Şimdi Ara

Mıknatıs Hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    40 ila 60cm mesafeden telefonu çekebilecek kadar güçlü bir mıknatısa ihtiyacım var bu için sizce neodyummu yoksa elektromıknatıs mı kullanmaliyim ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Telefon demişken yanlis anlaşılmasın hırsız değilim. Onun ağırlığında bir metali çekebilecek mıknatısa ihtiyacim var anlamında :)

• .........................................
    Özelden sorduğunuz için cevabımı geri alıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 20 Haziran 2017; 1:37:45 >
  • Yokmu arkadaşlar başka yardımcı olabilecek ?

• Amaç nedir olay nedir anlatsanız? Mesela ip bağlayıp da çekebiliriz ya hani?

Metailk objeleri mermi olarak kullanan hobicilerin yaptığı bir silah var. Mesela demiri fırlatıyor. Kondansatör ani boşalma ile bobini etkinleştiriyor ve kuvvetli manyetik alan oluşuyor. Yalnız kütle artınca bu kısa süreli manyetik alan etkili olmayabilir. Üst üste uygulamak ve ya peş peşe kondansatör boşaltmak düşünülebilir. Bu da elektro mıknatıs yapmışa döner aslında ama siz şu projeyi bi anlatın bakalım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Amaç nedir olay nedir anlatsanız? Mesela ip bağlayıp da çekebiliriz ya hani?

Metailk objeleri mermi olarak kullanan hobicilerin yaptığı bir silah var. Mesela demiri fırlatıyor. Kondansatör ani boşalma ile bobini etkinleştiriyor ve kuvvetli manyetik alan oluşuyor. Yalnız kütle artınca bu kısa süreli manyetik alan etkili olmayabilir. Üst üste uygulamak ve ya peş peşe kondansatör boşaltmak düşünülebilir. Bu da elektro mıknatıs yapmışa döner aslında ama siz şu projeyi bi anlatın bakalım...

Maks 45 60cm uzakliktaki camın arkasından sadece manyetik kuvvet kullanılarak 500 gram ağırlığındaki demir çekilecek

• Çok açıklayıcı oldu teşekkürler!
    Şöyle bi anlatsanıza? anlayalım ne olduğunu?

Aşşağıdan yukarı mı çekecek yoksa yatay mı? Havada asılı mı tutacak yoksa başka bi şey mi?

Aşşağıdan yukarı çekerse mıknatıs onu daha geride kendisine çekip yatay hareket ettirmeye başlar ve yukarı olması gereken hareket bozulur. Elektro mıknatıs ise uygun yerde enerjilenipi devreye girer ve işi bitirir.

Gereken manyetik akı, bu akıyı sağlayacak elektrik akımı hesaplanmalı..

Ama siz meseleyi anlatırsanız teknolojik çözüm buluruz. Basit bir hareket için neden manyetizma?
  • karafetva K kullanıcısına yanıt
    Daha açıklayıcı versiyonunu anlatmayi deneyeyim. İpin ucunda asılı duran metali o bahsettiğim cama yapıştırabilecek kadar güçlü bir mıknatıs arıyorum(mesafeyi yukarıda belirttim). Eğer böyle birsey mümkün değilse o demirin üstüne neodyum mıknatıs koyarak başka bir neodyumla cekebilirmiyim ? Aslında buradaki asıl amacım ipin ucundaki metale hiçbir ekleme yapmadan (eklemeden kastim üstüne mıknatıs eklemek) doğrudan çekmek. Bu iş için bana elektromagnet önerdiler ancak kesin emin olmadan boşu boşuna masraf yapmak istemiyorum. Saygılar...

• Yani basit sarkaç gibi duran bir metali ya da topu çekeceksiniz.

Bahsettiğim hobicilerin yaptığı ani boşalan kondansatörlü tip elektromıknatısı düşünebilirsiniz. Bir nevi tabanca.

Çekeceğiniz metalin manyetik özelliği yüksek olmalı. Ve içi boş olsa daha kolay çekilir diye düşünüyorum.

Doğal mıknatıs için ne kütle gerekir bilmiyorum. Ama bir kutbu çekilecek metalin bir tarafında diğer kutbu da karşı tarafında olursa yani u şeklinde felan daha efektif olabilir.

Peki bunlara ne gerek? Yani başka bir teknik olsa? Mesela hava üflesek de topu hareket ettirsek?
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Yani basit sarkaç gibi duran bir metali ya da topu çekeceksiniz.

Bahsettiğim hobicilerin yaptığı ani boşalan kondansatörlü tip elektromıknatısı düşünebilirsiniz. Bir nevi tabanca.

Çekeceğiniz metalin manyetik özelliği yüksek olmalı. Ve içi boş olsa daha kolay çekilir diye düşünüyorum.

Doğal mıknatıs için ne kütle gerekir bilmiyorum. Ama bir kutbu çekilecek metalin bir tarafında diğer kutbu da karşı tarafında olursa yani u şeklinde felan daha efektif olabilir.

Peki bunlara ne gerek? Yani başka bir teknik olsa? Mesela hava üflesek de topu hareket ettirsek?

Kondansatörlü projeyi hayata geçireceğim. Platform olarak nerf oyuncak tabancasını kullanmayı planlıyorum, fikir verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum :)

• Bence sadece güçlü bir elektro mıknatıs yapmayan yeterlidir,
    Basıt, Bir mikrodalga trafosu bul (hurdacılarda bulabilirsin) SEKONDER ve PRİMER sarıların birleştir tek bobin haline getir sonra 230 volt fişe bağla bitti çok güçlü bir elektro mıknatısın olur :D yada baaşka yöntem ilede yappa bilirsin interenete elektro mıknatıs yazıp araştıra bilirisin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.