Şimdi Ara

Mikrodalga Fırını Tavsiye Eder misiniz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
11.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar evde doğal gazlı ocak var. Mikrodalga fırın alsak enerji tasarrufu sağlar mı ? Enerji tüketimi olarak mikrodalga fırınların performansı nasıl ? Bir arkadaşım 'maddelerin yapısını bozuyor' gibi şeyler demişti. Var mı böyle bir durum ? Mikrodalga fırını su ısıtıcılarıyla kıyaslasam 1 bardak su için hangisinde daha çok enerji harcanır ?

• elma ile armut mukayesi olmuş,
    doğalgazlı ocakla ilgisi yok mikrodalga fırının,

ben hep ısıtma amaçlı kullanıyorum mikrodalgayı,

makarna pilav dolma ısıtmada alternatifsiz,

sütü, suyu direkt bardakta ısıtmak için birebir,

donmuş gıdayı çözmek için birebir.

besinlerin içindeki suyu titreştirerek besinin içten ısınmasını sağlıyor,

mikrodalga örneğin 400 w lık orta konumdaysa saatte 400 w tüketir,

kettle 1000 w ise, satte 1000 w tüketir,

elektrik birim fiyatıyla çalıştırılan zaman ve gücü hesaplayıp ne kadar tükettiğini bulabilirsiniz.

mikrodalga, ısıtmayı rezistans ile yapmaz dolayısıyla tüketimi daha düşüktür.
  • elma ile armut mukayesi olmuş,
    doğalgazlı ocakla ilgisi yok mikrodalga fırının,

ben hep ısıtma amaçlı kullanıyorum mikrodalgayı,

makarna pilav dolma ısıtmada alternatifsiz,

sütü, suyu direkt bardakta ısıtmak için birebir,

donmuş gıdayı çözmek için birebir.

besinlerin içindeki suyu titreştirerek besinin içten ısınmasını sağlıyor,

mikrodalga örneğin 400 w lık orta konumdaysa saatte 400 w tüketir,

kettle 1000 w ise, satte 1000 w tüketir,

elektrik birim fiyatıyla çalıştırılan zaman ve gücü hesaplayıp ne kadar tükettiğini bulabilirsiniz.

mikrodalga, ısıtmayı rezistans ile yapmaz dolayısıyla tüketimi daha düşüktür.
  • haldunser H kullanıcısına yanıt
    Su ısıtmak için kettle gibi sadece tek bir iş için tasarlanmış bir aletten daha karlı olması gerçekten ilginç. Tekrar sormamı mazur görün. Emin misiniz ? Maddelerin yapısını bozmasıyla ilgili ne biliyorsunuz ?
  • emin değilim,
    olaya kar zarar mantığıyla bakmayınız halen elma ile armutu kıyaslıyorsunuz.

mikrodalga fırınla börek pişirmezsiniz, adında fırın geçiyor diye bu bildiğimiz türden fırın değildir.

kettle rezistansla ısıtır aynı elektrikli sobalardaki gibi,

mikrodalga fırın yaydığı yüksek frekanslı dalga ile gıdanın içindeki su moleküllerini titreştirerek ısıtır,
    yani titreşen moleküller ısınır.

rezistans olmadığı için kettle ile aynı tüketimi yapmaz,

maddelerin yapısını bozmasıyla ilgili bir şey bilmiyorum, onu maddelerin yapısını bozuyor yada bozmuyor diyenlere sormak lazım.

mikrodalga zararlı mıdır? değil midir diye google da araştırırsanız yeterince doyurucu bilgi vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haldunser -- 28 Temmuz 2017; 19:48:2 >
  • Mikrodalga zararlı geyiği Amerika'nın cahil cühela kesimleriyle ülkemizdeki halkın geneli tarafından yaşatılan ve artık can sıkan bir şey.
    Buna benzer olarak alüminyum folyo Alzheimer yapıyor, MSG(çin tuzu) kanser yapıyor gibi aslı astarı olmayan söylentiler var. Saçmalıktır, hurafedir, bilimsel değildir.

Su kaynatma sorunuza gelirsek internette şöyle bir çalışma buldum:
    https://www.treehugger.com/clean-technology/ask-pablo-electric-kettle-stove-or-microwave-oven.html

Burada kettle en verili ısıtma şekli olarak gözüküyor. Tamamen elektrikli aletler kıyaslanmış. Doğalgazlı ocakta durum ne olur bilmiyorum.

• faruk F kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Mikrodalga Fırın edindim ve biraz kaba yinede doğru bir tabirle hunharca kullanıyorum. Yaptığım yemekleri bile mikrodalga'ya göre ayarladım. Çok kullanışlı tavsiye ederim.
  • faruk F kullanıcısına yanıt
    Doğalgaz enerji bakımından çok daha ucuzdur. Kabaca 1m^3 doğalgazın fiyatını ve verdiği enerjiyi hesaplasak bile fark ortaya çıkıyor.
  • eflatun45 E kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.

Profesyonel bir çalışmada 1 litre suyu kaynama noktasına getirmek için 3 yöntem üzerine test uygulanhmış. Elektrikli ısıtıcı - Doğalgaz Ocağı - Mikrodalga fırın en performanslısı elektrikli ısıtıcı olmuş.
  • Cihazları amacına göre kullanmalısınız. Mikrodalga fırında su ısıtılmaz, yemek pişirilmez.
  • Bu konu tartışmalı , ya da ek gerekli.

Mikrodalgada ,örneğin süt ısıtmak daha pratiktir. ( tecrübe ile hangi sütü kaç dk ısıtacağını saptayınca ) başında beklemene gerek kalmaz.Taşma riski yoktur.

Mikrodalga pişirmek değil ısıtmak içindir ve mutfakların vazgeçilmezidir.

Ama yer sorununuz varsa rezistanslı (fırın öz. olan ) mikrodalgalar da vardır ( daha pahalıdır ) Dilerseniz börek ,tavuk vs de yapabilisiniz. Mikrodalga özelliğini de çalıştırdığından konvansiyonel fırından daha kısa sürede yapar )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi px -- 31 Ocak 2018; 12:13:52 >
  • Tavsiye ederim çok işe yarıyor yemek ısıtmak falan süper hızlı. Yalnız ısıtırken üstüne alüminyum folie örtmeyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bir icat bence de mikrodalga fırın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.