Şimdi Ara

MİGROS 5M'de DEMIRDÖKÜM DUVAR TIPI ISITICI ** 39,90yTl ** (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
45.142
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1-Banyoda kullanılabilir. Uzaktan kumandalı olduğu için daha güvenlidir, ceryan çarpması tehlikesi yoktur. Ben Demirdökümü 2 senedir banyoda kullanıyorum. Çok çabuk ısıtıyor. Benimki göstergeli (ve termostatlı) olduğu için 28 dereceye ayarlıyorum, banyo sürekli aynı sıcaklıkta kalıyor.
    2- İnfrared model karşısındaki cismi ısıtır, havayı değil. Dolayısile genelde açık havada tercih edilirler. Görmediği yerleri (arkada kalan kısımları) ısıtmaz. Reklamlarda belirtildiğinin aksine çok daha verimli değildir. Markadan markaya biraz fark olabilir o kadar. Isıtıcının üzerindeki 3000 watt rakamı ne kadar yaktığını gösterir, saatte 50-60 kuruş yakar. Bu infrared de olsa üflemeli de olsa bu kadar yakar.
    3- Eğer devamlı kullanılacak bir yerdeyse en iyisi klimadır. İlk alışta biraz pahalıdır ama birkaç ayda kurtarır. Örnek benim ufak odada bir klima var 9500BTU. Bu da yaklaşık 2900 watt eder. Yani 3000 watlık ısıtıcıya yakın bir değer. Harcadığı ceryan ise 830 watt tır. Yani saate 14-17 kuruş harcar. Kışın çok soğuk ve nemli havalarda verim düşer tabii ama bu senede birkaç günü geçmez Batı Anadoluda. Hesabınızı yapın.
    4- Benim Demirdöküm üflemelininde ön kısımdaki salınım yapan plastikler yamuldu, şimdi onsuz çalışıyorlar.

• @Abi
    2900 watt olan klimanız nasıl 830 watt yakıyor?
  • Yukardada yazdım, bu sefer nedeninide yazayım.
    Banyoda şu sebeple kullanılmaz bence;
    Bildiğiniz üzere banyo nemli bir ortam ve özellikle sıcak su kullanırken oluşan buhar epey fazla.
    Isıtıcının hava çıkışının hemen arka kısmında sıcaklığın oluşmasını sağlayan elektrikli bir ısıtıcı mevcut.
    Metal olan bu bölümün aralıkları epey sık, bir zaman sonra tozlar bile geçemez hale geliyor. Bu kısımda nemin birikeceği fikrindeyim, ilerde çürümeye/paslanmaya başlıyabilir.
    Ayrıca öndeki salınım yapan plastiklerin erime sebebinide yazayım. Cihaz içindeki fan sürekli olarak içeriye toz çekiyor, doğal olarak hava akımı öndeki kısımdan atılıyor. Bir zaman sonra tozlar iyice birikmeye başlıyor, öyleki cihaz içine hava girişi oluyor fakat çıkışta ısıtıcı bölümün içine girmeden önce aşırı toz birikiminden dolayı hava dışarı çok az miktarda atılabilecek hale geliyor. Böyle oluncada ısıtıcı bölüm içinde bir hava sirkülasyonu olmadığından sürekli ısınmaya devam ediyor, buda öndeki parçaların erimesine kadar gidiyor. İşin garip tarafı ısıtıcı bölüm üzerindeki sensörler bunu algılamıyor, normalde 2000W'da hafif aşırı ısınma olunca kendini kapatan cihaz, bu durumda hiçbir reaksiyon vermiyor.

MİGROS 5M'de DEMIRDÖKÜM  DUVAR TIPI ISITICI ** 39,90yTl **

Resimlerdeki erimeyi görünce, hemen temizledim açıp içini, ardından zaten hissedilir derecede bir performans artışı oldu. Ondan önceki günlerde ne kadar üfleme gücünün azaldığını farketmiş oldum böylece. Benim fikrim ve görüşlerim bunlar, cihazın içini belki 15-20 kere açmışımdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FasTBoY -- 7 Ocak 2009; 0:01:57 >

• quote:

Orjinalden alıntı: albati

@Abi

Bu klimanın çalışma şeklinden ileri gelir. Klima bir ısı pompasıdır. İçindeki gazı sıkıştırarak ısıtır, (bir bisiklet pompasının çıkışını parmağınızla kapatıp pistonu hızla iterseniz parmağınız yanacak kadar ısı üretilir) bu sıkışan gaz bir yerde genleşmeye bırakılırsa soğur, (örneğin bir çakmağı gazla doldururken kaçan gazdan eliniz donabilir). Burada elde edilen enerji ile kompresöre verilen enerji arasında fark vardır. Buna COP (coefficient of power) denir ki genelde 3 civarındadır. Sıcak kaynak olarak yeraltı (geotermal enerji) kaynaklarını kullanan ısı pompalarında bu 5i kolaylıkla bulur. Yani harcadığınız her KWh karşılığında 5 KWh enerji elde edebilirsiniz.
    Kısaca ancak böyle izah edebilirim. Daha detaylı bilgiyi bu forumda da bulabilirsiniz. Verdiğim rakamlara gelince: 9500 BTU nün yaklaşık 2900 wattsaat olduğunu enerji birim çevirim formüllerinden bulabilirsiniz. Böyle bir klimanın üzerindeki plakadan harcadığı güce bakarsanız 800-900 watt olarak görürsünüz.
    Bu verim yüksekliğiden dolayı pek çok avrupa ülkesi ısı pompası kullanarak ısıtma yapanlara vergi (KDV=%0) ve düşük faizli kredi avantajları sağlarlar.
    İnşallah birazda olsa açıklıyabilmişimdir.
    Zaten internette de biraz araştırırsanız daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: FasTBoY

Yukardada yazdım, bu sefer nedeninide yazayım.
    Banyoda şu sebeple kullanılmaz bence;
    Bildiğiniz üzere banyo nemli bir ortam ve özellikle sıcak su kullanırken oluşan buhar epey fazla.
    Isıtıcının hava çıkışının hemen arka kısmında sıcaklığın oluşmasını sağlayan elektrikli bir ısıtıcı mevcut.
    Metal olan bu bölümün aralıkları epey sık, bir zaman sonra tozlar bile geçemez hale geliyor. Bu kısımda nemin birikeceği fikrindeyim, ilerde çürümeye/paslanmaya başlıyabilir.
    Ayrıca öndeki salınım yapan plastiklerin erime sebebinide yazayım. Cihaz içindeki fan sürekli olarak içeriye toz çekiyor, doğal olarak hava akımı öndeki kısımdan atılıyor. Bir zaman sonra tozlar iyice birikmeye başlıyor, öyleki cihaz içine hava girişi oluyor fakat çıkışta ısıtıcı bölümün içine girmeden önce aşırı toz birikiminden dolayı hava dışarı çok az miktarda atılabilecek hale geliyor. Böyle oluncada ısıtıcı bölüm içinde bir hava sirkülasyonu olmadığından sürekli ısınmaya devam ediyor, buda öndeki parçaların erimesine kadar gidiyor. İşin garip tarafı ısıtıcı bölüm üzerindeki sensörler bunu algılamıyor, normalde 2000W'da hafif aşırı ısınma olunca kendini kapatan cihaz, bu durumda hiçbir reaksiyon vermiyor.

Resimlerdeki erimeyi görünce, hemen temizledim açıp içini, ardından zaten hissedilir derecede bir performans artışı oldu. Ondan önceki günlerde ne kadar üfleme gücünün azaldığını farketmiş oldum böylece. Benim fikrim ve görüşlerim bunlar, cihazın içini belki 15-20 kere açmışımdır.

Haklı olmalısınızki benimki de 1,5 sene sonra deforme oldu. Demek arada sırada temizlemem gerek. Kolay mı bu temizliği yapmak?
    Zaten klimalarda da filtreleri 15 günde bir temizleyin der. Gerçi deformasyonu geri getiremem ama verim kaybını önlerim herhalde.

• Temizlik işlemi kolay ama ilk önce sökmeniz gerekiyor, oda basit arkada 4 adet köşede + 1 adet ortada 5 adet vida mevcut(Dijital göstergeli olmayan versiyonunda). Köşedeki vidalara ulaşmak için 4 adet ayaklardaki contayı çekip çıkarmanız gerekiyor(Onlarıda çıkarması kolay zaten).

Resimdeki yerde bir adet tırnak bulunuyor, onuda üst kapağı direk okla gösterdiğim yöne doğru açarsanız kolayca çıkartabilirsiniz, ondan sonrası elektrik süpürgesini alıp temizlemeye bakıyor.
    Not : Bu işlemler sırasında elektrik fişinin çekilmiş olmasına dikkat edin, sonra çarpılmayın filan.

• quote:

Orjinalden alıntı: Abi

quote:

@Abi

Bu klimanın çalışma şeklinden ileri gelir. Klima bir ısı pompasıdır. İçindeki gazı sıkıştırarak ısıtır, (bir bisiklet pompasının çıkışını parmağınızla kapatıp pistonu hızla iterseniz parmağınız yanacak kadar ısı üretilir) bu sıkışan gaz bir yerde genleşmeye bırakılırsa soğur, (örneğin bir çakmağı gazla doldururken kaçan gazdan eliniz donabilir). Burada elde edilen enerji ile kompresöre verilen enerji arasında fark vardır. Buna COP (coefficient of power) denir ki genelde 3 civarındadır. Sıcak kaynak olarak yeraltı (geotermal enerji) kaynaklarını kullanan ısı pompalarında bu 5i kolaylıkla bulur. Yani harcadığınız her KWh karşılığında 5 KWh enerji elde edebilirsiniz.
    Kısaca ancak böyle izah edebilirim. Daha detaylı bilgiyi bu forumda da bulabilirsiniz. Verdiğim rakamlara gelince: 9500 BTU nün yaklaşık 2900 wattsaat olduğunu enerji birim çevirim formüllerinden bulabilirsiniz. Böyle bir klimanın üzerindeki plakadan harcadığı güce bakarsanız 800-900 watt olarak görürsünüz.
    Bu verim yüksekliğiden dolayı pek çok avrupa ülkesi ısı pompası kullanarak ısıtma yapanlara vergi (KDV=%0) ve düşük faizli kredi avantajları sağlarlar.

Benim Vestel klima 18lik ve üzerinde yanlış hatırlamıyorsam 3200 Watt yazıyor, o zaman -yaklaşık- benim klima 10.000 watt civarında enerji veriyor.Yanlış anlamadım sanırım.

• 18000 lik klimanın gücü (harcadığı) 1600-1800 watt arasındadır. 3200watt olamaz yanlış hatırlıyor olabilirsiniz.
    18000 BTU da tam olarak 5,275279263 kilowattsaat yapar. (bunu tablodan baktım). Benim klimanın etiketinde 18000 BTU/saat= 5,28KW yazıyor.
    Harcadığı enerji içinse; soğutmada 1750 watt, ısıtmada 1650 watt yazıyorki benim klima Unionaire, öyle çok yüksek verimli değildir herhalde.
    Bu arada; ben evimi 8 adet klima ile ısıtıyorum.(her odada 1veya 2 adet)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abi -- 7 Ocak 2009; 0:06:48 >
  • quote:

quote:

quote:

@Abi

Benim Vestel klima 18lik ve üzerinde yanlış hatırlamıyorsam 3200 Watt yazıyor, o zaman -yaklaşık- benim klima 10.000 watt civarında enerji veriyor.Yanlış anlamadım sanırım.

Bu hesaba göre 18000 BTU klima 5495W elektrik üretiyor. Fakat klimanın elektrik sınıfına göre (A- B-C-D vs...) yaktığı elektrik değişiyor. Görülen o ki sizin klima pek verimli değil @Abi nin klimasına göre. Ondaki A sınıfı ise sizinki C gibi sallıyorum. Benim anladığım bu.

@Abi

pm atacaktım ama herkese faydası olur diye buradan soruyorum. Migrosta 300yTl ye yine 1000W 9000Btu klima görmüştüm Cartel mi neydi marka. Bu da hesaba göre 2747W filan ısı üretip 1000W yakıyor. Herhangi ufo veya yer ısıtıcısına göre çok daha kârlı görünüyor. Elektrik parası olarak bize döneceğini düşünürsek birkaç ayda bilemedik bir senede kâra geçeriz gibi. Var mı bir öneriniz bana:)

• arkadaşlar kesinlikle almayın . ısıtma konusunda çok yetersiz kalıyor. bu cihaz 2000 watt 1 saat çalıştırsak bile istediğimiz verimi alamadık.
  • Ben koridoru 7000 BTU lük Cartel marka klima ile ısıtıyorum, gayet memnunum. 4 senedir tık demeden çalışıyor.
    Klima ısınmak için en verimli araçtır. Daha verimlisi bina yapılırken kurulacak olan ve ısı kaynağı olarak dış havayı değilde yer altı sularını veya yeraltı toprağı kullanan ısı pompasıdır. Klimaların verdiği enerji aldığı enerjinin yaklaşık 3 katıdır. Bu çok soğuk (-5, -7 derece) ve nemli havalarda bayağı düşer.
    Ben senede en fazla 5-10 gün ısınmada başka takviyelere (elektrikli ısıtıcı veya şömine) ihtiyaç duyuyorum. Bunun dışında hem verimli hem pratik (termostatlı, saatli, programlı).
    Şiddetle tavsiye ederim. Fransızca biliyorsanız "pompe de chaleur" diye ararsanız, devletin bile böyle verimli enerji kullanımı için Fransa ve İsviçrede ne kadar teşvik verdiğini görürsünüz. Eminim başka ülkelerde de vardır ama araştırmadım.
  • Evet benim klimanın güç kapasitesi 5280 Watt'mış üzerine baktım şimdi.Harcadığı güç de 1980 watt, ısıtma soğutmada rakamlar biraz değişiyor.
    Sınıfını tam bilmiyorum fakat 25-30 m2 normal yalıtımlı odayı İzmirde ısıtamıyor, soğutmada problem yok.
    Gerçi konudan biraz çıktık ama bişeyler öğrenmiş olduk.

quote:

Orjinalden alıntı: vwag
    arkadaşlar kesinlikle almayın . ısıtma konusunda çok yetersiz kalıyor. bu cihaz 2000 watt 1 saat çalıştırsak bile istediğimiz verimi alamadık.

Odanın alanından yalıtıma kadar bir sürü etken var, küçük odalar için bu tarz ısıtıcılar ideal.(Demirdöküm için bişey demiyorum). Ben geçen kış 10 m2 odada 1000 wattla ısınabiliyordum.
  • kimisi 1 saat çalışıyor hiç etki etmiyor demiş @Albati 1000W yeterli oluyor diyor:) wallahi çok ara derede kalınıyor. Zaten aslında fiyattan ziyade elektrik sarfiyatı / ısıtma oranı önemli. Sonuçta bir kere alınıyor kendini amorti eder her türlü. Ben öğrenciyim , şimdi burda seneye başka biyerde ne olacağı belli değil ev konusunda, klima taşınması zor, takması yine ayrı bir masraf. Koçtaşta sordum ısıtmadı, geri getirme şansım var mı dedim, evet cevabı aldım. Koçtaşa 10 lira fazla verip seramik olanı ki varsa öylesi onu alacağım baktım verimli değil gider başka birşeyler alırım koçtaşta binbir çeşit ürün var. Migrosta da böyle bir şansım varsa Migrosta yaparım aynı şeyi.

Bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum herkes adına:) Şu an bakanlara iyi geceler, diğerlerine de vakte göre iyi günler akşamlar vs vs :)

• İzmirde 18000 BTU lük bir klimanın 25-30 m2 odayı çok rahat ısıtması lazım. Ya montajda havasını iyi boşaltmadılar, ya da gazı azalmıştır. Bir kontrol ettirin, eminim sorununuz çözülecektir.
  • arkadaşlar banyo için en iyisi şudur

http://www.kumtel.com.tr/giris.asp?kat=isiticilar&urunid=58

bu modeli istersen suyun altında yıka:D.düğmesi bile plastikle kaplıdır ve su geçirmez(IP 24)

1000 wattlık olanı banyoyu hamama çeviriyor

sakın beni kumtelci sanmayın ama web sitesine elim alışık,örnek veriyorum;nede olsa bütün çinliler aynı marka :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayabusaaa -- 7 Ocak 2009; 10:25:47 >
  • Ben Ofisimde Kullanıyorum 20m2 kullandıgım. Bu Aletin Kendine Faydası Yok 5 Para Vermem Alırsanız Pişman Olursunuz.
  • dün akşam üzeri gidip aldım bi tane... bence gayet güzel kullanışlı masamın alt tarafında yazıcı için olan bölmeye tam denk geldi oraya yerleştirdim.. 10 dk çalıştırınca sıcacık oluyo :D

faturada ne kadar fark edecek bakalım.. küçük şık ve kullanuşlı fiyat performansı süper... 40 liraya kesinlikle tavsiye ederim..
  • quote:

İzmirde 18000 BTU lük bir klimanın 25-30 m2 odayı çok rahat ısıtması lazım. Ya montajda havasını iyi boşaltmadılar, ya da gazı azalmıştır. Bir kontrol ettirin, eminim sorununuz çözülecektir.

Evet alırken klimacılara danıştım Vestel bile olsa ısıtır dediler.Ama şöyle bişey var, klima çalışırken termostat durduğu zaman önündeki salınım kapağı kapanmadığı için soğuk hava geliyor, sanırım dışarıdaki hava geliyor, bunun da bi etkisi var diye düşünüyorum.Bu tüm klimalarda böyle mi yoksa vestelde mi böyle?
    Bir de yaklaşık 20 ay önce alındı klima ve ön filtreleri hariç iç filtreleri hiç temizlenmedi, dahası bunları sanırım klimacılar temizliyor.
  • Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. Zaten banyo çokta büyük değil direk buharada mağruz kalmıyacak karşı duvara monte ederim diye düşündüm. Amacım zaten taşıma zahmetinden kurtulmak. Direk duvara monte edip kullanmak istiyorum alacağım cihazı. Ama öyle klima yada fazla paralara alıp banyoya takmakta işime gelmiyor. En fazla kışın haftada 3-4 gün yarım saat çalışıcak nede olsa. Bana bu tarz bir ürün iş yapar gibime geliyor fiyatıda zaten 40 ytl alıp denemekta fayda var gibime geliyor.
    Ben şu anda banyoyu bu cihazla ısıtıyorum.http://www.kumtel.com.tr/giris.asp?kat=isiticilar&urunid=13
    Hatta bunun bir taneside yanmıyor yani 2 kademe ile hamam gibi yapıyor. Hatta bundan bile alıp ayağını söküp banyoda duvara monte edebilirim ama güzel durmaz gibime geliyor. Demirdöküm klima gibi gözüktüğü için daha hoş durur gibime geliyor. Ne dersiniz arkadaşlar bu iki üründen hangisini tavsiye edersiniz ? Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bekliyorum.
    Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fctmerkezi -- 12 Ocak 2009; 14:10:05 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.