Şimdi Ara

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda sosyal medya kullanımını yasakladı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
2.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli Eğitim Bakanlığı okullarda sosyal medya kullanımını yasakladı! 
    Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, tüm illere gönderdiği "Okullarda Sosyal Medyanın Kullanılması" konulu genelge ile internet ve sosyal medya konusunda önemli değişiklikler yaptı. Buna göre okullarda öğrenci, öğretmen ve yöneticiler ders sırasında veya serbest zamanlarda gerçekleştirdikleri faaliyet, eylem ve durumları kaydederek internet sitesinde ya da sosyal medyada paylaşması durumunda yasal işlem başlatılacak.

Açıklamada okullarda ve sınıflarda kişilerle ilgili çekilen her türlü fotoğraf, video ve ses kaydının başta sosyal medya olmak üzere sanal mecralarda paylaşılmasının uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve 1739 sayılı kanuna aykırı olduğunun altını çizen MEB, kurallara uymayan kişiler hakkında mevzuat çerçevesinde önemli yaptırımlar uygulayacak. Dilerseniz genelgenin tamamına hemen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

MEB tarafından yayınlanan genelgenin bir bölüm şu şekilde:

"Yukarıda zikredilen mevzuat hükümleri doğrultusunda il, ilçe, okul ve kurum yöneticileri tarafından, okul veya kurumlarında görev yapan tüm personel ile öğrenim gören öğrencilerin, kişilerle ilgili her türlü ses, yazı, görüntü ve video kayıtlarının internette veya farklı dijital ya da basılı ortamda hukuka aykırı şekilde paylaşılmasının Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve 1739 sayılı Kanun’a aykırı olduğu; bu fiillerin Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak düzenlenmiş olduğu hususunda bilgilendirilmesi sağlanacak ve durumların önüne geçilmesi için önlemler alınacaktır.

Ayrıca, kişilerin psikolojik ve sosyal yönlerine olumsuz etki yapılacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında ilgili mevzuatı çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacak ve sonucundan bakanlığa bilgi verilecektir."

• sonunda mantıklı bir şey yapabilmişler
  • Mutlu kalmak icin sosyal medya hastaligindan her yastaki bireylerin uzak durmasi bilimsel olarak onlarca kez kanitlanmis durumda, isabetli bir karar..

• Çok geç kalınmış bir karar.

• quote:

41 inci maddesinde: "Devlet, her türlü istismara ve şiddete kar çocukları
    koruyucu tedbirleri alır."

Keşke dediği gibi olsa, bana nedense hiç de yeterli değilmiş gibi geliyor!

• Böyle bir karar zaten vardı. Olayı genişletmişler sadece. Bir de Macaristan'da okullarda sosyal medya teşvik ediliyor çünkü öğrencilerin birbirleri ile fikir alış verişi yapabilmesi ve videolar izleyerek öğrenebilmesi için her türlü sosyal medya serbest, bizde de hepsi yasak. Sonuç olarak onlar gençlerinin gelişimini disiplinli bir şekilde sağladıkları için herhangi bir korkuları yok. Biz de gölgemizden korkacak duruma geldik ülkece. Kısaca, olay yasaklamakta değil hala bunu anlayamadılar.

• Umarım gerçekten uygulanır. Biraz askerliğe dönmüş olabilir ama öğrencilerin suyunu çıkarttığı bir olay sosyal medya meselesi.

• eğer derste bir hoca öğrenciyi döverse bu yasaklar sayesinde öğrenciler görüntü, kanıt alamayacak. hayır anlamıyorum okulda öğrencilerin fotoğraf çekmesi neden yasaklanır? demek ki bir korkuları var.

demokrasi ülkesinde olmaması gereken yasakları bizimkiler desteklemeye başlamış. çok güzel... hangi ülkeydi hatırlamıyorum ama derslere fotoğraf makinesi ile giyilebiliyor, biz de ise cep telefonundan görüntü almak yasak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hiç şaşırmıyorum artık bide bunları destekliyorlar...

herzaman iyi niyetle gibi gosterip kötüye kullanılmıiştır bu yasaklar,internete ilk yasaklar gelmeye başlamasını hatırlayın sonrasında yüzbinlerce zararlı zararsız site kapatılmıştı,buda boyle olacak once kucuk başlıyacaklar sonra devlet dairelerinde yasaklanır boyle boyle gider
  • quote:

Orijinalden alıntı: but you promised

eğer derste bir hoca öğrenciyi döverse bu yasaklar sayesinde öğrenciler görüntü, kanıt alamayacak. hayır anlamıyorum okulda öğrencilerin fotoğraf çekmesi neden yasaklanır? demek ki bir korkuları var.

demokrasi ülkesinde olmaması gereken yasakları bizimkiler desteklemeye başlamış. çok güzel... hangi ülkeydi hatırlamıyorum ama derslere fotoğraf makinesi ile giyilebiliyor, biz de ise cep telefonundan görüntü almak yasak.

Yasağı mantıklı buluyordum ancak bu açıdan düşününce şüphelenmeye başladım.

• Bu mantık çok yasaklı

• Çok doğru karar.
    Kimsenin elinden tutan yok, okul dışında dibine kadar kullanılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: but you promised

eğer derste bir hoca öğrenciyi döverse bu yasaklar sayesinde öğrenciler görüntü, kanıt alamayacak. hayır anlamıyorum okulda öğrencilerin fotoğraf çekmesi neden yasaklanır? demek ki bir korkuları var.

Ben de bunu diyecektim. Bu sosyal medya sayesinde bir cok okuldaki olaylar gundem oldu ve gerekli yaptirim uygulandi.

Her sey cok duzgun, egitim sistemi mukemmelmis ama sosyal medya yuzunden kotu etkileniyorlarmis sanki.

Okulda uygunsuz bir video cekenlere ceza verilebilir ama komple yasaklamak yanlis. Okullarda disiplin diye bu kadar yasak koyulursa, baski yapilirsa bu ters teper. Yeni teknolojiyi yasaklamak yerine kullanmayi ogretenler ileri gider.

• İçeriği okumadım ama başlık bile doğru karar olduğunu gösteriyor. Sosyal medya bu yılların psikolojik hastalığıdır, insanlar başka insanlara kendini beğendirmek için kendilerini olmadıkları biri gibi göstermeye çalışıyorlar, yapmayın. Ben yıllar önce facebook kullanmayı bıraktım ve hesabımı sildim, değişimler ne mi oldu? İnsanlarla yüzyüzeyken daha özgüvenli konuşabiliyorum, insanlara sesimi yazarak değil gerçek yüzümle duyurabiliyorum, kendimi olmadığım biri gibi değil kendi benliğimle gösterebiliyorum ya da öyle tanıyabiliyorum insanları. Çok iyi bir arkadaşım kendi burnunu çirkin bulduğu için sosyal medyaya fotoğraf atarken hep burnunu gizleyerek, ışığı ona göre ayarlayarak atıyor, bu mu samimiyet? Önce kendinizi sevin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu başlığına bakınca çok mantıklı gibi geldi ama sonra içeriği okuyunca birilerinin birşeyleri gizleme amacıyla çıkarttığı çok açık. Örnek: Geçen derste öğrencilerine Kurân okutan hocanın ayaklarını masaüstüne oturup ders dinlemesini şimdi kaydedipte internette paylaşırsa öğrenci görünüşe göre hakkında yasal işlem başlatılacak.

• Sosyal medyayı yasaklacaklarına telefon kullanımını yasaklasınlar. Eskiden öğrencilerde telefon mu vardı

• Şimdi hem iyi hem kötü. Sosyal medya zaten başlı başına bir çöplük. Öğrenciler için zarar. Ama öğretmenler öğrencilere bir şeyi dayatıyorsa. Mesela siyasi bir propaganda yapıyorsa ya da öğrencilere şiddet uyguluyorsa bunun kayıt altına alınıp paylaşılması lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten vardı olum bu yeni bişey mi sanki

Hanginiz bilgisayar sınıfındayken facebook twitter kullanabiliyordunuz?

• Çok yerinde bir karar. Tebrikler.

• Ailede bitiyor herşey. Kısıtlayacaksın ve takibini yapacaksın.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.