Şimdi Ara

Mikroişlemci ile akım kontrolü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
2
Favori
216
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar viper26l entegresi ne amaçla kullanılır bu entegre ile bir cihazın çıkışına akım koruması yapılabilir mi?

Ayrıca mikroişlemciler ile akım kontrolü yapılabilir mi mesela HT66F484 ile?

Eğer yapılabilirse önceden ayarlanmış bir değeri değiştirmek için yazılıma mı müdahale edilmesi gerekir?

Bu sorular benim için önemli yardımcı olursanız çok sevinirim herkese kolay gelsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Viper26l smps güç kaynağı tasarımında kullanılır. Viper26 nın smps kullanımında akım sınırlama özelliği vardır. Tasarladığınız güç kaynağının belirli bir akımdan sonra çıkışını kesmesini böylece kendisine ve beslediği yüke zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Akım kontrolü ile ne yapmak (neyi ifade etmek) istiyorsunuz biraz daha detay verirseniz üzerinden fikir yürütebiliriz.
  • Bir tane telvem var sürekli cezveleri yanıp duruyor (cezveleri rezistanslı) en son çöpe atacaktım sonra aklıma hobi olarak yaptığım 500 watt indüksiyon ısıtma devrem geldi.

Telvenin kendi devresinin rezistans çıkışlarına ind devreyi bağladım fakat ind devreyi çalıştırmadı sanırım bir akım koruma olayı var çünkü ind devreye paralel 150 watt bir ampul bağlayınca sorun kalmadı.

Telvenin devresinde bir tane işlemci HT66F489 var bir tane viper26l var foto ekliyorum;

Rezistansların iç direnci düşük 60 ohm geliyor ind devrenin 220 giriş ucları ise megaohm seviyesinde doğal olarak çıkışta yük yok sanıp triyak lar çıkış vermiyor.

Benim devre üzerindeki bu akım koruma kısmını tespit edip ind devreye uyumlu hale getirmek istiyorum devrede akım koruma kısmını bulabilmem için nasıl bir iz sürmeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Viper26 devrenin güç katını oluşturuyor, senin problemin kaynağı viper değil. Triak(lar 2 tane var sanırım resimden net belli olmuyor) a bağlı R46 ve R38 i takip ederseniz bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda devrenin ilgili kısmının (triak ve çevre bağlantıları) şematik planı bir kağıda çıkartılır, bu şema üzerinden nasıl bir mantık kurulduğu ve ne yapılması gerektiği kolaylıkla tespit edilebilir.
  • Kartta iki adet triyak var evet cihaz iki gözlü bir triyak bir gözü diğeri diğer gözü kontrol ediyor.

Triyakların gate yolunu aşağıda çizmeye çalıştım. Gate ler bir gurup dirençten sonra transistöre gidiyor daha sonrada devredeki işlemciye gidiyor.

Bu arada triyakların gate ile A1 ayakları arasında 1k direnç var bu direncin görevi nedir?

Aşağıda devre üzerinden çizmeye çalıştım. İki triyakın A2 çıkışları aynı işlemlerden geçiyor. Bir tanesi sizinde dediğiniz gibi R46 ve R38 (1mohm+1mohm seri)üzerinden devam ediyor, diğer triyakın a2 si ise R43 ve R42 (1mohm+1mohm seri) den devam ediyor sonraki bağlantılar ikisinde de aynı.

Devre üzerinde yaptığım çizimi incelerseniz ne demek istediğimiz anlayacaksınız;

Sanırım benim yoğunlaşmam gereken kısım yukarıda anlatmak istediğim kısım herhalde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0M42 -- 6 Ocak 2020; 23:4:16 >

• Birinci triac için R46 ve R38 geri besleme için kullanılıyor. Triac tetiklendiğinde, eğer cezve yerinde ise R46 nın bağlı olduğu A2 bağlantı noktasından aradaki diğer devre elemanları ile işlemcinin haberi olmuş oluyor. Bu noktada şunu yapabilirsiniz. R46 nın A2 e bağlı olduğu yolu kesip, R46 nın kestiğiniz ucunu L girişine doğrudan bağlarsanız geri beslme ile ilgili kısmı baypas yapmış olacaksınız. Sistem nasıl davranır bilemem. Belki işlemci triacı tetiklemediği halde geri beslme geldiği için başka bir hata durumunada geçebilir. Kontrollü şekilde denemek lazım.

Bu teknik işe yararsa, diğer triac içinde aynı yöntem izlenebilir.

Tahmin ve varsayımlara göre tavsiyelerde bulundum, sorumluluk size ait.
  • Söylediğinizi yaptım gelişmeler ise şu şekilde.

Bu cihaz çalışma evrelerine çıkıştaki rezistansın omajını ölçerek devam ediyor.

Yani şöyle cezveyi her yuvasına oturduğunuzda devre rez. omajını algılıyor ve buzzer öterek pişirmeye hazır hale geliyor. Pişirme bittikten sonra tekrar buzzer ötüyor cezveyi yuvasından kaldırıp tekrar koyana kadar başka bir işlem yapamıyorsunuz.

Cezveyi yuvasından kaldırdığınız da tekrar buzzer ötüyor (sanırım sistemi resetliyor) sonra tekrar oturttuğunuzda yeniden buzzer çalıp tekrar pişirmeye hazır hale geliyor.

Bu bahsettiğiniz birbirine seri bağlı R46 ve r38 direncin a2 ye olan bağını kesip nötr e bağladığımda cezveyi hiç algılamıyor doğal olarak pişirmeyi başlatamıyorum.

Bu nötr e bağlantısını yaptığımız R46 ve R38 in değerlerini biraz düşürsem işe yarar mı sizce?
  • Bu akım kontrol olayını işlemci üzerinden (yazılımla) gerçekleştiriyor olabilir mi?
  • R46 nın kestiğiniz ucunu nötüre değil faz girişine bağlayacaksınız. Yaptığınız çizimde "L" ile işaretlediğiniz klemense. Bu şekilde deneme yapın.

Bir önceki mesajda da belirttiğim gibi işlemci, enerji verme işini ve geri beslemeyi birlikte kontrol ediyor olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz çok fazla bir şey kalmıyor.
  • Birde direnç değerlerini düşürmeyin.
  • Özür dilerim yanlış belirtmişim direnç bağlantısını a2 den ayırıp nötr e değil "L" ye bağlamıştım ve dediğim gibi cezveyi hiç algılamıyor doğal olarak pişirmeyi başlatamıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.