Şimdi Ara

Mikroişlemcilerin Rüzgar Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimindeki Yeri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar "Mikroişlemcilerin Rüzgar Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimindeki Yeri" konusu hakkında olabildiğince uzun kapsamlı makalelere ihtiyacım var cok aradım ama bulamadım malesef..bildiği olanlar varsa yazarsa sevinirim..Türkce kaynak şart bu arada..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ea85 -- 20 Aralık 2006; 0:44:46 >

• yok mu fikri olan beyler
  • aslında birşeyler var kafamda regülatörlerde felan kullanılıyor sanırım ama forumda daha iyi kaynak belirtebilecek arkadaşlar vardır tabi ki..
  • hmm kesin vardır umarım cok önemli benim için yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlarr!!
  • var . microcontroller ile voltaj ve akım ölçümü bilgilerine göre duty ratio kontrolü yapıyorsun. power tracking diye aratırsan daha detaylı bilgi bulursun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: beorn26

var . microcontroller ile voltaj ve akım ölçümü bilgilerine göre duty ratio kontrolü yapıyorsun. power tracking diye aratırsan daha detaylı bilgi bulursun.

evet sanırım bu arkadaşım cok teşekkürler fakat kaynak TÜRKÇE lazım o yüzden "tracking" in tam türkce karsılığı nedir acaba ? güç .... diye aratayım ?
  • Öncelikle rüzgar enerjisinden nasıl elektrik elde edildiğini öğrenirsen, bu konuda mikroişlemci kullanımının yerini yorumlayabilirsin. Sonrasında mikroişlemcilerin o işi nasıl yaptığını, hangi özelliklere sahip olması gerektiğini araştırabilirsin.
  • güç optimizasyonu, yada güç kontrolü olabilir türkçe karşılığı.
  • yapısının basitliği ve bakımı kolay olduğu için rüzgar jeneratörlerinde asenkron generatörler kullanılır. asenkron generatörlerde kayma problemi olduğu için sabit frekanslı bir çıkışa sahip değildir. bu yüzden yakın zamana kadar kullanılmıyorlardı.

günümüzde ise gelişen yarı iletken teknolojisi sayesinde AC->DC->AC çevrimi yaparak asenkron generatörün çıkış frekansını 50Hz'de sabitlenebilinir. bu çevrimi yapan invertör devrelerinde tetikleme işlemini mikro işlemcilerle gerçekleştirilebilinir.

bu kısa bilgi makale aramanda yardımcı olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.