Şimdi Ara

Mikrotik 3011 Router - Pc lerde ünlem sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamunaleyküm arkadaşlar. Öğrenci yurdumuzda mikrotik ürünlerini kullanmaktayım ve çok memnunum. Müdüriyette kullandığımız 2 adet masaüstü bilgisayar var. Belirsiz aralıklarla 1 adet bilgisayarda olmak üzere bağlantı ünleme düşüyor ve internet gelmiyor. "Sorun gider" diyorsunuz düzeliyor ancak kısa süre sonra tekrarlıyor. Bazen sorun bilgisayardan kalkıyor bu sefer diğer bilgisayarda oluyor bunun sebebi nedir acaba?
    Bu arada resimde gördüğünüz üzere ünlem olduğu zamanlarda sanki 2 adet 3011 router varmış gibi görülüyor.

Mikrotik 3011 Router - Pc lerde ünlem sorunu

• Hocam modem demekki ara ara atıyor istemcileri.
  • Omisis046 kullanıcısına yanıt
    hocam modem kullanmıyorum dağıtıcı olarak acces point kullanıyorum
    Sistemim şu şekilde
    Tplink modem (köprü modu) + mikrotik 3011 router + Mikrotik cap2nd acces point olarak çıkış veriyorum. Routerda tanımlı olarak her kullanıcaya 3mb hız ve torrent engelim var başka bir ayar mevcut değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ircan

hocam modem kullanmıyorum dağıtıcı olarak acces point kullanıyorum
    Sistemim şu şekilde
    Tplink modem (köprü modu) + mikrotik 3011 router + Mikrotik cap2nd acces point olarak çıkış veriyorum. Routerda tanımlı olarak her kullanıcaya 3mb hız ve torrent engelim var başka bir ayar mevcut değil.

Hocam ben de wifi extender kullanıyorum evde tv için. Modem benim odada, tv salonda.

O da arada bir atıyor, 1 saatte bir diyelim mesela. Neden bilmiyorum. Routerlar bazen kopabiliyor bağlantıdan, sapıtabiliyor. Elektronik sebeplerden olabilir, yazılımsal olabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Omisis046 kullanıcısına yanıt
    şöyle demek istiyorum bendebaglantı kopması yaşanmıyor bağlantı var ama internet vermiyor yanlızca 1 bilgisayara. Diğerleri o acces pointten bağlantı sağlıyor sıkıntı yok.Bu arada mevcut sistemimin yükü kaldırma gibi bir sorunu olacagını sanmıyorum.
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    ipv6 kapattım sorunum düzeldi teşekkür ederim.
  • Evet arkadaşlar belirsiz aralıklar bir bilgisayarda olmak üzere sürekli olarak ünleme düşüyoruz ve net gelmiyor. Kablosuz bağlantı devam ediyor ancak bağlantı ünleme düşüyor. Routerden nasıl bir ayar yapmalıyım ki şu sorun kalksın başımdan.
  • kebap yamışsın acılı mı acısız mı yaptım diye soruyorsun.

5ghz' i kapat.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

kebap yamışsın acılı mı acısız mı yaptım diye soruyorsun.

5ghz' i kapat.
    wifi aldığım acces pointlerden bahsediyorsanız 5ghz özelliği yok zaten hocam. Birde 3011 rotuer herr çıkışı switchlere gidip 5erli olmak üzere aplere dağıtım yapıyordum. Masaüstü bilgisayarların (yani bağlantı sorunu yaşadığım bilgisayarlar) kablosuz aldığı ap nin bağlı olduğu switchten alıp direk router a taktım ve galiba sorun kalktı sebebini anlamamakla beraber düzelmesi beni şaşırttı bakalım biraz kullanayım sıkıntı çıkacakmı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ircan

wifi aldığım acces pointlerden bahsediyorsanız 5ghz özelliği yok zaten hocam. Birde 3011 rotuer herr çıkışı switchlere gidip 5erli olmak üzere aplere dağıtım yapıyordum. Masaüstü bilgisayarların (yani bağlantı sorunu yaşadığım bilgisayarlar) kablosuz aldığı ap nin bağlı olduğu switchten alıp direk router a taktım ve galiba sorun kalktı sebebini anlamamakla beraber düzelmesi beni şaşırttı bakalım biraz kullanayım sıkıntı çıkacakmı.

Alıntıları Göster
    "Birde 3011 rotuer herr çıkışı switchlere gidip 5erli olmak üzere aplere dağıtım yapıyordum."

Bunu biraz açar mısın?

Router'ın her bacağını tek bir switch'e mi bağlıyorsunuz? Yoksa her katta bir switch mi var.

• router ether 2 + 5li tplink switch + Cap2 acces pointlere dağıtım
    router ether 3 + 5li tplink switch + Cap2 acces pointlere dağıtım
    router ether 4 + 5li tplink switch + Cap2 acces pointlere dağıtım
    router ether 5 + 5li tplink switch + Cap2 acces pointlere dağıtım

Galiba tplink switchler sorun vardı ki masaüstü bilgisayarların bağlantı kurdugu acces pointin bağlı olduğu switch değiştirdim ve çok şükür ogün bugundur sorun yaşamadım. Switchde önemlimiş anlaşılan tez zamanda onlarıda kalite bir markala değiştiririm.
  • Arkadaşlar switchleri yenilediğim de sorun düzeldiğini farkettim ancak tekrar yaşadım aynı problemi ve nette te baya yaşayan arkadaşlar var en sonunda şu çözümü buldum olurda aynı problemden müzdarip arkadaşlar varsa yarımcı olur. Harici bağladığım tplink wireles cihazımı bilgisaar realtek RTL8192Cu olarak algılıyor ve bu mikrotik router gibi cihazlarda soruna sebep oluyor. Güncellenecek sürücü "(BV5)RTLWlanU_1021.3.0912.2012_UI_1.00.0199.SupportALL.L" olan sürümü indirdiğinizde problem ortadan kalkıyor bilginiz olsun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.