Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Mikroişlemcilerin Rüzgar Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimindeki Yeri

8
Cevap
0
Favori
294
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Mikroişlemcilerin Rüzgar Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimindeki Yeri
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      197 Mesaj
      20 Aralık 2006 00:32:50 Konu Sahibi
      arkadaşlar "Mikroişlemcilerin Rüzgar Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimindeki Yeri" konusu hakkında olabildiğince uzun kapsamlı makalelere ihtiyacım var cok aradım ama bulamadım malesef..bildiği olanlar varsa yazarsa sevinirim..Türkce kaynak şart bu arada..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ea85 -- 20 Aralık 2006; 0:44:46 >

|
      |
      20 Aralık 2006 10:57:26 Konu Sahibi
      yok mu fikri olan beyler
      |
      |
      21 Aralık 2006 00:18:40
      aslında birşeyler var kafamda regülatörlerde felan kullanılıyor sanırım ama forumda daha iyi kaynak belirtebilecek arkadaşlar vardır tabi ki..
      |
      |
      21 Aralık 2006 22:04:53 Konu Sahibi
      hmm kesin vardır umarım cok önemli benim için yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlarr!!
      |
      |
      22 Aralık 2006 21:15:04
      var . microcontroller ile voltaj ve akım ölçümü bilgilerine göre duty ratio kontrolü yapıyorsun. power tracking diye aratırsan daha detaylı bilgi bulursun.
      |
      |
      23 Aralık 2006 15:46:41 Konu Sahibi
      quote:

Orjinalden alıntı: beorn26

var . microcontroller ile voltaj ve akım ölçümü bilgilerine göre duty ratio kontrolü yapıyorsun. power tracking diye aratırsan daha detaylı bilgi bulursun.

evet sanırım bu arkadaşım cok teşekkürler fakat kaynak TÜRKÇE lazım o yüzden "tracking" in tam türkce karsılığı nedir acaba ? güç .... diye aratayım ?
      |
      |
      23 Aralık 2006 16:42:34
      Öncelikle rüzgar enerjisinden nasıl elektrik elde edildiğini öğrenirsen, bu konuda mikroişlemci kullanımının yerini yorumlayabilirsin. Sonrasında mikroişlemcilerin o işi nasıl yaptığını, hangi özelliklere sahip olması gerektiğini araştırabilirsin.
      |
      |
      23 Aralık 2006 20:04:25
      güç optimizasyonu, yada güç kontrolü olabilir türkçe karşılığı.
      |
      |
      23 Aralık 2006 20:36:41
      yapısının basitliği ve bakımı kolay olduğu için rüzgar jeneratörlerinde asenkron generatörler kullanılır. asenkron generatörlerde kayma problemi olduğu için sabit frekanslı bir çıkışa sahip değildir. bu yüzden yakın zamana kadar kullanılmıyorlardı.

günümüzde ise gelişen yarı iletken teknolojisi sayesinde AC->DC->AC çevrimi yaparak asenkron generatörün çıkış frekansını 50Hz'de sabitlenebilinir. bu çevrimi yapan invertör devrelerinde tetikleme işlemini mikro işlemcilerle gerçekleştirilebilinir.

bu kısa bilgi makale aramanda yardımcı olabilir.
      |
      |

[DH] Öğretmenler Odasi!
Reklamlar
sohbet
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,125
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.