu ülkemizde yaptırıp BiraZ maliyetine katlanıp Fransa'ya taşımamız daha uygun olmazmi?

Hatta maliyetli olur diye hiç üretmeden bir yerden alsak daha büyük gurur olmaz mı?

Alıntıları Göster
    Hiç üretmeyip, tamamen dışardan almanın milli gururla alakası yok ki.

El şeyi ile gerdeğe girerek mi milli gurur yapacaksın?

Bakınız çok sağlam ve pahalı bir bilgisayarım var; parçalar abd den ama olsun, neticede benim.

Bak bak son model Lamborghini m var, yurtdışından özel yaptırdım ama olsun, sonuçta benim ve milli(?)

Yani gördüğünüz gibi milli gururu olmuyor.
    En basitinden warband steamde 10 TL lik oyun ve güzel. Ayrıca milli bir gurur.

Ona tam denk olmasa da For Honor 30 € ve 210 TL.
    Steam de muhtemelen 100 lira civarındadır.

Her halükarda üretimi ucuz olur ve halka ucuza mal edersin, dışa bağımlı olmazsın. (Yerli araba hariç, devlet ithal arabadan kazandığı için yerli araba kolay kolay yapmaz, en azından Suriyeliler gidene kadar yapmaz.)

Tabi diyeceksiniz ki üretim aşaması ve ar ge süreci daha maliyetli..

Almanya 2.dünya savaşına 1.savaştan sonra teknolojik birikimiyle sağlam tankları ile her motorları ile damga vurdu. Goliath ve robot teknolojileri ile de bugünkü küçük ev aletleri ve beyaz eşyaları üretti. Ayrıca uçak ve tank motoru geliştiren BMW Ferrari Mercedes gibi şirketler bugünün araba sektörünün öncüleri haline geldi.

Biz boş boş durup, bir şey yapmazken; almanlar ne yapsak bosch, çalışalım bir şeyler üretelim de dünya bize bağımlı olsun bari deyip, bugünün dünyasına lider oldular. Tabi yazılım için çalışan Abd ve şirketleri kadar konuşulmadı ama emeklerinin karşılığını aldılar. Türkiye neden yapmasın?

Not: Parti tutmam, tarafsızım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• DeepBluee2 kullanıcısına yanıt
    atak yerli olmasada bir sonraki adımda olacaktır sen ilk adım atmadan hemen koşmayamı başladın bakınız çin malı dediğiniz telefonlar buğüna abdnin korkulu rüyası oldu nereye saldırıcağını bilemiyor..
  • Miu M kullanıcısına yanıt
    50 sene önce yapanlar uzaydan gelmedi o vakitlerde ne işimiz var abdden alalım diyenler zırlardı gene zırlayanlar var geçmişten ders çıkar biraz..
  • ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    "Bir şeyi eleştirebilmen için daha iyisini ortaya koyman gerekir diyorum"

Hahah hayatımda böyle saçma birşey duymadım , a haberi bile geçmişsin maşallah.
    Google , apple ı eleştirmek için şimdi daha mı iyisini yapmamız lazım?
    Chpnin , akpnin yanlışlarını eleştirmek için onlar gibi parti kurup daha mı çok oy almak lazım.
  • keşke yapılsa ama araba işi gibi olmasın işte

• quote:

Orijinalden alıntı: Yasin_1903

Hiç üretmeyip, tamamen dışardan almanın milli gururla alakası yok ki.

El şeyi ile gerdeğe girerek mi milli gurur yapacaksın?

Bakınız çok sağlam ve pahalı bir bilgisayarım var; parçalar abd den ama olsun, neticede benim.

Bak bak son model Lamborghini m var, yurtdışından özel yaptırdım ama olsun, sonuçta benim ve milli(?)

Yani gördüğünüz gibi milli gururu olmuyor.
    En basitinden warband steamde 10 TL lik oyun ve güzel. Ayrıca milli bir gurur.

Ona tam denk olmasa da For Honor 30 € ve 210 TL.
    Steam de muhtemelen 100 lira civarındadır.

Her halükarda üretimi ucuz olur ve halka ucuza mal edersin, dışa bağımlı olmazsın. (Yerli araba hariç, devlet ithal arabadan kazandığı için yerli araba kolay kolay yapmaz, en azından Suriyeliler gidene kadar yapmaz.)

Tabi diyeceksiniz ki üretim aşaması ve ar ge süreci daha maliyetli..

Almanya 2.dünya savaşına 1.savaştan sonra teknolojik birikimiyle sağlam tankları ile her motorları ile damga vurdu. Goliath ve robot teknolojileri ile de bugünkü küçük ev aletleri ve beyaz eşyaları üretti. Ayrıca uçak ve tank motoru geliştiren BMW Ferrari Mercedes gibi şirketler bugünün araba sektörünün öncüleri haline geldi.

Biz boş boş durup, bir şey yapmazken; almanlar ne yapsak bosch, çalışalım bir şeyler üretelim de dünya bize bağımlı olsun bari deyip, bugünün dünyasına lider oldular. Tabi yazılım için çalışan Abd ve şirketleri kadar konuşulmadı ama emeklerinin karşılığını aldılar. Türkiye neden yapmasın?

Not: Parti tutmam, tarafsızım.

Alıntıları Göster
    Samimiyet yok. Bakin.yerli araba isteyen 2-2.5 milyar dolara Volvo yu..
    Opel PSA gurubuna 2.2 + borçları falan en baba 3.5 milyar dolara satıldı.

Şimdi bunları alacak gücümüz yok muydu? Vardı para.akiyordu dolar ucuzdu neden alınmadı?

İnşaat sektöründe yükselen yıldız oldukta putzmeister beton makinalarını neden almadık Çinliler onuda aldı.

Daha birçok şey var. Neden tank paleti sattık. Neden yerli milli firmalarımızı yabancılara sattık.

Eğer yerli milli bir iş yapacak isek.once.elindekileri güçlendirip üstüne yenilerini açarsın. Ama bizde var olanı sat parçaları ordan buradan al sonra yerli.

Peki paralar neereye gitti..? Yerli ve millî yazlık kışlık külliyelere. Suriyelilere.

• quote:

Orijinalden alıntı: Source

Bir yerden de başlamasak mı? Arkadaşlar ABD dediğiniz ülke yıllardır savaş uçağı üretiyor Türkiye 1930'lu yıllarda bu işi bıraktı haliyle ABD gibi tecrübeli birikim sahibi değiliz değiliz..

Aynı oyunu bende oynamıştım bu arada.
    1930 larda neler yaparak uçak yapmisiz bakmak gerek. Şimdi neler yapmayarak uçak yapmaya çalışıyoruz onada bakalım.

Siz kalkin elinizdeki en değerli firmaları fabrikaları satın yabancıya, elinizdeki tank palet fabrikasına 50milyon dolar yatırım parası bulamayınca satın Arap Lara,
    Dolar ucuz iken kilinizi kipirdatmayin dolar fırlayınca uçak yapacaz,

Daha bir sürü şey samimiyet yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark_Soul

"Bir şeyi eleştirebilmen için daha iyisini ortaya koyman gerekir diyorum"

Hahah hayatımda böyle saçma birşey duymadım , a haberi bile geçmişsin maşallah.
    Google , apple ı eleştirmek için şimdi daha mı iyisini yapmamız lazım?
    Chpnin , akpnin yanlışlarını eleştirmek için onlar gibi parti kurup daha mı çok oy almak lazım.
    Senin saçmaya nasıl baktığına bağlı bu.Burada bahsettiğim şey sizin kişisel beğenileriniz değil. kim olduğuınuzu bilmiyorum umrumda bile değil hatta kim olduğunuz.
    A Haberle Ak Parti veya CHP ile ne alakası var birader söylediğimin?Ben evrensel birşey söylüyorum.Ne parti ismi verdim nede başla birşey.
    Eleştirebilmen için daha iyisini yapman lazım veya daha iyisini yerine koyman ya da en kötü o işi yapandan daha iyi bilmen lazım diyorum.Fikir söylemek başka eleştirmek başka birşey.Uzmanı olmadan eleştiri yapılacak konu var yapılmayacak konu var.Elma- armut sap-saman.Kaçıncı kez yazmam lazım bu basit şeyi anlamanız için?
    Googleın hizmetini eleştirirsin Google sen bu işi beceremiyorsun diyemezsin. Appleın şu programı neden şöyle RAM şu kadar olmalıydı diyebilirsin.O senin kişisel fikrindir seni bağlar.Ama çıkıp Aplle sen telefon yapmayı bilmiyorsun dersen daha önce söylediğim gibi en masum tabirle ukalalık yaparsuın.Daha çok şey söylenir de yeri değil burası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 19 Haziran 2019; 12:12:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: edirneli86

Samimiyet yok. Bakin.yerli araba isteyen 2-2.5 milyar dolara Volvo yu..
    Opel PSA gurubuna 2.2 + borçları falan en baba 3.5 milyar dolara satıldı.

Şimdi bunları alacak gücümüz yok muydu? Vardı para.akiyordu dolar ucuzdu neden alınmadı?

İnşaat sektöründe yükselen yıldız oldukta putzmeister beton makinalarını neden almadık Çinliler onuda aldı.

Daha birçok şey var. Neden tank paleti sattık. Neden yerli milli firmalarımızı yabancılara sattık.

Eğer yerli milli bir iş yapacak isek.once.elindekileri güçlendirip üstüne yenilerini açarsın. Ama bizde var olanı sat parçaları ordan buradan al sonra yerli.

Peki paralar neereye gitti..? Yerli ve millî yazlık kışlık külliyelere. Suriyelilere.

Alıntıları Göster
    Biz Volkswagen a ortak olduk ama mesele araba değil.
    Devlet yerli araba yapmak istemiyor, yoksa çoktan yapardı hatta DEVRİM gibi %100 yerli araba da yapabilir. O zaman yapan, bugün de yapar. Neden yapmıyor? Çünkü arabayı dışardan alıp, içeriye yüksek vergiyle satmak yerli arabadan daha çok kazandırır.

Devlet zenginden alıp, Suriyelilere veriyor. Hepsini değil de bakımının bir kısmını karşılamak için ithal arabanın önemi ortada.

Ee yüksek vergi olmasa gencinden yaşlısına, zenginden fakirine herkesin arabası olur ve hatta 1 den fazla arabası olur. Bu durumda devlet çözmesi gereken; hava ve ses kirliliğinin yani sıra, trafik ve asayiş te sıkıntı olacaktır. Herkesin arabası olsa, toplu taşıma ve bisiklete teşvik azalır. Bunlara da binen olmali ki devletin bu kalemi kesilmesin.

İnşaatla ilgili şu gerçek var; abd bize para verirken, bize siz inşaatın öncüsü olacaksınız, bu parayı betona harcayın dedi (Tabi hepsini değil) Bizde inşaat şirketleri büyüdü, inşaatın şöyle iyi yani var. Yaparsın evi 25 e mal edersin, hadi 75 e satarsın. Bizim uyanıklar 50 ye mal edip, 400 e hatta 500 e sattıkları için ve devlet bu kurumları denetlemediği için halk bitap ve harap düşmüş olabilir. Tabi evi yapar satarsın hızlı para kazanırsın.

Inşaat bu yüzden iyidir ama o evi değerinin çok üstünde satıp, halkı dolandırırsan; betondan kazandığınla, teknoloji ve üretime yatırmazsan, o hızlı ve sıcak parayı lükse harcarken devlet denetlemezse, bir de üstüne vergilerini silerse orada usulsüzlük var demektir. Bu halkın hakkını yiyen er ya da geç bedelini öder.

Satılan fabrikalarla ilgili de 3 sebep sayabilirim. Bunlar;

-- IMF ye olan borcu ödemek zorundasın, iktidara gelmeden taviz verirsin. İktidar olunca da satarsın..

-- AB ile müzakere sürecinde, birliğimize katılmak istiyorsan, idamı kaldırır, fabrikaları satarsın der, satarsın.. (AB üreten değil, kendine bağımlı Türkiye ister)

-- Ülkeyi güzel yönetemezsin, birileri borç parayı keser; sıcak para kesilir, ülkeye döviz girmezse ekonomi sıkıntıya girer, mecbur fabrikaları satarsın ve üretimi yabancı sermayeye teslim edersin.

Yani bir alanda uzman olalım diye değil, hepsinden olsun diye çabalayınca büyüyünce ne olacaksin sorusuna her meslekten biraz demek ne kadar saçma ve anlamsızsa bizim durumda aynısı oldu. İnşaatta bile çinliler parlamışsa, yurtdışında sürekli ihale alan bir inşaat firması da yoksa bu alanda yatırım da işe yaramamış demektir.

Tank fabrikası ile ilgili de bir flood var, ilgilenirseniz atarım.

• Yasin_1903 kullanıcısına yanıt
    Peki yazdıklarınıza bakarsak uçak falan yapamayacağımiz sonucuna varıyorum yanlış mıyım?

• edirneli86 E kullanıcısına yanıt
    Aslında değil, çünkü araba siyasi rant amacıyla yapılıyor. Yerli araba diye göz boyama amacıyla yapılıyor ama uçak iktidarın üstünde 2. Büyük kurum olan Genel kurmaylık ya da Milli Savunma kurumumuz tarafından devletimizin menfaati için yapılıyor. İktidar da bunu seçim kampanyası yapıyor.

Atatürk zamanında teyyare fabrikası açıldı. Atatürk uçak üretiyoruz diye seçim propagandası yaptı mi? Hayır çünkü o kadar güzel icraatlar vardı ki onunla övünmesine gerek yoktu. Aslında hiç bir şeyle övünmesine gerek yoktu çünkü övünmek ve tembellik Türkler için eş zamanlı olduğu için çalışkanlığı teşvik edecek devrimler yapıyordu.

Erdoğanın da iktidarı boyunca yaptığı sağlık reformu ve milli savunmaya yaptığı yatırım Osmanlı'da Sultan Abdülaziz den sonra en çok yatırım yapan lider olduğu için övünüyor ama sağlık ve savunmayı atarsan elde bir şey kalmıyor. Eğitim, ekonomi, adalette sınıfta kaldık. Demekki Erdoğan 'ın vizyonu da bu alanlarda yetersiz. Konuyu dağıttım fakat Türkiye bunu yapabilecek potansiyele sahip.

Tek başına değil ama ortaklık yaparak da üretebilir. Bizi SU ve F16 lara muhtaç etmesindense kendimizin dost-düşman atayabildiği her türlü teknolojik ürünü gönülden, vergilerle de maddi olarak destekliyorum.

• Yasin_1903 kullanıcısına yanıt
    Keşke yapılsa ama ortada sizinde belirttiğiniz gerçekler var.

Sadece övünme kısmı duruyor icraat kısmı da ara sıra seçimden seçime.

Sunuda belirteyim sağlık reformu denilen şey sosyal sigortalar sistemini özel hastanelere kaydırıp her şeyden para alıp hâlâ sıra beklemek ve yeterli doktor bulamamaktan başka birşey değil.

Bunca parayı eskiden alsalardi yine işler farklı olurdu.

Birde teknolojik gelişimin Erdoğan iktidarında yükselmesi de işlerine yaradı. Ama hala sosyal güvenlik açığı katlanarak ilerliyor ve gittikçe içinden çıkılmaz Bir hâl alıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

50 sene önce yapanlar uzaydan gelmedi o vakitlerde ne işimiz var abdden alalım diyenler zırlardı gene zırlayanlar var geçmişten ders çıkar biraz..
    Anlamıyorsun... üretmek, gelişmek, teknoloji bağımsızlığını senden çok istiyorum. Ama asıl senin gibi hayalperestler yüzünden bir arpa boyu yol alınmıyor. İsrail uçak mı yapıyor, uçak gemisi mi yapıyor..ama doların üstündeki mürekkepden, yediğin sebzenin tohumuna kadar israil malı..bu işler adım adım sabırla olur, 3 günde uçak üretçez diyerek olmaz

• Hobi olarak maket uçak yapıp uçuranların yaptıkları uçaklar bile daha gerçekçi hemde gerçekten uçuyor onlar. Daha bunun motoru var ki çok büyük ihtimal dışarıdan alıp takacaklar. Sanayide toplama araba misali uçak ama yerli...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKTeknisyen

İlk olarak Uçak tasarım ve imalatı Wikipediaya bakılarak yapılmıyor.O konuda müsterih olun.

İkincisi MMU bir adı üzerinde muharip uçak olacak.Bu tür bir üretimde ülkenin total gelişmişliğine bakılmaz,özel olarak bu konudaki yetkinliğine bakılır.Örneğin İran ve Kuzey kore'nin sınıf olarak geri kalmış ülkeler statüsünde olmasına rağmen özel bir alan olan Füzeler konusunda gayet yetkin olması.Bugün İran'da Kuzey korede bir çok teknolojik ürünü üretemez ama biri kıtalar arası biride uzun menzilli füzeyi üretip başlık yerleştirebiliyor.

Konunun bize bakan yönüne gelince Motor ve Ram boya hariç diğer hususlarda zaten hemen hemen üretim var.Uçağı kumanda fly-by-wire özgür projesi sayesinde pratiğe dökülmüş vaziyette,gövde imalatı gerek F-35 için teknoloji transferi gerekse Hurkuş için imalat sayesinde olgunlaşalı çok oldu,avionik konusunda yetkin bir aselsan var,Faz dizinli radar ve GAN teknolojisi başarıldı v.s Yani bir uçağı yapabilecek altyapının bir çoğu var.

Eksik yok mu? Tabiki Motor denilen şey o kadar kiritik bir teknoloji ki yetkinleşmek yıllar istiyor ki keşke temeniniz gibi 10 yılda bitse ki mümkün değil. (o yüzden f-100GE kullanılacak galiba ilk etapta) Ram boya işini hiç pratiğe dökmedik (Hacettepe'nin bir çalışması vardı galiba ama ne durumda bilmiyorum) Supermetalleri üretmek ve işlemek hususunda bir kaç fırın ekmek yemek gerekecek diye bir sürü madde yazılabilir.

Lakin bu uçak üretilemez diye bir şey yok.Burada sıkıntı sizin bahsettiğiniz şey değil bütçe.5. nesil bir uçak üretme işi ucuz bir uğraş değil. 50 Milyar dolardan aşağı çıkarsa öpüp başımıza koymamız lazım.Eğer yeterli bütçe sağlanırsa bu uçağı 2035 gibi envarterde görebiliriz.

Tabi bana inanmak zorunda da değilsiniz.Gidip TAİ/TEİ/Aselsan/Havelsan gibi kurumlarda çalışan yetkin biri ile konuşursanız size neyin ne olduğunu daha net anlatacaktır.Muhtemelende duyduklarınıza çok şaşıracaksınız.
    Wiki gibi bir kaynağın olmayışı maalesef çok önemli..şöyle anlatayım, ilk okul bilgisi ile uçak yapılmıyor, o zaman ilk okulu yasaklayalım denebilir mi..önemli bir bilgi kaynağının olmayışı, hatta ülkede yasak zihnitenib olması bile sıkıntı. Hanhi ülkelerde yasakmış bakın moraliniz bozulmayacaksa..O uçak teknoloji üreten mühendis wikinin, paypal in, booking in bile yasak olduğu ülkede yaşamak ister mi?

Yıllarımı teknoloji üreten firmalarda geçirdim halen işin içindeyim, silah sanayinin içinde olan insanlarla çalıştım, tank projesi için zamanında davet edildim..yani bu ülkede bu işlerin nasıl yürüdüğünü az çok biliyorum...

Bu ülkede uçak üretecek kaynak da var, insanda, parada var..olmayan ise sabır ve vizyon..bu son ikisi en zor olanı..ülke yönetimindeki insanlar bilimden uzak vasıfsız kişiler, ülkenin çoğu gibi..maalesef bu cahil kesimi sırtlanacak insanlar mevcut eğitim sisteminin içinden çıkacak gibi görünmüyor, yetişmiş eleman ise yurt dışına kaçıyor..bu şarttlrda ancak kuzey kore gibi dikta rejimi ile üretim yaparsın. Ülkeyi dünyadan soyutlarsın, yurt dışı yasak olur, silah zoruyla çalıştırırsın..bu mu örnek ülke!!
    Üretken insanlar hep özgür ve kaliteli hayat yaşayabilevekleri yerleri seçerler..Amerika tüm dünyada kaliteli insanlara bu imkanları sağlayarak bu duruma geldi..biz ise ülkeye çöp alıp beyin göçü veriyoruz..önce bunlar çözülmeli...

• edirneli86 E kullanıcısına yanıt
    O fabrika satılmadı 25 yıllığına işletme hakkıyla kiraya verildi mülk devletin fabrikada altay tankının seri üretimi yapılacak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Miu M kullanıcısına yanıt
    senin algıların yok merdivene en alt basamaktan çıkarsın.. isaril tek bir devlet değildir amaçları doğrultusunda her şeyi yapan buçuklu bir millettir. üretmedik ama lafı bile yetti her yerden geliyorlar bak akdeniz 70 millet var.
  • 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    Sen nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsun? Çıkarmıyorlar falan.inanmak istediğini okuyup burda gelip boş yapıyorsun. Forumun en büyüm trolu sensin

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.