Şimdi Ara

Mikrotikçiler buraya Mikrotik Türkçe Forum? Sorularım var.. (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
167
Cevap
11
Favori
27.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: baden

Dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

İngilizce'niz varsahttps://aacable.wordpress.com/category/mikrotik-related/ adreesinde tuhaf bir eleman var. oldukça iyi anlatımlı çeşitli çözümler mevcut.

Ingilizcem o kadar iyi değil malesef

• baden B kullanıcısına yanıt
    İngilizcem yok ama Translate.google.com yardımcı olabiliyor...

Verdiiniz link kaynak da güzel. Burada Squid kullanmış. Mikrotik tek başına yeterli gelmiyormu? yoksa mikrotik işlemcisini yormamak için mi harici bir squid kurulma ihtiyacı gerekiyor?

Siz squid kurdunuzmu?

Kısaca bu squid olması gerek bir ek midir?
  • mehmet_alp M kullanıcısına yanıt
    Linkte mikrotikle ilgili ileri seviyede birçok örnek var.

Sitenin sahibi sanırım ISP işletmecisi. Ya da çalışanı. Diğer kategorilere bakarsanız zaten anlaşılıyor.

Squid örneğini de youtube gibi online video sitelerinin videolarını proxy ön belleğine almak ve için kullanmış. Tecrübem yok squid konusunda.

Loadbalance kurulumu, hotspot kurulumu gibi oldukça güzel ve tam scriptler mevcut. İhtiyaca göre modifiye edip kullanılabilir haldeler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_alp

quote:

Orijinalden alıntı: tecno44

Merhabalar, Mikrotik Metal 2 aldım. kurulumu yaptım kullanıcılarımı mac adresi üzerinden filtreledim.Hotspot kullanmak istemiyorum. Mac filtreleme işimi görüyor. Tek takıldığım nokta Mac adresi üzerinden yada IP üzerinden belirli kişileri yada belirli ip aralığının hız limitini belirlemek. Mesela 192.168.1.5-6-7-8-9-10 iplerine tek tek hız limiti vericem geri kalan ip lere 2 mb limit vericem. Forumlarda ki videoları resimli anlatımları tek tek denedim ama hız testim hep 16 MB yani ana bağlantı hızım çıkıyor. Bu konuda destek verebilirseniz sevinir.(yada daha iyi bir çözüm sunacak olan varsa mutlu olurum.)
    İyi forumlar.

Winbox dan Terminale

queue simple export

Yazıp çıktıları buraya yapıştırırmısınız. Sorun nerede bakalım..

Bu arada 6.25 versiyonu yükledim bir sıkıntı yok (şimdilik)

add disabled=yes limit-at=128k/2M max-limit=128k/2M name=asd packet-marks=\
    no-mark queue=128k/2mbit target=192.168.1.10/32 total-queue=2mbit
    add limit-at=64k/1M max-limit=128k/2M name=deneme target=wlan1-gateway

Yalnız yinede kullanıcılar 14-16 mb arasında limitleme olmadan kullanıyorlar =(
  • tecno44 T kullanıcısına yanıt
    add comment=Sinirlilar max-limit=128k/2M name=sinirli \
    target=192.168.8.10/32,192.168.8.11/32,192.168.8.12/32,192.168.8.13/32 \
    total-queue=default

Bunu deneyin diğerlerini silin..

terget deki ip nolar kullanıcıların aldığı iplerdir.

Ekleme

Siz zaten kuralı etkisiz kılmışsınız

add disabled=yes limit-at=128k/2M max-limit=128k/2M name=asd packet-marks=\
    no-mark queue=128k/2mbit target=192.168.1.10/32 total-queue=2mbit

Aşağıdaki satırada gerek yok.
    add limit-at=64k/1M max-limit=128k/2M name=deneme target=wlan1-gateway

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_alp -- 12 Şubat 2015; 17:27:15 >
  • merhaba arkdaşlar ben forumda yeniyim ama benimde sorunuma care bulursanız sevinirim

öncelikle sizlere kısaca sistemimi anlatayim mikrotik 5RB SXT 5nD 5 gzh alıcı ile internet mikrotik 450g ye giriyorum cıkışında swicler ile kamera kayır cihazı acses pointlere dağılıyor 450g yi swich ile 5 ghz alıcı arasına takınca nette kopmalar oluyor stabil şekilde internette kalamıyorum.
    acıkcası 5 ghz ile 450g yi birbirlerine tanıtamadım yardımcı olursanız sevinirim ayrıca 450g yi yeni aldım ayarlarında değişiklik falan yapmadım
  • mustafa_demir88 M kullanıcısına yanıt
    SXT 5nD ile 450g arasında swiitch var ise bağlantı kopuyor dediniz. Peki Arada switch oladan deneyince sıkıntı devam ediyor mu?

Stabil internet alamdığınızdan bahsederken, interneti 450g üzerinden mi çıkıyorsunuz. Evet ise, 450g ile SXT 5nD arasındaki switche bağlı diğer cihazlarda internet oluyormu?

Sorun aradaki switch demi yoksa 450g demi onu anlamaya çalışyorum.

Bir tavsiye 450g de microSD kullanıyorsanız sıkıntı çıkarabiliyor. Ben şimdi SD kartsız kullanıyorum çok stabil. Loglama işinide bir pc de yapıyorum
  • mehmet bey öncelikle cevabniz için tşk ederim sorun şu her 2 cihazda da router ve bridge ayarları var tahminim ben bu araları karıştırıyorum 5 ghz den cıktıktan sonra direk 450g ye ardından 4 cıkışın 1 isine kendi pcmi diğerine siwcih bağlıyorum ancak intenet alamıyorum ayrıca 2 cihazın menüsüne aynı anda giremiyorum birine girsem diğreine girmiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafa_demir88

mehmet bey öncelikle cevabniz için tşk ederim sorun şu her 2 cihazda da router ve bridge ayarları var tahminim ben bu araları karıştırıyorum 5 ghz den cıktıktan sonra direk 450g ye ardından 4 cıkışın 1 isine kendi pcmi diğerine siwcih bağlıyorum ancak intenet alamıyorum ayrıca 2 cihazın menüsüne aynı anda giremiyorum birine girsem diğreine girmiyor

450g den ziyade sxt 5nd cihazın nete çıktığı muamma
    5ghz olarak ne kadar mesafeden bağlanmaya çalışıyorsunuz kaynak yayına sxt 5nd hangi modda kurulu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4 nokta -- 21 Şubat 2015; 0:46:31 >
  • 450g yi yeni aldım dediğinde, sistem önceden çalışıyormuş, 450g yi eklemiş şeklinde düşünmüştüm.
  • sistem şuan çalışıyor ancak 450g yi baglayınca çalışmıyor ayarlarında bi skıntı var galiba cözemedim
  • quote:

450g yi yeni aldım dediğinde, sistem önceden çalışıyormuş, 450g yi eklemiş şeklinde düşünmüştüm.

5ghz router modunda çalışıyor kontrol ettim 450g yi bağlayınca router modunda brige modunamı almam lazım anlamdım
  • problemi bu gün hallettim 5 ghz alıcıyı router modunda 450g yi ise bridge modunda çalıştırınca problem düzeldi
    Problem çözümünü ulaşmanıza ve çözüm yolu bildirmenize sevindim.

Dün gece yanıt yazdım. biraz da uzundu. ip grubu olarak bişilerden bahsetmiştim. Bridge ile ilgili bişiler dememiştim. mesajı gönder butonuna tıkladığımda site göçmüş yazdıklarım boşa gitmiş moral bozukluğu vs.. Şimdi sakinken yazayım dedim çözüme ulaşmışsınız..
  • quote:

Problem çözümünü ulaşmanıza ve çözüm yolu bildirmenize sevindim.

Dün gece yanıt yazdım. biraz da uzundu. ip grubu olarak bişilerden bahsetmiştim. Bridge ile ilgili bişiler dememiştim. mesajı gönder butonuna tıkladığımda site göçmüş yazdıklarım boşa gitmiş moral bozukluğu vs.. Şimdi sakinken yazayım dedim çözüme ulaşmışsınız..

mehmet bey tşk ederim ilginiz için şimdi sırada loglama ve hotspot işlemleri var takıldığım yere yardımlarınızı bekliyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa_demir88 -- 22 Şubat 2015; 16:28:59 >
    loglama için atıl durumda olan atom işlemcili bir pc de Mikrotik firmasının ücretsiz programı olan dude yi kullanıyorum. Dudenin loglama dıpında Mikrotik cihazlarının durumunu takşp edebilme özelliği var. sizde 2 tane mikrotik olduğundan dude iyi olacaktır. Mikrotik üzerindeki SD karta önermiyorum. Zamanla cihazı yavaşlatıyor. Makine AÇılmamaya başlıyor 450g için..

Başka loglama programı kullanmadığım için başka öneride bulunamayacağım.. Ben dude inin log işini sevdim. Sadece log kaydı yapmıyor. Log içindeki belirttiğini kelime ip no mac adresi , site adresi artın ne var ise buna göre çeşitli olaylar yaptırabiliyorsunuz. Örneğin mail atar, Telnet üzerinden mikrotiğe komut gönderebilirsiniz, yada başka bir program çalıştırabilirsiniz. Ekrana popup yada belli bir ses uyarısı gibi özelikler var. (Bu program çalıştırma işlemini beceremedim. Sebebi ise windows güvenliği. Programı, baka bir progamın çalırtırmasına izin verdiremedim. Aşırı uğraşmadım. Kendim user olarak çalıştrtabiliyorsun ama dude ...

Elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım
  • quote:

olan atom işlemcili bir pc de Mikrotik firmasının ücretsiz programı olan dude yi kullanıyorum. Dudenin loglama dıpında Mikrotik cihazlarının durumunu takşp edebilme özelliĞ?i var. sizde 2 tane mikrotik olduĞ?undan dude iyi olacaktır. Mikrotik üzerindeki SD karta önermiyorum. Zamanla cihazı yavaşlatıyor. Makine AÃ?ılmamaya başlıyor 450g için..

tecrübeleriniz için tşk edeirim
  • mehmet_alp M kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    İnternette log için dude hakkında araştırma yaparken yazınıza rastladım. Dude kullanım hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Followmen -- 26 Şubat 2015; 17:53:02 >
  • Followmen F kullanıcısına yanıt
    Dude hakkındaki bilgim sadece LOG tutma. Ben isterdim ki Mikrotik deki gibi scripler yazılıp logdaki verilere göre çeşitli işlem yaptırmak.. Ama yardım bulamadım. Umarım birbirimize yardımcı olacak çalışmalar yapabiliriz...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.